Προς το περιεχόμενο

OTE: Ολοκλήρωση πρώτης φάσης επέκτασης με συνολικό δίκτυο οπτικών ινών 43.000 χλμ.


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

​Αυτο που κανετε ποστ τις ταχυτητες απο οπου μενει καποιος στην Ευρωπη με ξεπερναει...

 

Το κάνουμε για να συνειδητοποιήσουμε (όλοι μας) πόσο πίσω είμαστε σε σχέση με Ευρώπη. Ο server μου στην Γερμανία έχει τις ταχύτητες που έβαλα πιο πάνω, την στιγμή που εμείς δεν έχουμε ΚΑΝ το 5%. Εν έτη 2017.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο οτε εντωμεταξυ πως γινετε να ειναι ο πιο ακριβος  και να ειναι ο μονος με δικο του δικτυο(μεχρι προσφατα)  ποτε δεν το καταλαβα και αυτο το εως 24 μας εχει φαει την ψυχη... επρεπε εδω και χρονια να πληρωνεις αναλογικα.

 

ΕΕΤΤ λεγεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κάνουμε για να συνειδητοποιήσουμε (όλοι μας) πόσο πίσω είμαστε σε σχέση με Ευρώπη. Ο server μου στην Γερμανία έχει τις ταχύτητες που έβαλα πιο πάνω, την στιγμή που εμείς δεν έχουμε ΚΑΝ το 5%. Εν έτη 2017.

Πόσο πίσω είμαστε δηλαδή; Αν κάποιος στην Ελλάδα έχει vdsl (που ενδεχομένως μπορεί να μην έχει ασχοληθεί να βάλει γιατί δεν του χρειάζεται) είναι πάνω από τη μέση ταχύτητα οποιασδήποτε χώρας του πλανήτη

 

Προφανώς χρειάζεται κι άλλο αλλά όχι από όλους, η διαφορά στον λογαριασμό του vdsl για αρκετούς είναι σημαντικό κόστος και δεν έχει νόημα.

 

Νόημα έχει είτε αν κατεβάζεις, είτε αν βλέπεις τηλεόραση μέσω internet (Netflix κτλ και θες 4Κ) και αν αγοράσεις ψηφιακά παιχνίδια που είναι γιγάντια σε μέγεθος

 

Διαφορετικά τι να το κάνεις; Για Facebook και κάνα yt δεν χρειάζεται κάτι επιπλέον από τις ταχύτητες που πιάνουμε ήδη

 

Και τέλος τι νόημα έχει τι κάνει ένας σέρβερ; Οι οικιακοί χρήστες έχουν τέτοιες ταχύτητες;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κάνουμε για να συνειδητοποιήσουμε (όλοι μας) πόσο πίσω είμαστε σε σχέση με Ευρώπη. Ο server μου στην Γερμανία έχει τις ταχύτητες που έβαλα πιο πάνω, την στιγμή που εμείς δεν έχουμε ΚΑΝ το 5%. Εν έτη 2017.

Καθόλου πίσω δεν είμαστε σε σχέση με την Ευρώπη, όπως το θέτεις τουλάχιστον.

 

Οι ταχύτητες των providers (αυτές παραθέτεις) δεν έχουν καμία σχέση με τις οικιακές, πρόκειται για διάφορετικα προϊόντα κ ανάγκες, προφανώς το γνωρίζεις αυτό.

Αν θες να τα συγκρίνεις, καντο με ελληνικό datacenter, χωρίς να είναι δίκαιο κ παλι.

 

Κ στην υπόλοιπη Ευρώπη στα πλαίσια της vdsl βρίσκεται ο μέρος όρος, με εξαιρέσεις πάνω κ κάτω προφανώς, αλλά όχι για όλο τον πληθυσμό.

Οκ, σκάβουν ίσως πιο αργα από ότι θα θέλαμε εδώ, αλλά δεν βρέχει κ λεφτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποια υπολοιπη Ευρωπη; Εγω δε θα σε στειλω μακρια, μια αναζητηση κανε για τις οπτικες ινες στη Βουλγαρια, τις ταχυτητες και παρα πολυ βασικο που ξεχνατε μερικοι την τιμη, να δω μετα ποσο πισω θα νομιζετε πως ειμαστε, που τολμανε να κανουν και λογο για FTTH απο τον οτε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ADSL έχουμε με βάση τα πρότυπα ότι είναι έως 12Mbps

 

Το δε ADSL2 είναι έως 12 Mbps άλλα μεγαλύτερο upload

 

Τέλος το ADSL2+ είναι έως 24Mbps

 

Άρα όταν ένας Provider σου λέει ADSL2+ και έως 24Mbps θα πρέπει να βάζει και κατώτατο όριο ότι κάτω από 10Mbps να μην είσαι γιατί αλλιώς δεν είναι ADSL2+ είναι κάτι άλλο.

