Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, spartak1 είπε

Ερχεται με Σουηδικο ταχυδρομείο, γιαυτο

Υπαρχει περιπτωση να γλυτωσω το τελωνειο; γτ δεν ερχεται κατευθειαν απο Σουηδια να ελεγα οκ Ε.Ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια.

Έχουμε ένα μικρο eshop στο οποίο πουλάμε γυναικεία κοσμήματα  (ασημί ή fobiju). Μας είπαν για το aliexpress

στο οποίο θέλουμε να κάνουμε μια δοκιμή με μια μικρή εισαγωγή κοσμημάτων καθώς έχει δελεαστικές τιμές.

Θα ήθελα την βοήθεια σου στα εξής ? ( Η παραγγελία μου για αρχή θα είναι μέχρι 150 για να γλιτώσω τους δασμούς)

  1. Θέλω να μάθω τον τρόπο εκτελωνισμού από την dhl για να γλιτώσω τα 110 ευρώ που ζητάει,. Τι χαρτιά χρειάζομαι ?είδα ότι γίνεται ηλεκτρονικά με τους κωδικούς του ΤΑΧΙS   άλλα πιστεύω  δεν θα τα καταφέρω να συμπληρώσω τα χαρτια.
  2. Που μπορώ να μάθω κάθε προϊόν που φέρνω το ποσοστό δασμολόγησης για να το υπολογίζω από ποιο πριν να βλέπω εάν με συμφέρει.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνα το διάβασμα από αυτό -> 

 

Απο εκει και πέρα :

8 λεπτά πριν, Tarasgr13 είπε

( Η παραγγελία μου για αρχή θα είναι μέχρι 150 για να γλιτώσω τους δασμούς)

Το ΦΠΑ 24% δεν το γλυτώνεις και οι δασμοί ειναι 2-3% (αναλογα με το ειδος βεβαια)

10 λεπτά πριν, Tarasgr13 είπε
  1. Θέλω να μάθω τον τρόπο εκτελωνισμού από την dhl για να γλιτώσω τα 110 ευρώ που ζητάει,. Τι χαρτιά χρειάζομαι ?

Να ζητήσεις να μην ερθει με DHL (και γενικά με courier). Επισης η DHL θα σου ζητήσει κάποιο ποσό για να σου δώσει το φάκελο (δε θυμάμαι πως το λεει τωρα)

10 λεπτά πριν, Tarasgr13 είπε
  1. Που μπορώ να μάθω κάθε προϊόν που φέρνω το ποσοστό δασμολόγησης για να το υπολογίζω από ποιο πριν να βλέπω εάν με συμφέρει.

Το ποσο χωρίς τους εχτρα δασμους φαίνεται στο link που σου εδωσα παραπάνω ΣΥΝ τα εξοδα του εκτελωνιστη. Αν θες τιμή το καλυτερο που εχεις να κάνεις ειναι να βρεις κάποιο εκτελωνιστή και να τον ρωτήσεις ποσο ειναι το κόστος και ποση η αμοιβη του

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ΦΠΑ δεν με νοιάζει γιατί θα το περάσω στα έξοδα της εταιρείας. Η dhl από την άλλη με βολεύει γιατί δεν θα χρειάζεται να έχω μεγάλο stock και να επενδύσω πολλά χρήματα σε κάτι που δεν ξέρω αν πουλάει. Κάποιοι προμηθευετες απο το alli μου κάνουν δωρεάν τα μεταφορικά και μπορώ μέσα σε 7 μέρες να έχω την παραγγελία μου. Είδα οτι υπάρχει μια διαδικασία μέσω taxis άλλα από ότι βλέπω δεν θα γλιτώσω τα 70 ευρώ για να πάρω τα χαρτιά ώστε να κάνω την διαδικασία. Επίσης μέχρι 150 ευρω δεν εχει δασμούς σωστά?

