Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στέλνω στον Κινέζο ρωτοντας γιατί δεν είχε γράψει το ioss και πέρασε τελωνείο το δέμα κ μου ζητάνε να ξαναπληρώσω φόρο,μου απαντάει να εξηγήσω ότι έχω πληρώσει, ξανά απαντάω πως ήταν δική του υποχρέωση να τυπώσει την ετικέτα που φαίνεται ότι είναι πληρωμένος ο φόρος και ότι εφόσον μπήκε τελωνείο μου ζητάνε 2.5€ σαν αμοιβή εκτελωνισμο + τον φόρο και ο ηλίθιος μου απαντάει  "οκ" 🤬🤬🤬🤬

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συγκριση ebay με aliexpress.

Τελικά μετά κόπων και βασάνων (τους έπρηξα κανονικότητα) πήρα το ΦΠΑ (μόνο) πίσω από το AliExpress και με ενημέρωσαν ότι δεν πρόκειται να μου ξαναδώσουν refund σε αντίστοιχη περίπτωση.

Το ebay εχει ειδικη φορμα για την επιστροφη του φπα που πληρωσες σε αυτους.

Στο ντισποιουτ το αλιεξπρες ειπε να τα στειλω ολα πισω και να παρω ριφαντ.ποιο ομως ειναι το ωραιο?ειπε οτι εγω θα χρεωθω τα εξοδα αποστολης.

Αν παραλαβεις ελαττωματικο προϊον απο πωλητη του ebay τα μεταφορικα της επιστροφης ειναι δικα του.

Επισης εχω φαει ακυρο για πραγμα που δεν παρελαβα, γιατι ειπαν οτι ειχε ερθει ελλαδα.

Το να σου πει το ebay/paypal "εφτασε στη χωρα, θεωρουμε οτι παρελαβες", ουτε γι αστειο. Κανενα σοβαρο site δεν το λεει αυτο, καργα παρανομο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Chocolate_Starfish είπε

Συγκριση ebay με aliexpress.

Τελικά μετά κόπων και βασάνων (τους έπρηξα κανονικότητα) πήρα το ΦΠΑ (μόνο) πίσω από το AliExpress και με ενημέρωσαν ότι δεν πρόκειται να μου ξαναδώσουν refund σε αντίστοιχη περίπτωση.

Το ebay εχει ειδικη φορμα για την επιστροφη του φπα που πληρωσες σε αυτους.

Στο ντισποιουτ το αλιεξπρες ειπε να τα στειλω ολα πισω και να παρω ριφαντ.ποιο ομως ειναι το ωραιο?ειπε οτι εγω θα χρεωθω τα εξοδα αποστολης.

Αν παραλαβεις ελαττωματικο προϊον απο πωλητη του ebay τα μεταφορικα της επιστροφης ειναι δικα του.

Επισης εχω φαει ακυρο για πραγμα που δεν παρελαβα, γιατι ειπαν οτι ειχε ερθει ελλαδα.

Το να σου πει το ebay/paypal "εφτασε στη χωρα, θεωρουμε οτι παρελαβες", ουτε γι αστειο. Κανενα σοβαρο site δεν το λεει αυτο, καργα παρανομο.

Ετσι οπως τα λες...κ ειδικα ebay εαν πληρωσες με paypal ασε τν πωλητη να λεει οτι θελει...dispute σε paypal ειναι θανατος για πωλητη στο ebay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα μια ερώτηση θέλω να κανω. Θέλω να παρω αυτό

 https://www.aliexpress.com/item/32331627831.html?spm=a2g0o.cart.0.0.736f3c00et5ls4&mp=1

όταν παω ταμείο βγάζει τα λεφτά του ΦΠΑ. Έτσι και το παρω εκτος τα 240 ευρώ ΦΠΑ ποσο θα πάρουν στη fedex it για τον εκτελωνισμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Beniva είπε

