Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Aurumnus είπε

Το AliExpress κάνει auto-confirm την παραγγελία σου, αν μέσα από το "Track Order" δει ότι παραδόθηκε;

 

Παραγγελία 9/3/2021, με 75-Day Buyer Protection, παραλαβή 14/4/2021 και σήμερα βλέπω ότι έχει γίνει "Confirmation Received", χωρίς εγώ να το έχω κάνει αυτό, γιατί ακόμα δεν έχω προλάβει να ελέγξω αν το προϊόν που παρέλαβα είναι ΟΚ.

Κανει auto confirm μολις τελιωσει το buyers protection που ειναι 3 μηνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, MessatsuRoku είπε

Κανει auto confirm μολις τελιωσει το buyers protection που ειναι 3 μηνες

Στην συγκεκριμένη περίπτωση μου, είχαν περάσει 30-35 μέρες.

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Aurumnus είπε

Το AliExpress κάνει auto-confirm την παραγγελία σου, αν μέσα από το "Track Order" δει ότι παραδόθηκε;

 

Παραγγελία 9/3/2021, με 75-Day Buyer Protection, παραλαβή 14/4/2021 και σήμερα βλέπω ότι έχει γίνει "Confirmation Received", χωρίς εγώ να το έχω κάνει αυτό, γιατί ακόμα δεν έχω προλάβει να ελέγξω αν το προϊόν που παρέλαβα είναι ΟΚ.

Ανάλογα με το tracking number, τον τρόπο αποστολής, και το αν ανιχνεύει σωστά τα tracking number updates, το Aliexpress μπορεί αυτόματα να πάει την παραγγελία σε 5 μέρες για να λήξει, αν βγει 'ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ' το δέμα!!! Προφανώς, σου πήγε αυτόματα σε 5 μέρες, και μετά την έκλεισε μόνο του!!! ePacket ήταν ο τρόπος αποστολής ή PosNL (σαν Aliexpress standard shipping);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, nikosgiann78 είπε

Ανάλογα με το tracking number, τον τρόπο αποστολής, και το αν ανιχνεύει σωστά τα tracking number updates, το Aliexpress μπορεί αυτόματα να πάει την παραγγελία σε 5 μέρες για να λήξει, αν βγει 'ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ' το δέμα!!! Προφανώς, σου πήγε αυτόματα σε 5 μέρες, και μετά την έκλεισε μόνο του!!! ePacket ήταν ο τρόπος αποστολής ή PosNL (σαν Aliexpress standard shipping);

EMS ePacket.

ASxxxxxxxxxCN

Παράδοση στο σπίτι από ACS.

44 λεπτά πριν, MessatsuRoku είπε

Ηταν απο Ευρωπαικη αποθηκη μηπως? 

Όχι, από Κίνα

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες καλησπέρα....Έχω παραγγείλει ένα αφροποιητη από aliexpress....Σύνολο έφτασαν 16.99 Για την ακρίβεια....Πληρώνω κάτι αλλο έξτρα???Γιατί διάβαζα κάπου πως πληρώνεις τελωνείο...ισχύει????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, ntinakos_r είπε

Παίδες καλησπέρα....Έχω παραγγείλει ένα αφροποιητη από aliexpress....Σύνολο έφτασαν 16.99 Για την ακρίβεια....Πληρώνω κάτι αλλο έξτρα???Γιατί διάβαζα κάπου πως πληρώνεις τελωνείο...ισχύει????

Η απάντηση είναι ΟΧΙ (προφανώς δεν διάβασες καλά)

Επεξ/σία από andreas1gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, διάβασα αρκετά τα μηνύματα σας και έχω καταλάβει ότι κατά καιρούς αλλάζουν οι τακτικές των Κινέζων και των Εκτελωνιστών στην Ελλάδα όποτε είναι κάπως στον αέρα όλα. Στην περίπτωση μου τώρα, θέλω να παραγγείλω από Κίνα ένα φανάρι led για μηχανή με κόστος γύρω στα 260€. Ένας πωλητής μου δίνει τρόπους αποστολής διάφορους: EMS free shipping, AliExpress premium shipping με 3€, AliExpress standard shipping με 11€, e-EMS με 63€, DHL με 111€. Αυτό που θα ήθελα κυρίως είναι να αποφύγω το τελωνείο. Έχει υπόψιν του κάποιος να μου πει πως θα κινηθώ; Κατόπιν επικοινωνίας με τον πωλητή το μόνο που μπορεί αυτός να κανει για να βοηθήσει είναι να κανει declare χαμηλότερη τιμή. Συγνώμη για το μεγάλο post κει ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Riise είπε

