Προς το περιεχόμενο

Ανάθεμα την FedEx μου μέσα...


eleni89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στην κοινότητα. Στέλνω εδώ γιατί έχω πελαγώσει.

 

Μου πήρε ο φίλος μου και μου στέλνει από Αμερική ένα headset καινούργιο. (Τα Logitech G433 αν έχετε ακουστά) Ολοκαίνουργιο στο κουτί και μου το στέλνει συστημένο με FedEx με expedited shipping. Υποτίθεται ότι θα το έπαιρνα Δευτέρα 23 Οκτωβρίου αλλά nope. Μου στέλνει σήμερα το πρωί ο φίλος και μου λέει ότι πρέπει να πάρω την FedEx από τη μεριά μου και να κανονίσω παραλαβή. Και ναι κυρίες και κύριοι την πάτησα και πρέπει να πληρωθούν δασμοί και αηδίες. Την ρώτησα κιόλας την κοπέλα και μου λέει ότι θα υπολογίσουν το κόστος αλλά θα είναι πάνω από 100 ευρώ. Δεν ντρεπόμαστε λιγάκι....

  

Τα καλά νέα (για μένα δηλαδή) είναι ότι θα πληρώσει ο φίλος μου τα μανιάτικα τρόπος του λέγειν. Aλλά κάτι μου είπανε εμένα ότι θα μου στείλουν μια φόρμα να συμπληρώσω και να έχω τους κωδικούς του Taxis net... Μηπώς μπορεί να με βοηθήσει κάποιος που το έχει ξανακάνει γιατί δεν έχω ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Εδω φταιτε εσεις καθαρα , οτιδηποτε ερχεται εκτος ευρωπης περναει τελωνειο , ειδικα με courier Που ειναι εγγυημενο το τελωνειο

απο τα 100 ευρω τα 60-70 ειναι σιγουρα αμοιβη του εκτελωνιστη της fedex και κατι αλλα ψιλο εξοδα

για εμενα εξεταστε το ενδεχομενο να γυρισει πισω η παραγγελια γιατι ετσι τα πληρωενετε διπλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τα θέλω γι'αυτό και κάνω τουμπεκί.Βοήθεια για τα διαδικαστικά θα ήθελα γιατί δεν έχω ιδέα όπως είπα. Εξουσιοδοτήσεις και τέτοια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγώ τα θέλω γι'αυτό και κάνω τουμπεκί.Βοήθεια για τα διαδικαστικά θα ήθελα γιατί δεν έχω ιδέα όπως είπα. Εξουσιοδοτήσεις και τέτοια

Για fedex δεν ξερω αν παιζει κατι διαφορετικο η dhl Παντως σου στελνει ολα τα χαρτια που χρειαζεται να συμπληρωσεις με αναλυτικες οδηγιες , οποτε προτιμοτερο ειναι να παρεις ενα τηλεφωνο αυτους αν εχεις καποια απορια , δοκιμασε να παζαρεψεις λιγο την αμοιβη του εκτελωνιστη τους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην κοινότητα. Στέλνω εδώ γιατί έχω πελαγώσει.

 

Μου πήρε ο φίλος μου και μου στέλνει από Αμερική ένα headset καινούργιο. (Τα Logitech G433 αν έχετε ακουστά) Ολοκαίνουργιο στο κουτί και μου το στέλνει συστημένο με FedEx με expedited shipping. Υποτίθεται ότι θα το έπαιρνα Δευτέρα 23 Οκτωβρίου αλλά nope. Μου στέλνει σήμερα το πρωί ο φίλος και μου λέει ότι πρέπει να πάρω την FedEx από τη μεριά μου και να κανονίσω παραλαβή. Και ναι κυρίες και κύριοι την πάτησα και πρέπει να πληρωθούν δασμοί και αηδίες. Την ρώτησα κιόλας την κοπέλα και μου λέει ότι θα υπολογίσουν το κόστος αλλά θα είναι πάνω από 100 ευρώ. Δεν ντρεπόμαστε λιγάκι....

  

Τα καλά νέα (για μένα δηλαδή) είναι ότι θα πληρώσει ο φίλος μου τα μανιάτικα τρόπος του λέγειν. Aλλά κάτι μου είπανε εμένα ότι θα μου στείλουν μια φόρμα να συμπληρώσω και να έχω τους κωδικούς του Taxis net... Μηπώς μπορεί να με βοηθήσει κάποιος που το έχει ξανακάνει γιατί δεν έχω ιδέα?

 

Ελένη, γιατί στέλνεις το ανάθεμα στη FeDex και την όποια courier μεταφορική, αντί να το στείλεις στον εαυτό σου πρώτα, αφού δεν σκέφτηκες να ρωτήσεις εδώ, πριν την αποστολή, ώστε να προλάβεις τα χειρότερα.

 

Θα γνώριζες ότι κάθε δέμα που έρχεται από τρίτη χώρα μπαίνει στο τελωνείο για να πληρωθούν ΦΠΑ και άλλα μικροέξοδα, με βάση την τελωνειακή νομοθεσία. Και αν το δέμα έρθει με courier, τα έξοδα αυξάνονται γιατί προστίθεται και η αμοιβή του εκτελωνιστή.

 

Η φόρμα που σου ζήτησαν είναι η ηλεκτρονική εξουσιοδότηση για να κάνουν τον εκτελωνισμό.

Όσο καθυστερείς να την κάνεις αυξάνονται τα έξοδα γιατί θα χρεωθούν και αποθήκευτρα μετά τις 48 ώρες από την άφιξη στην Ελλάδα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελένη, γιατί στέλνεις το ανάθεμα στη FeDex και την όποια courier μεταφορική, αντί να το στείλεις στον εαυτό σου πρώτα, αφού δεν σκέφτηκες να ρωτήσεις εδώ, πριν την αποστολή, ώστε να προλάβεις τα χειρότερα.

