Προς το περιεχόμενο

2 ενοίκια εγγύηση σε σπίτι - Ειναι νομιμο η κανει ο καθενας οτι θελει?


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενταξει , δεκτές οι γνώμες όλων. Το θεμα ειναι οτι με παραξένεψε γιατί τόσα χρόνια πλήρωνα πάντα 1 ενοικιο εγγύηση. Τεσπα ας ελπίσουμε να είναι καλά εκεί και να μπορέσουμε να βγάλουμε λίγο τα σπασμένα των τελευταίων μηνών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είμαστε στην φάση της μετακόμισης μετά από 2 χρόνια λόγω πολλών παραγόντων και κυρίως λόγω των χρημάτων

Σπίτι βρήκαμε , το είδαμε μας άρεσε 

Μιλησα χτες με τον ιδιοκτητη ο οποίος μένει Γερμανία

 

Μου ζητάει 2 ενοικια εγγυηση και ενα μπροστά. Μπορεί λέει βέβαια να μου κανει ευκολια να δώσω την εγγύηση πρώτα (2χ) και μετά από ενα μηνα να δώσω 2 ενοικια μαζεμένα.

 

Το θέμα ειναι οτι το σπίτι ειναι καλό , αισθητα πιο μικρό από αυτο που μένουμε τώρα (καιρος για ξεσαβουρωμα και πεταμα) και μας βγαίνει το μήνα 230 ευρώ. Τώρα δίνουμε 320 + συντήρηση ασανσερ, δεη πολυκατοικιας κλπ κλπ) φτάνουμε γυρω στα 360 το μήνα.

 

Το θεμα ειναι οτι πρωτη φορά ακουω για 2 ενοικια εγγύηση . Ειναι νομιμο αυτό η μπορεί ο καθένας να ζητήσει ότι θέλει?

 

Επειδή ο καθένας γράφει το κοντό του και το μακρύ του, δες τι λέει για το θέμα η Γενική Γραμματεία Καταναλωτή:

 

 

6. Απαγορεύεται η καταβολή εγγύησης να είναι μεγαλύτερη από δύο ενοίκια.

 

http://www.efpolis.gr/el/diasfalisi-oikonomikon-symefronton-katanaloton/exasfalisi-asfalon-synallagon/63-misthoseis-katoikion.html

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά ο,τι θέλει μπορέι να ζητήαει ο καθένας εφ'οσων θα βρεθεί κάποιος να τα δώσει.. Εγω πάω να δω ενα σπίτι προχθες, το έδινε 700ευρω. Του λεω ρε φιλε συμπαθητικό αλλα είναι για 400.. Ναι μου ΄λεει το ξερω αλλα απο τότε με το airbnb δεν υπάρχουν πολλα διαμερισματα για ενοικίαση οπότε το έβαλα 700 και μου έχουν κανει προταση μεχρι 650, θα το δ΄ωσω σε αυτόν που θα δώσει τα περισσότερα... 

Κάπου εκεί ψηλα (η καπου βαθεια) ο Adam Smith μας βλεπαει και γελάει γεμάτος ικανοποιηση.....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερω ιδιοκτητες στην πολη μου, που σε μαγαζια και επαγγελματικες στεγες, ζητανε 12 μηνες μπροστα και παραπανω.Και καλα κανουνε.Γιατι οι καφετεριες μπαρ και συναφη ανοιγοκλεινουν σαν μανιταρια.Και πρωτο πιστολιαζουν τον ιδιοκτητη απο ενοικια, μετα σειρα εχουν υπαλληλοι κτλ.

Η εγγυηση, ειναι για να προστατεψει τον ιδιοκτητη απο λαμογια( ειναι η πλειοψηφια) ενοικιαστες.Μολις αρχισει τα γνωστα " δεν εχω τωρα, ελα σε 10ημερες" και ξανα το ιδιο, ξεκινας διαδικασιες εξωσης.

 

Ακριβώς αυτό. Και εμείς όταν κάναμε ανακαίνηση την κατοικία που νοικιάσαμε ζητήσαμε 2 νοίκια γιατί θα αργούσαμε να κάνουμε απόσβεση των χρημάτων κι αν έφευγε ο ενοικιαστής κλέφτα, ευτυχώς ο ενοικιαστής έφυγε μετά την λήξη του συμβολαίου, του επιστρέψαμε τα λεφτά πίσω.

 

Ο θείος μου έχει ένα μαγαζάκι που το νοικιάζει και ζητάει πλέον τρία νοίκια εγγύηση. Οι περισσότεροι φεύγουν πριν λήξει το συμβόλαιο και αφήνουν το μαγαζί γεμάτο τρύπες και προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι παρανομο,ειναι τι θα συμφωνησετε.

