Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

27 λεπτά πριν, annian είπε

Τ θα γίνει ??θα μου πάρουν το κεφάλι στο τελωνείο αμα κάνω την παραγγελία??? Ξέρει κανείς τι γίνεται με το i herb??

Screenshot_2021-07-03-13-53-24-033_com.iherb.jpg

Όχι δεν θα έχεις θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, annian είπε

Τ θα γίνει ??θα μου πάρουν το κεφάλι στο τελωνείο αμα κάνω την παραγγελία??? Ξέρει κανείς τι γίνεται με το i herb??

Screenshot_2021-07-03-13-53-24-033_com.iherb.jpg

Μάλλον όχι, αλλά δες και στα forum των Bodybuilding.gr και Bodybuilders.gr. Εκεί παραγγέλνουν συχνά πολλα άτομα από iHerb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, PC_MAGAS είπε

Σηνήθως αν κάτι κοστίζει πάνω 100€ μόνο από ΕΕ και μακριά από Κίνα.

Κίνα μόνο αγορές κάτω των 20€.

Αν κάνεις υπομονή, πιθανόν στο μέλλον θα σου δώσω κάτι 'καινούργιο' που έχω υπό δοκιμή τώρα!!! Αν έχεις παρακολουθήσει αναρτήσεις μου παλιότερα, ξέρω πρακτικά πως ακριβώς δουλεύει η πλατφόρμα του Aliexpress .... Από ότι φαίνεται, υπάρχει μάλλον μια 'τρύπα' στην πλατφόρμα!!!! Και η 'τρύπα' αυτή αφορά το ΦΠΑ!!! Δεν θα δώσω ακόμα λεπτομέρειες, αλλά από ότι φαίνεται μάλλον μπορεί να γίνει!!! Και μάλιστα, δεν κάνεις ΚΑΜΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ!!!!  :) :) :)

Επεξ/σία από nikosgiann78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω κατι επεξεργαστες αξιας 20€ πανω κατω, και θα κανω 2-3 τετοιες παραγγελιες. Ξερετε κανα ασφαλη τροπο να παραγγειλω αποφευγοντας τελωνεια;

αν πεσει τελωνειο ποσο θα ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nikosgiann78 είπε

Αν κάνεις υπομονή, πιθανόν στο μέλλον θα σου δώσω κάτι 'καινούργιο' που έχω υπό δοκιμή τώρα!!! Αν έχεις παρακολουθήσει αναρτήσεις μου παλιότερα, ξέρω πρακτικά πως ακριβώς δουλεύει η πλατφόρμα του Aliexpress .... Από ότι φαίνεται, υπάρχει μάλλον μια 'τρύπα' στην πλατφόρμα!!!! Και η 'τρύπα' αυτή αφορά το ΦΠΑ!!! Δεν θα δώσω ακόμα λεπτομέρειες, αλλά από ότι φαίνεται μάλλον μπορεί να γίνει!!! Και μάλιστα, δεν κάνεις ΚΑΜΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ!!!!  :) :) :)

Αγοράζω ebay συνήθως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με βάση αυτό το βίντεο αν παραγγείλουμε με τους τρόπους που λέει στο βίντεο δεν θα έχουμε τελωνείο.

Εν ολιγης αν κατάλαβα καλά αν στη παραγγελία που θα κάνεις δηλώσεις να σου σταλεί το δέμα με άλλο τρόπο εκτός Ελτα δεν πληρώνεις τελωνείο.

Το έχει δοκιμάσει κανείς άλλος αυτό?

 

Πλάκα - πλάκα από Ebay θα ήθελα κι εγώ να βρεθεί ένας τρόπος να γλιτώνουμε το τελωνείο.

