Προς το περιεχόμενο

2 ενοίκια εγγύηση σε σπίτι - Ειναι νομιμο η κανει ο καθενας οτι θελει?


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μωρε τον λογο υπαρξης της εγγυησης τον ξερω το θεμα ειναι οτι οι ιδιοκτητες δεν θελουν να δινουν λεφτα πισω και θα κανουν οτι μπορουν για να μην τα δωσουν, ακομη και αν το σπιτι ειναι σε καλη κατασταση και δεν εχει δικαιλογια να τα κρατησει θα βρει καποια μαλακια να πει και δεν θα τα δωσει για αυτο ουσιαστικα τα συμψηφιζουν και τελειωνει η υποθεση. (τα συμψηφιζουν μονομερος οι ενοικιαστες).

 

Σε μια κοινωνια που υπαρχει σεβασμος δεν θα γινοταν αυτα φυσικα..

 

 Το θέμα είναι ότι δεν θες να καταλάβεις τη διαφορά ανάμεσα στο τι προβλέπεται και στο τι γίνεται. Όταν ρωτάει κάποιος τι ισχύει του απαντάς αυτό ακριβώς που προβλέπεται, όχι αυτό που γίνεται μερικές φορές το οποίο είναι και καταχρηστικό και παράνομο. Αν κάποιος ενοικιαστής αποφασίσει μονομερώς να συμψηφίσει ενοίκια και εγγύηση, να έχει υπόψη του ότι είναι πιθανόν να υπάρξουν συνέπειες.

 

Όσο για τα υπόλοιπα που γράφεις, όπως μερικοί(και όχι όλοι) ιδιοκτήτες δεν θέλουν να δίνουν λεφτά πίσω, έτσι και μερικοί(και όχι όλοι) ενοικιαστές δεν θέλουν να πληρώσουν ούτε τις ζημιές που έχουν κάνει ούτε τους λογαριασμούς που έχουν δημιουργήσει. Η λαμογιά είναι θέμα ανθρώπου, και όχι ενοικιαστή/ιδιοκτήτη/κοινωνίας/whatever.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

και με 2 ενοικια δηλαδη ο ιδιοκτητης γλιτωνει το κανονι εαν πεσει σε περιεργο ενοικιαστη?εγω θα εδινα 1 ενοικιο μπροστα σαν εγγυηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον.. προχθές εκραζα καποιον που έδωσε δυο ενοικια εγγυηση.. οπότε παω το απόγευμα βλεπω ενα σπίτι που σαρωνε,καθως ημουν σε αναζητηση, μου λεει ο τυπος 2 ενοίκια εγγυηση, δωσε iban του λεω, και εκανα και τουμπες. Αυτός ειμαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον.. προχθές εκραζα καποιον που έδωσε δυο ενοικια εγγυηση.. οπότε παω το απόγευμα βλεπω ενα σπίτι που σαρωνε,καθως ημουν σε αναζητηση, μου λεει ο τυπος 2 ενοίκια εγγυηση, δωσε iban του λεω, και εκανα και τουμπες. Αυτός ειμαι.

Τουλαχιστον εριξες καθολου την τιμη του ενοικιου η στα πηρε ολα ο ιδιοκτητης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή το να βρεις το δίκιο σου στην Ελλάδα είναι πολύ ακριβό, χρονοβόρο και μερικές φορές χάνεις και τον ύπνο σου, οι περισσότεροι απλά εκμεταλεύονται το σύστημα...

 

τι εννοώ; η εγγύηση σε καμία περίπτωση δεν είναι ενοίκιο, και ούτε ανήκει στον ιδιοκτήτη. Απλά όταν φεύγεις από ένα σπίτι, ακόμα και αν είσαι τύπος και υπογραμμός ενοικιαστής, υπάρχει περίπτωση ο ιδιοκτήτης να σου κρατήσει την εγγύηση με το έτσι θέλω και να σου λεει αρλούμπες δικαιολογίες. Επειδή είναι τρομακτικά ασύμφορο να τον τρέχεις στα δικαστήρια (περισσότερο θα σου κοστίσει) σε περίπτωση που ο ιδιοκτήτης σου κρατήσει την εγγύηση ενώ δεν συμφωνείς, έχει γίνει πάγια τακτική η πλειοψηφία των ενοικιαστών να μην δίνει τα τελευταία ένα ή δυο ενοίκια και ο ιδιοκτήτης αναγκαστικά να μην επιστρέφει την εγγύηση. Φυσικά με τον τρόπο αυτό ο ιδιοκτήτης είναι εκτεθειμένος στον κίνδυνο να έχουν γίνει ζημιές στο σπίτι κτλ κτλ.... Αντίστοιχα, τον ιδιοκτήτη δεν τον συμφέρει με τίποτα να σε τρέξει στα δικαστήρια επειδή δεν του έδωσες τα τελευταία δυο ενοίκια (με μια εξαίρεση εδώ). 

