Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, zaras27 είπε

Δέμα με αξία 2,70 μου έστειλε μπουγιουρντί τα ΕΛΤΑ να πληρώσω 3.20 εκτελωνιστικά , λοιπά και φπα 

Ήταν παραγγελία πριν την 1η Ιουλίου;

19 ώρες πριν, s1mplement είπε

Λογικά τίποτα άλλο δεν θα χρεωθείς. Δοκιμάζεις και βλέπεις ή περιμένεις 1-2 μήνες για να δούμε ότι όντως το σύστημα δουλεύει σωστά(γιατί θεωρητικά δεν πρέπει να πληρώσεις τπτ άλλο εαν προπλήρωσες το VAT(ΦΠΑ) αλλά στην πράξη μπορεί να έχει κάποια προβλήματα το σύστημα)

Βασικά παίζει ρόλο από που θα τυπώσει το tracking number!!! Αν το σύστημα που θα τυπώσει το tracking number, δεν μπορεί να δεχθεί το IOSS number, τότε ακόμα και αν έχεις πληρώσει το ΦΠΑ, το τελωνείο δεν θα το ξέρει αυτό, και θα ΣΕ ΞΑΝΑΧΡΕΩΣΕΙ. Από ότι φαίνεται, αυτό γίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Την έπαθα κι εγώ σήμερα το πρωι.

Μία παραγγελία από Ali 04/07 μέσω Aliexpress Standard Shipping via PostNL (LTxxxxxxxxxNL) στην οποία είχα πληρώσει ΦΠΑ, μόλις έφτασε στο  τοπικό ταχυδρομείο όπου και κλήθηκα να πληρώσω 4,22...

Δεν την παρέλαβα ακόμη για να δω πρώτα πως θα επιλυθεί το ζήτημα, αλλά απ' ότι φαίνεται το PostNL έβαλε το label πάνω από το Aliexpress label όπου και έκρυψε το VAT identification (αν υπήρχε).

Μπήκα στο customer support του Aliexpress και δεν έβγαλα άκρη, αλλά εδώ φαίνεται να λέει ότι πληρώνω κανονικά στο ταχυδρομείο και παραθέτω την απόδειξη στο customer support όπου και αποζημιώνεται (- administration fee ?).

Υ.Γ.: Βρήκα και αυτό στο reddit, αν και είναι σχετικά καινούριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα έχω και εγώ μια ερώτηση παραγγελια Χώρις να έχω πληρώσει ΦΠΑ μιας και το παράγγειλα πριν τη 1/7 και έχει κολλήσει εδώ (φωτό) χωρίς να μου έχουν ζητήσει κάποια απόδειξη . Ξέρεις κάτι τι μπορεί να έχει γίνει η αν πρέπει να πάρω κάπου τηλ . Η αξία είναι κάτω από 22 € 

 

95CD918C-BF23-4B3B-9251-EFDE0B836B0C.jpeg

Επεξ/σία από Viviandg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Viviandg είπε

Καλησπέρα έχω και εγώ μια ερώτηση παραγγελια Χώρις να έχω πληρώσει ΦΠΑ μιας και το παράγγειλα πριν τη 1/7 και έχει κολλήσει εδώ (φωτό) χωρίς να μου έχουν ζητήσει κάποια απόδειξη . Ξέρεις κάτι τι μπορεί να έχει γίνει η αν πρέπει να πάρω κάπου τηλ . Η αξία είναι κάτω από 22 € 

 

95CD918C-BF23-4B3B-9251-EFDE0B836B0C.jpeg

Θα εκτελωνιστεί και θα ξεκολλήσει μόνο του σε λίγες ώρες - μέρες…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

Θα εκτελωνιστεί και θα ξεκολλήσει μόνο του σε λίγες ώρες - μέρες…

Ευχαριστώ πολύ . Απλά λέω τι γίνεται πρώτη φορά μου έχει μείνει πάνω από 10 ήμερο στο τελώνιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Viviandg είπε

Ευχαριστώ πολύ . Απλά λέω τι γίνεται πρώτη φορά μου έχει μείνει πάνω από 10 ήμερο στο τελώνιο 

Εμένα έχει καθίσει μέχρι και 92 ημέρες τον Ιανουάριο….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, andreas1gr είπε

Εμένα έχει καθίσει μέχρι και 92 ημέρες τον Ιανουάριο….

Ο Χριστός και η Παναγία … 

Μια άλλη ερώτηση ότι παράγγειλα από 1/7 κι μετά μου έρχονται μα tracking number LT..NL  και βλέπω ότι πάνε από από Βέλγιο έτσι θα γλύτωσω το τελωνείο ;

2307E956-D7ED-43A7-A94B-F23D926709DA.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Viviandg είπε

Ο Χριστός και η Παναγία … 

Μια άλλη ερώτηση ότι παράγγειλα από 1/7 κι μετά μου έρχονται μα tracking number LT..NL  και βλέπω ότι πάνε από από Βέλγιο έτσι θα γλύτωσω το τελωνείο ;

2307E956-D7ED-43A7-A94B-F23D926709DA.png

Οχι. 

Για να μην πληρώσεις στο τελωνείο (αν πλήρωσες τον φόρο κατά την αγορά) θα πρέπει ο πωλητής να έβαλε στο δέμα έναν κωδικό που στο τελωνείο μπορούν να δουν ότι πληρώθηκε ο φόρος. 

