Προς το περιεχόμενο

Δικαίωμα επιστροφής προϊόντος


fitifititis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφουρμίτες, χαίρετε! Αγόρασα από σκρουτζομάγαζο τον δίσκο Seagate Barracuda 4tb 2.5''. Σήμερα που παρέλαβα κατάλαβα πως δεν αναγνωρίζεται από το λάπτοπ μου και τελικά μου είναι άχρηστος. Στην τηλεφωνική μου επικοινωνία με το κατάστημα μου είπαν πως αφού τον είχα ξεσφραγίσει δεν δικαιούμαι να το επιστρέψω. Όντως δεν είμαι κατοχυρωμένος από το νόμο και να τα βάψω μαύρα, ή υπάρχει δυνατότητας επιστροφής και να το κυνηγήσω περαιτέρω; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν λέει μέσα αν ανοιχτεί η συσκευασία τι γίνεται
 

Συμφουρμίτες, χαίρετε! Αγόρασα από σκρουτζομάγαζο τον δίσκο Seagate Barracuda 4tb 2.5''. Σήμερα που παρέλαβα κατάλαβα πως δεν αναγνωρίζεται από το λάπτοπ μου και τελικά μου είναι άχρηστος. Στην τηλεφωνική μου επικοινωνία με το κατάστημα μου είπαν πως αφού τον είχα ξεσφραγίσει δεν δικαιούμαι να το επιστρέψω. Όντως δεν είμαι κατοχυρωμένος από το νόμο και να τα βάψω μαύρα, ή υπάρχει δυνατότητας επιστροφής και να το κυνηγήσω περαιτέρω; Ευχαριστώ.

δοκιμάστε το σε κάνα άλλο πί-σι ή λάπ-τοπ μήπως υπάρχει θέμα με τον δίσκο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες εαν εχει θεμα ο δισκος . Τοτε καλυπτεσαι απο doa 7 ημερων.

Εαν ειναι θεμα ασυμβατοτητας με το pc σου τοτε φυσικα δεν εχεις δικαιωμα επιστροφης.

Αλοιμονο τοτε ολοι θα αγοραζαν κατι θα ξεπακεταραν θα τσεκαρανε και εαν δεν τους εκανε θα τα γυρναγαν πισω στον μακακα ...

Δεν παει ετσι ..

Εαν το εχεις ανοιξει και δεν εχει προβλημα το κρατας ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά έχω την εντύπωση ότι στις εξ αποστάσεως πωλήσεις η έννοια επιστροφή ενός προϊόντος έχει να κάνει με το αν σου κάνει ή όχι.Δεν πας σε ένα φυσικό μαγαζί που θα δεις το προιόν που θέλεις και ίσως θα μπορέσεις να το δοκιμάσεις.Δέστε και εδώ http://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/shopping/guarantees-returns/index_el.htm ,δεν λέει πουθενά για σφραγισμένα προιόντα.Όσοι έχουν αγοράσει από Amazon πχ ξέρουν καλά πως μπορούν να επιστρέψουν το προϊόν και χωρίς ερωτήσεις.Διάβαζα εδώ στο insomnia για ένα φίλο που άλλαξε 5 φορές οθόνη υπολογιστή αγορασμένη από amazon μέχρι να του καθίσει αυτή που ήθελε χωρίς να τον ρωτήσουν ποτέ τον λόγο επιστροφής...Στην ευρωπαική νομοθεσία δεν έχουμε μόνο υποχρεώσεις αλλά και δικαιώματα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά συνέδεσα το δίσκο εξωτερικά με USB, τον αναγνώρισε ως 1.6 TB αντί για 4, κατέβασα το λογισμικό της Seagate, και έχωσα τον δίσκο με το caddy λίγο πιο βαθειά μέσα στη θέση του Blue Ray στο λαπτοπ (ο δίσκος είναι 15mm πάχους και όχι 9, όπως όλοι οι 2,5'' μέχρι 2tb και ετσι δυσκολευόταν μάλλον να μπει εντελώς βαθιά). Μετά από όλα αυτά τον αναγνώρισε κανονικά και μάλιστα ως 4tb, οπότε όλα καλά. Εν πάση περιπτώσει πάντως από τις απαντήσεις ακόμη δεν έχω καταλάβει αν έχουμε ή όχι το δικαίωμα επιστροφής ανοιγμένου προϊόντος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν πάση περιπτώσει πάντως από τις απαντήσεις ακόμη δεν έχω καταλάβει αν έχουμε ή όχι το δικαίωμα επιστροφής ανοιγμένου προϊόντος.

Κανονικά και με το νόμο, εντός 14 ημερών, ασχέτως αν έχει ανοιχθεί η συσκευασία, αρκεί να μην έχει καταστραφεί και υπάρχουν όλα τα περιεχόμενα. Σε προϊόντα που η συσκευασία είναι σφραγισμένη με πλαστική θήκη κι αναγκαστικά καταστρέφεται, πάλι έχεις δικαίωμα επιστροφής.

 

http://www.efpolis.gr/el/diasfalisi-oikonomikon-symefronton-katanaloton/exasfalisi-asfalon-synallagon/59-polisi-apo-apostasi.html

 

http://www.efpolis.gr/el/component/efaq.html

 

Ναι, μπορείτε να το επιστρέψετε ασκώντας το δικαίωμα σας για υπαναχώρηση, παρόλο που έχουν παρέλθει 20 ημέρες από την παραλαβή του προϊόντος. Ο κανόνας είναι ότι έχετε δικαίωμα να υπαναχωρήσετε εντός 14 ημερολογιακών ημερών, ωστόσο, αν ο προμηθευτής δεν σας παρείχε πληροφορίες σχετικά με το δικαίωμα υπαναχώρησης η προθεσμία υπαναχώρησης λήγει 12 μήνες μετά το τέλος της αρχικής προθεσμίας υπαναχώρησης (άρθρο 3στ, ν.2251/1994).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά και με το νόμο, εντός 14 ημερών, ασχέτως αν έχει ανοιχθεί η συσκευασία, αρκεί να μην έχει καταστραφεί και υπάρχουν όλα τα περιεχόμενα. Σε προϊόντα που η συσκευασία είναι σφραγισμένη με πλαστική θήκη κι αναγκαστικά καταστρέφεται, πάλι έχεις δικαίωμα επιστροφής.

 

http://www.efpolis.gr/el/diasfalisi-oikonomikon-symefronton-katanaloton/exasfalisi-asfalon-synallagon/59-polisi-apo-apostasi.html

 

http://www.efpolis.gr/el/component/efaq.html

 

Α ωραία. Ευκαιρία να τεστάρο 2 SSD των 500gb και να τους επιστρέψω πίσω την 13η ημέρα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παω να παρω μια 65' uhd απο media.

13 μερες θεαση , ολα στο κουτι τους δεν πεταω τιποτα και την 14η πισω ...

Θα παρω την κυρτη 55αρα τοτε ...

Μετα ενα mac ..

Μια χαρα θα την βγαλω ...

Περνανε τα 15νθημερα αερα και κανω την ζωουλα μου

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...