Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

49 λεπτά πριν, anergos13 είπε

Εκανα αγορα απο Ali αξια 43€ με τα μεταφορικα και το προιον εννοειται οτι θα εφευγε απο Γαλλια... Στελνει ο κινεζος tracking απο Τσεχικα Ταχυδρομια με αποστολη απο Κινα..... Λετε να γινει Τριγωνικη ...ή θα φαμε τελωνειο και τρωγομαι με τον Κινεζο για το refund??? Του στειλα μνμ αλλα ακομα δεν απαντησε....

Αν αργήσει και είχες 10μερες shipping, ανήγεις 4ιφαντ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλησπέρα. Ξανά ανοίγω αυτό το τοπίν γιατί μόλις έκανα μια παραγγελία από AliExpress μια κινητή συσκευή. Και μου ηρθε μύνημα από το τελωνείο να στείλω απόδειξη πληρωμής paypal η τιμολόγιο . Φαντάζομαι θα πληρώσω τελωνείο.? Το θέμα μου   είναι ότι έγω την αγορά την έχω κάνει μέσο AliExpress χωρίς paypal πώς μπορώ να αποδείξω την πληρωμή μου? Καμία βοήθεια περίπου πόσο μπορεί να είναι το κόστος. Το κινητό έκανε 300 ευρώ.

Επεξ/σία από Giame
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Giame είπε

Παιδιά καλησπέρα. Ξανά ανοίγω αυτό το τοπίν γιατί μόλις έκανα μια παραγγελία από AliExpress μια κινητή συσκευή. Και μου ηρθε μύνημα από το τελωνείο να στείλω απόδειξη πληρωμής paypal η τιμολόγιο . Φαντάζομαι θα πληρώσω τελωνείο.? Το θέμα μου   είναι ότι έγω την αγορά την έχω κάνει μέσο AliExpress χωρίς paypal πώς μπορώ να αποδείξω την πληρωμή μου? Καμία βοήθεια περίπου πόσο μπορεί να είναι το κόστος. Το κινητό έκανε 300 ευρώ.

θα στείλεις σε screenshot την πράξη από την τράπεζα σου και την πληρωμή στο ali.

Για τα τέλη δεν θυμάμαι πως πάει στα πακέτα άνω των 150€, σίγουρα θα πληρώσεις πάνω από 87€ που βγαίνει με τον τύπο για τα πακέτα μέχρι 150€ (15€ τέλη εκτελωνισμού + 24% φπα). Υπενθυμίζω ότι τα τέλη και οι δασμοί χρεώνονται επί του συνόλου Αξία Προϊόντος + Μεταφορικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάω για ακόμα μια φορά να αποδείξω σε πολλούς εδώ που λένε διάφορα (και εννοείτε δεν έχουν ιδέα και δεν έχουν καταλάβει τι παίζει) πως παρέκαμψα πάλι το τελωνείο, κάνοντας κάτι εντελώς διαφορετικό αυτή τη φορά!!!

Θα ξεκινήσω από το βασικό που το έχω πει πάμπολες φορές - Ο γενικός κανόνας στο Aliexpress είναι ότι, παραγγελίες που κάνουν πάνω από 5 δολάρια, το σύστημα να 'υποχρεώνει' τον πωλητή να χρησιμοποιεί registered τρόπο αποστολής (ενώ σε παραγγελίες κάτω από 5 δολάρια, αυτό δεν υφίσταται)! Εδώ λοιπόν (σε συνεννόηση με τον πωλητή), θέλαμε καταρχήν να δοκιμάσουμε να στείλουμε προϊόν σκόνη με Cainiao super economy (που χρησιμοποιεί αυτό το διάστημα το Bpost), και μας δίνει tracking number της μορφής UH........BE. Και αυτό, γιατί κανονικά δεν μπορούμε να στείλουμε σκόνη με Cainiao super economy (ενημερωτικά, δοκιμάσαμε και χάπια που έγιναν shipping κανονικά με τον ίδιο τρόπο αποστολής).

Πάμε λοιπόν να δούμε τι κάναμε.