Στέλνω στον Κινέζο ρωτοντας γιατί δεν είχε γράψει το ioss και πέρασε τελωνείο το δέμα κ μου ζητάνε να ξαναπληρώσω φόρο,μου απαντάει να εξηγήσω ότι έχω πληρώσει, ξανά απαντάω πως ήταν δική του υποχρέωση να τυπώσει την ετικέτα που φαίνεται ότι είναι πληρωμένος ο φόρος και ότι εφόσον μπήκε τελωνείο μου ζητάνε 2.5€ σαν αμοιβή εκτελωνισμο + τον φόρο και ο ηλίθιος μου απαντάει  "οκ" 🤬🤬🤬🤬

To ioss το κολλάνε στο πακέτο και δεν το στέλνει σε mail ο πωλητής. Και τις δύο φορές δεν το είδα πουθενά και πλήρωσα και πάλι τον φόρο. Που μπορώ να πάρω πληροφορίες για το ioss?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Beniva είπε

Στέλνω στον Κινέζο ρωτοντας γιατί δεν είχε γράψει το ioss και πέρασε τελωνείο το δέμα κ μου ζητάνε να ξαναπληρώσω φόρο,μου απαντάει να εξηγήσω ότι έχω πληρώσει, ξανά απαντάω πως ήταν δική του υποχρέωση να τυπώσει την ετικέτα που φαίνεται ότι είναι πληρωμένος ο φόρος και ότι εφόσον μπήκε τελωνείο μου ζητάνε 2.5€ σαν αμοιβή εκτελωνισμο + τον φόρο και ο ηλίθιος μου απαντάει  "οκ" 🤬🤬🤬🤬

 

2 ώρες πριν, georgevac είπε

To ioss το κολλάνε στο πακέτο και δεν το στέλνει σε mail ο πωλητής. Και τις δύο φορές δεν το είδα πουθενά και πλήρωσα και πάλι τον φόρο. Που μπορώ να πάρω πληροφορίες για το ioss?

Κάπου έχετε μπερδευτεί;;;

Έχω παραλάβει μέχρι τώρα (με το νέο καθεστώς) 3 παραγγελίες από Κίνα (AliExpress) που στάλθηκαν με AliExpress Standard Shipping, με κόστος η κάθε μια στα 65-71-70 ευρώ.

Σε καμία από τις 3 αγορές ΔΕΝ αναγράφονταν επάνω στο πακέτο οποιοσδήποτε IOSS αριθμός και φυσικά ΔΕΝ πλήρωσα κάτι κατά την είσοδο στην Ελλάδα.

Ήρθαν με το Ολλανδικό ταχυδρομείο (Post NL) και δεν υπήρχε πια ούτε η τελωνειακή διασάφηση (μιας και πληρώθηκε ο φόρος).

Ο IOSS αριθμός πχ όλου του AliExpress είναι ένας και μοναδικός (κάτι σαν το ΑΦΜ μιας επιχείρησής). Το ίδιο συμβαίνει με το eBay που έχει άλλον έναν και μοναδικό αριθμό.

Όταν ο πωλητής πάει να τυπώσει τον αριθμό αποστολής, ανάλογα με την εφαρμογή που θα χρησιμοποιήσει (πάει ανάλογα τον τρόπο αποστολής – κάθε εταιρία μεταφοράς έχει δικό της σύστημα που δίνει αριθμούς αποστολής), κάποιες εφαρμογές υποστηρίζουν και ενημερώνουν το σύστημα IOSS και κάποιες άλλες όχι.

Οπότε όταν έρθει το δέμα στην Ελλάδα και το σκανάρουν, θα δουν αν στο σύστημα IOSS υπάρχει ή όχι καταχωρημένο το δέμα σας!

Αν η εφαρμογή που τύπωσαν τον αριθμό αποστολής υποστηρίζει το σύστημα IOSS τότε ξέρει και το τελωνείο ότι πληρώσατε φόρο.

Αν η εφαρμογή που τύπωσαν τον αριθμό αποστολής ΔΕΝ υποστηρίζει το σύστημα IOSS τότε ΔΕΝ ξέρει το τελωνείο ότι πληρώσατε φόρο και γι αυτό το εκτελωνίζει.

