Προς το περιεχόμενο

Philips ξυριστική μηχανή ή trimmer με 19.90 ευρώ


Metaksas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά όσον αφορά το τριμερ και την αντικατάσταση μπαταρίας, αυτή γίνεται, βρήκα σαιτ που εξηγεί τη διαδικασία, ανοίγεις τη συσκευή και έχει μέσα μια special μεγέθους μπαταρία yuasa μεταξύ ΑΑ και ΑΑΑ. Θα δοκιμάσω βάζοντας καλή Ααα μέσα γιατί η ΑΑΑ δε μπαίνει με τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, dimitris_st13 said:

Τελικά όσον αφορά το τριμερ και την αντικατάσταση μπαταρίας, αυτή γίνεται, βρήκα σαιτ που εξηγεί τη διαδικασία, ανοίγεις τη συσκευή και έχει μέσα μια special μεγέθους μπαταρία yuasa μεταξύ ΑΑ και ΑΑΑ. Θα δοκιμάσω βάζοντας καλή Ααα μέσα γιατί η ΑΑΑ δε μπαίνει με τίποτα. 

Δεν μας δίνεις και το link από το site που βρήκες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, stratosmgr είπε

Δεν μας δίνεις και το link από το site που βρήκες?

Ε δεν ήταν τίποτα δυσεύρετο για αυτό δεν ασχολήθηκα να το ποσταρω. Άμα γράψεις στο Google το μοντέλο και battery change στο βγάζει από τα πρώτα αν όχι πρώτο στο ifixit. 

Η ίδια διαδικασία είναι ουσιαστικά για όλα αυτά τα τριμερ της φιλιπς 

Επεξ/σία από dimitris_st13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αγόρασα και τα δύο. Και το trimmer και την ξυριστική. Το πρώτο είναι πολύ δυνατό, αλλά για κάποιο λόγο με κόβει και ματώνει το δέρμα μου, ενώ η ξυριστική δεν κάνει τίποτα σε σκληρά γένια. Προσωπικά δεν έμεινα ευχαριστημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάρτε μία Philips Oneblade και θα με θυμηθείτε (trimmer και ξυριστική μαζί) ... δεν υπάρχει καλύτερη !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Επεξ/σία από IcemanGr71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, BritGreek είπε

Εγώ αγόρασα και τα δύο. Και το trimmer και την ξυριστική. Το πρώτο είναι πολύ δυνατό, αλλά για κάποιο λόγο με κόβει και ματώνει το δέρμα μου, ενώ η ξυριστική δεν κάνει τίποτα σε σκληρά γένια. Προσωπικά δεν έμεινα ευχαριστημένος.

Κατι θα κανεις λαθος στον χειρισμο, δεν ειναι νεα τεχνολογια για να κοβει δερμα.

4 ώρες πριν, IcemanGr71 είπε

Πάρτε μία Philips Oneblade και θα με θυμηθείτε (trimmer και ξυριστική μαζί) ... δεν υπάρχει καλύτερη !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συμφωνοι, αρκει να αποδεχθει κανεις το εξτρα κοστος των ανταλλακτικων λεπιδων.
Ειναι αρκετα ακριβες, "χαριζουν" την μηχανη στα 25€ (πριν κανα μηνα Σκλαβενιτης, ισως ισχυει ακομη, δεν ειμαι Αθηνα για να ξερω), αλλα τα ανταλλακτικα κανουν 15€ (δεν το ψαξα περαιτερω, τοσο ειδα στα praktiker τυχαια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, BritGreek είπε

Εγώ αγόρασα και τα δύο. Και το trimmer και την ξυριστική. Το πρώτο είναι πολύ δυνατό, αλλά για κάποιο λόγο με κόβει και ματώνει το δέρμα μου

Έχω δει και στο  skroutz να γράφουν διάφοροι για ξύρισμα με trimmer.

ΔΕΝ είναι για αυτή τη δουλειά....εσύ απλά έβγαλες την κόκκινη πλαστική χτένα και προσπάθησες να ξυριστείς με την κεφαλή και κόπηκες;  και σου φταίει η Philips?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, nek4d είπε

Κατι θα κανεις λαθος στον χειρισμο, δεν ειναι νεα τεχνολογια για να κοβει δερμα.

