Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, GuruKit είπε

Ναι αυτό θα κάνω. Απλά θέλω να ξέρω αν εγώ εντελη θα χρεωθώ κάτι ή θα με υποχρεώσουν σώνει και καλά να πληρώσω κάτι.

Δεν μπορούν να σε υποχρεώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, Dantε είπε

Και οταν δε θα στελνει κανενας πωλητης Ελλαδα γιατι τα Ελτα ειναι χαλια αλλα και γιατι κατι τζιμανια σαν εσενα τα κερνανε στον εαυτο τους,θα κλαις που δε θα μπορεις να αγορασεις ουτε βιδα και θα αναγκαζεσαι να τη παιρνεις απο εδω 5 φορες πανω.

Ήδη έχουν αρχίσει να μην στέλνουν Ελλάδα και δεν φταίνε κάτι "τζιμάνια" σαν εμένα, φταίει το ΕΛΤΑ με τους χαραμοφάηδες κοπρίτες δημόσιους που ειδικά με τον covid το κλείσανε το μαγαζί και πήγαν διακοπές. Κάτι άκουσα ότι θα ιδιωτικοποιηθεί και πως θα περάσει στη Eurobank.... αντε μακάρι μήπως δουλέψει και κανένας εκεί μέσα και δούμε φως.

20 ώρες πριν, Aurumnus είπε

Απλά πες τους ότι δεν παραλαμβάνεις και να το στείλουν πίσω στον αποστολέα.

Απόσο γνωρίζω δεν το στέλνουν πίσω. Παλιά που μου είχε τύχει κάτι παρόμοιο (υποτίθεται πως ο εκτελωνισμός θα ήταν πληωμένος) και δεν δέχτηκα να πληρώσω εκτελωνισμό της DHL που είναι και φαρμακείο, υποτίθεται ότι θα πήγαινε για "καταστροφή" (γκουχ γκούχ...)

 

Τώρα κάπου διάβασα ότι αυτά που μένουν στο τελωνείο δίνονται μέσω πλειοδοσίας.

Επεξ/σία από gtsamour
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gtsamour είπε

φταίει το ΕΛΤΑ με τους χαραμοφάηδες κοπρίτες δημόσιους που ειδικά με τον covid το κλείσανε το μαγαζί και πήγαν διακοπές. Κάτι άκουσα ότι θα ιδιωτικοποιηθεί και πως θα περάσει στη Eurobank.... αντε μακάρι μήπως δουλέψει και κανένας εκεί μέσα και δούμε φως

α, έτσι εξηγείται,
με τέτοιες ιδέες πως να θες να πληρώσεις για κάτι που παρέλαβες...

Μήπως είσαι και από αυτούς που παλιά λέγανε στο Amazon ότι δεν παρέλαβαν για να τους κάνουν refund, ενώ είχαν παραλάβει; Με αποτέλεσμα να μπούμε μαύρη λίστα από Amazon και να μην έχουμε δωρεάν μεταφορικά πια;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ekkli είπε

α, έτσι εξηγείται,
με τέτοιες ιδέες πως να θες να πληρώσεις για κάτι που παρέλαβες...

Μήπως είσαι και από αυτούς που παλιά λέγανε στο Amazon ότι δεν παρέλαβαν για να τους κάνουν refund, ενώ είχαν παραλάβει; Με αποτέλεσμα να μπούμε μαύρη λίστα από Amazon και να μην έχουμε δωρεάν μεταφορικά πια;

Μακάρι να ήταν μόνο ιδέες, μια επίσκεψη σε ένα ταχυδρομείο αρκεί. Αγανακτισμένοι να περιμένουν σε ατελείωτες ουρές και οι υπάλληλοι τα ζώα μου αργά. Παραμονή 15αύγουστου βαφτισμένη ημιαργεία και κλειστό ταχυδρομείο απο τη μία το μεσημέρι. Και για ανοιχτό κεντρικό ταχυδρομείο το Σάββατο ούτε λόγος, μαλάκες στην υπόλοιπη Ευρώπη που τα ταχυδρομεία είναι ανοιχτά να κάνουν οι εργαζόμενοι τη δουλειά τους, αν δεν έχεις πατέρα μάνα συνταξιούχο να πάει να παραλάβει ατύχησες.

 

Και όχι φίλε μου, δεν έχω παραλάβει ποτέ και να έχω δηλώσει ότι δεν το πήρα, άλλωστε αυτό φαίνεται και απο το tracking number. Αλλά για κάτι που κάνει 10 ευρώ και έχει κάνει 3 μήνες και βάλε να έρθει, δεν θα μπω στον κόπο να επιστρέψω το πρώτο αν μου το ξαναστείλει και τελικά έρθουν και τα δύο, αν βέβαια δεν απαιτηθεί να επιστραφεί απο τον πωλητή. Αν το ζητήσει φυσικά θα το επιστρέψω, ή μάλλον προτιμώ να πληρώσω ακόμα 10 ευρώ απο το να ταλαιπωρηθώ στα δοξασμένα ελληνικά βραδυδρορμεία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παραγγελία $15 στις 12/03/2021 από AliExpress.
Free Shipping με EMS ePacket, tracking τύπου ASΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧCN.

Ήρθε την Παρασκευή στο σπίτι με ACS!
Ένω εγώ περίμενα να έρθει ειδοποίηση από τα ΕΛΤΑ!
Πρώτη φορά μου συμβαίνει αυτό!

Μαζί έφεραν και ένα πακέτο που περίμενα από Skroutz.

Επεξ/σία από Aurumnus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, jobous είπε

Καλημέρα. Για δώσε τύπο tracking number να δούμε και εμείς τι παίζει !!!!

Untracked ή tracked???