 

Γενικά το σύστημα στην Ελλάδα είναι απελπιστικά απαράδεκτο. π.χ. αν είσαι ενοικιαστής, μπορείς να μην πληρώνεις κοινόχρηστα με το έτσι γουστάρω και απλά να τα επιβαρυνεται ο ιδιοκτήτης...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αθηναική μοδα είναι αυτό τα δυο νοίκια εγγυηση, υπάρχει εδώ και 2-3 χρόνια

 

δεν θα το ελεγα το 2002 που νοικιασα σπιτι στην καβαλα σαν φοιτητης εδωσα δυο ενοικια εγγυηση και ενα μπροστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και με 2 ενοικια δηλαδη ο ιδιοκτητης γλιτωνει το κανονι εαν πεσει σε περιεργο ενοικιαστη?εγω θα εδινα 1 ενοικιο μπροστα σαν εγγυηση

 

Δεν κατάλαβες, δεν γλιτώνει το κανόνι, απλά αν τύχει και αποχωρήσει ο ενοικιαστής πριν την λήξη του συμβολαίου, είναι σαν να του μένουν δύο ενόιια επιπλέον, επίσης καλύπτει με αυτά τα χρήματα τυχόν απλήρωτους λογαριασμούς και φθορές αν υπάρχουνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλαχιστον εριξες καθολου την τιμη του ενοικιου η στα πηρε ολα ο ιδιοκτητης?

Η αλήθεια ειναι οτι δεν ήταν για παζάρι. Τα αξιζει τα λεφτα του. Είχα δει πολλα σε αυτά τα λεφτα και ήταν απο ερείπια μέχρι καλοανακαινισμένα. Αυτό ήταν του ‘17 και ολοκαίνουργιο οπότε είπα και ευχαριστώ που δεν το έδωσε αλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιμένεις να μπερδεύεις το τι προβλέπεται και το τι γίνεται στην πράξη. Η εγγύηση ΔΕΝ είναι ενοίκιο, ΔΕΝ μπορεί να συμψηφιστεί με ενοίκια, εκτός και αν προβλέπεται διαφορετικά στο μισθωτήριο.

 

Όσο για αυτό που λες, και ο ιδιοκτήτης ξέρει ότι αν συμψηφιστεί η εγγύηση με το τελευταίο ή τελευταία ενοίκια δεν πρόκειται να πάρει φράγκο, ούτε για τυχόν ζημιές, ούτε για λογαριασμούς που αφορούν τον ενοικιαστή και θα εκδοθούν ΑΦΟΥ ο τελευταίος έχει φύγει. Αν συμψηφιστεί η εγγύηση με ενοίκια, χάνεται ο σκοπός ύπαρξης της εγγύησης.

Εγω εδωσα 2 ενοικια εγγυηση, δλδ 800 ευρω. Δεν υπαρχει περιπτωση να το αφησω στην κριση του ιδιοκτητη. Το σπιτι ειναι σε αριστη κατασταση και εννοειται οτι δε θα πληρωσω τους δυο τελευταιους μηνες.. Φυσικα θα υπαρξει ενημερωση..

 

Η εγγυηση πιο πολυ ειναι για σπασιμο συμβολαιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εδωσα 2 ενοικια εγγυηση, δλδ 800 ευρω. Δεν υπαρχει περιπτωση να το αφησω στην κριση του ιδιοκτητη. Το σπιτι ειναι σε αριστη κατασταση και εννοειται οτι δε θα πληρωσω τους δυο τελευταιους μηνες.. Φυσικα θα υπαρξει ενημερωση..