Οπότε ίσος να μην είναι αποκλειστικά θέμα του πωλητή αυτό…

1614893316_.png.8d4689a6c20d88e3c4e8c99ba24ded69.png

Επεξ/σία από andreas1gr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

 

Κάπου έχετε μπερδευτεί;;;

Έχω παραλάβει μέχρι τώρα (με το νέο καθεστώς) 3 παραγγελίες από Κίνα (AliExpress) που στάλθηκαν με AliExpress Standard Shipping, με κόστος η κάθε μια στα 65-71-70 ευρώ.

Σε καμία από τις 3 αγορές ΔΕΝ αναγράφονταν επάνω στο πακέτο οποιοσδήποτε IOSS αριθμός και φυσικά ΔΕΝ πλήρωσα κάτι κατά την είσοδο στην Ελλάδα.

Και επειδή ήρθαν με το Ολλανδικό ταχυδρομείο (Post NL) δεν υπήρχε πια ούτε η τελωνειακή διασάφηση, όπου φαίνονταν ξεκάθαρα στο δέμα ότι έρχεται από τρίτη χώρα.

Ο IOSS αριθμός πχ όλου του AliExpress είναι ένας και μοναδικός (κάτι σαν το ΑΦΜ μιας επιχείρησής). Το ίδιο συμβαίνει με το eBay που έχει άλλον έναν και μοναδικό αριθμό.

Όταν ο πωλητής πάει να τυπώσει τον αριθμό αποστολής, ανάλογα με την εφαρμογή που θα χρησιμοποιήσει (πάει ανάλογα τον τρόπο αποστολής – κάθε εταιρία μεταφοράς έχει δικό στης σύστημα που δίνει αριθμούς αποστολής), κάποιες εφαρμογές υποστηρίζουν και ενημερώνουν το σύστημα IOSS και κάποιες άλλες όχι.

Οπότε όταν έρθει το δέμα στην Ελλάδα και το σκανάρουν, θα δουν αν στο σύστημα IOSS υπάρχει ή όχι καταχωρημένο το δέμα σας!

Αν η εφαρμογή που τύπωσαν τον αριθμό αποστολής υποστηρίζει το σύστημα IOSS τότε ξέρει και το τελωνείο ότι πληρώσατε φόρο.

Αν η εφαρμογή που τύπωσαν τον αριθμό αποστολής ΔΕΝ υποστηρίζει το σύστημα IOSS τότε ΔΕΝ ξέρει το τελωνείο ότι πληρώσατε φόρο και γι αυτό το εκτελωνίζει.

Οπότε ίσος να μην είναι αποκλειστικά θέμα του πωλητή αυτό…

1614893316_.png.8d4689a6c20d88e3c4e8c99ba24ded69.png

Εξαιρετικη απαντηση.Ευχαριστουμε

1 λεπτό πριν, vasilispas είπε

Εξαιρετικη απαντηση.Ευχαριστουμε

 

10 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

 

Κάπου έχετε μπερδευτεί;;;

Έχω παραλάβει μέχρι τώρα (με το νέο καθεστώς) 3 παραγγελίες από Κίνα (AliExpress) που στάλθηκαν με AliExpress Standard Shipping, με κόστος η κάθε μια στα 65-71-70 ευρώ.

Σε καμία από τις 3 αγορές ΔΕΝ αναγράφονταν επάνω στο πακέτο οποιοσδήποτε IOSS αριθμός και φυσικά ΔΕΝ πλήρωσα κάτι κατά την είσοδο στην Ελλάδα.

Ήρθαν με το Ολλανδικό ταχυδρομείο (Post NL) και δεν υπήρχε πια ούτε η τελωνειακή διασάφηση (μιας και πληρώθηκε ο φόρος).

Ο IOSS αριθμός πχ όλου του AliExpress είναι ένας και μοναδικός (κάτι σαν το ΑΦΜ μιας επιχείρησής). Το ίδιο συμβαίνει με το eBay που έχει άλλον έναν και μοναδικό αριθμό.

Όταν ο πωλητής πάει να τυπώσει τον αριθμό αποστολής, ανάλογα με την εφαρμογή που θα χρησιμοποιήσει (πάει ανάλογα τον τρόπο αποστολής – κάθε εταιρία μεταφοράς έχει δικό της σύστημα που δίνει αριθμούς αποστολής), κάποιες εφαρμογές υποστηρίζουν και ενημερώνουν το σύστημα IOSS και κάποιες άλλες όχι.

