Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, liacoCc είπε

Παραδειγμα αν παρεις αυτο με τα 44.61 τοτε 44,61(το ποσο που εχει πληρωθεί ) + 24 % + 15= 70.32 - 44.61 = 25.71 είναι η χρέωση για τελωνείο . Αν πάρεις αυτο με τα 95.94 τοτε 95.94 + 24% + 15 = 133.97 - 95.94 = 38 ευρω το ποσό για τελωνείο  ετσι γίνεται. (Κανω συχνά αγορες απο aliexpress και ετσι  υπολογίζω αν με συμφέρει η όχι )

Κρινεις με βαση απλο ταχυδρομειο, η UPS ειναι κουριερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Επικοινώνησα κ με την ups. Μου έστειλαν την παρακάτω προσφορά.

https://ibb.co/bQbJFfk

Σίγουρα με τα κουριερ δεν συμφέρει κάνεις να φέρει πράγματα εκτός της ΕΕ. Μόνο με τα ΕΛΤΑ! 

Επεξ/σία από ATmega
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην παρέα, βρίσκομαι αρκετό καιρό σε αναζήτηση καινούργιας συσκευής και σήμερα έπεσε το μάτι μου σε αυτή την προσφορά https://es.aliexpress.com/item/4000106807947.html

Πιστεύετε θα περάσει απρόσκοπτα από Κίνα σε Αγγλία και μετά σε Ελλάδα χωρίς τελωνείο; έχει πάρει κάποιος από Mi Store;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/9/2019 στις 9:50 ΠΜ, loyros13 είπε

Καλημέρα στην παρέα, βρίσκομαι αρκετό καιρό σε αναζήτηση καινούργιας συσκευής και σήμερα έπεσε το μάτι μου σε αυτή την προσφορά https://es.aliexpress.com/item/4000106807947.html

Πιστεύετε θα περάσει απρόσκοπτα από Κίνα σε Αγγλία και μετά σε Ελλάδα χωρίς τελωνείο; έχει πάρει κάποιος από Mi Store;

Από που προκύπτει ότι δεν περνά τελωνείο; Που βασίζεις την αισιοδοξία σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/9/2019 στις 9:50 ΠΜ, loyros13 είπε

Καλημέρα στην παρέα, βρίσκομαι αρκετό καιρό σε αναζήτηση καινούργιας συσκευής και σήμερα έπεσε το μάτι μου σε αυτή την προσφορά https://es.aliexpress.com/item/4000106807947.html

Πιστεύετε θα περάσει απρόσκοπτα από Κίνα σε Αγγλία και μετά σε Ελλάδα χωρίς τελωνείο; έχει πάρει κάποιος από Mi Store;

Επικοινώνησε με τον πωλητή να στο διευκρινίσει σίγουρα

Πάντως έχω φέρει με αντίστοιχο τρόπο από το επίσημο κατάστημα της Meizu στο ali (dhl τριγωνική με Ολλανδία ή Βέλγιο, δε θυμάμαι ακριβώς) και δεν είχα κανένα θέμα με τελωνείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.

Αμα ενα πακετο ερθει μη συστημενο και μπει τελωνειο μπορεις να το γνωριζεις εφοσον δεν υπαρχει tracking number υπαρχει περιπτωση να σε ειδοποιησουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, MrJulius είπε

Καλησπερα.

Αμα ενα πακετο ερθει μη συστημενο και μπει τελωνειο μπορεις να το γνωριζεις εφοσον δεν υπαρχει tracking number υπαρχει περιπτωση να σε ειδοποιησουν;

Αν σταματήσει τελωνειο για περαιτέρω έλεγχο θα σου στειλουν sms (εφοσον το γραφει πανω στο label) και θα σου στειλουν και υσσυτημενη επιστολή στα στοιχεία (ονομα κ διευθυνση) που γράφει στο label

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, isay είπε

Αν σταματήσει τελωνειο για περαιτέρω έλεγχο θα σου στειλουν sms (εφοσον το γραφει πανω στο label) και θα σου στειλουν και υσσυτημενη επιστολή στα στοιχεία (ονομα κ διευθυνση) που γράφει στο label

Σε ευχαριστω για τι βοηθεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, loyros13 είπε

Τάδε έφη πωλητής. 

Screenshot_20190906_202705.jpg

Στην αρχη τις σελιδας λεει οτι τα διαφορα fees ειναι καλλυμενα.

Το θεμα ειναι τι κανεις ΑΝ κατι παει στραβα. Φυσικα τα λεφτα θα στα δωσουν πισω αλλα θα φας αρκετο χρονο σε ολο αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/9/2019 στις 9:50 ΠΜ, loyros13 είπε

Καλημέρα στην παρέα, βρίσκομαι αρκετό καιρό σε αναζήτηση καινούργιας συσκευής και σήμερα έπεσε το μάτι μου σε αυτή την προσφορά https://www.aliexpress.com/item/4000106807947.html

Πιστεύετε θα περάσει απρόσκοπτα από Κίνα σε Αγγλία και μετά σε Ελλάδα χωρίς τελωνείο; έχει πάρει κάποιος από Mi Store;

Προσπάθησε να βαζεις καθαρά links χωρίς referals (δες πως έκανα το link σου στο quote) γιατί τα referals δεν επιτρεπονται στο ινσομνια και τα μηνυματα σβήνονται (εννοείτε και οι χρήστες αν το παρακάνουν) 

Η μέθοδος αυτη χρησιμοποιείται απο αρκετα μαγαζια του ali, ειδικά αυτα που εχουν μεγαλη κινηση. Ουσιαστικά εχουν προπληρώσει ενα σεβαστο ποσό σε δασμους και τα ειδη τους περνάνε απο τελωνειο αλλα δε σταματάνε για επιπλεον χρεώσεις. ΔΕΝ ξερω να σου πω απο το συγκεκριμένο μαγαζί, αλλα αρκετά παλιοτερα ειχα κάνει παραγγελία απο αλλο καταστημα που ειχε την ίδια υπηρεσία αποστολης και οντως το πακέτο ήρθε στα χέρια μου πολύ γρήγορα και χωρις εξτρα τελωνειο. 

Επισης στα υποψη οτι αυτό που διαλεξες ΔΕΝ ειναι global εκδοση και του λειπει η B20 (η 800αρα μπαντα στο 4G)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα ξανα,

Οταν εκανα την αγορα μου στις 2/9 ελαβα την ιδια ημερα το σχετικο tracking number LP00143476803945. Μετα προσεξα ομως οτι εχω και δευτερο tracking number LM137985093SE για πιο λογο με εδωσε δυο; Και απο οτι βλεπω το πακετο ειναι στη Σουηδια ο.Ο

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, MrJulius είπε

Καλησπερα ξανα,

Οταν εκανα την αγορα μου στις 2/9 ελαβα την ιδια ημερα το σχετικο tracking number LP00143476803945. Μετα προσεξα ομως οτι εχω και δευτερο tracking number LM137985093SE για πιο λογο με εδωσε δυο; Και απο οτι βλεπω το πακετο ειναι στη Σουηδια ο.Ο

Ερχεται με Σουηδικο ταχυδρομείο, γιαυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...