Εγω επειδη εχω αλλαξει 3 σπιτια τον τελευταιο χρονο  ( μεγαλη ιστορια ) στο τωρινο δηλωσα οτι μπορω να πληρωσω 2 ενοικια μπροστα,αλλα οχι εγγυηση.

Συμφωνησαμε σε αυτο και ολα καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση, αν γνωρίζει κάποιος. Ζήτησε σε συγγενικό μου πρόσωπο, ένας υποψηφιος ενοικιαστής, να του νοικιάσει το σπίτι ως επαγγελματική στέγη. Γνωρίζει κάποιος ενδεχομένους κινδυνους που εγκυμονεί κάτι τέτοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ή κακώς, η ελληνική νομοθεσία είναι υπερ-προστατευτική για τον ενοικιαστή και τιμωριτική για τον ιδιοκτήτη.

 

Και επειδή βρισκόμαστε σε μια εποχή όπου τόσο οι άνθρωποι που βρίσκονται πράγματι σε αναγκη όσο και οι στρατηγικοί κακοπληρωτές έχουν εκτοξευτεί κατακόρυφα, οι ιδιοκτήτες προσπαθούν να προστατευτούν ζητώντας μεγαλύτερες εγγυήσεις ή προπληρωμή ενοικιών....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση, αν γνωρίζει κάποιος. Ζήτησε σε συγγενικό μου πρόσωπο, ένας υποψηφιος ενοικιαστής, να του νοικιάσει το σπίτι ως επαγγελματική στέγη. Γνωρίζει κάποιος ενδεχομένους κινδυνους που εγκυμονεί κάτι τέτοιο?

εξαρτάται την δουλειά... σουρτα φέρτα κόσμος ας πούμε αυξάνει τις φθορές και πρέπει επίσης να το επιτρέπει το καταστατικό της πολυκατοικίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αθηναική μοδα είναι αυτό τα δυο νοίκια εγγυηση, υπάρχει εδώ και 2-3 χρόνια

 

Πιθανώς να είναι επηρεασμένος από Γερμανία ο ιδιοκτήτης (εφόσον ζει εκεί), μια και είναι στάνταρ οι 2 μήνες εγγύηση εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαστε στην φάση της μετακόμισης μετά από 2 χρόνια λόγω πολλών παραγόντων και κυρίως λόγω των χρημάτων

Σπίτι βρήκαμε , το είδαμε μας άρεσε 

Μιλησα χτες με τον ιδιοκτητη ο οποίος μένει Γερμανία

 

Μου ζητάει 2 ενοικια εγγυηση και ενα μπροστά. Μπορεί λέει βέβαια να μου κανει ευκολια να δώσω την εγγύηση πρώτα (2χ) και μετά από ενα μηνα να δώσω 2 ενοικια μαζεμένα.

 

Το θέμα ειναι οτι το σπίτι ειναι καλό , αισθητα πιο μικρό από αυτο που μένουμε τώρα (καιρος για ξεσαβουρωμα και πεταμα) και μας βγαίνει το μήνα 230 ευρώ. Τώρα δίνουμε 320 + συντήρηση ασανσερ, δεη πολυκατοικιας κλπ κλπ) φτάνουμε γυρω στα 360 το μήνα.

 

Το θεμα ειναι οτι πρωτη φορά ακουω για 2 ενοικια εγγύηση . Ειναι νομιμο αυτό η μπορεί ο καθένας να ζητήσει ότι θέλει?

αν εχεις φράγκα στήν ακρη καί σού αρέσει τό σπίτι η περιοχή τό μέρος κλπ κάνε τό εξής ...

φιλικό μου ζευγάρι εψαχνε καιρό γιά σπίτι νά ενοικιάσει ,βρήκε ενα  ακριβώς οπως τό ηθελε ,ο ιδιοκτήτης ζήτησε 230 ευρώ ,οι φίλοι μου τού ειπαν σού δίνουμε 200 ευρώ τόν μήνα  ολα μπροστά γιά 24 μήνες ,εντάξει  ειπε αυτός πήγανε σέ δικηγόρο υπογράψανε γύρισαν την δεή στό ονομά τους καί τό τηλέφωνο καί ολα εντάξει 6 μήνες τώρα  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανώς να είναι επηρεασμένος από Γερμανία ο ιδιοκτήτης (εφόσον ζει εκεί), μια και είναι στάνταρ οι 2 μήνες εγγύηση εκεί.