Οπότε όταν έρθει το δέμα στην Ελλάδα και το σκανάρουν, θα δουν αν στο σύστημα IOSS υπάρχει ή όχι καταχωρημένο το δέμα σας!

Αν η εφαρμογή που τύπωσαν τον αριθμό αποστολής υποστηρίζει το σύστημα IOSS τότε ξέρει και το τελωνείο ότι πληρώσατε φόρο.

Αν η εφαρμογή που τύπωσαν τον αριθμό αποστολής ΔΕΝ υποστηρίζει το σύστημα IOSS τότε ΔΕΝ ξέρει το τελωνείο ότι πληρώσατε φόρο και γι αυτό το εκτελωνίζει.

Οπότε ίσος να μην είναι αποκλειστικά θέμα του πωλητή αυτό…

1614893316_.png.8d4689a6c20d88e3c4e8c99ba24ded69.png

Εχεις ιδεα γιαυτο απο Usps ειναι ποσο θα κανει να προχωρησειςλ;

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση
23/9/2021, 08:28 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
17/8/2021, 09:17 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
17/8/2021, 09:17 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΑΝΑΜΟΝΗ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχουν τερματίσει, η πλήρης ξεφτίλα του κράτους - ΓETA - Ελτα και δεν συμμαζεύεται.

Ντροπή μας, κατάντια και ξεφτίλα. 

 

Αγορά από Αλι 12/07 ποσό 2,5 ευρώ ΦΠΑ 0,60 σύνολο 3,10 Freeshiping   -  Cainiao Super Economy Global S00... 

Και το τιμολόγιο-απόδειξη και το αυτοκόλλητο χαρτί του κινέζου έχουν τα ίδια νούμερα 2,50 κόστος. 

Περνάει τελωνείο και εκεί γράφουν :

Αξία 3,76  με ΦΠΑ 0,90 + 2,50 = 3,40 ευρώ. 

Έστειλαν και μήνυμα με άλλο tracking UU... οφείλετε 3,40 ευρώ για δέμα ....

Πηγαίνω στα ΕΛΤΑ σαν μαλάκας τα πληρώνω – αφου δεν μπορω να καταλάβω περι ποιας παραγγελίας πρόκειται και βλέπω μετά την απάτη τους: 

ενώ ΕΧΩ ΗΔΗ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΦΠΑ με ξαναχρεώνουν και μάλιστα παίρνουν αυθαίρετα μια τιμή 3,76 που την βρήκαν;  

Και με χρεώνουν ΚΑΙ 0,90 από πάνω σύνολο καπέλο 3,40 για ενα δεματάκι των 2,5 ευρώ + 0,60 το ΦΠΑ τους. 
από 3,10 = πλήρωσα 6,50 ευρώ.

ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΘΕΡΑΙΣΙΑ; 

ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΙ ΦΤΑΙΕΙ ΟΜΩΣ: 

1 - ΤΟ ΔΕΜΑ ΕΧΕΙ ΑΛΛΟ TRACKING – ΓΙΑΤΙ; 

2 - ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΕΧΕΙ US$ 2.50 - ENΩ ΠΛΗΡΩΣΑ ΣΕ ΕΥΡΩ. 

3- ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΤΟ ΦΠΑ.  ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ ΔΗΛΩΣΗ. 

 

Και 2ο φακελάκι 

Αγορά : Ποσό 0,74 Κοστολογείται - από που το υπολόγισαν ; 1,87  και ΒΑΖΟΥΝ ΚΑΠΈΛΟ : ΦΠΑ 0,45 + 2,50 = 2,95 ευρώ 

Απο 0,74 τελική τιμη 3,70 ΠΕΝΤΑΠΛΑΣΙΑ!!!  

Αυθαίρετες τιμολογήσεις διπλοχρεώσεις  ΦΠΑ και παρανόμως μεγαλύτερα ποσά. 