 

Εχω την εντυπωση οτι δεν ειναι ετσι οπως τα λες. 

 

ADSL ειναι μεχρι 8Mbit/s down και 1Mbit/s up( για τους δικους μας provider)

 

ADSL2 ειναι μεχρι 12Mbit/s down και 1Mbit/s up (για τους δικους μας provider)

 

 ADSL2+ ειναι μεχρι 24Mbit/s down και 1Mbit/s up (για τους δικους μας provider) λογο διπλασιασμου συχνοτητας.

 

Οταν ενας provider λεει ADSL2+ σημαινει οτι στελνει ADSL2+ ασχετα τι φτανει στο χρηστη. Διαφορετικα αν το το γυρναγε σε ADSL2 επειδη στον χρηστη φτανουν κατω απο 10ΜΒ ξαφνικα τα 10ΜΒ θα γινονταν 5ΜΒ. 

 

Υπαρχουν βεβαια και περιπτωσεις που γινεται αυτο οταν ειναι τοσο χαλια η γραμμη που το κερδος της DSL2+ σε σχεση με την DSL2 ειναι τοσο μικρο που ειναι καλυτερα να περασει σε ASL2 για να μην μαζευει μπαζα η γραμμη απο τις αλλιωσεις των δεδομενων.

 

Αν λεω κατι λαθος ας με διορθωσει καποιος για να τα μαθαινουμε και σωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Vdsl να το προσέχετε δεν είναι αξιόπιστο. Γενικά οι εταιρείες κάνουν πουστιές χοντρές. Ο ΟΤΕ πρώτος απ' όλους, που κανονικά δεν θα έπρεπε να είναι πάροχος.

Όσοι πάτε σε Vdsl να περιμένετε μεγάλη πιθανότητα βλάβης, ειδικά αν δεν έχετε ΟΤΕ και είστε μακριά από το ΑΚ. Τότε πάτε  VPU και ενώ θα έχετε σίγουρα 45Mb down και 5Μb up, είναι πιθανό να περιμένετε κάνα 20ήμερο για σύνδεση και καπάκι βλάβη no IP...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποια υπολοιπη Ευρωπη; Εγω δε θα σε στειλω μακρια, μια αναζητηση κανε για τις οπτικες ινες στη Βουλγαρια, τις ταχυτητες και παρα πολυ βασικο που ξεχνατε μερικοι την τιμη, να δω μετα ποσο πισω θα νομιζετε πως ειμαστε, που τολμανε να κανουν και λογο για FTTH απο τον οτε

Πρώτο αποτέλεσμα google:

https://www.fastmetrics.com/internet-connection-speed-by-country.php

 

Επίσης, για άλλη μια φορά, δεν έχει νόημα να συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.

Άλλη η εκταση/κατανομή της Ελλάδας, άλλη της Βουλγαρίας, άλλη της Γερμανίας, κοκ.

Παράλληλα, δεν έχει επισης νοημα να συγκρίνεις μεμονωμένα πχ. FTTH κ εδω έχεις με Inalan, αλλά πιθανότατα θα πρέπει να μετακομίσεις.

 

Σε κάθε περίπτωση, αν ειναι να γενικεύσεις κάτι, ξεκινά τουλάχιστον από πολλα δεδομένα, πχ. μέσους όρους. Το να γενικεύεις ένα ακραίο παράδειγμα, δεν δίνει κ καμια σπουδαία πληροφορία.

 

Ok, ίσως είμαστε λίγο πίσω από την Βουλγαρία στο τέλος της ημέρας, αλλα αν πιάνεις 30-40mbps, who cares? Κ στην τελική, αν η δραστηριότητα σου απαιτει παραπάνω, βαλε μισθωμένη η κάνε bind περισσότερες συνδέσεις, κ υπολόγισε τα στα έξοδα σου (γιατί προφανώς δεν θα πρόκειται για οικιακή χρήση).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To fttc δεν θα αργήσει, έχει μπει μπροστά καιρό και είναι σε προχωρημένο στάδιο, από εκεί και μετά τι θα γίνει. Από την καμπίνα στο κτίριο (fttb) και στο διαμέρισμα (ftth). Οι πάροχοι πάντως, τουλάχιστον Vodafone, πιθανότατα να γυρίσουν όλες τις γραμμές σε Vdsl 100 σε λίγο καιρό. Γενικά οι πάροχοι αναβαθμίζουν σταδιακά τα dslam και βάζουν και δικές τους καμπίνες, μπορεί να δείτε τα καινούγια γκρι κουτιά στη γειτονιά σας. Θα πρέπει να έχουν λογότυπο παρόχου επάνω, αν είναι του ΟΤΕ τότε παίρνουν όλοι.

