Προς το περιεχόμενο

αγορα tablet δικηγορου


lospepes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας,

Ειμαι νεο μελος στην ιστοσελιδα και θα ηθελα την βοηθεια σας για αγορα ενος tablet. Αρχικα να σας παραθεσω τις αναγκες που θα ηθελα να μου εξυπηρετει. Ειμαι δικηγορος και λογω δουλειας θα ηθελα ενα tablet και οχι φορητο υπολογιστη για να μπορω να το ανοιγω ευκολα και να το συμβουλευομαι στις αιθουσες των δικαστηριων. Σπιτι μου και στην δουλεια χρησιμοποιω υπολογιστες με λογισμικο windows. Στο tablet θα ηθελα να μεταφερω αρχεια απο αυτους τους υπολογιστες (κυριως ηλεκτρονικα βιβλια-νομολογιες, αρχεια word κ.ο.κ.). Επισης θα ηθελα να μπορω να συνδεσω συμβατο φορητο πληκτρολογιο και να μπορω να δουλεψω σε περιβαλλον office με αυτο αλλα και να υπαρχει θυρα usb. Οσον αφορα την μνημη θα ηθελα να υπαρχει δυνατοτητα επεκτασης αν γινεται. Επιπροσθετα η μπαταρια να διαρκει οσο καλυτερα γινεται να εχει wifi και 4g. Εχω κινητο iphone7 και σαν λογισμικο το ios με εξυπηρετει. Δεν ξερω ομως να χειριζομαι καθολου το itunes και γενικα πιστευω αν δεν κανω λαθος οτι η apple με τις αλλες συσκευες δεν τα παει πολυ καλα απο αποψη συνδεσιμοτητας κατι το οποιο θα με δυσκολευε αρκετα με τα windows και κατ’επεκταση στην μεταφορα αρχειων αλλα και στην ελλειψη θυρας usb που εχουν τα apple. Ολες οι αποψεις δεκτες.

 

Με λιγα λογια για να μην σας ταλαιπωρω θελω ενα tablet με ολες τις λειτουργιες ηλεκτρονικου-φορητου/υπολογιστη πλην αυτη της αναγνωσης CD/DVD και να μπορω να εργαζομαι οπωσδηποτε σε office!!

 

Σας ευχαριστω πολυ για την βοηθειας σας

Με εκτιμηση, Κωστας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, αφού θες και πληκτρολόγιο, γιατί δεν κοιτάς σε κάποιο ultrabook, όπως τα mac mini, ή σε windows το xiaomi air 13'?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχω δει θα ηθελα κατι σε tablet ομως λογω ογκου επειδη κουβαλαω καθημερινα πολλα πραγματα και δεν θα ηθελα επιπλεον βαρος-ογκο. Το πληκτρολογιο δεν ειναι οτι το χρειαζομαι οπωσδηποτε καθημερινα αλλα να μπορει να υπαρχει αυτη η δυνατοτητα. Laptop σημειωτεον εχω αλλα δεν με εξυπηρετει για αυτο που το θελω. Καθε μερα φορτωνομαι σαν γαϊδουρι δεν θα ηθελα μια ακομη τσαντα μεταφορας..???? Ευχαριστω για την απαντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτά που είπα έχουν μικρή διαφορά απο ένα 10άρι τάμπλετ στο βάρος και το μέγεθος.

 

Περίμενε φυσικά και πρόταση σε τάμπλετ, εγώ δεν γνωρίζω κάτι καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν έχεις λεφτά , πάρε microsoft surface 4 pro 12"

είναι πολύ καλύτερο από ότι δείχνει

θα το αγαπήσεις τόσο πολύ , που θα το έχεις και στο κομοδίνο σου και όχι μόνο στην δουλειά σου.

 

αλλά να θυμάσαι , once you go MS surface όλα τα άλλα θα σου μοιάζουν απλές οδοντόπαστες μετά.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλο αυτο μου αρεσε. Δηλαδη θα προτεινατε οπως καταλαβαινω να παω σε ενα υβριδιο laptop-tablet; Και οχι καθαρα σε ενα tablet? Σε καταστηματα ηλεκτρονικων που εχω παει οι πωλητες δυστυχως δεν ειχαν αρκετες γνωσεις να με εξυπηρετησουν για αυτο απευθυνθηκα στο forum και ηδη εχω μεινει ικανοποιημενος απο τις απαντησεις. Μηπως το surface ειναι περισσοτερο για γραφιστες; Θα με εξυπηρετησει δλδ η γραφιδα σε σημειωσεις κλπ; Σας ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lospepes

 

είναι κορυφή σε όλα και κάνει όλα όσα θες και ακόμη περισσότερα που θα ανακαλύψεις όταν το αγοράσεις.