Τον έβαλα και δημιούργησε ένα καινούργιο προϊόν που το ονόμασε 'Shipping cost' και το έδωσε αρχική τιμή 4 δολάρια (κάτω από 5 δολάρια). Η σκέψη ήταν να κάνω εγώ την παραγγελία με τιμή κάτω από 5 δολάρια (ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ), και να πάει μετά να αλλάξει την τιμή στο κανονικό, και να στείλει μετά το προϊόν. Που κολλάει αυτό; Είναι απλό. Αν κάνω μια παραγγελία που η ΑΡΧΙΚΗ ΤΗΣ ΤΙΜΗ είναι κάτω από 5 δολάρια, ακόμα και μετά αν πάει η τιμή στα 100 δολάρια, το Aliexpress αφήνει τον πωλητή να επιλέξει οικονομικούς τρόπους αποστολής!!!! Η μόνη λεπτομέρεια εδώ είναι, ότι για να πάρει ο μεταφορέας το δέμα, πρέπει όμως ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ο πωλητής να βάλει τιμή κάτω από 5 δολάρια στην τελωνειακή δήλωση (αυτό βέβαια είναι πολύ εύκολο για τον Κινέζο).  Εδώ να πω ότι η Cainiao έχει σαν όριο δέματος τα 2 κιλά και η μέγιστη διάσταση δέματος (μήκος+πλάτος+ύψος) δεν πρέπει να υπερβαίνει τα 90 εκατοστά!!! Ακόμα να σημειώσω ότι αν παραγγείλεις κάτι που κάνει πάνω από 5 δολάρια, ακόμα και αν μετά ο πωλητής αλλάξει την τιμή κάτω από 5 δολάρια, το σύστημα δεν τον αφήνει να χρησιμοποιήσει unregistered τρόπο αποστολής (βλέπουμε λοιπόν ότι η αρχική τιμή του προϊόντος παίζει ρόλο σε αυτό). Βέβαια, ανάλογα τους πωλητές, έχω δει ότι μπορούν και σε 'ακριβές' παραγγελίες να χρησιμοποιήσουν κατευθείαν το Cainaio super economy, αλλά δεν μπορούν να το βάλουν σαν επιλογή στο προϊόν όταν το παραγγέλνεις (λόγω το ότι η αξία του η αρχική περνάει τα 5 δολάρια, όπως προείπα).

Έτσι λοιπόν έκανα κανονικά την παραγγελία, και αυτός τροποποίησε την αξία του προϊόντος στα 23,21 ευρώ (είναι παραπάνω κανονικά, καθώς ήθελε από μένα λιγότερα λεφτά, λόγω του φτηνότερου τρόπου αποστολής), και μετά εγώ έκανα κανονικά την πληρωμή. Αυτό που παρήγγειλα ήταν το FATBLASTER σε σκόνη (αν το ψάξει κάποιος στο Aliexpress θα δει ότι κάνει πάνω από 25 ευρώ).

Ο πωλητής μου έδωσε tracking number UH332095728BE. Όποιος το ψάξει, θα δει ότι έγινε 'exception parcel handling' στο δέμα στο κέντρο διαλογής, και γύρισε πίσω στον ίδιο (προφανώς το πήραν πρέφα ότι ήταν σκόνη).

Πήγα μετά στο επόμενο βήμα. Έβαλα τον πωλητή και το ξαναέστειλε, αλλά αυτή τη φορά χρησιμοποιήσε το 'Cainiao super economy FOR SPECIAL GOODS', που είναι για 'ειδικά' προϊόντα. Του έκανα μια νέα παραγγελία το shipping cost, και του έδωσα ακόμα 1 δολάριο επιπλέον. Αυτός μου έδωσε νέο tracking number LP00445752786318, που είχε μετά σαν 'next tracking number' το UU110758875CN, και το δέμα ήρθε ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ στα χέρια μου. Τον έβαλα να γράψει ότι το προϊόν είναι κρέμα προσώπου με κόστος 2.99 δολάρια. Βάζω και τις φωτογραφίες του δέματος που ήρθε την παρασκευή στα χέρια μου. Όπως βλέπουμε πάλι, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ, και αυτό γιατί τα έχω πει πάμπολες φορές ότι τα unregistered δέματα, ΔΕΝ ΕΛΕΓΧΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ. Επίσης, θα περίμενα ότι λόγω βάρους του δέματος (αν αυτό πήγαινε στο τελωνείο), θα το άνοιγαν στο τελωνείο (μιας και έχει βάρος γύρω στο μισό κιλό), πράγμα που εννοείτε δεν έγινε.