Η μεγάλη μάστιγα και εδώ πάντως να γνωρίζεται είναι οι γύφτοι. Τα ξυλώνουν σε μεγάλο βαθμό και μετά τρέχει για αντικατάσταση ο ΟΤΕ και μπαίνει και μέσα το σχέδιο μερικά εκατομμύρια, οπότε έχουμε καθυστέρηση στην παροχή και ακριβότερα κόστη για εμάς μετά εννοείται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Vdsl να το προσέχετε δεν είναι αξιόπιστο. Γενικά οι εταιρείες κάνουν πουστιές χοντρές. Ο ΟΤΕ πρώτος απ' όλους, που κανονικά δεν θα έπρεπε να είναι πάροχος.

Όσοι πάτε σε Vdsl να περιμένετε μεγάλη πιθανότητα βλάβης, ειδικά αν δεν έχετε ΟΤΕ και είστε μακριά από το ΑΚ. Τότε πάτε  VPU και ενώ θα έχετε σίγουρα 45Mb down και 5Μb up, είναι πιθανό να περιμένετε κάνα 20ήμερο για σύνδεση και καπάκι βλάβη no IP...

giphy.gif

 

 

 

για διάβασε τι γράφει στο host

 

Care to enlighten us?

Οσο κ να το διαβαζω, εξακολουθει να αναφερεται σε ταχυτητα διασυνδεσης datacenter.

Για διαβασε κ εσυ, μπας κ κανω εγω κατι λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mαραθωνα εχουν βαλει απο αρχες καλοκαιριου τις καμπινες vdsl αλλα δεν εχουν δωσει γραμμες ... 6 download και 0.5 upload εχω και παλευω .... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η περιοχή μου έχει 4 μεγάλες επιχειρήσεις και τουλάχιστον 150 ενδιαφερόμενα άτομα για υψηλές ταχύτητες, και θα πλήρωναν χθες μέχρι και τη διπλάσια τιμή καταλόγου για VDSL. Η περιοχή μου έχει επίσης προσφερθεί να πληρώσει η ίδια μέσω επιχειρήσεων τα εργατικά για την αναβάθμιση στον ΟΤΕ εδώ και πολύ, μα πολύ καιρό.

 

Από Ιούνιο του 2012 μου λένε ότι το KV έξω από το σπίτι μου αναβαθμίζεται σε VDSL μέσα στο προσεχώς εξάμηνο, με τις οπτικές ίνες να έχουν μπει χρόνια πριν το '12 - τουλάχιστον εδώ.

 

Κάθε ακριβώς 6 μήνες έκτοτε, τους τηλεφωνώ και τους βάζω να παίζει η ηχογραφημένη κλήση τους: "Τα έργα αναβάθμισης στην περιοχή σας αναμένονται να τελειοποιηθούν στο επόμενο εξάμηνο!".

 

Είμαι στο 11ο εξάμηνο που ακούω το ίδιο πράγμα πλέον. Κοίτα κάτι παπάρες που απορούν γιατί όλοι φεύγουν ή θα έφευγαν έξω χωρίς δεύτερη σκέψη. Μέχρι και η παραμικρή ενδοχώρια υπηρεσία στα ίδια σάπια πλαίσια λειτουργεί.

 

Πληροφοριακά:

 

2 άτομα αλλάξαμε KV που συνδέεται με ιδιωτικό δίκτυο τηλεπικοινωνιών μέσα σε 35 λεπτά, συμπεριλαμβανομένου του σκαψίματος.

 

3κ KV σε 23 μήνες?

 

Ένα συνεργείο 150 ικανών ατόμων τα αλλάζει σε 70 ημέρες, αλλάζοντας ~43 τη μέρα σε ομάδες των 5. Ή σε 140 ημέρες αλλάζοντας ~22 τη μέρα. Ή σε 280 ημέρες, αλλάζοντας ~11 τη μέρα. Αυτοί θα αλλάζουν ένα KV το διήμερο. Και αν υπολογίσουμε Σ/Κ, αργίες, γιορτές, κτλ, πρέπει να αλλάζουν 8-9 τη μέρα για να βγει στην ώρα του. Φανταστείται πόσο παραπάνω από το προβλεπόμενο θα καθυστερήσει το ήδη χιλιο-αργοπορημένο έργο. Που ζούμε!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...