Προς το περιεχόμενο

Τρόποι προώθησης ενός eshop . Τι χρειάζεται πραγματικά;


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν αρχίσω να ασχολούμαι με τα ηλεκτρονικά καταστήματα πριν ενάμιση χρόνο είχα μόνο άποψη για το στήσιμο ενός απλού site με κάποιο cms. Λίγο Online seo το έκανα είναι η αλήθεια πιο πολύ για ήθελα να γράψω ολοκληρωμένα πράγματα και όχι γιατί ήξερα τι ειναι το online seo.

 

Η αλήθεια είναι ότι λόγω του ότι είμαι τεχνικός η/υ και δικτύων ασχολήθηκα με αυτό το κομμάτι εδώ στην επαρχία γιατί δεν έβρισκα κάτι στο αντικείμενο μου. Και πιο πολύ ακόμα σκέφτομαι σαν τεχνικός και όχι το πως θα πουλήσω κάτι. Προτιμώ δηλαδή να παρουσιάσω το προϊόν πλήρες μέσα στο site ώστε να καταλάβει ο πελάτης τι θα πάρει , πόσο θα του κοστίσει, ποσο βάρος έχει, πόσο θα έχει μεταφορικά, πότε θα το έχει στα χέρια του...παρά να κάτσω να φάω 1 ώρα στο τηλέφωνο να προσπαθω να του πουλήσω κάτι. Γιατί πωλητής δεν είμαι και ουτε το γουστάρω αυτό το πράγμα.

 

Επειδή όμως παράλληλα είμαι μπλεγμένος και με τον τομέα της προώθησης προσπαθώ να καταλάβω τι χρειάζεται και τι όχι σε ένα eshop. Πέρα από την πλατφόρμα , την παρουσιαση των προϊόντων , την ταχύτητα του site και ότι μπορεί να απαρτίζει ενα eshop υπάρχουν πολλά που μου τριβελίζουν το μυαλό συνεχώς και δεν ξέρω πραγματικα τι χρειάζεται και τι οχι σε ενα eshop. Κάποια βέβαια χρειάζονται απαραιτήτως 

Και ξεκινάμε

 

1) Google  my business (ακρως απαραίτητο για μενα)

2) Online SEO (το ίδιο)

3) Offline SEO (δυσκολο κομμάτι για μένα...δεν ξέρω πράγματα)

 

4) Adwords (χρειάζεται όταν δουλευεις με λέξεις κλειδιά μεγάλης απήχησης)

5) Χορηγουμενη facebook. ( Όσες φορές το δουλεψα πήγε πάρα πολύ καλά)

 

6) Skroutz . ( Χρειάζεται όταν τα προϊόντα σου τα έχουν άλλοι 2-3. Σε προϊόντα που τα έχουν 50 άτομα τα καταφέρνεις μόνο αν εχεις πολύ χαμηλή τιμή)

 

7) Bestprice. (Δεν το έχω δουλέψει. Συνήθως όταν βάζεις κάτι στο google σου βγάζει μόνο το skroutz στην πρώτη σελίδα και ποτέ το bestprice)

 

8) Υπάρχουν άλλα 2 sites σύγκρισης τιμών ανερχόμενα . Το ένα είναι ήδη online (totos.gr) Και το αλλο έρχεται σιγά σιγά hotprice.gr . Βεβαια δεν ξέρω αν αξίζει να δοκιμάσεις στο 7 και στο 8 που έχουν καλύτερες προς το παρόν χρεώσεις. Αν και κατά την γνώμη μου το skroutz έχει καταφέρει να είναι πάντα ψηλά

 

9) Διαγωνισμοι στο facebook. Βοηθάνε στα Likes , δεν έχω συναντήσει πώληση από διαγωνισμό

 

10) Videos στο youtube. Ανεβάζω γενικά αλλα δεν βλέπω κίνηση. 

 

Και φυσικά να προσθέσω ότι χρειάζεται και χρόνος για να δουλέψουν όλα αυτά.

 

Για πειτε και εσεις την γνώμη σας τι χρειάζεται και τι οχι. Τι εχετε δοκιμάσει και τι οχι

 

ΥΓ: Έχω σχολάσει πλέον και κάθομαι και μμμμ..ζομαι

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το SEO, αν δεν γίνει σωστά μπορεί να κάνει ζημιά.
Απευθύνσου σε ειδικούς (εταιρεία που κάνει digital marketing) και μην μ...κίζεσαι.
Κλείστο και πάνε για τσίπουρα! :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το SEO, αν δεν γίνει σωστά μπορεί να κάνει ζημιά.

Απευθύνσου σε ειδικούς (εταιρεία που κάνει digital marketing) και μην μ...κίζεσαι.

Κλείστο και πάνε για τσίπουρα! :P

 

Το online SEO δεν είναι και κάτι το δύσκολο. Κατά την γνώμη μου πάντα. Θέλει βέβαια αρκετές παραμέτρους, πρέπει να διορθωθούν πολλά πράγματα και αυτά δεν αφορούν μόνο τις περιγραφές.

 

Η ζημιά η μεγάλη μπορεί να γίνει κυρίως στο offline seo. Ειδικά αν επιλέξεις άσχετα backlinks κλπ κλπ

 

Εγώ προσωπικά φτιάχνω το online Προς το παρόν σε ότι έχει να κάνει με περιγραφές , meta , titles κλπ κλπ. Για ότι αφορά κώδικα εχω τον επαγγελματία που μας έχει φτιάξει το eshop 

 

Απλά με την καθοδήγηση του κάνω πράγματα και μόνος μου αφού μου δώσει το ΟΚ.

 

Ότι μπορώ να κάνω σε επίπεδο admin στο Opencart το κάνω καλά. Ξέρω σχεδόν όλες τις παραμέτρους ενός opencart admin panel . 

Σε κώδικα εντάξει μπορεί να έχω πρόσβαση αλλά δεν ακουμπάω .Απλά το λέω στον επαγγελματία και το κάνει σε child theme πρώτα για να μην έχουμε θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει online και offline seo.

 

Υπάρχει onpage και offpage. Όπου onpage, οτιδήποτε σχετικό με το περιεχόμενο της σελίδας και την ταχύτητα της.

 

Όπου offpage, links προς τη σελίδα σου. Αν τα λίνκς είναι από σελίδα σχετική με τη δική σου και με καλό trust στα μάτια της Google θα έχουν θετικό αντίκτυπο στο serp σου. Αν όχι, μπορεί να είναι καταστροφικά για τη σελίδα σου, για αυτό μακριά από αγορασμένα λίνκ από άγνωστους τύπους στο fiverr.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Καλημέρα και καλή δυναμη,

Υπάρχει και το programmatic advertising που πλεον είναι ένα απαραίτητο εργαλείο στο χώρο του εμπορίου που σου δινει εξιδεικουμένα αποτελάσματα και επισκεψιμότητα που θα σου φέρει πωλήσεις. Ακόμη και οι pop καμπάνιες όταν έχουν ποιοτικό traffic αποφέρουν αλλά σε ανεβάζουν στο page rank της Alexa και στο search της Google. 

Μπορείς να δοκιμάσεις την πλατφόρμα  του www.Advertiser.gr μιας και είναι στα Ελληνικά και μου έχει φέρει καλά αποτελέσματα στην δική μου σελίδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...