Επεξ/σία από Paragontas-x
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/7/2021 στις 6:58 ΜΜ, Zerg13 είπε

Θελω κατι επεξεργαστες αξιας 20€ πανω κατω, και θα κανω 2-3 τετοιες παραγγελιες. Ξερετε κανα ασφαλη τροπο να παραγγειλω αποφευγοντας τελωνεια;

αν πεσει τελωνειο ποσο θα ειναι;

Ανάλογα από που θα τους πάρεις. Αν είναι από πλατφόρμα ή μαγαζί που είναι συμβεβλημένο με το IOSS θα πληρώσεις τον ελληνικό ΦΠΑ κατά την αγορά και δεν θα έχεις μετά τελωνείο.
Αν αγοράσεις από μαγαζί που δεν έχει κάνει συμφωνία IOSS θα χρεωθείς τον ελληνικό ΦΠΑ στο τελωνείο, μαζί με την καθυστέρηση που θα υποστείς.

 

Στις 3/7/2021 στις 11:09 ΜΜ, Paragontas-x είπε

Πλάκα - πλάκα από Ebay θα ήθελα κι εγώ να βρεθεί ένας τρόπος να γλιτώνουμε το τελωνείο.

Μα το ebay έχει κάνει συμφωνία IOSS και υπολογίζεται ο ελληνικός ΦΠΑ στην αγορά, δεν έχεις μετά τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ekkli είπε

Ανάλογα από που θα τους πάρεις. Αν είναι από πλατφόρμα ή μαγαζί που είναι συμβεβλημένο με το IOSS θα πληρώσεις τον ελληνικό ΦΠΑ κατά την αγορά και δεν θα έχεις μετά τελωνείο.
Αν αγοράσεις από μαγαζί που δεν έχει κάνει συμφωνία IOSS θα χρεωθείς τον ελληνικό ΦΠΑ στο τελωνείο, μαζί με την καθυστέρηση που θα υποστείς.

Το aliexpress ειναι ολοι οι πωλητες το ιδιο; Αυτη η πλατφορμα ειναι συμβεβλημενη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Το aliexpress ειναι ολοι οι πωλητες το ιδιο; Αυτη η πλατφορμα ειναι συμβεβλημενη;

Το Ali είναι πλατφόρμα που συνδέει πωλητές με εμάς, τους αγοραστές.
Το Ali αναλαμβάνει τις πληρωμές και, αφού είναι συμβεβλημένο, αναλαμβάνει και την απόδοση του ΦΠΑ στην ΕΕ.

Είναι ασφαλές να αγοράσεις από εκεί και δεν θα έχεις τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, ekkli είπε

Ανάλογα από που θα τους πάρεις. Αν είναι από πλατφόρμα ή μαγαζί που είναι συμβεβλημένο με το IOSS θα πληρώσεις τον ελληνικό ΦΠΑ κατά την αγορά και δεν θα έχεις μετά τελωνείο.
Αν αγοράσεις από μαγαζί που δεν έχει κάνει συμφωνία IOSS θα χρεωθείς τον ελληνικό ΦΠΑ στο τελωνείο, μαζί με την καθυστέρηση που θα υποστείς.

 

Μα το ebay έχει κάνει συμφωνία IOSS και υπολογίζεται ο ελληνικός ΦΠΑ στην αγορά, δεν έχεις μετά τελωνείο.

Μην το δενεις κιόλας αναλογα από θα είναι το προϊόν που θέλεις. Έχω πάρει από Αμερική και πλήρωσα μια χαρά τελωνείο.

4 ώρες πριν, ekkli είπε

Το Ali είναι πλατφόρμα που συνδέει πωλητές με εμάς, τους αγοραστές.
Το Ali αναλαμβάνει τις πληρωμές και, αφού είναι συμβεβλημένο, αναλαμβάνει και την απόδοση του ΦΠΑ στην ΕΕ.

Είναι ασφαλές να αγοράσεις από εκεί και δεν θα έχεις τελωνείο.

Κανεις τεράστιο λάθος.

