Προς το περιεχόμενο

φόρμα εγγραφής


Sir_JIM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά..

 

θα ήθελα την βοήθεια σας για ακόμη μια φορά.. 

 

https://imgur.com/a/HTw5N

 

Θέλω όπως φαίνεται στην φώτο.. εκεί που λέει να επιλέξουμε κατηγορία.. να έχει μια τελευταία επιλογή π.χ. να γράφει "άλλο.." και όταν πατάει να το γράφει μόνος του ο χρήστης και να αποθηκεύεται στην λίστα.. δηλαδή την επόμενη φορά να εμφανίζεται κι αυτό στην λίστα.

 

Πώς γίνεται να το κάνω αυτό; Γνωρίζει κάποιος;  

 

Ευχαριστώ!

HTw5N

HTw5N

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<select id="mySelection" onchange="myChange()"> 

  <!-- Οι άλλες επιλογές-->
  <option value="other">Άλλο</option>
</select>
<div id="myHidden"></div>
 
<script>
 
function myChange(){   
    var y = document.getElementById("mySelection").value;
    if(y == "other"){

        var x = '<input type ="text" id="myId">';
        document.getElementById("myHidden").innerHTML = x;
    }
}

 

//Όταν κάνει υποβολή αποθήκευσε την έξτρα επιλογή στον server σου
</script>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φίλε έκατσες έγραψες κώδικα.. άρχοντας! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!! 

 

Μόνο που δεν τα πάω καλά με αυτά.. που ακριβώς πρέπει να βάλω το κομμάτι κώδικα;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να τον ενσωματώσεις στη φόρμα σου! Να λάβεις υπόψην το νέο πεδίο που δημιουργείται όταν επιλεχθεί το <option value="other">Άλλο</option>. Και προφανώς να κάνεις κάποιες αλλαγές αν θέλεις στα id. Αν η σελίδα σου είναι wordpress, βαλ΄το μέσα στην κατάλληλη Page. Ωστόσο δεν μπορείς να γράψεις php μέσα από το administration του wordpress για να το στείλεις! Θα χρειαστείς ajax ή κάποιο plugin. Ωρίστε ένα παράδειγμα υποβολής φόρμας εδώ.

Και για ajax εδώ. Σε περίπτωση που θες να ασχοληθείς.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ φίλε.. θα το παλέψω.

 

wordpress είναι ναι.. η φόρμα που χρησιμοποιώ είναι απο plugin τώρα αυτόν τον κώδικα θα πρέπει να τον ενσωματώσω στο plugin; 

 

μέσω του dreamweaver αν ανοίξω την σελίδα θα μπορέσει να γίνει η δουλειά; να το επεξεργαστώ απο κει δηλαδή.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να βάλεις την επιλογή other οπως έβαλες τις υπόλοιπες. Μετά βρες τον κώδικα του plugin και δοκίμασε να εφαρμόσεις σωστά την javascript και την html που έγραψα πιο πάνω. Ύστερα θα πρέπει να δεις που ακριβώς η javascript/html κάνει post στην php ώστε αν χρειαστεί να στείλεις την άλλη τιμή που δίνει ο χρήστης. Επίσης αν το plugin έχει αυστηρό έλεγχο τιμών με php θα χρειαστεί και εκεί αλλαγές. Δεν ξέρω ακριβώς τι δομή έχουν τα plugins του WordPress! Αν δυσκολεύεσαι πολύ δοκίμασε τις φόρμες της Google αλλιώς κοίτα και αλλού καθώς το WordPress ίσως δεν κάνει για τη δουλειά που θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά κάτι άκυρο με το θέμα για να μην ανοίγω καινούριο.. για να έχω αγγλικά και ελληνικά να μπορώ να αλλάζω γλώσσα στο site plugin να χρησιμοποιήσω;; δουλεύουν καλά αυτά στην μετάφραση; τι προτείνετε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιο από τα plugin με αυτόματη μετάφραση σε καλύπτει χρησιμοποίησε το. Σίγουρα θα χρειαστούν αλλαγές στην μετάφραση καθώς ούτε η Google δεν μπορεί να αποδώσει το 100% της μετάφρασης ενός κειμένου! Για περισσότερα δες https://codex.wordpress.org/Multilingual_WordPress

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ήθελα να είναι σε φάση όταν βάζεις π.χ. αγγλικά να αλλάζει το url σε "http://example.com/en/"..δοκίμασα αρχικά ένα που λέγεται polylang αλλά δεν έβγαλα άκρη δεν λειτούργησε σωστά.. όπως δεν λειτούργησε σωστά ούτε το WPML, το κατέβασα το εγκατέστησα έκανα το setup που λέει στην αρχή επέλεξα για γλώσσες (αρχική ελληνικά) και δεύτερη αγγλικά.. το έβαλα π.χ. στο menu να τις αλλάζω απο κει αλλά που έβγαζε μόνο την ελληνική.. αγγλίκα δεν έβγαζε..

 

τέλος πάντων δεν λειτούργησαν σωστά.. ή θέλουν αγορά για να λειτουργήσουν σωστά ή κάτι παίζει με την συμβατότητα ή με το wordpress με κάποιο απ τα plugin που έχω μάλλον. 

 

τέλος πάντων έβαλα το GTranslate.. κάνει μια μετάφραση εκεί μόνο του όχι ότι καλύτερο βέβαια αλλά οκ. Κι αυτό επίσης έχει επιλογή γι αυτό με το link που θέλω αλλά μόνο με πληρωμή. Εντάξει τουλάχιστον δουλεύει και έτσι.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τέλος πάντων δεν λειτούργησαν σωστά

 

δε νομιζω να φταινε και τα 2 plugins μιας και δε χρειαζεται καποια συμβατοτητα με το wordpress. μαλλον εσυ κατι δεν εκανες σωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε νομιζω να φταινε και τα 2 plugins μιας και δε χρειαζεται καποια συμβατοτητα με το wordpress. μαλλον εσυ κατι δεν εκανες σωστα.

 

τι να πω παίζει να μην κάνω κάτι σωστά και γω.. πάντως κοίταξα και στο youtube μετά για βιντεάκια που δείχνουν πως να κάνεις install & setup και δεν έκανα κάτι διαφορετικό.. ακριβώς τα ίδια αλλά σε μένα δεν δούλευε. :P

 

δεν υπάρχει περίπτωση να επηρεάζει κάποιο άλλο plugin που έχω εγκατεστημένο ξέρω γω;;; γενική η ερώτηση όχι μόνο για την συγκεκριμένη περίπτωση.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλημέρα παίδες, καλές γιορτές σε όλους! 

 

Θέλω να ρωτήσω.. για την φόρμα εγγραφής χρησιμοποιώ το ninja forms.. αυτά υποτίθεται δεν πρέπει να δουλεύουν με την μία;; Γιατί συμπληρώνω τα πεδία πατάω να στείλει.. λέει ότι έστειλε επιτυχώς αλλα email ποτέ δεν φτάνει! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...