Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, nikosgiann78 είπε

Έχεις tracking number να το δούμε;

Θα στείλω απλά μερικα screenshots του tracking

Το πρώτο δέμα το έχω παραλάβει. Εδώ είναι το τράκινγκ

w0chIqd.png.e4d59df36f1403b8662983b032af53e6.png

 

Αυτό το δέμα, εκτελωνίζεται τώρα

j4X3rdW.png.dff974643cfa79fb0634decc54e47d04.png

 

Τα δυο επόμενα δεν τα έχω παραλάβει, αλλά ξέρω ότι δεν θα εκτελωνιστούν διότι έχουν φύγει από το Κ.Α.Τ. 

 

hKKSBgp.png.cee21db5e0b487d1168b0be4ffcb6cea.png

 

 

IMLg2SU.png.90788a613a1009446f40d53018653f6c.png

Εν τέλη από τα 7 δέματα θα εκτελωνιστούν 2 σίγουρα, 4 σίγουρα όχι και ένα δεν ξέρω ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, s1mplement είπε

Θα στείλω απλά μερικα screenshots του tracking

Το πρώτο δέμα το έχω παραλάβει. Εδώ είναι το τράκινγκ

w0chIqd.png.e4d59df36f1403b8662983b032af53e6.png

 

Αυτό το δέμα, εκτελωνίζεται τώρα

j4X3rdW.png.dff974643cfa79fb0634decc54e47d04.png

 

Τα δυο επόμενα δεν τα έχω παραλάβει, αλλά ξέρω ότι δεν θα εκτελωνιστούν διότι έχουν φύγει από το Κ.Α.Τ. 

 

hKKSBgp.png.cee21db5e0b487d1168b0be4ffcb6cea.png

 

 

IMLg2SU.png.90788a613a1009446f40d53018653f6c.png

Εν τέλη από τα 7 δέματα θα εκτελωνιστούν 2 σίγουρα, 4 σίγουρα όχι και ένα δεν ξέρω ακόμα.

Σωστός. Από που τα πήρες αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, s93060 είπε

Έχω κάνει 2 παραγγελίες πριν τος 1/7 

και σήμερα μου ήρθε αυτό το μηνυμα από τα ΕΛΤΑ τι λέτε να συμβαίνει 

8D8B9CF0-1F6C-44B9-BCD6-3A5C82FDC766.jpeg

B7198F38-8703-401C-825D-E31CCC8E17EA.jpeg

Έβαλαν ΦΠΑ και τέλος εκτελωνισμού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ στο AliExpress έχει άλλο trucking number από αυτό στα ΕΛΤΑ 

Προφανώς ο πωλητής δεν είχε βάλει ΦΠΑ 

οποτε μάλλον δεν θα τα καταλάβω δεν αξίζει νομιζω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, s93060 είπε

Εν τω μεταξύ στο AliExpress έχει άλλο trucking number από αυτό στα ΕΛΤΑ 

Προφανώς ο πωλητής δεν είχε βάλει ΦΠΑ 

οποτε μάλλον δεν θα τα καταλάβω δεν αξίζει νομιζω 

Από την στιγμη που έκανες την παραγγελία ΠΡΙΝ τις 1/7 το ΑΛΙ δεν υποχρέωνε τους πωλητες να ΠΡΟπληρώνουν το ΦΠΑ.

Οπότε δεν ΠΡΟπλήρωσες ΦΠΑ ούτε εσύ ούτε το ΑΛΙ ούτε ο πωλητής και οπότε εκτελωνίστηκε και πληρώνεις τώρα

συγκεκριμένα πληρώνεις 0,41 λεπτα ΦΠΑ και 2,5 ευρώ για υπηρεσία εκτελωνισμού απο ΕΛΤΑ.

Όλα έχουν γίνει σωστά και πας πληρώνεις και παραλαμβάνεις

8 λεπτά πριν, s93060 είπε

Εν τω μεταξύ στο AliExpress έχει άλλο trucking number από αυτό στα ΕΛΤΑ 

Προφανώς ο πωλητής δεν είχε βάλει ΦΠΑ 

οποτε μάλλον δεν θα τα καταλάβω δεν αξίζει νομιζω 

Σχετικά με τον tracking number λογικα έχει να κάνει με το ποια μεταφορική εταιρεία επέλεξες όταν αγόραζες. Εμένα που όλες οι αποστολές είναι με Aliexpress Standard Shipping δείχνει το ίδιο tracking number στο ΑΛΙ και ΕΛΤΑ

19 λεπτά πριν, nikosgiann78 είπε

Σωστός. Από που τα πήρες αυτά;

Από ΑΛΙ 2 διαφορετικα καταστήματα με μπιχλιμπίδια(ασημικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, s93060 είπε

Εν τω μεταξύ στο AliExpress έχει άλλο trucking number από αυτό στα ΕΛΤΑ 

Προφανώς ο πωλητής δεν είχε βάλει ΦΠΑ 

οποτε μάλλον δεν θα τα καταλάβω δεν αξίζει νομιζω 

Προφανώς χρησιμοποίησε εταιρία logistics, που το 'έδωσε' μετά στο China post. Έχεις το tracking number του Aliexpress να το δούμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, s93060 είπε

S00000215665823

Είναι tracking number από την εταιρία Yanwen (αν και στις λεπτομέρειες αποστολής, πιθανόν να σου γράφει 'Caianiao super economy Global'). Το έδωσε μετά στο China post, και πήρε νέο tracking number - UU160035455CN. Θα βοηθούσε εδώ, να ρωτήσεις τον πωλητή αν στο σύστημα της Yanwen πέρασε κανονικά (αν το επιτρέπει κιόλας) το IOSS number. Αν δεν επιτρέπει το IOSS number, τότε να συνεννοούμαστε να αποφεύγουν αυτόν τον τρόπο αποστολής.