 

 

 

 

 

1.jpg

2.jpg

3.png

4.jpg

5.jpg

Επεξ/σία από nikosgiann78
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Aurumnus είπε

@nikosgiann78

Ωραίος. 👍

Θα μπορείς όμως να κάνεις τα ίδια και μετά την 1.7.2021;
Θα εξακολουθήσουν τα unregistered πακέτα να μην ελέγχονται στο τελωνείο;

Δεν ξέρω, γιατί δεν ξέρω τι θα ισχύσει μετά την 1η Ιουλίου. Απλά για ενημέρωση, έχω πακέτα 'στο δρόμο' τώρα, που σίγουρα θα έρθουν μετά την 1η Ιουλίου. Θέλω να δω τι θα γίνει και με εκείνα (εν γνώση μου το κάνω αυτό). Και όλα σχεδόν, είναι unregistered (έχω και παραγγελίες που υπερβαίνουν κατά πολύ τα 22 ευρώ). Νομίζω ότι θα τα πάρω κανονικότατα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάμε να δώσω πάλι δέματα που δεν πήγαν στο τελωνείο, μπας και ξεστραβωθούν πολλοί! Το ένα με 'Cainiao super economy' (βάρος λίγο πάνω από 1,2 κιλά), και με κόστος σχεδόν 30 ευρώ. Εδώ έκανα, ένα άλλο 'πείραμα': του έκανα πολλές μικρές παραγγελίες από ένα καλώδιο δικτύου τόσες, ώστε να πάρει το ποσό που θέλει, και ταυτόχρονα να μπορεί να χρησιμοποιήσει unregistered τρόπο αποστολής, μιας και η κάθε παραγγελία κοστίζει λιγότερο από 5 δολάρια (οπότε το σύστημα τον αφήνει να χρησιμοποιήσει unregistered τρόπο αποστολής).

Το άλλο δέμα είναι με PostNL unregistered (κόστος περίπου στο 50ρικο), και είναι μεγάφωνα με καθαρό βάρος τα 1,75 κιλά! Μου ζήτησε επιπλέον 5 ευρώ περίπου για να χρησιμοποιήσει το PostNL 'απευθείας', αλλά σίγουρα είναι τίποτα μπροστά σε αυτά που θα έπαιρνε κανονικά το τελωνείο. Πλέον, ο πωλητής έχει στην διάθεση του το σύστημα της 4PX για να τυπώνει tracking number (θα επανέλθω μελλοντικά με λεπτομέρειες για αυτό)!!!!

Δεν μπαίνω σε λεπτομέρειες, καθώς τα έχω πει πολλές φορές τα ίδια!!!

199941655_178390144240452_3286335385929367242_n.jpg

PostNL parcel.jpg

UD order.png

Επεξ/σία από nikosgiann78
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nikosgiann78 .

Ωραία τα γράφεις αλλά πάρα πολλοί από εδώ δεν καταλαβαίνουν τον τρόπο όπως τον περιγράφεις και ας έχουν κάνει αμέτρητες αγορές .

Θέλει να το γράψεις πιο κατανοητά να το βάλουμε σαν sticky 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, zaras27 είπε

nikosgiann78 .

Ωραία τα γράφεις αλλά πάρα πολλοί από εδώ δεν καταλαβαίνουν τον τρόπο όπως τον περιγράφεις και ας έχουν κάνει αμέτρητες αγορές .

Θέλει να το γράψεις πιο κατανοητά να το βάλουμε σαν sticky 

Έχω βάλει αρκετά άρθρα στο insomnia με λεπτομέρειες! Απλά, θα πρέπει να ψάξει κάποιος να τα βρει! Είναι καθαρά από την εμπειρία μου αυτά όλα! (πάνε πρώτα στην σελίδα 71 να δεις άρθρο μου, και μετά πάνε στην 96. Η μόνη σημείωση εδώ είναι ότι δεν υπάρχει ο Houmeng o πωλητής πλέον και είναι ένας άλλος - λέγετε he yang με τηλ. 18566639456). Αυτά που βλέπεις, αφορούν το PostNL. Πλέον έχω καταλάβει πως αλλάζουμε και με άλλους carriers, τον τρόπο αποστολής. Αν το aliexpress δεν βάλει τον ΦΠΑ κατευθείαν στην πλατφόρμα, θα πρέπει να κάνουμε 'αλχημείες' και να αλλάζουμε τρόπους αποστολής. Θα επανέλθω με ολοκληρωμένο άρθρο μεγάλο πλέον, αφού δούμε τι θα γίνεται μετά την 1η Ιουλίου

Επεξ/σία από nikosgiann78
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις εκανα μια παραγγελιά ενα προιον που ειχα στην wishlist μου γιατι ειδα οτι ηταν σε έκπτωση και προς έκπληξη ειχε χωρα αποστολής απο Βέλγιο, και επίσης από Kίνα. Η αποστολή απο το Βέλγιο ηταν φθηνότερη απο την Κινα. Συνολο 14,90.