 

Θα γνώριζες ότι κάθε δέμα που έρχεται από τρίτη χώρα μπαίνει στο τελωνείο για να πληρωθούν ΦΠΑ και άλλα μικροέξοδα, με βάση την τελωνειακή νομοθεσία. Και αν το δέμα έρθει με courier, τα έξοδα αυξάνονται γιατί προστίθεται και η αμοιβή του εκτελωνιστή.

 

Η φόρμα που σου ζήτησαν είναι η ηλεκτρονική εξουσιοδότηση για να κάνουν τον εκτελωνισμό.

Όσο καθυστερείς να την κάνεις αυξάνονται τα έξοδα γιατί θα χρεωθούν και αποθήκευτρα μετά τις 48 ώρες από την άφιξη στην Ελλάδα.

 

Σήμερα το πρωί μου έστειλε ο φίλος μου μήνυμα που μίλησε με FedEx από τη μεριά του. Εκείνος διάλεξε FedEx για αποστολή. Αν μου το χε πει, θα του έλεγα απλά UPS να χρησιμοποιήσει. Εφόσον δεν το ήξερα όμως παρά μόνο αφού το είχε ήδη κάνει, μόνο να το διορθώσω μπορώ. Ανάθεμα στον εαυτό μου δεν μπορώ να ρίξω γιατί απλά δεν φταίω.

 

 Όσο για την FedEx από τη μεριά μου, σήμερα μίλησα και θα μιλήσουν και εκείνοι με τον αποστολέα γιατί εκείνος θα πληρώσει τους δασμούς. Περιμένω να μιλήσουν μαζί του για να λάβω αυτή τη φόρμα που λέτε.

Επρεπε να τσεκαρεις τι παιζει με κουριερ και τετοια.

 

Φωναζουμε τοσο καιρο.

 

Εγώ είμαι από τους τελευταίους και δεν το ήξερα γιατί απλά δεν χρησιμοποιώ FedEx όπως είπα παραπάνω φίλε Στέλιο. UPS χρησιμοποιώ παντού. Εκτός από μία φορά που ο αποστολέας χρησιμοποίησε DHL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τηλεφώνησε στη fedex, ρώτησες τους αν μπορεί να σταλεί πίσω (ετσι κι αλλιως ειναι πληρωμένα τα εξοδα)

 

Μετα επικοινωνησε με το φίλο σου και ρώτησε τον αν μπορει να τα γυρίσει και να πάρει τα χρήματα του.

 

Αν ναι και στα δυο, κάνε το και πες του να σου στειλει με έμβασμα τα χρήματα να το αγοράσει απο Ελλάδα ή απο ευρωπαικό amazon. Θα σας κοστίσει πολύ φθηνότερα. 

 

Απο εκεί και πέρα, πάθημα μαθημα


 UPS χρησιμοποιώ παντού. Εκτός από μία φορά που ο αποστολέας χρησιμοποίησε DHL

Τα ίδια θα ήταν και με ups ή dhl. 

Πριν τον Ιούλιο αν τα εστελνε με usps (οχι ups) μαλλον θα τη γλίτωνες αλλά τώρα και αυτό θα φάει τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τηλεφώνησε στη fedex, ρώτησες τους αν μπορεί να σταλεί πίσω (ετσι κι αλλιως ειναι πληρωμένα τα εξοδα)

 

Μετα επικοινωνησε με το φίλο σου και ρώτησε τον αν μπορει να τα γυρίσει και να πάρει τα χρήματα του.

 

Αν ναι και στα δυο, κάνε το και πες του να σου στειλει με έμβασμα τα χρήματα να το αγοράσει απο Ελλάδα ή απο ευρωπαικό amazon. Θα σας κοστίσει πολύ φθηνότερα. 

 

Απο εκεί και πέρα, πάθημα μαθημα

Τα ίδια θα ήταν και με ups ή dhl. 

Πριν τον Ιούλιο αν τα εστελνε με usps (οχι ups) μαλλον θα τη γλίτωνες αλλά τώρα και αυτό θα φάει τελωνείο.

 

Δεν υπάρχει σε ευρωπαικό Amazon ή Ευρώπη αλλιώς θα το έπαιρνε από κει. Το έψαξε.

Θα περιμένω να δω τί θα μας πουν από FedEx τώρα και τί θα μου πει κι αυτός. Κοιμάται τώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν υπάρχει σε ευρωπαικό Amazon ή Ευρώπη αλλιώς θα το έπαιρνε από κει. Το έψαξε.

Θα περιμένω να δω τί θα μας πουν από FedEx τώρα και τί θα μου πει κι αυτός. Κοιμάται τώρα

Eγω το βλεπω και ελλαδα . . .

https://www.skroutz.gr/s/12587289/Logitech-G433.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω το βλεπω και ελλαδα . . .

https://www.skroutz.gr/s/12587289/Logitech-G433.html

 

Eκείνος το έψαξε και μου το αγόρασε. Μου το είπε μετά. Μου έκανε έκπληξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δες αν μπορει να επιστραφει και να παρει τα λεφτα πισω , να πληρωσεις ενα ακομα ζευγαρι ακουστηκα σε φπα+ εκτελωνισμο δεν αξιζει κατα την γνωμη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσιπης ο γκομενος, ειναι αμερικα και σου στελνει φτηνιαρικα λοτζιτεκ; Με κουριερ;; Τστ

 

Αυτό ήθελα αυτό μου πήρε. Μια χαρά ξηγήθηκε κατά τη γνώμη μου. Ξέρεις πολλούς που θα ξηγούνταν έτσι? Γιατί εγώ όχι ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...