Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, plakalis είπε

Παιδιά μια βοήθεια. Για αγορά από Αλί με τελική τιμή γύρω στα 1000, μεγάλο ογκώδη φορτίο, τύπου 200 κιλά. Τι έξτρα θα έχω να πληρώσω?

Από οσο γνωρίζω θα πληρώσεις τον φόρο 24%, τέλη εκτελωνισμου από την μεταφορική εταιρεία που θα το παραδώσει(διαφορετικές εταιρείς έχουν διαφορετικες τιμές) και λογικά θα πληρώσεις δασμούς που είναι ένα ποσοστό παραπάνω αναλόγως το είδος του εμπορεύματος που κάνεις εισαγωγή.

Καρπούζια κάνεις εισαγωγή;;; Αυτά τα τετράγωνα;;

Επεξ/σία από s1mplement
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
37 λεπτά πριν, s1mplement είπε

 

Καρπούζια κάνεις εισαγωγή;;; Αυτά τα τετράγωνα;;

οχι ρε φιλε...μιλαμε εκλαψα....

καλο , πολυ καλο...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, s1mplement είπε

Από οσο γνωρίζω θα πληρώσεις τον φόρο 24%, τέλη εκτελωνισμου από την μεταφορική εταιρεία που θα το παραδώσει(διαφορετικές εταιρείς έχουν διαφορετικες τιμές) και λογικά θα πληρώσεις δασμούς που είναι ένα ποσοστό παραπάνω αναλόγως το είδος του εμπορεύματος που κάνεις εισαγωγή.

Καρπούζια κάνεις εισαγωγή;;; Αυτά τα τετράγωνα;;

Χαχα, όχι, όχι.. αν το αλί λέει vat included θα ξανά πληρώσω 24%? εκτελωνισμός τύπου 100€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/7/2021 στις 12:25 ΠΜ, plakalis είπε

Χαχα, όχι, όχι.. αν το αλί λέει vat included θα ξανά πληρώσω 24%? εκτελωνισμός τύπου 100€.

Εαν το ποσό αγορών είναι στα 100 Ε με μεταφορικά θα πληρώσεις μόνο το VAT που θα το βάλει το Αλι μόνο από μόνο του. Δεν θα χρεωθείς ούτε τα τέλη εκτελωνισμού ούτε τους δασμούς(αυτά ισχύουν για αγορές πάνω των 150 Ε)

 

Στις 24/7/2021 στις 7:05 ΠΜ, logo15 είπε

Όσον αφορά αγορές εντός ΕΕ από Αλί, ισχύει το ίδιο;

Ότι αγοράζεις από πωλητές εντός ΕΕ δεν έχει τελωνείο(άρα όχι δασμοί και τέλη εκτελωνισμού), για ΦΠΑ δεν ξέρω αν σου βάλουν ή όχι θα το δείς μόνος(η) σου με την αγορά που θα κάνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/7/2021 στις 1:42 ΜΜ, nikosgiann78 είπε

Πάμε να δείξω άλλες 2 παραγγελίες που πήρα σήμερα, για τους 'δύσπιστους'!!! ;)

UU144820041CN & UD642014483NL . Βλέπουμε η μία που κάνει 45,16 ευρώ & η άλλη κάνει 93,31. Εννοείτε, δεν πλήρωσα τίποτα στο τελωνείο. Και τα δύο, ογκώδη και βαριά (ειδικά το ένα ήταν στα όρια των 2 κιλών που επιτρέπει ο unregistered τρόπος αποστολής). Το 'πολύ βαρύ' ζύγιζε 1.94 Κιλά.

Για το PostNL, έβαλα τον πωλητή και εγκατέστησε το σύστημα που τυπώνουν τα 'direct' PostNL tracking numbers (και μάλιστα μου είπε πως το χρησιμοποιεί και σε πολλούς πελάτες πλέον!!!!), και του έβαλα να τυπώσει το tracking number. Για το China post, έβαλα τον πωλητή (επειδή συνεργάζεται με το τοπικό γραφείο του China post στην πόλη Shangrao), να ζητήσει να πάρει tracking number από U και εννοείτε ότι το έκαναν ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ!!!

