Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.Έχει γίνει μια παραγγελία ένα τρίποδο από Ali, και τσεκάροντας την παράδοση που γράφει ότι είναι ήδη τελωνείο.Οταν με το ποντίκι πάω πάνω απ την παρακολούθηση,μου γράφει κάτι για Καλοχώρι και αδυναμία παράδοσης!(είμαι Αθήνα...) Επίσης αναφέρει για εκτιμώμενη παράδοση 10-31 Ιουλίου...Τι πιστεύετε έχει γίνει και μήπως πρέπει να επικοινωνήσω κάπου στο...Καλοχώρι?Εκτελωνίζουν και από εκεί?

Aliexpressnoname.jpg

Aliexpress-tripodo.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 ώρες πριν, Mmaker είπε

Καλημέρα.Έχει γίνει μια παραγγελία ένα τρίποδο από Ali, και τσεκάροντας την παράδοση που γράφει ότι είναι ήδη τελωνείο.Οταν με το ποντίκι πάω πάνω απ την παρακολούθηση,μου γράφει κάτι για Καλοχώρι και αδυναμία παράδοσης!(είμαι Αθήνα...) Επίσης αναφέρει για εκτιμώμενη παράδοση 10-31 Ιουλίου...Τι πιστεύετε έχει γίνει και μήπως πρέπει να επικοινωνήσω κάπου στο...Καλοχώρι?Εκτελωνίζουν και από εκεί?

Aliexpressnoname.jpg

Aliexpress-tripodo.jpg

Τελικά εχθές είχα ειδοποίηση από Γενική Ταχυδρομική για το δέμα...και μάλιστα χωρίς χρέωση από τελωνείο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή τα καλά πρέπει να λέγονται. Παραγγελία 4/6 κόστος 21€ περίπου από ALI PostNL και ΕΛΤΑ εδώ. 23/6 πρωί στην Ελλάδα 25/6 πρωί Μυτιλήνη. Μέσα σε λίγες ώρες ξεμπέρδεψε τελωνείο και διαλογή για Μυτιλήνη. Μπράβο στα ΕΛΤΑ. Με αυτά που διάβαζα περίμενα να καθυστερήσει τουλάχιστον 1 μήνα όταν θα έμπαινε Ελλάδα και φυσικά να έτρωγα και ΦΠΑ και το 15ευρώ από 1/7.

https://parcelsapp.com/en/tracking/LT799091879NL

 

Έχω ακόμα μία παραγγελία πάλι από τον ίδιο προμηθευτή στις 8/6. Να δω αν οριακά μπει Ελλάδα και τελωνείο μέχρι 30/6. Αυτή τη στιγμή είναι transport προς εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/6/2021 στις 7:31 ΜΜ, ekkli είπε

Ενημερωτικά, χθες βράδυ, μπήκα στην εφαρμογή να χαζέψω (αγορές δεν κάνουμε μέχρι να δούμε τι θα γίνει με το νέο καθεστώς ΦΠΑ) και με το που μπήκα ζήτησε επιβεβαίωση για την χώρα, γράφοντας ότι παίζει ρόλο στην τιμή που θα χρεωθώ, λόγω διαφοράς ΦΠΑ.

Ελπίζω να έχει να κάνει με τους νέους κανονισμούς ΕΕ για το ΦΠΑ και να μην έχουμε εδώ το δεκαπεντάρι του εκτελωνισμού.

Εμένα δεν μου έχει βγάλει κάτι τέτοιο. 

Και οι τιμές σε κάποια πράγματα που έχω στο καλάθι εδώ και καιρό είναι οι ίδιες.

Μπαίνω από browser.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε να δώσω πάλι 2 ακριβά δέματα που έλαβα σήμερα, για τους δύσπιστους!!! :)  :)  :) 

Το ένα κάνει λίγο πάνω από 100 ευρώ, και το άλλο λίγο πάνω από 200 ευρώ!!!!

Δεν είναι ότι απλά ήταν τυχερά στο τελωνείο, καθώς το βάρος τους πλησίαζε τα 2 κιλά και στα δύο, οπότε θα τα άνοιγαν σίγουρα και θα μου ζητούσαν αποδεικτικά!!! Όπως βλέπουμε, δεν υπάρχει κανένας έλεγχος στο τελωνείο, και απλά δόθηκαν κατευθείαν στην διανομή των ΕΛΤΑ.

