Προς το περιεχόμενο

Η AMD επιστρέφει στην κερδοφορία το Q3 του 2017


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

άρα η AMD θα σου κάνει το χατήρι να δουλεύουν οι ZEN2 του 2019 στα παρόντα chipset. Γι΄αυτό και φτιάχνει καινούριο chipset και θα το κυκλοφορήσει σύντομα.

Μην είσαι σκληρός και άδικος !

Πρέπει να δουλέψουν οι επόμενοι στα παρόντα chipset.

 

Δεν θυμάσαι με τις νέες γενιές FX που δούλευαν στα παλιότερα ; Τους athlon ;;;

 

Με τι θα γελάμε ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ikillyouheal

 

το γράφει το "έγκυρο" wccftech , άρα η AMD θα σου κάνει το χατήρι να δουλεύουν οι ZEN2 του 2019 στα παρόντα chipset. Γι΄αυτό και φτιάχνει καινούριο chipset και θα το κυκλοφορήσει σύντομα.

 

Αλλαξε πλευρό γιατί το wccftech μην νομίζεις ότι είναι εγκυρότερο από εσένα.

 

Επιμένω ΚΑΝΕΝΑ στελεχος της AMD δεν έχει υποσχεθεί κάτι τέτοιο , όποιος έχει λινκ να μας το δείξει , googlaρετε όσο θέλετε.

Ρε φιλε εισαι χαζος η κανεις τον χαζο?.

 

Ο Elmor το πε για τους Pinnacle Ridge που ειναι οι ΕΠΟΜΕΝΟΙ Ryzen που ερχονται μεσα στο 2018.Αν δεν γνωριζεις πιος ειναι ο elmor τοτε δεν εχεις αγορασει Asus προιον ποτε. Αφεντικο στην Asus ειναι στο τμημα των Bios. Μα ποσο κολλημενος μπορει να σε που σου στειλα το ακριβες κειμενο που εγραψε ο ιδιος και ακομα δε το δεχεσε....

Του χει στειλει τον κωδικα η ιδια η AMD και την επομενη βδομαδα στο επομενο Bios θα χω υποστηριξη για το επομενο cpu οσο να χτυπας τον κωλο σου κατω αυτο θα γινει...

 

Και το roadmap που σου κανα link το κανε leak η Gigabyte πριν 2 βδομαδες ειναι το ιδιο roadmap που εστειλε η AMD σε ολους τους κατασκευαστες μητρικων... Αλλα λεγε εσυ για το wccftech...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

​Μην λέτε αρλούμπες, διαβάστε ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ!
https://www.techpowerup.com/237342/amd-zen-2-architecture-socket-am4-2019-code-named-matisse

 

Matisse seems to be the code-name for AMD's Zen 2 architecture, and if you know your painters, it looks like AMD is betting on its Zen 2 cores to further define and influence CPU design. There is no mention of increased Zen threads, however, which likely points towards AMD keeping the same 8-core, 16-thread design as with their current Summit Ridge. This likely plays into AMD's plan for keeping the AM4 socket relevant - while good for consumers who might want to see longevity in their platform, it does prevent AMD from making more radical design changes to their architecture.

​​​
mPsrsTY0xUoEF7DE.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

​Μην λέτε αρλούμπες, διαβάστε ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ!

https://www.techpowerup.com/237342/amd-zen-2-architecture-socket-am4-2019-code-named-matisse

 

​​​

mPsrsTY0xUoEF7DE.jpg

 

Δεν εχει νοημα να τους στελνεις links ειναι κολλημενοι.... σε λιγο θα σου πει οτι και το techpowerup δεν ειναι αξιοπιστο ικανους τους εχω. Μου θυμιζει το Α.Μ.Α.Ν (μα εχουν αθηναικες πινακιδεεεεες). Το ιδιο roadmap του στειλα στο προηγουμενο μου post,leak εγινε αυτο απο την Gigabyte πριν λιγες βδομαδες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα διάβασα όλα ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ και όχι επιφανειακά όπως εσείς.

 

Ποιος λέει ότι οι ZEN2 του 2019 θα παίζουν στα παρόντα chipsets? Ξαναδιαβάστε τα μνμ μου , εμένα λέτε κολλημένο εσείς δεν ξέρετε τι διαβάζετε. Ουτε τα δικά μου μνμ διαβάζετε προσεκτικά ούτε αυτά τα λινκ που βάζετε τα διαβάζετε προσεκτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

τα διάβασα όλα

 

Ποιος λέει ότι οι ZEN2 του 2019 θα παίζουν στα παρόντα chipsets? Ξαναδιαβάστε τα μνμ μου , εμένα λέτε κολλημένο εσείς δεν ξέρετε τι διαβάζετε. Ουτε τα δικά μου μνμ διαβάζετε προσεκτικά ούτε αυτά τα λινκ που βάζετε τα διαβάζετε προσεκτικά.