Μετά .... κάνει και το εξής σαν δοκιμή. Αν το δεις να μπαίνει κανονικά στο τελωνείο, στείλε επιτόπου το invoice που πλήρωσες το ΦΠΑ, καθώς και το IOSS number του Aliexpress, για να δούμε τι θα σου πούνε (αν θα τα δεχτούν).

Μην ανησυχείς, και εγώ στην ίδια φάση είμαι με ένα δικό μου που ήρθε, και φιλάω 'καραούλι' για να δω τι θα γίνει. (tracking number S00000220866281)

Yanwen.png

ELTA.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Έχω δει κάποια προϊόντα στο Ali που οι πωλητές τα στέλνουν από Ευρωπαϊκές χώρες αλλά γράφει ως τρόπο αποστολής via Cainiao warehouse standard shipping,το έχει χρησιμοποιήσει κανείς, έρχονται από Ε.Ε ή από Κίνα;

PSX_20210805_083910.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μου βγάζει να πληρώσω VAT κατα τη στιγμή πληρωμής στη παραγγελία (μιλάμε τώρα για αντικείμενα που κοστίζουν 2-5€) θα είμαι άραγε καλυμμένος? Πρέπει να λάβω κάτι υπόψιν μου έξτρα ή να πώ στο πωλητή να φαίνεται καλά το IOSS number του πακέτου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Greg9 είπε

Αν μου βγάζει να πληρώσω VAT κατα τη στιγμή πληρωμής στη παραγγελία (μιλάμε τώρα για αντικείμενα που κοστίζουν 2-5€) θα είμαι άραγε καλυμμένος? Πρέπει να λάβω κάτι υπόψιν μου έξτρα ή να πώ στο πωλητή να φαίνεται καλά το IOSS number του πακέτου?

Το έχω πει πολλές φορές ότι παίζει ρόλο από που θα τυπώσει το tracking number. Αν το τυπώσει από εξωτερικό σύστημα, υπάρχει πιθανότητα (όσο και να θέλει ο Κινέζος), να μην μπορεί να 'ανεβάσει' το IOSS number. Οπότε, το ελληνικό τελωνείο, ΔΕΝ θα ξέρει ότι πλήρωσες το ΦΠΑ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω κάνει μετά την 1 Ιουλίου γύρω στις 50 παραγγελίες στο aliexpress. Σε όλες επέλεξα τη μέθοδο αποστολής aliexpress saver shipping

Στις περισσότερες αποστολές που έχουν φτάσει από την Κίνα στην Ουγγαρία  βλέπω πως λέει αυτό Import clearance success

Σε όλες τις παραγγελίες το tracking number αρχίζει με UA Και τελειώνει σε HU (παράδειγμα UA123456789HU)

Σημαίνει πως έχουν εκτελωνιστεί στην Ουγγαρία ?

Σε όλες τις παραγγελίες έχω πληρώσει το ΦΠΑ

Γνωρίζει κάποιος αν θα πληρώσω κάτι έξτρα όταν έρθουν Ελλάδα;

 

Ευχαριστώ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/7/2021 στις 7:04 ΜΜ, kostpal69 είπε

Σε εναν πωλητή που μπήκα, έχει και πληροφορίες σχετικά με το VAT.

877EE000-710F-42C9-AD2B-015F51668B35.jpeg

Ενδιαφέρον.

Στις 4/8/2021 στις 8:47 ΠΜ, nikosgiann78 είπε

 

Όχι. Απλά ο πωλητής μου είπε ότι έγραψε τον IOSS number όταν τύπωσε το tracking number από το σύστημα της BSC (γιατί το σύστημα του το επιτρέπει). Ο ίδιος μου είπε ότι, όταν χρησιμοποιεί το σύστημα της 4PX (που το χρησιμοποιούν πολλές φορές για να τυπώνουν τα China post tracking number), ότι εκεί ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να ανεβάσει το IOSS number (οπότε εκεί θα υπάρξει πρόβλημα). Ενδεικτικά, μου έστειλε και μια φωτογραφία πως είναι 'χονδρικά' το σύστημα της BSC όταν περνάει το IOSS number (Τα σβησμένα με μπλε εννοείτε, είναι τα στοιχεία του παραλήπτη). Μου είπε ότι πρακτικά με το IOSS number, μπορούν να δουν ΜΟΝΟ αν έχει πληρωθεί το ΦΠΑ (το ποσό λέει δεν μπορούν να δουν)

Χωρίς τίτλο.png

👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, natasapop είπε

Καλησπέρα, έχω κάνει μετά την 1 Ιουλίου γύρω στις 50 παραγγελίες στο aliexpress. Σε όλες επέλεξα τη μέθοδο αποστολής aliexpress saver shipping

Στις περισσότερες αποστολές που έχουν φτάσει από την Κίνα στην Ουγγαρία  βλέπω πως λέει αυτό Import clearance success

Σε όλες τις παραγγελίες το tracking number αρχίζει με UA Και τελειώνει σε HU (παράδειγμα UA123456789HU)

Σημαίνει πως έχουν εκτελωνιστεί στην Ουγγαρία ?

Σε όλες τις παραγγελίες έχω πληρώσει το ΦΠΑ

Γνωρίζει κάποιος αν θα πληρώσω κάτι έξτρα όταν έρθουν Ελλάδα;

 

Ευχαριστώ

 

 

περιμένω και εγώ ένα αντίστοιχο αλλά είναι registered του τύπου LA......HU. είναι καθ'οδόν προς την Ουγγαρία, είμαι και εγώ περίεργος να δω τι θα γίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...