Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, allen_28 είπε

*UPDATE* Ο επεξεργαστης ηρθε τελωνειακα ελευθερος οποτε δεν πληρωσα κατι παραπανω. Μικρο δεμα , και εγραφε επανω οτι ειναι επεξεργαστης. Με standard shipping. 
 

(Παρηγγειλα απο Κινα , το εστειλαν απο Σιγκαπουρη δεν ξερω αν και τι ρολο παιζει αυτο)

O ογκος και η δηλωμενη αξια παντα παιζουν ρολο, δεν παιζει να εγραφε 110ε πανω παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

58 λεπτά πριν, allen_28 είπε

Δεν γραφει απ'οτι βλεπω , το εχει δηλωσει σαν gift ο κινεζος

Gift δεν υφισταται βαση νομοθεσιας στην Ελλαδα.

Μηπως εχει τιμη αλλα οχι σε Ευρω; Απο κινα πολλες φορες εμενα εχουν τιμες σε CNY αν θυμαμαι καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Salvation81 είπε

Gift δεν υφισταται βαση νομοθεσιας στην Ελλαδα.

Μηπως εχει τιμη αλλα οχι σε Ευρω; Απο κινα πολλες φορες εμενα εχουν τιμες σε CNY αν θυμαμαι καλα.

οχι οχι , gift. δε γνωριζω αν ειναι εκτος νομοθεσιας παντως τιμη δεν αναγραφεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, allen_28 είπε

οχι οχι , gift. δε γνωριζω αν ειναι εκτος νομοθεσιας παντως τιμη δεν αναγραφεται

Μηπως στο εστειλαν με τριγωνικη αποστολη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρήγγειλα από αλι μετά από πολύ καιρό,και είχα ξεχάσει για τους δασμούς τελωνείο κλπ,το δέμα ήρθε με τριγωνική μέσω σουηδίας αλλά από την Πέμπτη το δείχνει κολλημένο στο αεροδρόμιο, δεν είναι καλό σημάδι έτσι? 😔 LM140536015SE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, zentro είπε

παρήγγειλα από αλι μετά από πολύ καιρό,και είχα ξεχάσει για τους δασμούς τελωνείο κλπ,το δέμα ήρθε με τριγωνική μέσω σουηδίας αλλά από την Πέμπτη το δείχνει κολλημένο στο αεροδρόμιο, δεν είναι καλό σημάδι έτσι? 😔 LM140536015SE

Σχετικο ειναι, με τον ογκο που εχει τωρα το τελωνειο ΟΛΑ θα κολησουν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/12/2019 στις 2:42 ΜΜ, zentro είπε

παρήγγειλα από αλι μετά από πολύ καιρό,και είχα ξεχάσει για τους δασμούς τελωνείο κλπ,το δέμα ήρθε με τριγωνική μέσω σουηδίας αλλά από την Πέμπτη το δείχνει κολλημένο στο αεροδρόμιο, δεν είναι καλό σημάδι έτσι? 😔 LM140536015SE

Παίζει φίλε να έχουν αλλάξει το tracking σε Ελληνικό της μορφής QAxxxxxxxxxGR!!! Το κάνουν πολλές φορές για δέματα που έρχονται απο Ε.Ε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα  θελω να φερω κατι οργανακια τα οποια εχουν 25 ευρω το καθενα με μεταφορικα.Η ποσοτητα που θελω ειναι 5.Εχω κανει παραγγελια για να δω ενα.Καλυτερα ειναι να τα παρω ολα μαζι για να πληρωσω μια φορα το 15$ του τελωνιου +φπα ,  αν καταλαβα καλα η το καθενα ξεχωριστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, easyridergiorgos είπε

Καλησπερα  θελω να φερω κατι οργανακια τα οποια εχουν 25 ευρω το καθενα με μεταφορικα.Η ποσοτητα που θελω ειναι 5.Εχω κανει παραγγελια για να δω ενα.Καλυτερα ειναι να τα παρω ολα μαζι για να πληρωσω μια φορα το 15$ του τελωνιου +φπα ,  αν καταλαβα καλα η το καθενα ξεχωριστα?

Αν είναι να μην περάσεις τα 150€ (που όπως το θέτεις, 5*25€ , δεν τα περνάς) ,
ναι, είναι καλύτερα για να πληρώσεις μία φορά τα 15€ του εκτελωνισμού από ΕΛΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/12/2019 στις 10:06 ΜΜ, easyridergiorgos είπε

Καλησπερα  θελω να φερω κατι οργανακια τα οποια εχουν 25 ευρω το καθενα με μεταφορικα.Η ποσοτητα που θελω ειναι 5.Εχω κανει παραγγελια για να δω ενα.Καλυτερα ειναι να τα παρω ολα μαζι για να πληρωσω μια φορα το 15$ του τελωνιου +φπα ,  αν καταλαβα καλα η το καθενα ξεχωριστα?