Είναι αυτό που έχω γράψει πάμπολες φορές, ότι τα UNREGISTERED, δεν ελέγχονται στο τελωνείο!!! :)  :)  :)

Postnl parcel 1.png

210214407_542705873431390_8726262252828067681_n.jpg

PostNL parcel 2.png

206937886_270091358245247_7858925562189166987_n.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/6/2021 στις 4:41 ΜΜ, Petros Electron είπε

@logo15,

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το δέμα έφυγε σήμερα απο το Βέλγιο (συμφωνά με το tracking no. που βλέπω, και ειναι αυτο που εχει βαλει ο πωλητής). Παραθέτω και εικόνες.

Όποτε η με "δουλεύει", η το έστειλε όντως απο το Βελγιο.Το παρακολουθώ και θα επανέλθω. Αν δεν έρθει σε ενα μηνα εχω δικαίωμα refund.

ΥΓ. Δεν με πειράζει τοσο απο που θα ερθει, απλα το Τελωνείο ειναι αυτό που σκέπτομαι.

Για να δουμε. Θα επανέλθω μολις εχω νεοτερα..

 

Capture.JPG

Capture1.JPG

Καλησπερα,

Το δεμα ηρθε σημερα μεσω DHL. Συνολικά εκανε 8 μέρες. Εφυγε απο Βελγιο, πηγε Γερμανια και απο Γερμανια, Ελλαδα. Οποτε καταρρίπτει αυτο που εγραψε ο @logo15, ίσως να έπεσα και σε "σωστό" κινεζο. Αν βρίσκετε πωλητές στο aliexpress και εχει αποστολή απο Βέλγιο να το προτιμάτε!.

Στις 22/6/2021 στις 3:52 ΜΜ, logo15 είπε

Δεν ισχύει το 7 μέρες. Το στέλνουν από Κίνα και πάει Βέλγιο και μετά εδώ. Περιμένω από Μάιο τέτοια πακέτα και μόλις μπήκαν Ελλάδα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nikosgiann78 είπε

Πάμε να δώσω πάλι 2 ακριβά δέματα που έλαβα σήμερα, για τους δύσπιστους!!! :)  :)  :) 

Το ένα κάνει λίγο πάνω από 100 ευρώ, και το άλλο λίγο πάνω από 200 ευρώ!!!!

Δεν είναι ότι απλά ήταν τυχερά στο τελωνείο, καθώς το βάρος τους πλησίαζε τα 2 κιλά και στα δύο, οπότε θα τα άνοιγαν σίγουρα και θα μου ζητούσαν αποδεικτικά!!! Όπως βλέπουμε, δεν υπάρχει κανένας έλεγχος στο τελωνείο, και απλά δόθηκαν κατευθείαν στην διανομή των ΕΛΤΑ.

Είναι αυτό που έχω γράψει πάμπολες φορές, ότι τα UNREGISTERED, δεν ελέγχονται στο τελωνείο!!! :)  :)  :)

Postnl parcel 1.png

210214407_542705873431390_8726262252828067681_n.jpg

PostNL parcel 2.png

206937886_270091358245247_7858925562189166987_n.jpg

Είσαι τυχερός που σου έρχονται τα απλά και δεν χανονται.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις ήρθε μια οθόνη laptop που παράγγειλα από εξωτερικό και συγκεκριμένα από κίνα νομίζω.

Και μου ενώ για την οθόνη μαζί με τα έξοδα αποστολής είχα πληρώσει περίπου 30 ευρώ μου ήρθε να πληρώσω και τελωνείο άλλα 20 ευρώ.

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να γλιτώνουμε τα έξοδα τελωνείου ειδικά αν αυτά φτάνουν σε μεγάλο μέρος την αξία του προϊόντος που παίρνεις από χώρες εκτός Ευρώπης???

Αν ναι πως?

