Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια από τα ίδια κ εγώ 

 

Όταν κάνω dispute και απαντάμε άμεσα και παίρνω τα λεφτά σύντομα.απλα το support τους είναι λίγο αστείο αλλά οκ. 

 

Είναι σε ποιον θα πέσεις βέβαια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Περα απο τις τιμες που ειναι χαμηλες εχει και φθηνοτερα  μεταφορικα  το αλι εναντι του ebay πρεπει να εχει τεραστια ποικιλια σε ολα πχ ρουχα εκει θα γινεται "μακελειο" απο ποικιλια. Γενικα οτι εξαρτημα εχω κοιταξει πχ αντιστασεις η ανταλλακτικα ξυριστικα κλπ εχει πολλες επιλογες απο διαφορετικους πωλητες.

Στελιο το support  εχει πλακα βγαινει ενα ρομποτ ονοματι Ευα 😀 κ μετα βγαινει ο agent να σε εξυπηρετησει στο Ali.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα, 

Θέλω να παραγγείλω ένα tv box αξίας 110 ευρώ από aliexpress το οποίο θα αποσταλεί δωρεάν με απλό ταχυδρομείο.

Μίλησα με τον πωλητή και μου είπε πως μπορεί να βάλει στην απόδειξη χαμηλή τιμή, γύρω στα 20 ευρώ.

Εχει δοκιμάσει κανείς κάτι ανάλογο, πέτυχε ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ronnie9 είπε

Kαλησπέρα, 

Θέλω να παραγγείλω ένα tv box αξίας 110 ευρώ από aliexpress το οποίο θα αποσταλεί δωρεάν με απλό ταχυδρομείο.

Μίλησα με τον πωλητή και μου είπε πως μπορεί να βάλει στην απόδειξη χαμηλή τιμή, γύρω στα 20 ευρώ.

Εχει δοκιμάσει κανείς κάτι ανάλογο, πέτυχε ή όχι;

Δεν θα πέτυχει 

 

Θα πληρώσεις τελωνείο. Μην το κάνεις.

 

Πάρε από banggood με priority direct mail.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ronnie9 είπε

Kαλησπέρα, 

Θέλω να παραγγείλω ένα tv box αξίας 110 ευρώ από aliexpress το οποίο θα αποσταλεί δωρεάν με απλό ταχυδρομείο.

Μίλησα με τον πωλητή και μου είπε πως μπορεί να βάλει στην απόδειξη χαμηλή τιμή, γύρω στα 20 ευρώ.

Εχει δοκιμάσει κανείς κάτι ανάλογο, πέτυχε ή όχι;

οι πιθανοτητες ειναι εναντιον σου και το πιο πιθανο ειναι να σου ζητηθουν αποδειξεις paypal.

Αν νομιζεις οτι αξιζει το ρισκο για επιπλεον 42 ευρω, προχώρα το. Εναλλακτικα θα συμφωνησω να εξετασεις την αγορα απο banggood με priority direct mail.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15/3/2018, 00:07:36 ATHENS AIRMAIL CENTER AWAITING PROOF OF CHASE/VALUE FROM ADDRESSEE
14/3/2018, 00:20:12 ATHENS AIRMAIL CENTER ITEM PRESENTED TO IMPORT CUSTOMS
14/3/2018, 15:49:40 ATHENS AIRMAIL CENTER RECEIVE ITEM AT INWARD OFFICE OF EXCHANGE

 

To τελευταιο τι σημαινει ρε παιδια? Ξερει κανεις ? Ευχαριστω!

Αναφορά σε κείμενο

οι πιθανοτητες ειναι εναντιον σου και το πιο πιθανο ειναι να σου ζητηθουν αποδειξεις paypal.

Ειναι αυτο που λεει το παιδι πιο πανω?

Επεξ/σία από 8anoc13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε το track number στο site των ΕΛΤΑ και αν σου βγαλει απαιτειται αποδειξη paypal, περιμενουν χαρτιά να το εκτελωνισουν. Για το τι πρεπει να κάνεις και λοιπες σχετικές απορίες, δες τις τελευταίες 10-15 σελίδες της παρακατω συζητησης

https://www.insomnia.gr/forums/topic/471924-αγορές-από-χώρες-εκτός-εε-όριο-για-να-μην-πληρώσεις-τελωνείο/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια ,θελει ενας φιλος να αγορασει αυτο το μηχανημα https://www.aliexpress.com/item/Auto-64-Inchs-Laminating-Machinery-1600DA-Large-Format-Paper-Cold-Laminator-With-Back-Cutting/32831058021.html?spm=2114.search0104.0.0.425939f92nSuwA

επειδη δεν εχουμε ξανα αγορασει απο αυτο το site και απο κινα ,

θα πληρώσουμε τελώνιο και πόσο ?

ειναι αλήθεια οτι μπορει να κανει 3 μηνες ?

πως πληρώνουμε ενα τοσο μεγαλο ποσο ,μεσω καρτας η καταθεση ?