Επεξ/σία από Tarasgr13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα

Το πακετο μου στο εχει κολλησει εδω και 4 ημερες σε ενα σταθερο σημειο οτι εφτασε Ελλαδα LM137985093SE ενω στη σελιδα του ελτα εχει σταματησει οτι ακομα ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, MrJulius είπε

Καλησπερα

Το πακετο μου στο εχει κολλησει εδω και 4 ημερες σε ενα σταθερο σημειο οτι εφτασε Ελλαδα LM137985093SE ενω στη σελιδα του ελτα εχει σταματησει οτι ακομα ερχεται

δεν έφτασε ακόμη Ελλάδα,

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, arg74 είπε

δεν έφτασε ακόμη Ελλάδα,

Στο 17track 2019-09-12 14:43 Item received into final destination country, Aπλα στη σελιδα του ΕΛΤΑ δεν το αναγραφει αυτο

Επεξ/σία από MrJulius
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, vagos12343 είπε

Επειδή έχω ακούσει διάφορες γνώμες μπορει κάποιος να μου απαντήσει αν το όριο είναι 20 η 22 ευρώ με τα μεταφορικά μέσα?

Πίνακας με την τελωνειακή μεταχείριση των ταχυδρομικών αντικειμένων

FhhJOWl.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά περιμένω κάτι από αλί το οποίο έχει φτάσει αποθήκη κουριρερ Ελλάδας από 28/8. Με ενημέρωσε να καταλάβετε ο πωλητής να δω τι γίνεται!

Η κουριρερ μάλλον τοε χει χάσει και μου λέει να περιμένω τι μπορώ να κάνω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, niliyatsi είπε

Αν επιλεξω λοιπον π.χ. Γερμανια ή Ισπανια ( σε μερικα εχει καποια εξοδα αποστολης απο 3€ εως 20-25€ ) θα περασουν απο τελωνειο και θα πρεπει να πληρωσω; ή λογω του οτι ειναι στην Ε.Ε. δεν περνανε απο τελωνειο;

Αν το δέμα ξεκινάει από χώρα εντός ΕΕ δεν πληρώνεις τελωνείο ό,τι μεταφορική υπηρεσία και να βάλεις (ταχυδρομείο,DHL,UPS κτλ).

Αν ξεκινάει εκτός ΕΕ και απλά κάνει πρώτη είσοδο στην ΕΕ πριν την χώρα προορισμού σε κάποια άλλη χώρα της ΕΕ, πχ Γερμανία ,τότε εξαρτάται από την συννενόηση που κάνει ο αποστολέας εάν θα χρεωθείς εσύ το τελωνείο ή όχι. Σε κάθε περίπτωση το δέμα είτε στην χώρα πρώτης εισόδου είτε στην χώρα προορισμού θα πρέπει να εκτελωνιστεί και κάποιος να αναλάβει το ενδεχόμενο κόστος.

Επεξ/σία από dexterios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως παιδια με τι δικη μου παραγγελια δεν ξερω τι παιζει εχει κολλησει εδω. 
Πηρα στα ΕΛΤΑ με λιγα λογια δεν ηξεραν πηρα στο τελωνειο λεω μηπως μπηκε εκει δεν το σηκωνουν και η ειρωνια ειναι οτι μια παραγγελια που εκανα αργοτερα λεει οτι θα ελεγθει στο τελωνειο τουλαχιστον εκει εχω κατι νεο σχετικα με αυτην εδω.

12/9/2019, 11:43:08 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, MrJulius είπε

Παντως παιδια με τι δικη μου παραγγελια δεν ξερω τι παιζει εχει κολλησει εδω. 
Πηρα στα ΕΛΤΑ με λιγα λογια δεν ηξεραν πηρα στο τελωνειο λεω μηπως μπηκε εκει δεν το σηκωνουν και η ειρωνια ειναι οτι μια παραγγελια που εκανα αργοτερα λεει οτι θα ελεγθει στο τελωνειο τουλαχιστον εκει εχω κατι νεο σχετικα με αυτην εδω.

12/9/2019, 11:43:08 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

Υπομονη, θα ξεκολήσει

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλαξε κάτι στους δασμούς που δεν αναγράφεται επίσημα ή έγινε λάθος από γετα;

TAX.ANTIKEIMENO        LP......GB ME ΔAΣMOYΣ     26.79€ ΘA BPIΣKETAI ΓIA  20 HMEPEΣ ΣTA EΛTA KAIΣAPIANHΣ                    THΛ: 2107644443 AΔPIANOYΠOΛEΩΣ 45

Screenshot_20190922-133226.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...