 

Αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Το θέμα ειναι οτι το σπίτι ειναι καλό , αισθητα πιο μικρό από αυτο που μένουμε τώρα (καιρος για ξεσαβουρωμα και πεταμα) και μας βγαίνει το μήνα 230 ευρώ.

 

αν εχεις φράγκα στήν ακρη καί σού αρέσει τό σπίτι η περιοχή τό μέρος κλπ κάνε τό εξής ...

φιλικό μου ζευγάρι εψαχνε καιρό γιά σπίτι νά ενοικιάσει ,βρήκε ενα  ακριβώς οπως τό ηθελε ,ο ιδιοκτήτης ζήτησε 230 ευρώ ,οι φίλοι μου τού ειπαν σού δίνουμε 200 ευρώ τόν μήνα  ολα μπροστά γιά 24 μήνες ,εντάξει  ειπε αυτός πήγανε σέ δικηγόρο υπογράψανε γύρισαν την δεή στό ονομά τους καί τό τηλέφωνο καί ολα εντάξει 6 μήνες τώρα  :-D

 

Σφήνα, από περιέργεια και μόνο: σε ποιά περιοχή της Ελλάδας ζευγάρι βρίσκει καλό σπίτι (όπως το θέλει κλπ) για 200 και 230 ευρώ μήνα; Μιλάμε για περιοχές της Αθήνας ή για επαρχία;

 

Γιατί ούτε στην Αθήνα έχω δει τέτοιου είδους σπίτια, ούτε στην επαρχιακή πόλη από την οποία προέρχομαι. :/

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σφήνα, από περιέργεια και μόνο: σε ποιά περιοχή της Ελλάδας ζευγάρι βρίσκει καλό σπίτι (όπως το θέλει κλπ) για 200 και 230 ευρώ μήνα; Μιλάμε για περιοχές της Αθήνας ή για επαρχία;

 

Γιατί ούτε στην Αθήνα έχω δει τέτοιου είδους σπίτια, ούτε στην επαρχιακή πόλη από την οποία προέρχομαι. :/

Έλα ντε, εδώ ζητάνε €250 και €300 για studio...

Και μπορεί να σου πουν Σεπτέμβρη με Μάιο γιατί το καλοκαίρι το δίνουν μέσω airbnb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά ο,τι θέλει μπορέι να ζητήαει ο καθένας εφ'οσων θα βρεθεί κάποιος να τα δώσει.. Εγω πάω να δω ενα σπίτι προχθες, το έδινε 700ευρω. Του λεω ρε φιλε συμπαθητικό αλλα είναι για 400.. Ναι μου ΄λεει το ξερω αλλα απο τότε με το airbnb δεν υπάρχουν πολλα διαμερισματα για ενοικίαση οπότε το έβαλα 700 και μου έχουν κανει προταση μεχρι 650, θα το δ΄ωσω σε αυτόν που θα δώσει τα περισσότερα... 

 

Κάπου εκεί ψηλα (η καπου βαθεια) ο Adam Smith μας βλεπαει και γελάει γεμάτος ικανοποιηση.....

 

Ο Adam Smith θα είχε αυτοκτονήσει αν ζούσε στην Ελλάδα.

 

Στην χώρα των μισθών 400 ευρώ, ακόμη και σήμερα υπάρχουν ακόμη κλειστές αγορές, προστασία ακινήτων, απαγόρευση πλειστηριασμών, χάρισμα κατοικίας σε κακοπληρωτές.

Πως περιμένουμε να πέσουν οι τιμές έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σφήνα, από περιέργεια και μόνο: σε ποιά περιοχή της Ελλάδας ζευγάρι βρίσκει καλό σπίτι (όπως το θέλει κλπ) για 200 και 230 ευρώ μήνα; Μιλάμε για περιοχές της Αθήνας ή για επαρχία;

 

Γιατί ούτε στην Αθήνα έχω δει τέτοιου είδους σπίτια, ούτε στην επαρχιακή πόλη από την οποία προέρχομαι. :/

οχι δέν ειναι στήν αθήνα ,

 μιλάμε γιά τήν  ναύπακτο  οπου μένουν εδώ καί 6 μήνες καί μάλιστα ηταν καί επιπλωμένο + ψυγείο +πλυντηριο ρούχων + ηλεκτρική κουζίνα + 2 a/c + συναγερμό ,αυτοί πήραν από ηλεκτρικά μόνο  tv ,καί τό ψυγείο μόνο ηταν  μικρού μεγέθους καί  πήραν αμέσως μεγαλύτερο ψυγειοκαταψύκτη ,

οποιος δέν βιάζεται καί ψάχνει σιγά-σιγά καί προσεκτικά βρίσκει παντού ευκαιρίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...