Φίλε έχω δώσει την λύση σε νωρίτερη απάντηση, αλλά μάλλον κανένας δεν έχει δώσει σημασία!! Θα πεις τον Κινέζο να συνεννοηθεί να στείλει το δέμα με την UBI smart parcel http://www.ubismartparcel.com/en

Έχει τηλέφωνα πωλητών στην Κίνα μέσα η σελίδα! Θα του πεις να πει την UBI να το δώσει στο Bpost (Belgium Post). Έπεσα σε Κινέζο που το έκανε (πήρε επιτόπου την UBI μετά απο δική μου υπόδειξη), και έδωσε το δέμα!! Το αποτέλεσμα... έγινε ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΣΤΗΝ ΚΙΝΑ του δέματος μου (το έκανε η ίδια η UBI!), και παρέλαβα ένα δέμα μέσω Βελγίου χωρίς custom declaration πανω (αφου είχε γίνει τελωνειακή εκκαθάριση στην Κίνα) και ΚΑΝΕΝΑΝ έλεγχο στο τελωνείο!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, nikosgiann78 είπε

Φίλε έχω δώσει την λύση σε νωρίτερη απάντηση, αλλά μάλλον κανένας δεν έχει δώσει σημασία!! Θα πεις τον Κινέζο να συνεννοηθεί να στείλει το δέμα με την UBI smart parcel http://www.ubismartparcel.com/en

Έχει τηλέφωνα πωλητών στην Κίνα μέσα η σελίδα! Θα του πεις να πει την UBI να το δώσει στο Bpost (Belgium Post). Έπεσα σε Κινέζο που το έκανε (πήρε επιτόπου την UBI μετά απο δική μου υπόδειξη), και έδωσε το δέμα!! Το αποτέλεσμα... έγινε ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΣΤΗΝ ΚΙΝΑ του δέματος μου (το έκανε η ίδια η UBI!), και παρέλαβα ένα δέμα μέσω Βελγίου χωρίς custom declaration πανω (αφου είχε γίνει τελωνειακή εκκαθάριση στην Κίνα) και ΚΑΝΕΝΑΝ έλεγχο στο τελωνείο!

Αναρτησες και στο προφιλ μου το ιδιο πραγμα αλλα Δεν λες να καταλαβεις. Δεν υφισταται να γινει τελωνειακη εκκαθαριση σε αλλο κρατος για αλλο κρατος. Αυτο δεν γινεται, ο λογος ειναι πολυ απλος, εσυ μπορει να δηλωνεις οτι στελνεις κινητο των 10ε σε καποιον και να στελνεις στο τελος κινητο των 1000ε. Η να λες οτι στελνεις κινητο και να στελνεις κατι εντελως διαφορετικο (με λιγα λογια το πακετο πρεπει να ελεγχθει οταν μπει στην Ευρωπη - δες πχ τα ηλεκτρονικα τσιγαρα που καποιοι τα δηλωνουν σαν αναπτηρες, δεν περναει ΤΙΠΟΤΑ).
Κανενα τελωνειο δεν ειναι ηλιθιο για να δεχτει κατι τετοιο, ακομα και οι τριγωνικες αποστολες που αναφερουμε εχουν να κανουν ειτε με "φορολογικους" παραδεισους (βλεπε Netherlands) ειτε με συμφωνιες που εχει η Κινα με καποια κρατη. Αυτο δεν σημαινει πως ο εκτελωνισμος γινεται στην Κινα ομως, μπορει το πακετο να μην κρατιεται στο τελωνειο λογο συμφωνιων, αλλο το ενα, αλλο το αλλο.
Απο εκει και περα μακαρι καποιος να προσπαθησει με κατι ΑΝΩ των 22ε (γιατι εσυ ολα τα παραδειγματα που δινεις ειναι για πραγματα κατω των 22ε) ωστε να δουμε τι ισχυει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα σας,    ηθελα να ρωτησω .... θελω να παρω κατι απο aliexprees  ,  αξιας  45  ευρω   και  μου εχει επιλογες αποστολης  " to Greece via Sinsapore post"   στα  4.82 ευρω  και   "Aliexpress  standar shipping " στα  6.24 ευρω.

θα εχω τελωνειο   η με καποια απο τις  δυο   μπορει να μην εχω ,  αν γνωρισει καποιος φιλος ας με βοηθησει  .   ( αλλιως το προιον  να το παρω απο Αγγλια ebay  ,  αλλα ειναι πιο ακριβο )

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έχετε και οι δύο τελωνείο. Οτιδήποτε ξεπερνά τα 22 ευρώ περνάει από τελωνείο. Στα 22 ευρώ συμπεριλαμβάνονται και τα μεταφορικά. Δηλ. αν η αξία του αντικειμένου είναι 17 ευρώ και έχει μεταφορικά 6 ευρώ τότε συνολικά έχουμε 23 ευρώ και θα περάσει τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...