είναι τυπική περίπτωση "¨τρώγοντας έρχεται η όρεξη" , αν έχεις τα λεφτά αγόρασε το και "thank me later"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο ο,τι κατάλαβα θές ενα απλό tablet το οποίο να το έχεις για να γράφεις κάποια πράγμα στο office και να ανοίγεις κάποια αρχεία.Επομένως δεν χρειάζεται να ξοδέψεις αρκετά λεφτά(εκτός αν τα διαθέτεις).Κοίτα το  chuwi surbook .Είναι tablet που μπορεί να κουμπώσει και πληκτρολόγιο οπότε μπορείς να το πάρεις  οποτέ θες εσύ μαζί σου, έχει αρκετά δυνατή μπαταρία για να σε κρατάει, εχεί χώρο που επεκτείνεται. Απο άποψη συνδεσιμότητας έχει 2 θύρες usb + 1 θύρα usb type-c . Αν θές κάτι πιο οικονομικό Link.png Site: εδώ .

Επεξ/σία από d_crazy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χρηματα τα οποια χρειαζονται να ξοδεψω δεν τα ανεφερα γιατι δεν ξερω τι ποσο χρειαζεται για τις λειτουργιες που ανεφερα. Σε καταστηματα ηλεκτρονικων δεν ηξεραν πολλα να μου πουν και οι περισσοτεροι μου προτεινα ipad λογω του οτι εχω iphone παρολο που τους ενημερωνα οτι δεν εχω ιδεα για itunes κλπ και εχω ακουσει οτι ειναι μπερδεμα η συνδεση τους με αλλες συσκευες πλην apple. Τα χρηματα που υπολογιζα ηταν γυρω στα 700€ αλλα αν χρειαστει και παραπανω για να κανω την δουλεια μου θα τα εδινα. Δεν ηξερα καθολου για τα surface ουτε μου τα ειχε προτεινει κανεις. Απο εσας μπηκα και τα εψαξα. Βεβαια εννοειτε οτι αν μπορω να βρω και μια οικονομικοτερη επιλογη δεν θα την επαιρνα αφου θ με εξυπηρετουσε σε αυτα που σας αναφερω. Σκεφτομουν κατι σε android (samsung κλπ) αλλα και σε microsoft δεν θα με ενοχλουσε. Δεν ειχα ποτε tablet και δεν ξερω αν μπορει να με εξυπηρετησει στις λειτουργιες που σας ανεφερα για αυτο εχω μπερδευτει και εγω αλλα και κανεις απο τους πωλητες δεν μπορεσε να με βοηθησει. Θεωρω την βοηθεια σας πολυτιμη και πραγματικα εκτιμω τον χρονο που αφιερωσατε για να μου απαντησετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο θα ηταν να ελεγες και απο που προτιμάς να γινει η αγορα του ταμπλετ.

Αν πχ υπαρχει η δυνατότητα αγορας και απο κινα τοτε οι επιλογες αυξανονται πολύ και επισης θα μπορουσαμε να προτεινουμε και κατι οικονομικο. 

 

Παντως αν δεν υπαρχει οικονομικο προβλημα το surface pro 4 ειναι η καλύτερη αγορα. 

Ουσιαστικα ειναι ενα pc σε σχημα ταμπλετ. Μπορεις να κανεις οτι ακριβως κανεις και στο laptop σου και να  συνδεσεις οτι περιφερειακά θελεις. Εξωτερικα πληκτρολογια, ποντικα, εκτυπωτές και ολα τα αλλα...

 

Παντως, απο οτι μπορω να καταλαβω, οι απαιτησεις σου δεν ειναι και τοσο μεγαλες. Και ενα android ταμπλετ θα μπορουσε να σε καληψει. 

 

Επισης η υποστήριξη γραφιδας ωστε να μπορεις να γραφεις πανω στο ταμπλετ θα σου ηταν χρησημο ή απαραιτητο σε περιπτωση που θες να κοιταξεις κατι αλλο περα απο το surface pro 4?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επαγγελματίας με andoid εμένα δεν μου ταιριάζει! Τώρα το ios είναι εξαιρετικό αλλά και εξαιρετικά υπερεκτιμημένα τα ipad! Δεν θα πήγαινε σε τίποτε λιγότερο από windows!