Καλά...

Violin-pic-300x203.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος ψάχνεται στην αγορά για VFM προϊόντα είναι σίγουρο πως αφού δοκιμάσει Intel μια , Intel δυο, Intel τρεις και πει μια φορά να δοκιμάσει AMD , δεν ξαναγυρνά πίσω. 

Πόσο μάλλον σήμερα με τα RYZEN που είναι εκπληκτικά VFM προϊόντα. 

 

Περισσή για να πάρεις Multithread επιδόσεις  10-πύρηνου (I7 6950K) ήθελες  2200€ .

Εφέτος για να πάρεις επιδόσεις 16-πύρηνου (Tr 1950X) θες μόλις  1150€ ......

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Μιλάμε για 77% μείωση του κόστους ανά Core/Thread  στην τιμή της CPU.

Και 65% μείωση του κόστους ανά Core/Thread στην τιμή της πλατφόρμας συνολικά (cpu-mobo) .

 

Μαζί με υψηλότερο efficiency ανά core/thread και πληρέστερη πλατφόρμα στην νέα σειρά.

 

Τρελά πράγματα. 

Και να φανταστείς την πρώτη μου επαφή με υπολογιστές την είχα με AMD...

Amstrad CPC 6128!!! LOL ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα διάβασα όλα

 

Ποιος λέει ότι οι ZEN2 του 2019 θα παίζουν στα παρόντα chipsets? Ξαναδιαβάστε τα μνμ μου , εμένα λέτε κολλημένο εσείς δεν ξέρετε τι διαβάζετε. Ουτε τα δικά μου μνμ διαβάζετε προσεκτικά ούτε αυτά τα λινκ που βάζετε τα διαβάζετε προσεκτικά.

 

Λοιπον ΠΑΜΕ ΠΑΛΙ γιατι μαλλον δεν καταλαβενεις απλα ελληνικα ουτε αγγλικα.Ο Elmor ειπε στο overlock.net ο ΙΔΙΟΣ οχι αλλος ο ΙΔΙΟΣ  ο οποιος δουλευει στο τμημα της Asus ROG πανω στα Bios ΟΛΩΝ των μητρικων της Asus INTEL / AMD τα παντα. Οτι η AMD εχει στειλει ΗΔΗ τον κωδικα στην Asus , Gigabyte , Asrock klp klp klp για τα επομενο BIOS που θα υποστηριζει τους Raven Ridge και ως αποτελεσμα τους Pinnacle Ridge εφοσον ειναι ακριβως ιδια αρχιτεκτονικη και η επομενη γενια των Ryzen και ο μονος λογος που δεν εχει βγει ακομα ειναι οτι ο καθε ενας ειναι στην διαδικασια προσαρμογης του ωμου Bios στις δικες τους μητρικες.

 

 

Οσο αναφορα τους Matisse που ειναι οι ΜΕΘΕπομενοι επεξεργαστες της AMD , εχει βγει το roadmap (αυτη η φωτογραφια ειναι που σου εχω στειλει εγω και το παλικαρι πιο πανω) η οποια διερευσε απο εναν υπαλληλο της Gigabyte στο ιντερνετ που ειναι το πλανο της AMD που εχει αποσταλθει σε ολους τους καταστευαστες μητρικων.

Αν ανοιξεις τα ματια σου και δεις προσεκτικα θα δεις οτι κατω και απο τους Pinnacle και τους Matisse τα 2 επομενα CPU της AMD λεει ΑΜ4 socket.... (αυτες τις καραγκιοζιες με τα chipset μονο η intel της κανει, αντιπροσωπος της Asus ειχε βγει και ειχε πει οτι μπορουσαν και οι Coffee Lake να τρεχουν στο z270 αλλα η intel τους αναγκασε να μην δωσουν συμβατοτητα παρα μονο στα z370)

 

Οσο αναφορα το επομενο chipset που κανει develop η AMD εχουν ηδη πει οτι ειναι για convenience παρα πανω PCI lanes , παρα πανω NVme2 slots και τετια κανενα ρολο δεν θα πεξει στην συμβατοτητα των επεξεργαστων.