Συμφωνοι, αρκει να αποδεχθει κανεις το εξτρα κοστος των ανταλλακτικων λεπιδων.
Ειναι αρκετα ακριβες, "χαριζουν" την μηχανη στα 25€ (πριν κανα μηνα Σκλαβενιτης, ισως ισχυει ακομη, δεν ειμαι Αθηνα για να ξερω), αλλα τα ανταλλακτικα κανουν 15€ (δεν το ψαξα περαιτερω, τοσο ειδα στα praktiker τυχαια).

Δεν είναι τόσο ακριβά...δες και skroutz, 17€ οι δύο ... και αναλόγως τη χρήση... Η λεπίδα μπορεί να κρατήσει και πάνω από 4 μήνες... Εγώ πάντως έχω σωθεί... και δεν υπάρχει περίπτωση να κοπείς...  

Επεξ/σία από IcemanGr71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, IcemanGr71 είπε

Δεν είναι τόσο ακριβά...δες και skroutz, 17€ οι δύο ... και αναλόγως τη χρήση... Η λεπίδα μπορεί να κρατήσει και πάνω από 4 μήνες... Εγώ πάντως έχω σωθεί... και δεν υπάρχει περίπτωση να κοπείς...  

Την ξερω φιλε, την εχω και σχολιασα σχετικα σε προηγουμενη σελιδα (με + και - για μενα).
15€ τα 2 ανταλλακτικα ειχα δει στο πρακτικερ, οποτε λιγο πιο φθηνα απο σκρουτζ.

Το εγραψα για οσους δεν ξερουν οτι παιρνει ανταλλακτικα.

Υπαρχουν τριμερ πιο ακριβα που δεν χρειαζονται ανταλλακτικα και δουλευουν καλυτερα απο της προσφορας ασφαλως, εχω αναφερει ενα braun και σιγουρα θα υπαρχουν και αλλα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Damachi είπε

Η ξυριστική  πραγματι τελικα ειναι μαπα ελεγα μηπως με προσεχτικο καθαρισμα κανει πραμα αλλα μπα ...

Γενικά όλες αυτές οι ξυριστικές μηχανές πρέπει να τι συνηθίσει το δέρμα και θέλει και μια εξοικείωση στη χρήση τους.

Και την πιο ακριβή να αγοράσεις πάλι παράπονο θα έχεις αν δεν περάσει ένα διάστημα όπου θα την μάθεις και θα σε μάθει.

Επεξ/σία από mr.Vox
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Doubt είπε

Έχω δει και στο  skroutz να γράφουν διάφοροι για ξύρισμα με trimmer.

ΔΕΝ είναι για αυτή τη δουλειά....εσύ απλά έβγαλες την κόκκινη πλαστική χτένα και προσπάθησες να ξυριστείς με την κεφαλή και κόπηκες;  και σου φταίει η Philips?

Μα έχω κι άλλα trimmer, δύο πιο παλιά της Philips, με τα οποία βγάζω την πλαστική χτένα, και κόβω τα πολλά γένια, πρίν ξυριστώ, για ευκολία. Δεκαετία + το κάνω αυτό. Μόνο η συγκεκριμένη μου ματώνει το δέρμα και μάλιστα σε πολλά σημεία. Είναι πολύ έντονη η δόνηση κατά την κίνησή της, αλλά δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό.  Δηλαδή αν θέλει πχ κάποιος να πάρει τελείως τα γένια του για να ξυριστεί μετά με ξυραφάκι ή ξυριστική, πρέπει να έχει επάνω τη χτένα; Δεν ισχύει αυτό που λες, νομίζω, ούτε λένε τέτοιο πράγμα οι οδηγίες. 

 

43 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

Γενικά όλες αυτές οι ξυριστικές μηχανές πρέπει να τι συνηθίσει το δέρμα και θέλει και μια εξοικείωση στη χρήση τους.

Και την πιο ακριβή να αγοράσεις πάλι παράπονο θα έχεις αν δεν περάσει ένα διάστημα όπου θα την μάθεις και θα σε μάθει.