Free Shipping με EMS ePacket, tracking τύπου ASΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧCN.

Εγώ απλά φροντίζω να επιλέγω την Free Shipping επιλογή που έχει ο εκάστοτε πωλητής.

Επεξ/σία από Aurumnus
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/12/2019 στις 5:34 ΜΜ, nikosgiann78 είπε

Φίλε έχω δώσει την λύση σε νωρίτερη απάντηση, αλλά μάλλον κανένας δεν έχει δώσει σημασία!! Θα πεις τον Κινέζο να συνεννοηθεί να στείλει το δέμα με την UBI smart parcel http://www.ubismartparcel.com/en

Έχει τηλέφωνα πωλητών στην Κίνα μέσα η σελίδα! Θα του πεις να πει την UBI να το δώσει στο Bpost (Belgium Post). Έπεσα σε Κινέζο που το έκανε (πήρε επιτόπου την UBI μετά απο δική μου υπόδειξη), και έδωσε το δέμα!! Το αποτέλεσμα... έγινε ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΣΤΗΝ ΚΙΝΑ του δέματος μου (το έκανε η ίδια η UBI!), και παρέλαβα ένα δέμα μέσω Βελγίου χωρίς custom declaration πανω (αφου είχε γίνει τελωνειακή εκκαθάριση στην Κίνα) και ΚΑΝΕΝΑΝ έλεγχο στο τελωνείο!

 

Καλησπερα φιλε μου και μενα μου ερχεται ενα τετοιο δεμα με αυτη την εταιρεια (UBI smart parcel) στις πληροφοριες μου γραφει σε ενα σημειο Export Customs Cleared αυτο σημαινει οτι δεν θα περασει τελωνειο σωστα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι! Και σε παρακαλώ αν θέλεις, να μου στείλεις προσωπικό μήνυμα για το tracking number. Και αυτό, γιατί έχει αλλάξει τις συνεργασίες. Θέλω να δω τι γίνεται τώρα Σε ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χθες ο ταχυδρόμος άφησε κάτω στην είσοδο το πακετάκι που περιμένω από αρχές Δεκεμβρίου και ένα πακετάκι από παραγγελία στις 16 Μαρτίου!
Παραγγελίες από AliExpress.

Τα δύο άκρα.

Πρώτη φορά τα αφήνει κάτω χωρίς να χτυπήσει το κουδούνι.

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάμε να 'σπάσουμε' την ιστορία με το τελωνείο ξανά!!! Τρόπος αποστολής unregistered PostNL με κόστος λίγο πάνω από 121 ευρώ. Το δέμα, δεν ελέγχεται από το τελωνείο! Όπως καταλαβαίνουμε, το δέμα είναι 'direct PostNL' (έχω αναφερθεί ξανά σε αυτά). Να δώσω και μια άλλη λεπτομέρεια. HOUMENG 18718927692 . Είναι ένας πωλητής από το PostNL center στην κίνα που έχουν, και βγάζουν αυτά τα direct PostNL tracking numbers!!!!!! Ο αριθμός, είναι το τηλ. του. Μπορείτε να πείτε στον Κινέζο, να έρθει σε επαφή μαζί του, για να παίρνει 'direct PostNL' tracking numbers! Απλά, μπορεί να ζητήσει ελάχιστα χρήματα παραπάνω για shipping, λόγω του ότι το PostNL γενικά είναι ακριβό. Αλλά, αυτά τα ελάχιστα παραπάνω λεφτά, είναι ένα τίποτα στο τελωνειακό κόστος!!! Έχω πάρει ακόμα ένα τέτοιο!

1.png

2.jpg

Βάζω και ένα βαρύ (πλησιάζει τα 2 κιλά βάρος, και σίγουρα θα το άνοιγαν στο τελωνείο)!!! Έχω πάρει άλλα 2 τέτοια. Κόστος, λίγο πάνω από 83 ευρώ. Θα επανέλθω μελλοντικά και με άλλα έξυπνα τρικ, για να αλλάξεις τον τρόπο αποστολής!!!!!!!! ;)

1.png

2.jpg

3.jpg

Επεξ/σία από nikosgiann78
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το AliExpress κάνει auto-confirm την παραγγελία σου, αν μέσα από το "Track Order" δει ότι παραδόθηκε;

 

Παραγγελία 9/3/2021, με 75-Day Buyer Protection, παραλαβή 14/4/2021 και σήμερα βλέπω ότι έχει γίνει "Confirmation Received", χωρίς εγώ να το έχω κάνει αυτό, γιατί ακόμα δεν έχω προλάβει να ελέγξω αν το προϊόν που παρέλαβα είναι ΟΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Το AliExpress κάνει auto-confirm την παραγγελία σου, αν μέσα από το "Track Order" δει ότι παραδόθηκε;

 

Παραγγελία 9/3/2021, με 75-Day Buyer Protection, παραλαβή 14/4/2021 και σήμερα βλέπω ότι έχει γίνει "Confirmation Received", χωρίς εγώ να το έχω κάνει αυτό, γιατί ακόμα δεν έχω προλάβει να ελέγξω αν το προϊόν που παρέλαβα είναι ΟΚ.

Το έχει κάνει και σε μένα. Δίνει ένα περιθώριο 14 ημερων νομιζω να πεις αν εχεις πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spartak1 είπε

Το έχει κάνει και σε μένα. Δίνει ένα περιθώριο 14 ημερων νομιζω να πεις αν εχεις πρόβλημα

Δίνει περιθώριο 15 ημερών, αφού κάνεις εσύ confirm ή τελειώσει ο "Awaiting delivery" χρόνος.

Για την περίπτωση που αναφέρομαι, είχα ακόμα 55 ημέρες Awaiting delivery!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...