Αν αυτό δεν το έκανε, το δέμα θα εκτελωνιστεί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό μου το έστειλε φίλος πωλητής από το Shenzhen που του αγοράζω πράγματα

Επίσης μου είπε ότι ο IOSS αριθμός σε ότι αγοράζεται από το Aliexpress, είναι πάντα αυτός που βλέπουμε στην φωτογραφία (IM5280002556). Ως εκ τούτου, η θεωρία λέει ότι αν δούμε ένα δέμα ότι μπαίνει τελωνείο (ενώ έχει πληρωθεί ο ΦΠΑ), και στείλουμε στο Γ.Ε.Τ.Α. τον αριθμό αυτό άμεσα, θα μπορέσει άνετα το τελωνείο να δει ότι πληρώθηκε ο ΦΠΑ κανονικότατα. :)  :)  :)  

 

WeChat Image_20210730101540.png

Επεξ/σία από nikosgiann78
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nikosgiann78 είπε

Αυτό μου το έστειλε φίλος πωλητής από το Shenzhen που του αγοράζω πράγματα

Επίσης μου είπε ότι ο IOSS αριθμός σε ότι αγοράζεται από το Aliexpress, είναι πάντα αυτός που βλέπουμε στην φωτογραφία (IM5280002556). Ως εκ τούτου, η θεωρία λέει ότι αν δούμε ένα δέμα ότι μπαίνει τελωνείο (ενώ έχει πληρωθεί ο ΦΠΑ), και στείλουμε στο Γ.Ε.Τ.Α. τον αριθμό αυτό άμεσα, θα μπορέσει άνετα το τελωνείο να δει ότι πληρώθηκε ο ΦΠΑ κανονικότατα. :)  :)  :)  

 

WeChat Image_20210730101540.png

Ναι αλλά πως γίνετε να είναι μόνιμα ο ίδιος αριθμός;

Εκτός και αν στο σύστημα, βάζουν και άλλα στοιχεία από το δέμα, αλλιώς δεν γίνετε…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

Ναι αλλά πως γίνετε να είναι μόνιμα ο ίδιος αριθμός;

Εκτός και αν στο σύστημα, βάζουν και άλλα στοιχεία από το δέμα, αλλιώς δεν γίνετε…

Μου έστειλε και μια φωτογραφία από το BSC PostNL system. Εννοείτε ότι βάζει και άλλα στοιχεία.

Η μόνη λογική εξήγηση είναι ότι η πλατφόρμα του Aliexpress χρησιμοποιεί τον συγκεκριμένο αριθμό για να πληρώνει τον ΦΠΑ.

Επεξ/σία από nikosgiann78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, nikosgiann78 είπε

Μου έστειλε και μια φωτογραφία από το BSC PostNL system. Εννοείτε ότι βάζει και άλλα στοιχεία.

Η μόνη λογική εξήγηση είναι ότι η πλατφόρμα του Aliexpress χρησιμοποιεί τον συγκεκριμένο αριθμό για να πληρώνει τον ΦΠΑ.

Και εμένα ο Κινέζος μου απάντησε με τον ίδιο αριθμό….

Προσπαθώ να συνεννοηθώ μαζί του… αλλά είναι δύσκολο… χαχαχαχ

Επίσης το BSC PostNL system δεν ξέρει τι είναι…

 

εικόνα.png

767656169_.png.5a1ee4ee92b2d71f6b1cbbc738ce6ec5.png

Επεξ/σία από andreas1gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

Και εμένα ο Κινέζος μου απάντησε με τον ίδιο αριθμό….

Προσπαθώ να συνεννοηθώ μαζί του… αλλά είναι δύσκολο… χαχαχαχ

Επίσης το BSC PostNL system δεν ξέρει τι είναι…

 

εικόνα.png

767656169_.png.5a1ee4ee92b2d71f6b1cbbc738ce6ec5.png

Λογικό είναι να είναι ο ίδιος αριθμός που έδωσε σε μένα, αφού ουσιαστικά το Aliexpress 'κρατάει' πρώτα τα λεφτά. Οπότε, για όλες τις παραγγελίες, το Aliexpress είναι ουσιαστικά ο πωλητής!!

Πες του ότι το BSC είναι ένα εξωτερικό σύστημα, για να τυπώνεις PostNL tracking number (Δεν έχουν καμία σχέση με τα 'Aliexpress standard shipping' PostNL tracking number).

Την δευτέρα λογικά θα πάρω και το δέμα που μου έστειλε ο Κινέζος φίλος με το BSC PostNL tracking number. Όπως βλέπουμε στο ΕΛ.ΤΑ., το Γ.Ε.Τ.Α. το 'έκλεισε' κατευθείαν (πράγμα που υποδηλώνει ότι δεν υπήρχε πρόβλημα με το δέμα, μιας και το ΦΠΑ έχει ήδη προπληρωθεί). Όταν το πάρω, θα δώσω περισσότερες λεπτομέρειες. Το σίγουρο πάντως είναι, ότι το δέμα μου πάνω ΔΕΝ έχει τελωνειακή δήλωση (Customs declaration note), καθώς μου έδωσε το tracking number voucher ο πωλητής όταν το τύπωσε. Επίσης, ο αποστολέας φαίνεται κανονικά στην Ολλανδία. Μου είπε ο ίδιος πως όταν στέλνει πλέον με το PostNL, αν δεν πληρωθεί ΦΠΑ, ο αποστολέας σαν PostNL φαίνεται κανονικά στην Κίνα (και όχι στην Ολλανδία όπως γινόταν μέχρι πριν από λίγο καιρό)!!!

BSC.png

Χωρίς τίτλο.png

WeChat Image_20210730143312.png

Επεξ/σία από nikosgiann78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...