Προς το περιεχόμενο

Μεταφορά site σε άλλον server


Sir_JIM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και πάλι παίδες.. 

 

Επειδή δεν έχω ξανακάνει ποτέ την διαδικασία θέλω να ρωτήσω μερικά πραγματάκια.. θέλω να μεταφέρω το wordpress site που φτιάχνω τοπικά σε έναν server.. τα αρχεία που πρέπει να μεταφέρω είναι όλα αυτά που βρίσκω μέσα στο  ..\xampp\htdocs\"wordpress" ;;

 

Απλά παίρνω τον φάκελο wordpress όπως είναι και τον φορτώνω; 

 

Και μετά πως θα περάσω την βάση δεδομένων.. αρχικά θέλω να κρατήσω ένα backup. Έχω μπει στο phpMyAdmin πάτησα πάνω στο όνομα της βάσης δεδομένων μου και μετά πήγα στο "Εξαγωγή" έδωσα ένα όνομα και πάτησα εκτέλεση. Και μου κατέβασε ένα .zip αρχείο μέσα είναι ένα .sql αρχείο. Αυτό ήταν κάτι άλλο δεν χρειάζεται;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Καλημέρα,

Στο sql αρχείο γράφει τη διεύθυνση πχ localhost. Πρέπει να κάνεις search and replace το παλιό domain (localhost) με το καινούργιο (toonomasou.gr)

Κατατάλα δεν υπάρχει κάτι που πρέπει να αλλάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το κάνεις zip το root folder και ύστερα το ανεβάζεις και το κάνεις unzip με το filemanager. 

 

Ύστερα πρέπει να δημιουργήσεις από το Control panel (plesk ή Cpanel) μια βάση δεδομένων συνδεδεμένη με ένα χρήστη. Τα στοιχεία τα βάζεις στο wp-config.php . 

Μετά μπαίνεις στο phpmyadmin του server και ανεβάζεις το sql αρχείο. Αλλά πρέπει να αλλάξεις μέσα σε αυτό το domain.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Backupbuddy / Duplicator 

 

χρησιμοποιησε ενα απο αυτα ειναι ευκολο μιας και κανει μονο του UPDATE στην database τα σωστα URL's που θελεις να εχει το νεο σου domain.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πως διορθώνεται η βλακεία που έκανα να αλλάξω απ της ρυθμίσεις στο dashboard την Διεύθυνση URL του WordPress και την Διεύθυνση URL ιστότοπου και τώρα δεν μπορώ να συνδεθώ;  

 

 

EDIT: Άκυρο παιδιά.. το βρήκα!

Επεξ/σία από Sir_JIM
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά..

 

Έχω ένα προβληματάκι τώρα.. έκανα την μεταφορά του site μου, αρχικά δεν δούλευε τίποτα.. άλλαξε κάποιες ρυθμίσεις στην βάση εκεί που είχε την διεύθυνση του localhost/.. έβαλα την σωστή του server και άλλαξα τις ρυθμίσεις στο wp-config.php αρχείο έβαλα τα σωστά στοιχεία στα παρακάτω.

 

define('DB_NAME', '....');
 
/** MySQL database username */
define('DB_USER', '....');
 
/** MySQL database password */
define('DB_PASSWORD', '....');
 
Μετά απ αυτό το site άρχισε να εμφανίζεται κανονικά αλλά μόνο η αρχική του.. το πρόβλημα είναι ότι δεν βγάζει τις άλλες σελίδες του site. Πετάει Not Found 
 
Δεν έκανα κάποια ρύθμιση ακόμα που έπρεπε εγώ; Η το πρόβλημα είναι στον server; 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν πας το ποντικι σε ενα λινκ επανω, (πριν κανεις κλικ) τι σου βγαζει; Κανε αν θελεις ενα re-save τα Permalinks (Μονιμοι συνδεσμοι) για να ανανεωθει το .htaccess

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν πας το ποντικι σε ενα λινκ επανω, (πριν κανεις κλικ) τι σου βγαζει; Κανε αν θελεις ενα re-save τα Permalinks (Μονιμοι συνδεσμοι) για να ανανεωθει το .htaccess

 

δεν βγάζει κάτι.. 

 

αυτό το έχω κάνει.. βασικά τα έχω αλλάξει κιόλας να δω μήπως δουλέψει αλλά τίποτα.. τώρα το έβαλα πάλι όπως ήταν με το "όνομα άρθρου" να έιναι τα λινκ

 

edit:

 

Αυτό το Duplicator πως το δουλεύεις φίλε;; 

 

plugin είναι; ..τι κάνει ακριβώς; να το δοκιμάσω κι αυτό μήπως και δουλέψει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εγκαθιστας και στην ουσια κανεις δημιουργια ενα export που ειναι η σελιδα με ολα τα αρχεια σου αλλα και την βαση μαζι. Οταν τελειωσει το export, θα σου δωσει ενα .zip αρχειο και επισης το installer.php που ειναι απραιτητο για να ολοκληρωθει η διαδικασια.

 

"Πετας" τα 2 αυτα αρχεια στο root του σερβερ (/public_html) και τρεχεις το installer.php (πχ. www.selida.gr/installer.php) απο εκει ακολουθεις τα βηματα ενα ενα και σε καποια φαση θα σου πει οτι βρηκε τα παλια λινκς και αν θελεις να τα κανεις update με τη νεα σελιδα.

 

Ξεκινησε το αν θελεις και οπου κολλησεις η εχεις απορια στειλε μηνυμα (με screenshot αν μπορεις καλυτερα) και θα σε βοηθησουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον άλλο κατάλαβα.. το re-save πως το κάνεις; 

 

edit: 

 

τώρα που κοιτάω.. τα αρχεία που ανέβασα στον server το .htaccess δεν υπάρχει.. τουλάχιστον δεν το βρίσκω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπες στα αριστερα που λεει Ρυθμισεις -> Μονιμοι Συνδεσμοι και πατα απλα save

ναι φίλε αυτό έκανα.. 

 

αλλά για κάποιον λόγο το αρχείο δεν υπάρχει.. τουλάχιστον δεν τον βρίσκω, δεν αντιγράφτηκε μαζί με άλλα αρχεία; τι φάση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...