Λογικα δεν θα πρεπει να περάσει καν απο τελώνιο, ενω εχει παράδοση σε 7 μερες. Για να δουμε αν θα γίνει ετσι και δεν θα κάνει καμια λαμογια ο Κινεζος.

Μήπως μερικοί πωλητές λόγου του τελωνείου αρχιζουν ή εχουν στην Ευρωπη αποθηκες για να στέλνουν και απο εκει ?. Ίδωμεν 

Capture.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Μολις εκανα μια παραγγελιά ενα προιον που ειχα στην wishlist μου γιατι ειδα οτι ηταν σε έκπτωση και προς έκπληξη ειχε χωρα αποστολής απο Βέλγιο, και επίσης από Kίνα. Η αποστολή απο το Βέλγιο ηταν φθηνότερη απο την Κινα. Συνολο 14,90.

Λογικα δεν θα πρεπει να περάσει καν απο τελώνιο, ενω εχει παράδοση σε 7 μερες. Για να δουμε αν θα γίνει ετσι και δεν θα κάνει καμια λαμογια ο Κινεζος.

Μήπως μερικοί πωλητές λόγου του τελωνείου αρχιζουν ή εχουν στην Ευρωπη αποθηκες για να στέλνουν και απο εκει ?. Ίδωμεν 

Capture.JPG

Δεν ισχύει το 7 μέρες. Το στέλνουν από Κίνα και πάει Βέλγιο και μετά εδώ. Περιμένω από Μάιο τέτοια πακέτα και μόλις μπήκαν Ελλάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/6/2021 στις 11:53 ΜΜ, Giame είπε

Παιδιά καλησπέρα. Ξανά ανοίγω αυτό το τοπίν γιατί μόλις έκανα μια παραγγελία από AliExpress μια κινητή συσκευή. Και μου ηρθε μύνημα από το τελωνείο να στείλω απόδειξη πληρωμής paypal η τιμολόγιο . Φαντάζομαι θα πληρώσω τελωνείο.? Το θέμα μου   είναι ότι έγω την αγορά την έχω κάνει μέσο AliExpress χωρίς paypal πώς μπορώ να αποδείξω την πληρωμή μου? Καμία βοήθεια περίπου πόσο μπορεί να είναι το κόστος. Το κινητό έκανε 300 ευρώ.

Παιξε με το προσθετο "AliExpress Invoice Generator"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, logo15 είπε

Δεν ισχύει το 7 μέρες. Το στέλνουν από Κίνα και πάει Βέλγιο και μετά εδώ. Περιμένω από Μάιο τέτοια πακέτα και μόλις μπήκαν Ελλάδα

@logo15,

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το δέμα έφυγε σήμερα απο το Βέλγιο (συμφωνά με το tracking no. που βλέπω, και ειναι αυτο που εχει βαλει ο πωλητής). Παραθέτω και εικόνες.

Όποτε η με "δουλεύει", η το έστειλε όντως απο το Βελγιο.Το παρακολουθώ και θα επανέλθω. Αν δεν έρθει σε ενα μηνα εχω δικαίωμα refund.

ΥΓ. Δεν με πειράζει τοσο απο που θα ερθει, απλα το Τελωνείο ειναι αυτό που σκέπτομαι.

Για να δουμε. Θα επανέλθω μολις εχω νεοτερα..

 

Capture.JPG

Capture1.JPG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερωτικά, χθες βράδυ, μπήκα στην εφαρμογή να χαζέψω (αγορές δεν κάνουμε μέχρι να δούμε τι θα γίνει με το νέο καθεστώς ΦΠΑ) και με το που μπήκα ζήτησε επιβεβαίωση για την χώρα, γράφοντας ότι παίζει ρόλο στην τιμή που θα χρεωθώ, λόγω διαφοράς ΦΠΑ.

Ελπίζω να έχει να κάνει με τους νέους κανονισμούς ΕΕ για το ΦΠΑ και να μην έχουμε εδώ το δεκαπεντάρι του εκτελωνισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...