Μα το θέμα είναι ότι η συγκεκριμένη ξυριστική, όσες φορές κι αν την περάσω από τον λαιμό μου, οι τρίχες παραμένουν στη θέση τους και κοκκινίζει άσχημα μεγάλο σημείο της περιοχής. Σαν να μην κόβει, παρά τις κυκλικές κινήσεις που κάνω. Επίσης, η συγκεκριμένη ξυριστική βγάζει μια άσχημη μυρωδιά ενώ δουλεύει. Αλλά σε γενικές γραμμές ισχύει αυτό που λες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, BritGreek είπε

Μα έχω κι άλλα trimmer, δύο πιο παλιά της Philips, με τα οποία βγάζω την πλαστική χτένα, και κόβω τα πολλά γένια, πρίν ξυριστώ, για ευκολία. Δεκαετία + το κάνω αυτό. Μόνο η συγκεκριμένη μου ματώνει το δέρμα και μάλιστα σε πολλά σημεία. Είναι πολύ έντονη η δόνηση κατά την κίνησή της, αλλά δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό.  Δηλαδή αν θέλει πχ κάποιος να πάρει τελείως τα γένια του για να ξυριστεί μετά με ξυραφάκι ή ξυριστική, πρέπει να έχει επάνω τη χτένα; Δεν ισχύει αυτό που λες, νομίζω, ούτε λένε τέτοιο πράγμα οι οδηγίες. 

Μα το θέμα είναι ότι η συγκεκριμένη ξυριστική, όσες φορές κι αν την περάσω από τον λαιμό μου, οι τρίχες παραμένουν στη θέση τους και κοκκινίζει άσχημα μεγάλο σημείο της περιοχής. Σαν να μην κόβει, παρά τις κυκλικές κινήσεις που κάνω. Επίσης, η συγκεκριμένη ξυριστική βγάζει μια άσχημη μυρωδιά ενώ δουλεύει. Αλλά σε γενικές γραμμές ισχύει αυτό που λες.

Δουλεύω χρόνια ξυριστική τριών κεφαλών της Philips. Είναι πάρα πολύ αποδοτική, αν τηρείς δύο κανόνες. Ο ένας να κάνεις υπομονή καμιά βδομάδα, μη βάλει ξυραφάκι, μόνο αυτή μέχρι να στρώσει το πως βγαίνει η τρίχα σου, και θα τα πιάνει όλα η μηχανή. Ο δεύτερος, τουλάχιστον για εμένα είναι να μην είναι μεγαλύτερα της μιας ημέρας τα γένια. 

Θέλει λίγο υπομονή με τις τρίχες που αφήνει στην αρχή. Μόλις στρώσει, θα έχεις τελείως διαφορετική εμπειρία ξυρίσματος, σε βάθος κόντρας χωρίς το παραμικρό γύρισμα τρίχας, σημάδια κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, BritGreek είπε

Μα έχω κι άλλα trimmer, δύο πιο παλιά της Philips, με τα οποία βγάζω την πλαστική χτένα, και κόβω τα πολλά γένια, πρίν ξυριστώ, για ευκολία. Δεκαετία + το κάνω αυτό. Μόνο η συγκεκριμένη μου ματώνει το δέρμα και μάλιστα σε πολλά σημεία. Είναι πολύ έντονη η δόνηση κατά την κίνησή της, αλλά δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό.  Δηλαδή αν θέλει πχ κάποιος να πάρει τελείως τα γένια του για να ξυριστεί μετά με ξυραφάκι ή ξυριστική, πρέπει να έχει επάνω τη χτένα; Δεν ισχύει αυτό που λες, νομίζω, ούτε λένε τέτοιο πράγμα οι οδηγίες.

Δεν έχω να προσθέσω σε κάτι σε αυτά που έγραψα ήδη. Αν δεν σε καλύπτουν οι οδηγίες και η κοινή λογική, στείλε ένα ερώτημα στον κατασκευαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Doubt είπε

Δεν έχω να προσθέσω σε κάτι σε αυτά που έγραψα ήδη. Αν δεν σε καλύπτουν οι οδηγίες και η κοινή λογική, στείλε ένα ερώτημα στον κατασκευαστή.

Πάντως εμένα όσες φορές έχει τύχει σε κουρεία στο κέντρο της Αθήνας με τρίμμερ χωρίς χτένα με έχουν ξυρίσει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...