Προς το περιεχόμενο

Αγορά θερμοστάτη για φυσικό αέριο


snb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

 

Ψάχνω να αγοράσω ένα νέο θερμοστάτη για φυσικό αέριο, ο οποίος να είναι πολύ παραμετροποιήσιμος.

 

 

Σκέφτομαι για tado ή nest, μήπως έχει αγοράσει κάποιος για να μου δώσει περισσότερες πληροφορίες;

 

Οποιαδήποτε άλλη πρόταση δεκτή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχεις επιτοιχιο λεβητα.Συνηθως οι περισσοτεροι  εχουν τον δικο τους θερμοστατη, που στην ουσια ειναι ενα απομακρυσμενο control του καυστηρα.Μπορεις να ρυθμισης θερμοκρασια ζεστου νερου, ζεστου νερου χρησης, βλεπεις βλαβες, πιεση νερου κ.α χωρις να βγενεις εξω.Προφανως μαλλον θα τον εχουν τα ακριβα μοντελα, αλλα ισως να μπορει να αγοραστει και extra  και να συνθεθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θέλεις να κάνεις φίλε μου δεν είναι κάτι τόσο απλό (του τύπου αγοράζω έναν τέτοιο θερμοστάτη τον βάζω και όλα κομπλέ)... Πρέπει η μονάδα σου (λεβητας) να το υποστηρίζει... Ψάξε στο ίντερνετ αν η μονάδα σου υποστηρίζει κάτι τέτοιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θέλεις να κάνεις φίλε μου δεν είναι κάτι τόσο απλό (του τύπου αγοράζω έναν τέτοιο θερμοστάτη τον βάζω και όλα κομπλέ)... Πρέπει η μονάδα σου (λεβητας) να το υποστηρίζει... Ψάξε στο ίντερνετ αν η μονάδα σου υποστηρίζει κάτι τέτοιο...

 

 

ολοι αυτοι οι θερμοστατες 2 λειτουργιες εχουν. On και off. H διαφορα ειναι οτι εχουν ενα λογισμικο μπροστα που καθοριζει ποτε γινεται το on και ποτε το off. Και διαφορα bells and whistles του στυλ απομακρυσμενη εντολη, αισθητηρες που ελεγχουν αν υπαρχει κοσμος στο χωρο κλπ κλπ. Στη βαση τους ομως, ηλεκτρικα, την ιδια δουλεια κανουν.

 

Θεμα συμβατοτητας στη θερμανση δυσκολο εως απιθανο να υπαρχει. Αν ο λεβητας εχει καποιο δικο του bus και μεσα απο αυτο περναει data για λειτουργια πχ αντισταθμισης κλπ τοτε ναι αυτες οι λειτουργιες θα χαθουν, αλλα ειχε τετοιο λεβητα θα ειχε και το σχετικο controller.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω άτομα που βάλανε ατομικό φυσικό αέριο και μείνανε με θερμοστάτη με ροδέλα!!!

 

Σε κάποιους ανθρώπους δεν αρέσουν τα μπλιμπλικια και θέλουν τη ζωή τους απλή. Τους καταλαβαίνω και τους συμμερίζομαι. Βέβαια θα προτιμούσα να είχα τον πιο παραμετροποιήσιμο αν έλυνε το πρόβλημα του ζεστού νερού, αν και πιστεύω ότι είναι θέμα εγκατάστασης. Ξέρετε αυτό με το που ανοίγεις το ζεστό (ΠΑΓΟΣ ΣΙΒΗΡΙΑΣ για λίγο, ΛΑΒΑ μετά κι έτσι κ κάνεις το λάθος και κλείσεις για να μη σπαταλάς νερό, πάρε λίγη Σιβηρία πάλι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει να πάρεις θερμοστάτη χώρου ο οποίος θα είναι ίδια μάρκα με τη μονάδα φυσικού αερίου σου. 

Με αυτό θα έχεις έλεγχο και πλήρη έλεγχο της μονάδας σου (αντιστάθμιση κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάποιους ανθρώπους δεν αρέσουν τα μπλιμπλικια και θέλουν τη ζωή τους απλή. Τους καταλαβαίνω και τους συμμερίζομαι. Βέβαια θα προτιμούσα να είχα τον πιο παραμετροποιήσιμο αν έλυνε το πρόβλημα του ζεστού νερού, αν και πιστεύω ότι είναι θέμα εγκατάστασης. Ξέρετε αυτό με το που ανοίγεις το ζεστό (ΠΑΓΟΣ ΣΙΒΗΡΙΑΣ για λίγο, ΛΑΒΑ μετά κι έτσι κ κάνεις το λάθος και κλείσεις για να μη σπαταλάς νερό, πάρε λίγη Σιβηρία πάλι)

 

Εγώ πάλι πιστεύω ότι μόλις δούνε ότι με τη ροδέλα πληρώνουν τα διπλάσια λεφτά από τους άλλους θα το γυρίζουν σε ηλεκτρονικό θερμοστάτη.