 

Σταματα να εισαι κολλημενος και εγω intel ειχα τα τελευταια 15 χρονια, εχω να βαλω AMD απο τον Athlon XP. Αλλα αρκετα ..... την σιχαθηκα... Ειχε καπια προβληματα στις αρχες ο Ryzen μου , αλλα απαξ και τον σεταρεις ειναι τερμα κομπλε.... Ο κολλητος μου αγορασε τον 6700κ πριν 1 χρονο το προηγουμενο καλοκαιρι αρχες και μεσα σε 1 χρονο εχουν βγει 2 γενιες επεξεργαστων με 3 διαφορετικα chipsets που ειναι ασυμβατα το ενα με το αλλο και εχει ξενερωσει την ζωη του... πεταμενα λεφτα....

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ intelακιας είμαι αλλα τουλάχιστον δίκαιος... αν το πάμε ετσι τότε επιφανειακά είναι αυτά που λες και εσύ. Ποιος official είπε ότι AM4 δεν θα υποστηρίζεται μακροχρόνια...; αν θες να "παίξουμε" ετσι ας "παίξουμε"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικοί δεν καταλαβαίνουν ότι τα Ryzen είναι SOC και λόγο του συνδρόμου της Στοκχόλμης επιμένουν ότι δεν θα παίζουν.

Όλα καλά παιδιά, δεν θα παίζουν.

Μόνο μην μου ανεβάσετε πίεση, η μετοχές είναι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημειώστε το θέμα , γιατί ήδη η AMD έκανε συμβιβασμούς & προσαρμογές για να παίξουν τα Raven Ridge στα υπάρχοντα chipsets.

 

Λογω των προβλημάτων που προέκυψαν αναγκάστηκε να βγάλει καινούριο chipset που θα κυκλοφορήσει σε λίγο καιρό. Οποιος έχει αγοράσει φέτος μητρική AM4 με τα σημερινά chipsets ας προσπαθήσει να βάλει τα ZEN2 του 2019 και θα τα πούμε. 

 

Αντε να σας πω το "μυστικό" , θα το κάνει όπως η INTEL με το 1151 , θα σας πει , ξέρετε , ναι παίζει ΑΜ4 αλλά μόνο στο τελευταίο chipset. PALPATIN soc ξεsoc , να ξέρεις ότι με τους ryzenplus που θα κυκλοφορήσει σε 3-4-5 μήνες θα "εξαντλήσει" τα περιθώρια βελτιστοποίησης. Οπότε το 2019 μάλλον θα κατέβει στα νμ και θα το έχει αυτό σαν δικαιολογία. Βέβαια τότε οι "χαζοκόκκινοι" (δεν εννοώ εσένα) θα έχουν ξεχάσει την σημερινή συζήτηση και θα λένε ένα κάρο δικαιολογίες γιατί έπρεπε να το κάνει η AMD. Γιατί ότι κάνει η AMD είναι σωστό , ακόμη και αν σου πουλάει το 2017 τεχνολογία των 28νμ από εργοστάσια που παράγουν ολοκληρώμενα των 10 και των 30 cents.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημειώστε το θέμα , γιατί ήδη η AMD έκανε συμβιβασμούς & προσαρμογές για να παίξουν τα Raven Ridge στα υπάρχοντα chipsets.[/size]

 

Λογω των προβλημάτων που προέκυψαν αναγκάστηκε να βγάλει καινούριο chipset που θα κυκλοφορήσει σε λίγο καιρό. Οποιος έχει αγοράσει φέτος μητρική AM4 με τα σημερινά chipsets ας προσπαθήσει να βάλει τα ZEN2 του 2019 και θα τα πούμε. 

 

Αντε να σας πω το "μυστικό" , θα το κάνει όπως η INTEL με το 1151 , θα σας πει , ξέρετε , ναι παίζει ΑΜ4 αλλά μόνο στο τελευταίο chipset. PALPATIN soc ξεsoc , να ξέρεις ότι με τους ryzenplus που θα κυκλοφορήσει σε 3-4-5 μήνες θα "εξαντλήσει" τα περιθώρια βελτιστοποίησης. Οπότε το 2019 μάλλον θα κατέβει στα νμ και θα το έχει αυτό σαν δικαιολογία. Βέβαια τότε οι "χαζοκόκκινοι" (δεν εννοώ εσένα) θα έχουν ξεχάσει την σημερινή συζήτηση και θα λένε ένα κάρο δικαιολογίες γιατί έπρεπε να το κάνει η AMD. Γιατί ότι κάνει η AMD είναι σωστό , ακόμη και αν σου πουλάει το 2017 τεχνολογία των 28νμ από εργοστάσια που παράγουν ολοκληρώμενα των 10 και των 30 cents.