Μόλις πριν 1 μήνα παράγγειλα μια οθόνη ταμπλετ και πλήρωσα σχεδόν την αξία της στο τελωνείο.

Μην ξεχνάτε ότι πλέον από 1 Ιουλίου από οπουδήποτε εκτός Ευρώπης θα πληρώνεις και τελωνείο.

Δεν υπάρχει το ατελώς των 20κατι ευρώ που ίσχυε μέχρι σήμερα.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Paragontas-x είπε

Κανεις τεράστιο λάθος.

Μόλις πριν 1 μήνα παράγγειλα μια οθόνη ταμπλετ και πλήρωσα σχεδόν την αξία της στο τελωνείο.

Μην ξεχνάτε ότι πλέον από 1 Ιουλίου από οπουδήποτε εκτός Ευρώπης θα πληρώνεις και τελωνείο.

Δεν υπάρχει το ατελώς των 20κατι ευρώ που ίσχυε μέχρι σήμερα.

Αν είχες κάνει τον κόπο να διαβάσεις έστω περιληπτικά την νέα οδηγία δεν θα έλεγες ανοησίες. Πλέον έως 150€ πληρώνεις ΦΠΑ ΜΟΝΟ το οποίο παρακράτα ο πωλητής (όπως συμβαίνει και στις αγορές εντός ΕΕ) και στην συνέχεια αποδίδει στο κράτος εισαγωγής. Το Ali πλέον το κάνει αυτό. 

Πριν ένα μήνα που αγόρασες δεν ίσχυε, άρα εδώ έφαγες εκτελωνισμο κανονικά. 

Την επόμενη φορά με τον κηδεμόνα σου

Επεξ/σία από narta
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ αγοράζω συχνά πράγματα απο Αμερική και τα στέλνω σε ένα φιλο μου που μένει εκεί ο οποιος τα μαζέυει όλα μαζι σε ένα δέμα και μου τα στέλνει με όνομα αποστολέα το δικό του. Πάντα του λέω και δηλώνει αξία περιεχομένων κάτω απο 40 (που είναι η ατέλεια μεταξύ ιδιωτών) και ποτέ δεν είχα την παραμικρή χρέωση με το τελώνείο. Λέτε να πιάσει το κόλπο αν καταφέρω να πείσω και κανέναν κινέζο να βάλει όνομα αποστολέα π.χ. Γιώργος Παπαδόπουλος αντί το δικό του  και το δηλώσει κάτω απο 40 ευρω? 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, markbass είπε

Παιδιά εγώ αγοράζω συχνά πράγματα απο Αμερική και τα στέλνω σε ένα φιλο μου που μένει εκεί ο οποιος τα μαζέυει όλα μαζι σε ένα δέμα και μου τα στέλνει με όνομα αποστολέα το δικό του. Πάντα του λέω και δηλώνει αξία περιεχομένων κάτω απο 40 (που είναι η ατέλεια μεταξύ ιδιωτών) και ποτέ δεν είχα την παραμικρή χρέωση με το τελώνείο. Λέτε να πιάσει το κόλπο αν καταφέρω να πείσω και κανέναν κινέζο να βάλει όνομα αποστολέα π.χ. Γιώργος Παπαδόπουλος αντί το δικό του  και το δηλώσει κάτω απο 40 ευρω? 😁

Δεν απάντησες το πιο βασικό. Μήπως στα έστελνε unregistered;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, nikosgiann78 είπε

Δεν απάντησες το πιο βασικό. Μήπως στα έστελνε unregistered;

καποια ήταν unregistered (σε μεγάλο φάκελο της USPS) και καποια ως κανονικό δέμα με tracking που εμφάνιζε όλη την πορεία μεχρι την την πόλη μου.

Περιμένω άλλο ένα τώρα το οποίο απο Δευτέρα είναι κολλημένο στο:  ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)    ΑΝΑΜΟΝΗ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ.

Θα ενημερώσω τι έγινε τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...