Μιλάμε για 20 ευρώ κόστος ο θερμοστάτης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι πιστεύω ότι μόλις δούνε ότι με τη ροδέλα πληρώνουν τα διπλάσια λεφτά από τους άλλους θα το γυρίζουν σε ηλεκτρονικό θερμοστάτη.

Μιλάμε για 20 ευρώ κόστος ο θερμοστάτης.

 

Α κατάλαβα για ποιον λες λολ. Γιατί κι εγώ με ροδέλα έχω άλλα είναι ηλεκτρονικός. Εσύ λες εκείνον με τη ροδέλα με το διμεταλλικό μέσα. Έχω έναν τέτοιο, δε τον τοποθέτησα ποτέ! Ήταν από τον καυστήρα πετρελαίου στο χωριό κιόλας  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Θα πρέπει να πάρεις θερμοστάτη χώρου ο οποίος θα είναι ίδια μάρκα με τη μονάδα φυσικού αερίου σου. 

Με αυτό θα έχεις έλεγχο και πλήρη έλεγχο της μονάδας σου (αντιστάθμιση κλπ)

Έτσι κι αλλιώς η αντιστάθμιση ρυθμίζεται μια φορά και συνήθως πάνω στον λέβητα. Δεν κερδίζει κάτι με αυτό που λες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολοι αυτοι οι θερμοστατες 2 λειτουργιες εχουν. On και off. H διαφορα ειναι οτι εχουν ενα λογισμικο μπροστα που καθοριζει ποτε γινεται το on και ποτε το off. Και διαφορα bells and whistles του στυλ απομακρυσμενη εντολη, αισθητηρες που ελεγχουν αν υπαρχει κοσμος στο χωρο κλπ κλπ. Στη βαση τους ομως, ηλεκτρικα, την ιδια δουλεια κανουν.

 

Θεμα συμβατοτητας στη θερμανση δυσκολο εως απιθανο να υπαρχει. Αν ο λεβητας εχει καποιο δικο του bus και μεσα απο αυτο περναει data για λειτουργια πχ αντισταθμισης κλπ τοτε ναι αυτες οι λειτουργιες θα χαθουν, αλλα ειχε τετοιο λεβητα θα ειχε και το σχετικο controller.

Λέμε τώρα ίδιο πράγμα χωρίς να καταλαβαινομαατε...

Αν θέλει ο άνθρωπος έναν θερμοστάτη με κάποιους απλούς αυτοματισμους (του τύπου πρόγραμμα εβδομάδος κτλπ) ναι όποιον θερμοστάτη και να πάρει με αυτές τις λειτουργίες θα κάνει δουλειά...

Αν θέλει πάλι να αλλάζει θερμοκρασίες νερού χρήσης /θέρμανσης, να ελέγχει την πίεση νερού και να συμπληρώνει μέσω του θερμοστάτη αν θέλει κτλπ τότε δεν μπορεί απλά να αγοράσει ένα τέτοιο θερμοστάτη (clima manager) χωρίς να το υποστηρίζει η μονάδα του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι κι αλλιώς η αντιστάθμιση ρυθμίζεται μια φορά και συνήθως πάνω στον λέβητα. Δεν κερδίζει κάτι με αυτό που λες...

 

 

Τεχνικά δεν μπορώ να στο εξηγήσω αλλά σε ατομική μονάδα λέβητα συγγενή μου με τον εργοστασιακό θερμοστάτη του λέβητα και με εξωτερικό αισθητήρα περιβάλλοντος σε διαμέρισμα είδαν διαφορά κατανάλωσης σε 1 χρόνο περίπου 20%.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τεχνικά δεν μπορώ να στο εξηγήσω αλλά σε ατομική μονάδα λέβητα συγγενή μου με τον εργοστασιακό θερμοστάτη του λέβητα και με εξωτερικό αισθητήρα περιβάλλοντος σε διαμέρισμα είδαν διαφορά κατανάλωσης σε 1 χρόνο περίπου 20%.

 

Είχαν πριν τον λέβητα με αντιστάθμιση (κι εξωτερικό αισθητήρα) άλλα με άλλο θερμοστάτη κι είχαν +20% κατανάλωση? Τι είδους θερμοστάτη όμως? Με PiD ή απλό? Δούλευε σωστά η αντιστάθμιση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...