Δεν είμαι Fan της AMD ουτε της Intel, οπότε ούτε "κόκκινος" είμαι ούτε "μπλε", μετοχές δεν εχω και δεν με "αγγίζει" ο χαρακτηρισμός, άλλα με το παραπάνω δείχνεις επίπεδο. Συγχαρητήρια και εις κατώτερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως οι ryzen σε υποχρεωνουν να παρεις και gpu!

ενω με τον ιντελα 8400 ειμαι υπερκαλυμενος!

(μη gamer)

Σε λιγο καιρο θα κυκλοφορησουν τα Ryzen APU's που θα νε 5 φορες καλυτερα σε αποδοση απο την σειρα 8xxx της intel (σε integrated graphics τομεα) , αν μπορεις να περιμενεις μεχρι τις αρχες του 2018 θα εχεις πολυ καλες επιλογες και φτηνες.

 

Μερικα εχουν κυκλοφορησει ηδη σε laptops στο εξωτερικο o 2500U και πιο προσφατα ο 2700U.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημειώστε το θέμα , γιατί ήδη η AMD έκανε συμβιβασμούς & προσαρμογές για να παίξουν τα Raven Ridge στα υπάρχοντα chipsets.

 

Λογω των προβλημάτων που προέκυψαν αναγκάστηκε να βγάλει καινούριο chipset που θα κυκλοφορήσει σε λίγο καιρό. Οποιος έχει αγοράσει φέτος μητρική AM4 με τα σημερινά chipsets ας προσπαθήσει να βάλει τα ZEN2 του 2019 και θα τα πούμε. 

 

Αντε να σας πω το "μυστικό" , θα το κάνει όπως η INTEL με το 1151 , θα σας πει , ξέρετε , ναι παίζει ΑΜ4 αλλά μόνο στο τελευταίο chipset. PALPATIN soc ξεsoc , να ξέρεις ότι με τους ryzenplus που θα κυκλοφορήσει σε 3-4-5 μήνες θα "εξαντλήσει" τα περιθώρια βελτιστοποίησης. Οπότε το 2019 μάλλον θα κατέβει στα νμ και θα το έχει αυτό σαν δικαιολογία. Βέβαια τότε οι "χαζοκόκκινοι" (δεν εννοώ εσένα) θα έχουν ξεχάσει την σημερινή συζήτηση και θα λένε ένα κάρο δικαιολογίες γιατί έπρεπε να το κάνει η AMD. Γιατί ότι κάνει η AMD είναι σωστό , ακόμη και αν σου πουλάει το 2017 τεχνολογία των 28νμ από εργοστάσια που παράγουν ολοκληρώμενα των 10 και των 30 cents.

 

 

Απολυτως κανεναν συμβιβασμο δεν εκανε η AMD για να τρεξουν τα Raven Ridge και τα Pinnacle Ridge. Αυτο που ισως να διαβασες ειναι οτι περνει πολυ καιρο στις εταιριες μητρικων να βγαλουν το καινουριο Bios που να υποστηριζει τα cpu γιατι αλλαξε κατι βασικο στον τροπο που δινουν ρευμα οι μητρικες και ειναι χρονοβορο γι'αυτους που πρεπει να το προσαρμοσουν.

 

Ισα ισα ειπανε οτι οταν βγει το καινουριο AGESA θα νε πιο σταθερο και θα φτιαξει και πολλα cold boot προβληματα που ειχανε καποιες am4 μητρικες.

 

Καλυτερα απο το να ξερω οτι η intel μπορουσε να τρε3ει τους Coffee Lake στο z270 και δε το κανε για να αισχροκερδισει πανω σου λεγοντας παπαρολογιες οτι λογω των 2 παραπανω πυρηνων δεν γινοτανε να τρεξει τα cpu στο z270 και να βγαζει 3 διαφορετικα chipset μεσα σε ενα χρονο με καμια συμβατοτητα παλαιοτερων η πιο καινουργιων cpu.

 

Παρε την συνεντευξη του Andrew Wu αντιπροσωπου της Asus που λεει οτι οι Coffee Lake τρεχανε στο z270 και ολα αυτα που λεγε η intel για ασυμβατοτητες ητανε αηδιες

 

http://www.bit-tech.net/features/tech/motherboards/asus-interview-andrew-wu-rog-motherboard-pm/1/

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...