Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλημέρα, έκανα αγορά ένα ποδήλατο από aliexpress, ο πωλητής γράφει χωρίς έξοδα τελωνείου. Λέτε να ειναι καμία μουφα και πληρώσω τελώνιο?

https://www.aliexpress.com/item/4000011050588.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, nikpar00 είπε

καλημέρα, έκανα αγορά ένα ποδήλατο από aliexpress, ο πωλητής γράφει χωρίς έξοδα τελωνείου. Λέτε να ειναι καμία μουφα και πληρώσω τελώνιο?

https://www.aliexpress.com/item/4000011050588.html

Λογικά όχι.

 

2 ώρες πριν, BlueBlood7 είπε

Μούφα ποιο? Το ποδήλατο ή ότι θα πληρώσεις τελωνείο.

Το ποδήλατο είναι... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikpar00 είπε

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά, το τελωνείο είπα για μουφα.

Ναι και σε αυτό είπα ότι δεν είναι. Το ποδήλατο όμως.... 😣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές ερωτήσεις παιδιά σχετικά με μαζικές αγορές από το aliexpress

Έστω ότι κάνω πολλές αγορές με μικρά ποσά που δεν έχουν εκτελωνισμό (π.χ. 10 ευρώ η κάθε αγορά - αποστολή) και συνολικά το ποσό που θα πληρώσω θα είναι λ.χ. 300 ευρώ. Και μου έρχονται τον επόμενο μήνα 30 δέματα 10 ευρώ το καθένα. Υπάρχει σε αυτή την περίπτωση να μου ζητήσουν να πληρώσω τα τέλη(σε συνολικό ποσό(300ε)) επειδή η συνολική αξιά των δεμάτων που έχουν περάσει από το τελωνείο είναι μεγάλη;

Γενικώς υπάρχει τέτοιο χρηματικό όριο για τις αγορές από το εξωτερικό τον μήνα; 

Επίσης γνωρίζω ότι εαν παίρνεις πολλά κομμάτια από το ίδιο προιόν(ή ίδιας κατηγορίας) μπορεί να να σου απαιτηθεί επαγγελματικό ΑΦΜ για να γίνει ο εκτελωνισμος, για να αποφύγω αυτό, μέχρι πόσα κομμάτια μπορώ να παραγγέλνω, ξέρει κανείς; Επίσης δεν ξέρω τι συμβαίνει στην περίπτωση όπου είναι πολλά τα κομμάτια, αλλά μικρό το ποσό(κάτω δλδ του 22ε)... Πως το κρίνουνε; 

 

Να συμπληρώσω ότι δεν χρησιμοποιώ DHL ή άλλους ακριβούς τρόπους μεταφοράς αλλά τους πιο φθηνούς που προσφέρονται. Και παραγγέλνω αποκλειστικά από το aliexpress

Ευχαριστώ προκαταβολικά όσους βρηκαν χρόνο να βοηθήσουν

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, s1mplement είπε

Μερικές ερωτήσεις παιδιά σχετικά με μαζικές αγορές από το aliexpress

Έστω ότι κάνω πολλές αγορές με μικρά ποσά που δεν έχουν εκτελωνισμό (π.χ. 10 ευρώ η κάθε αγορά - αποστολή) και συνολικά το ποσό που θα πληρώσω θα είναι λ.χ. 300 ευρώ. Και μου έρχονται τον επόμενο μήνα 30 δέματα 10 ευρώ το καθένα. Υπάρχει σε αυτή την περίπτωση να μου ζητήσουν να πληρώσω τα τέλη(σε συνολικό ποσό(300ε)) επειδή η συνολική αξιά των δεμάτων που έχουν περάσει από το τελωνείο είναι μεγάλη;

Γενικώς υπάρχει τέτοιο χρηματικό όριο για τις αγορές από το εξωτερικό τον μήνα; 

Επίσης γνωρίζω ότι εαν παίρνεις πολλά κομμάτια από το ίδιο προιόν(ή ίδιας κατηγορίας) μπορεί να να σου απαιτηθεί επαγγελματικό ΑΦΜ για να γίνει ο εκτελωνισμος, για να αποφύγω αυτό, μέχρι πόσα κομμάτια μπορώ να παραγγέλνω, ξέρει κανείς; Επίσης δεν ξέρω τι συμβαίνει στην περίπτωση όπου είναι πολλά τα κομμάτια, αλλά μικρό το ποσό(κάτω δλδ του 22ε)... Πως το κρίνουνε; 

Να συμπληρώσω ότι δεν χρησιμοποιώ DHL ή άλλους ακριβούς τρόπους μεταφοράς αλλά τους πιο φθηνούς που προσφέρονται. Και παραγγέλνω αποκλειστικά από το aliexpress

Ευχαριστώ προκαταβολικά όσους βρηκαν χρόνο να βοηθήσουν

Οχι, το οριο ισχυει για το καθενα πακετο ξεχωριστα.

Οσο για το επαγγελματικο κομματι δεν γνωριζω εγω για να σου πω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, arg74 είπε

Έκανα αγορά αξίας 25.51€  και βλέπω αυτό .

Δεν έλαβα κάποια έγραφα η μέιλ μέχρι στιγμής

Screenshot_2019-11-20-13-37-43-015_com.android.chrome.png

Tι αγόρασες; Υπάρχουν είδη που απαγορεύονται να εισαχθούν(π.χ. ηλεκτρονικό τσιγάρο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, spartak1 είπε

Tι αγόρασες; Υπάρχουν είδη που απαγορεύονται να εισαχθούν(π.χ. ηλεκτρονικό τσιγάρο).

Ένα μοντακι ηλεκτρονικό τσιγάρο.

Τι γίνεται σ αυτήν την περίπτωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα το δεμα απο γερμανια ηταν χωρις τελωνειο και ηρθε μεσα σε μια εβδομαδα.

χαλαλι τα 16 ευρω της μεταφορικης ups. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...