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ αναξιόπιστο το Aliexpress, πέραν των στοιχειωδών...

Είχα αγοράσει ένα hystou mini-pc τον Ιούνιο του 2016 που έπαψε να λειτουργεί λίγο μετά 6μηνο (αρχές Φλεβάρη 2017), ενώ ο πωλητής προσέφερε 3ετή εγγύηση...επί 6 μήνες του έστελνα μηνύματα και με έγραφε...επικοινώνησα με το Aliexpress και αρχικά μού δώσανε πολλές ελπίδες, μιλώντας για courtesy refund...

...τότε ανάγκασαν αυτοί τον πωλητή να επικοινωνήσει μαζί μου, αλλά προσπαθούσε μόνο να με αποτρέψει από το να χρησιμοποιήσω την εγγύηση
- λέγοντας ότι έπρεπε να στέιλω όλο το πακέτο με EMS (που θα κόστιζε πάνω από 50€), ενώ εμένα μού το είχαν στείλει με PostNL απλό
- χωρίς να δηλώνει ρητά ότι τα έξοδα επισκευής θα καλυφθούν από αυτούς ή πως θα το αντικαταστήσουν αν αποτύχει η επισκευή
- λέγοτνας ότι θα έπρεπε να πληρώσω και τα έξοδα επιστροφής (άλλα 50-60€ + τελωνείο)
- κ.α. 

...προφανώς δεν θα επέλεγα να ξαναπληρώσω το πισι, χωρίς εγγύηση καλής λειτουργίας...οπότε απέφυγα να το στείλω, περιμένοντας την απόφαση του Aliexpress

Δεν ήρθε καμία απάντηση για άλλους 3 μήνες, οπότε Σεπτέμβρη-Οκτώβρη του 2017 επικοινώνησα ξανά με το Aliexpress...
- "το αίτημά σας εξετάζεται"
- θα καλέσουμε τον πωλητή να επικοινωνήσει μαζί σας.

Μηδέν ακρόαση από πωλητή ή το Aliexpress για άλλους 3-4 μήνες, οπότε επικοινωνώ ξανά πρόσφατα (τέλη 2017, αρχές 2018) και μου ξανά μού λένε να περιμένω...

Λίγο μετά τους στέλνω μήνυμα ότι έδωσα το μηχάνημα για reballing και να μου επιστρέψει το κόστος ο πωλητής...περίμενε ξανά...

...εν τέλει, πριν κανά 15ήμερο, έλαβα email πως η υπόθεση έκλεισε, πως συντάχθηκε επικριτική αναφορά για τον πωλητή και πως δεν χρειάζεται να επικοινωνήσω ξανά μαζί τους για το θέμα...

 

230€ περίπου για πέταμα λοιπόν, με περίσσια κοροϊδία...ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ο,τιδήποτε αξίας από Aliexpress...για θηκούλες, "κοκοψόψαρα" κτλ εντάξει..για τα άλλα, μακρυά...

 

Ευτυχώς το mini-pc το έσωσε τελικά το reballing και επειδή η πρωτη κόλληση του CPU ήταν της πλάκας, ευτυχώς δεν χρειάστηκε να θερμανθεί σε υψηλή θερμοκρασία, που θα μείωνε το προσδόκιμο ζωής του...το περιμένω όπου νά'ναι...

Επεξ/σία από vgiozo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
9 λεπτά πριν, Eldir13 είπε

Καλησπέρα...ερωτηση...ενδιαφερομαι για το εν λογω κινητό   ...

Το θέμα είναι οτι εδω το τελωνειο που θα φαω θα ειναι 24% + 15 $   ή θα βαρεσουν οσο γουσταρουν

Αν σου ζητηθεί αποδεικτικό paypal/καρτας (που ειναι και το πιο πιθανό) θα πληρώσεις φπα+15. Αν κάνουν αυθαίρετη τιμολογηση, δε θα παραλαβεις, θα ζητησεις αναδασμολογηση και μετά απο κάποιους μηνες θα σου απαντησουν να πληρώσεις φπα+15

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, isay είπε

Αν σου ζητηθεί αποδεικτικό paypal/καρτας (που ειναι και το πιο πιθανό) θα πληρώσεις φπα+15. Αν κάνουν αυθαίρετη τιμολογηση, δε θα παραλαβεις, θα ζητησεις αναδασμολογηση και μετά απο κάποιους μηνες θα σου απαντησουν να πληρώσεις φπα+15

Να 'σαι καλά σε ευχαριστώ πολύ...έτσι θα κάνω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

επαναφερω το θεμα για να ρωτησω κατι. 

με αγορα 20€ απο αλι(κινα)  περναει τελωνειο αυτη τη περιοδο; 

η αγορα αφορα δυο μπουκαλια για νερο(τυπου θερμος) , αρα δε εχει μεγαλο ογκο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελωνειο μπορει να περασει οτιδηποτε πια .

απλα και να περασει το δικο πακετο δεν θα πληρωσεις τιποτα  εφοσον εισαι κατω απο το  νομιμο οριο των 22 ευρω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...