 

Εσυ αυτό που θες είναι μια συσκευή με:

 

-Μεγάλη αυτονομία

-Ευανάγνωστη οθόνη

-Δυνατότητα να προσθέσεις πληκτρολόγιο 

-Εργονομικό

-Χωρητικότητα ώστε να έχεις επάνω τα αρχεία σου

-Συνδεσιμότητα  

-Να μπορεί να τρέξει την σουίτα office με άνεση 

-Και γιατί όχι να έχει και 4g ωστε να έχει πάντα μαζί σου ιντερνετ και να μην βασίζεσαι στα απαράδεκτα  wifi των Ελληνικών δικαστικών μεγάρων!

 

Εμένα το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό με όλα τα παραπάνω είναι το Samsung Galaxy TabPro S!!!


Επαγγελματίας με andoid εμένα δεν μου ταιριάζει! Τώρα το ios είναι εξαιρετικό αλλά και εξαιρετικά υπερεκτιμημένα τα ipad! Δεν θα πήγαινε σε τίποτε λιγότερο από windows!

 

Εσυ αυτό που θες είναι μια συσκευή με:

 

-Μεγάλη αυτονομία

-Ευανάγνωστη οθόνη

-Δυνατότητα να προσθέσεις πληκτρολόγιο 

-Εργονομικό

-Χωρητικότητα ώστε να έχεις επάνω τα αρχεία σου

-Συνδεσιμότητα  

-Να μπορεί να τρέξει την σουίτα office με άνεση 

-Και γιατί όχι να έχει και 4g ωστε να έχει πάντα μαζί σου ιντερνετ και να μην βασίζεσαι στα απαράδεκτα  wifi των Ελληνικών δικαστικών μεγάρων!

 

Εμένα το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό με όλα τα παραπάνω είναι το Samsung Galaxy TabPro S!!!

 

Αν δεν σε ενδιαφέρει το 4g και εισαι οκ απλά με το wifi το Microsoft Surface Pro 4 είναι η απόλυτη λύση!!!

 

Για εμένα όλα τα άλλα είμαι ημίμετρα...

Επεξ/σία από nikοs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε μου, επειδή έχω ακριβώς αντίστοιχη ανάγκη (κάτι ελαφρύ για επεξεργασία κειμένου και browsing, αντε και καμμια ταινία ή μουσικούλα όταν ταξιδεύω, να είναι ταμπλετ όταν "χαζεύω" και λαπτοπ οταν δουλεύω) θα σου πω οτι τη λύση θα την βρεις στη νεα μόδα των 2 in 1 tablets, όπως το Chuwi που πρότεινε ο φίλος πιό πάνω. Στην ουσία μιλάμε για ταμπλετς με μαγνητικά πλήρως συμβατά πληκτρολόγια π.χ. https://www.germanos.gr/product/asus-transformer-t100tal/20299787/ (στο δείχνω ως τυπο 2in 1 όχι ως πρόταση).

 

Και εδώ θα πρέπει να πάρεις κάποιες αποφάσεις πριν προχωρήσεις:

1. θες μόνο windows (άρα υπάρχουν προτάσεις επώνυμες Asus, HP κτλ) ή μήπως dual boot, δηλαδή και android και windows (άρα πρέπει να πας σε Κινέζικες μάρκες όπως η Chuwi και η Teclast). Εδώ λάβε υπόψιν οτι παρόλο που τα Κινέζικα δείχνουν value for money δεν θα έχεις πρακτικά καμμία εγγύηση (θα πρέπει να το στείλεις πίσω στην Κίνα ακόμα και για έλεγχο) ενω εδώ και ένα 2μηνο περίπου σταματάνε όλα σχεδόν τα ηλεκτρονικά από Κίνα και τα δασμολογούν σε ασύμφορο επίπεδο - το θέμα Τελωνείου μπορεί να το αντιμετωπίσεις εν μερει παραγγέλνωντα από Ευρωπαϊκή αποθήκη κινεζικου μαγαζιού).

 

2. Τι μέγεθος οθόνης θα σε καλύψει? Εγώ αυτή τη στιγμή έχω ένα Teclast dual boot με 10,1 ιντσες (ή 9,7 δεν θυμάμαι) και ενώ είναι εξαιρετικό ως android και ως windows για browsing, για επεξεργασία κειμένου ή xls μου είναι δύσχρηστο (λόγο πρεσβυωπίας και λόγω δυσκολίας σύνδεσης του bluetooth πληκτρολογίου που έχω). Ζαχαρώνω ένα chuwi 12,1 αλλά από Χριστούγεννα και αν βρω λύση για τελωνείο: https://www.gearbest.com/tablet-pcs/pp_592783.html + το αντίστοιχο πληκτρολόγιό του γύρω στα 70 ευρώ.

 

Για μένα π.χ. η εμπειρία android για διασκέδαση δεν καλύπτονται από windows (ενω με αρκετές παραχωρήσεις μπορείς να δουλέψεις κείμενο και xls σε android με τα αντίστοιχα office apps ή τρίτα apps).