Καλησπέρα παιδιά, διάβασα αρκετά τα μηνύματα σας και έχω καταλάβει ότι κατά καιρούς αλλάζουν οι τακτικές των Κινέζων και των Εκτελωνιστών στην Ελλάδα όποτε είναι κάπως στον αέρα όλα. Στην περίπτωση μου τώρα, θέλω να παραγγείλω από Κίνα ένα φανάρι led για μηχανή με κόστος γύρω στα 260€. Ένας πωλητής μου δίνει τρόπους αποστολής διάφορους: EMS free shipping, AliExpress premium shipping με 3€, AliExpress standard shipping με 11€, e-EMS με 63€, DHL με 111€. Αυτό που θα ήθελα κυρίως είναι να αποφύγω το τελωνείο. Έχει υπόψιν του κάποιος να μου πει πως θα κινηθώ; Κατόπιν επικοινωνίας με τον πωλητή το μόνο που μπορεί αυτός να κανει για να βοηθήσει είναι να κανει declare χαμηλότερη τιμή. Συγνώμη για το μεγάλο post κει ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Πόσο μεγάλο είναι; Βάρος;

Δες παρακάτω, μήπως σε βολεύει αυτή η μέθοδος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αντικείμενο είναι αυτό: € 258,18  19% Off | Tiger800 LED Headlight Assembly, Head Light with Angel Eyes DRL For Triumph Tiger 800 / Tiger Explorer Motorcycle
https://a.aliexpress.com/_mKk7bvf δεν νομίζω να είναι ιδιαίτερα βαρύ αλλά θα έχει κάποιο όγκο... αυτό που μου επισηναψες το είχε διαβάσει και εγώ αλλά δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς ο φίλος. Είναι κάποιος κινεζος και κανει την διακίνηση από εκεί με κάποιο κόμιστρο; Θα πρέπει να επικοινωνήσουμε με αυτόν; Δεν κατάλαβα ακριβώς τι να κάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σίγουρα θα το έχουν ρωτήσει και άλλοι, απλά ήθελα να πω ότι έκανα διάφορες μικροπαραγγελίες από AliExpress χωρίς να ξέρω και πολλά , τώρα τα βλέπω...Έχω βάλει τις πιο οικομομικές μεθόδους αποστολής. Ισχύει ακόμη ότι κάνουν πάνω από 3 μήνες να φτάσουν; Τελικά φτάνουν; Το estimated σαν ημερομηνία που βγάζει ως ένδειξη η Aliexpress να υποθέσω ότι δεν είναι ούτε καν estimated;

Επίσης η ΕΛΤΑ πως σε ενημερώνει για το δέμα; Στέλνει μήνυμα πριν την παράδοση; Σου λέει έλα και πάρτο; Πως γίνεται;... Τελευταία φορά είχα παραγγείλει πριν 4-5 χρόνια και είχε έρθει αρκετά γρήγορα ένα χειριστήριο που κρατάει ακόμη και σήμερα. Αυτός ήταν ο λόγος που ξαναέκανα παραγγελίες...αλλά από ότι βλέπω και από τα σχόλια σας είναι θέμα τύχης πλέον να έρθουν...

Μια τελευταία απορία , πληρώνεις τελωνείο για αντικείμενα άνω των 22 ευρώ; Έχω αγοράσει 2 μνήμες ram και πλήρωσα 18,89 ευρώ με κουπόνια κτλ αλλά ως αξία το AliExpress το έχει 26 ευρώ περίπου...Σε αυτή την περίπτωση πληρώνεις τελωνείο; (υποθέτω πως ναι) Και αν ναι τελικά πόσα; Όσες απορίες μου λύσετε θα είμαι ευγνώμων πραγματικά.... Απλά αισθάνομαι ότι τελικά θα με πιάσουν κότσο και ότι θα τα κλαίω

Επεξ/σία από DistanceBuyer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/4/2021 στις 8:20 ΜΜ, Aurumnus είπε

Πόσο μεγάλο είναι; Βάρος;

Δες παρακάτω, μήπως σε βολεύει αυτή η μέθοδος.

 

Ευχαριστώ τον φίλο που με διαφημίζει! Είχα μέρες να μπω, οπότε πάω να βοηθήσω τώρα τον φίλο. Τι βάρος έχει περίπου το αντικείμενο;

Επεξ/σία από nikosgiann78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...