Και ειδικά από 1 ιουνίου που απ' ότι λένε αλλάζει το σκηνικό και θα πληρώνεις τελωνείο για οτιδήποτε αγοράζεις εκτός Ευρώπης ακόμα και αν αυτό κοστίζει 1 ευρώ. Εν ολιγης ξεχνάμε τα δέματα μέχρι 20 κάτι ευρώ που δεν είχαν τελωνείο εκτός Ευρώπης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα,απ ότι κατάλαβα οι οδηγίες που έχει δώσει η ΕΕ είναι να καταβάλλει ο προμηθευτής το ΦΠΑ  στη χωρα που στέλνει το προϊόν ,εμείς ως πελάτες θα το πληρώνουμε μέσω της παραγγελίας,οποτε δεν θα έχει και έξοδα τελωνειου ούτε θα χρειάζεται να στέλνουμε παραστατικά αγοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν απαντάς σε εμένα σε έχασα.

Μπορείς να εξηγήσεις τι ακριβώς εννοείς?

Δηλαδή υπάρχει ακόμα και με το νέο τρόπο που θα ισχύει από 1 Ιουλίου να μην πληρώνεις καθόλου έξτρα λεφτά σε τελωνείο κ.τ.λ.?

Αν ναι τι ακριβώς πρέπει να λες στον πωλητή ώστε να μην πληρώνεις τελωνείο κ.τ.λ.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, skar1983 είπε

Είσαι τυχερός που σου έρχονται τα απλά και δεν χανονται.

 

Βασικά σε καμιά 600αριά παραγγελίες, δεν μου έχει έρθει ένα συστημένο και ένα απλό. Όλα τα άλλα, κανονικότατα μέχρι στιγμής!!!

1 ώρα πριν, Paragontas-x είπε

Αν απαντάς σε εμένα σε έχασα.

Μπορείς να εξηγήσεις τι ακριβώς εννοείς?

Δηλαδή υπάρχει ακόμα και με το νέο τρόπο που θα ισχύει από 1 Ιουλίου να μην πληρώνεις καθόλου έξτρα λεφτά σε τελωνείο κ.τ.λ.?

Αν ναι τι ακριβώς πρέπει να λες στον πωλητή ώστε να μην πληρώνεις τελωνείο κ.τ.λ.?

Πρέπει πρώτα να δω αν θα χρεώνει ΦΠΑ η πλατφόρμα του Aliexpress. Αν όχι, τότε θα επανέρθω με μία πλήρη ανάλυση για το πώς αλλάζουμε τον τρόπο αποστολής!!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας, μπήκα στην εφαρμογή του AliExpress. Όταν βάζω το αντικείμενο στο καλάθι μου βγάζει την επιλογή «tax» δηλαδή φαίνεται το ΦΠΑ και πρέπει να το πληρώσεις. Μακάρι να είναι μόνο αυτό και όχι παραπάνω έξοδα τελωνείου. 

2D52C2B8-7954-4696-822B-D06060647D85.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/6/2021 στις 6:07 ΜΜ, nikosgiann78 είπε

Πρέπει πρώτα να δω αν θα χρεώνει ΦΠΑ η πλατφόρμα του Aliexpress. Αν όχι, τότε θα επανέρθω με μία πλήρη ανάλυση για το πώς αλλάζουμε τον τρόπο αποστολής!!! :)

Όπως δείχνουν τα πράγματα, χρεώνει κανονικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και εγώ το πρώτο μου UNREGISTERED δέμα (που όπως είπα παλιότερα δεν γινόταν έλεγχος ΠΟΤΕ στο τελωνείο ως τώρα), που εμφανίζεται ξαφνικά στο σύστημα των ΕΛΤΑ!!! Θα ενημερώσω τι θα γίνει, καθώς έχω και από Bpost και PostNL UNREGISTERED που είναι στον δρόμο αυτήν την στιγμή! Μήπως τυχόν πχ. γίνεται δειγματοληπτικός ο έλεγχος, η ας πούμε του Bpost περάσουν έτσι!!! Έχει μέλλον η ιστορία!!!

1.png.6a43de737fd504e9632e53479b514ccd.png

1015630937_.png.c4fa6e4c62bb02c3b6e7a2a441bab3ed.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...