Επεξ/σία από pp6210
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας, 

 - Στον φίλο alex θα ήθελα να πω ότι η αγορά του tablet θα ήθελα να γίνει αν γίνεται από Ελλάδα και για λόγους εγγύησης αλλά και προβλημάτων με το τελωνείο. Επίσης η γραφίδα είναι κάτι προαιρετικό για εμένα. Ευχαριστώ πολύ.

 

 -Στον φίλο niko έχω να πω ότι έπιασε το νόημα του τι ζητάω και ευχαριστώ για την πρόταση.

 

-Στον φίλο pp6210 θα ήθελα να πω ότι αυτό το 2 in 1 που λέει κι εγώ ψάχνω αλλά αν γίνεται θα ήθελα να το πάρω από Ελλάδα και όχι από εξωτερικό. Επίσης όσο αφορά την επιλογή λογισμικού δεν έχω ιδέα τι θα με βόλευε. Πάντως κάτι τέτοιο ίσως να μου έκανε.

 

-Γενικά θέλω κάτι σε tablet που να μπορώ να παίρνω μαζί μου στις αίθουσες των δικαστηρίων τα οποία σημειωτέον δεν έχουν τα περισσότερα wifi, στο οποίο θα έχω προφορτώσει είτε θα έχω σε USB, αρχεία νομολογίες, νόμους, αποφάσεις κ.ο.κ. τα οποία ανά πάσα στιγμή να μου είναι διαθέσιμα. Επίσης να μπορώ να συνδέομαι στο internet για να ψάξω να βρω κάτι αλλά και στον ελεύθερο χρόνο μου να μπορώ να έχω και ένα πληκτρολόγιο και να γράφω σε office. Να γλιτώνω δηλαδή το κουβάλημα βιβλίων και να με απαλλάσσει από το περιττό βάρος. Το περιβάλλον εργασίας μου σημειωτέον είναι windows σε δουλειά και σπίτι. Οπότε συνοπτικά γιατί μπορεί να τα λέω και εγώ μπερδεμένα λόγω άγνοιας και με συγχωρείται:

 

-Συνδεσιμότητα wifi και 4g

-Εύκολη μεταφορά και επεξεργασία αρχείων από περιβάλλον windows το οποίο χρησιμοποιούν οι υπόλοιποι υπολογιστές.

-Εργασία και επεξεργασία αρχείων σε περιβάλλον office

-Δυνατότητα σύνδεσης με πληκτρολόγιο και γιατί όχι με scanner ή εκτυπωτή.

- Θύρα usb

- Γενικά ότι κάνει ένα laptop  αλλά με αποσπώμενη touch οθόνη, διότι στις αίθουσες δεν μου χρειάζεται το πληκτρολόγιο ούτε μπορώ να το ακουμπήσω κάπου

-Γιατί όχι να έχει κάμερα και να μπορώ να βλέπω ταινίες, δεν το θέλω για gaming. Θέλω να είναι εργαλείο δουλειάς.

-Να έχει ικανοποιητική μνήμη για τα ηλεκτρονικά βιβλία και τα αρχεία μου (κώδικες, νόμους, κλπ)

-Η οθόνη να είναι περίπου σαν του ipad (όχι το mini).

 

Για την τιμή δεν ξέρω να σας πω πόσα διαθέτω. Αν ένα μηχάνημα έχει 500€ και μπορεί να κάνει όλα τα παραπάνω με αξιοπρέπεια σίγουρα θα το προτιμούσα από κάποιο που κάνει 1500€. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αν πρέπει να δώσω τα 1500€ δεν θα το κάνω διότι είναι ένα εργαλείο δουλειάς αλλά και ένα σοβαρό έξοδο. Το σίγουρο είναι ότι θα προτιμούσα να το πάρω από Ελλάδα. Στο σημείο αυτό θα ήθελα να σας ευχαριστήσω και πάλι. Είναι η πρώτη φορά που συμμετείχα σε κοινότητα και δεν περίμενα τόση βοήθεια! Πιστεύω κλίνω προς κάποια προϊόντα και κατάλαβα προς τα που περίπου θα κινηθώ. Όποια άλλη πρόταση έχετε από την εμπειρία σας είναι ευπρόσδεκτη!!!!! Ελπίζω με αυτό το "θέμα" οι απαντήσεις και τα σχόλια σας να βοηθήσουν και άλλους επαγγελματίες (κάτι για το οποίο είμαι σχεδόν βέβαιος). Αν έχει κανείς κάτι άλλο να προτείνει καλοδεχούμενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...