Ο ΚΑΘΕ ΜΑΛΑΚΑΣ ΠΟΥ ΕΛΕΓΧΕΙ ΤΑ ΔΕΜΑΤΑ ΜΑΣ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΜΙΑ ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΧΡΕΩΝΕΙ ΦΠΑ; 
Ο ΚΙΝΕΖΟΣ ΔΕΝ ΣΤΕΛΝΕΙ ΣΩΣΤΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΧΡΕΩΝΟΥΝ ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΣΟ ΘΕΛΟΥΝ.
ΝΤΡΟΠΗ ΣΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΜΑΣ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ. ΟΥΤΕ ΕΠΙ ΧΟΥΝΤΑΣ ΑΥΤΑ.

Ντρέπομαι να γράψω στο Ali τι να πω την ξεφτίλα μας; Αλλά και αυτοί δεν είναι ξεκάθαροι. 
Κάτι πρέπει να γίνει ΚΥΡΙΟΙ , μαζικά... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, vasilispas είπε

Εξαιρετικη απαντηση.Ευχαριστουμε

 

Εχεις ιδεα γιαυτο απο Usps ειναι ποσο θα κανει να προχωρησειςλ;

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση
23/9/2021, 08:28 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
17/8/2021, 09:17 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
17/8/2021, 09:17 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΑΝΑΜΟΝΗ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ

Εμένα είναι στην Αφιξη από 17/9. προηγούμενο πακέτο έκανε 17 μέρες μεχρι να παει στο "Αντικείμνο προς εκτελωνισμο" και άλλες 5 μέχρι το "Έξοδος από τελωνείο"

Ελπίζω να βοήθησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, stv6958 είπε

Εμένα είναι στην Αφιξη από 17/9. προηγούμενο πακέτο έκανε 17 μέρες μεχρι να παει στο "Αντικείμνο προς εκτελωνισμο" και άλλες 5 μέχρι το "Έξοδος από τελωνείο"

Ελπίζω να βοήθησα

Υπαρχει περιπτωση να περασει χωρις χρεωση κ να μν ανανεωθει το tracking??σε αρκετα δεματα απο Ali εμειναν στο εκφορτωση κ τα ειδα σπιτι μετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, vasilispas είπε

Υπαρχει περιπτωση να περασει χωρις χρεωση κ να μν ανανεωθει το tracking??σε αρκετα δεματα απο Ali εμειναν στο εκφορτωση κ τα ειδα σπιτι μετα

όχι αφού ανοίχτηκε ο σάκος είναι στο τελωνείο πλέον είναι θέμα χρόνου  μέχρι να εκτελωνιστεί κ να αποδωθεί ΦΠΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stv6958 είπε

όχι αφού ανοίχτηκε ο σάκος είναι στο τελωνείο πλέον είναι θέμα χρόνου  μέχρι να εκτελωνιστεί κ να αποδωθεί ΦΠΑ

Πληρωμενο φπα εχω...λες να ξαναπληρωσω ε;;με αυτους που μπλεξαμε ..μικρος φακελος ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vasilispas είπε

Πληρωμενο φπα εχω...λες να ξαναπληρωσω ε;;με αυτους που μπλεξαμε ..μικρος φακελος ειναι

στάνταρ. από την στιγμή που είναι στο ΓΕΤΑ σημαίνει ότι δεν την γλιτώνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει λάβει κανείς τελευταία κάτι με AliExpress saver shipping μέσω Ουγγαρίας τύπου U........HU ,πόσες ημέρες κάνει να έρθει στην Ελλάδα;

Έχω ένα που έδειξε ότι πέρασε τελωνείο εκεί από 9/9 και έκτοτε τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, radiotv είπε

έχει λάβει κανείς τελευταία κάτι με AliExpress saver shipping μέσω Ουγγαρίας τύπου U........HU ,πόσες ημέρες κάνει να έρθει στην Ελλάδα;

Έχω ένα που έδειξε ότι πέρασε τελωνείο εκεί από 9/9 και έκτοτε τίποτα

Το πιο πρόσφατο που είχα με aliexpress saver shipping το παρήγγειλα 28/7 και έφτασε στο τοπικό ελτά στις 15/8. Μου παραδόθηκε με τον ταχυδρόμο 19/8. Είχε την εξής πορεία:

2D603291-B308-4412-B005-A28D92B30746.png.8e4d3cbc5961bd995135e9eda9d3ddb5.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...