Έχω ένα Unregistered PostNL, που μάλλον φαίνεται ότι κατά λάθος το έβαλαν σε σάκο με τα Registered (έφυγε πριν την 1η Ιουλίου, και έφτασε εδώ μετά την 1η Ιουλίου), καθώς και αύριο είναι να πάρω ένα ακριβό πάλι με Cainiao super economy που χρησιμοποιήθηκε το Bpost. Θα ενημερώσω αύριο, για αυτό το τελευταίο. Αυτό που βλέπω πάντως αρχικά είναι ότι σταματάνε τώρα και τα Unregistered του China post (που έφτασαν μετά την 1η Ιουλίου εδώ & εστάλησαν πιο πριν), αλλά δεν μπορούν να σταματήσουν εύκολα τα Unregistered του Bpost (καθώς μάλλον τα ανακατεύουν μαζί με τα 'κανονικά Βέλγικα'), οπότε κανείς δεν θα κάτσει να κάνει διαχωρισμό (ενώ ξέρεις ότι του China post είναι σίγουρα από Κινα)!!

Χωρίς τίτλο.png

1.png

3.png

4.png

Σου στέλνω προσωπικό μνμ .🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή θέλεις να πεις ότι αν επιλέξουμε να μην λάβουμε το όποιο δέμα μέσω Ελτα δεν θα πληρώσουμε τελωνείο?

Αν επιλέξουμε δηλαδή οποιαδήποτε άλλη εταιρία κουριερ δεν πληρώνουμε τελωνείο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/7/2021 στις 10:16 ΜΜ, Paragontas-x είπε

Δυστυχώς πλέον από το 1 λεπτο οτιδήποτε εκτός Ευρώπης θα έχει τελωνείο κτλ αναλογα το βάρος και τον όγκο του.

Το σκέφτηκες πολυ να το γράψεις αυτό ή απλα έτσι πάνω στην εμπνευση της στιγμης;

Στις 23/7/2021 στις 5:21 ΜΜ, logo15 είπε

ΩΡΑΙΑ, ΑΡΑ ΕΧΩ ΕΞΤΡΑ ΓΙΑ ΠΡΟΙΟΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ 165Ε ME ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ΑΛΛΑ 150 ΧΩΡΙΣ; 

Ναι έχει τέλη εκτελωνισμου 20€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Paragontas-x είπε

Δηλαδή θέλεις να πεις ότι αν επιλέξουμε να μην λάβουμε το όποιο δέμα μέσω Ελτα δεν θα πληρώσουμε τελωνείο?

Αν επιλέξουμε δηλαδή οποιαδήποτε άλλη εταιρία κουριερ δεν πληρώνουμε τελωνείο?

άλλες μεταφορικές έχουν σημαντικα μεγαλύτερες τιμες εκτελωνισμού από ΕΛΤΑ. Δεν συμφέρει, αυτές επιλέγουνε αν θέλουν να φτάσει πιο γρήγορα το δέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tι ισχυει για αγορες απο 100€ και κατω απο ali? Πληρωνουμε κατι αλλο εκτος απο vat μεσα απο ali? Και ποσα

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά θέλω να κάνω μια ερώτηση...έχει φτάσει το δέμα μου στο τελωνείο εδώ και ένα μήνα και κάτι μέρες...θέλω να ρωτήσω που μπορώ να επικοινωνήσω με μέιλ η τηλεφωνικά γιατί έκανε να έρθει ένα μήνα από Βέλγιο και είναι ήδη ένα μήνα στο τελωνείο και από ότι βλέπω θα το παραλάβω μετά από το 2021 έτσι όπως πάει...θα βάλω και σκρινσοτ με τον tracking number και την τοποθεσία αν βοηθάει...Σας ευχαριστώ πολύ

Screenshot_2021-07-27-23-48-55-540_com.alibaba.aliexpresshd.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

επειδή έχω μπερδευτεί τελευταία με τις αγορές από εξωτερικο εκτός ΕΕ , μπορεί να μου εξηγήσει κανείς τι εξτρα θα χρεωθώ για προϊόν με την παρακάτω ανάλυση από κίνα;

Subtotal€ 17,72
Shipping€  2,73
VAT€          4,91
Total€      25,35
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, trigtf είπε

Καλησπέρα,

επειδή έχω μπερδευτεί τελευταία με τις αγορές από εξωτερικο εκτός ΕΕ , μπορεί να μου εξηγήσει κανείς τι εξτρα θα χρεωθώ για προϊόν με την παρακάτω ανάλυση από κίνα;

Subtotal€ 17,72
Shipping€  2,73
VAT€          4,91
Total€      25,35

Λογικά τίποτα άλλο δεν θα χρεωθείς. Δοκιμάζεις και βλέπεις ή περιμένεις 1-2 μήνες για να δούμε ότι όντως το σύστημα δουλεύει σωστά(γιατί θεωρητικά δεν πρέπει να πληρώσεις τπτ άλλο εαν προπλήρωσες το VAT(ΦΠΑ) αλλά στην πράξη μπορεί να έχει κάποια προβλήματα το σύστημα)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...