 

Η εγγυηση πιο πολυ ειναι για σπασιμο συμβολαιου.

 

 

Σε περίπτωση που ο ενοικιαστής προσπαθήσει να καλύψει τους δυο τελευταίους μήνες ενοικίου με την εγγύηση, θεωρείται ότι τα δυο τελευταία ενοίκια είναι ΑΝΕΞΟΦΛΗΤΑ.

 

Όπως γράφω και παραπάνω, ο ιδιοκτήτης σπάνια θα σε κυνηγήσει στα δικαστήρια (δεν αξίζει τον κόπο και τον χρόνο) και αν δεν του έχεις κάνει κάποια σημαντική ζημιά, δεν έχει κάτι ουσιώδες να κερδίσει πηγαίνοντας σε στα δικαστήρια. Αυτό που μπορεί να κάνει βέβαια ο ιδιοκτήτης (για οποιοδήποτε λόγο, για να γλυτώσει φόρο, για να σε εκδικηθεί κτλ) και εφοσον έχετε υπογράψει συμβόλαια και τα περάσει στο taxnet είναι να εκχωρήσει τα δυο τελευταία ενοίκια (τα οποία θεωρούνται ανεισπρακτα) στο κράτος. Στην περίπτωση αυτή εσύ υποχρεούσαι να πληρώσεις τα δυο ενοίκια (800 ευρώ) στο κράτος, ο ιδιοκτήτης γλυτώνει το φόρο προς το κράτος, αλλά καρπώνεται την εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλαχιστον εριξες καθολου την τιμη του ενοικιου η στα πηρε ολα ο ιδιοκτητης?

 

Δε κάνουμε παζάρια στην αρχή, για να μη χάσουμε το σπίτι

 

Πληρώνουμε και κάνα δυο μήνες στην αρχή κανονικά και μετά ξεκινάμε τις κανονιές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περίπτωση που ο ενοικιαστής προσπαθήσει να καλύψει τους δυο τελευταίους μήνες ενοικίου με την εγγύηση, θεωρείται ότι τα δυο τελευταία ενοίκια είναι ΑΝΕΞΟΦΛΗΤΑ.

 

Όπως γράφω και παραπάνω, ο ιδιοκτήτης σπάνια θα σε κυνηγήσει στα δικαστήρια (δεν αξίζει τον κόπο και τον χρόνο) και αν δεν του έχεις κάνει κάποια σημαντική ζημιά, δεν έχει κάτι ουσιώδες να κερδίσει πηγαίνοντας σε στα δικαστήρια. Αυτό που μπορεί να κάνει βέβαια ο ιδιοκτήτης (για οποιοδήποτε λόγο, για να γλυτώσει φόρο, για να σε εκδικηθεί κτλ) και εφοσον έχετε υπογράψει συμβόλαια και τα περάσει στο taxnet είναι να εκχωρήσει τα δυο τελευταία ενοίκια (τα οποία θεωρούνται ανεισπρακτα) στο κράτος. Στην περίπτωση αυτή εσύ υποχρεούσαι να πληρώσεις τα δυο ενοίκια (800 ευρώ) στο κράτος, ο ιδιοκτήτης γλυτώνει το φόρο προς το κράτος, αλλά καρπώνεται την εγγύηση.

Εγώ κατάλαβα ότι εννοεί σε συνεννόηση με τον ιδιόκτητη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κατάλαβα ότι εννοεί σε συνεννόηση με τον ιδιόκτητη.

 

 

αν και ο μόνος που μπορεί να το απαντήσει είναι ο elpaso, εγώ καταλαβαίνω ότι από την στιγμή που γράφει 'Δεν υπαρχει περιπτωση να το αφησω στην κριση του ιδιοκτητη', το έκανε μονομερώς, 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ιδιοκτητης γνωριζει απο την αρχη οτι οταν φυγει ο ενοικιαστης ολο και κατι θα χρωσταει ειτε νερο,ειτε ενοικιο κτλ. Το θεμα ειναι να ειναι σε λογικα πλαισια. Υπαρχουν και ενοικιαστες που πληρωνουν κανονικα και ειναι τυπικοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...