Προς το περιεχόμενο

Αγορά θερμοστάτη για φυσικό αέριο


snb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Α μαλιστα, να ασχοληθουμε με τους μεγιστανες μετα και μονο.Οι περισσοτεροι σε τετοια σπιτακια μενουμε.Εννοειτε οτι θες ανακυκλοφορια για 5οροφη οικοδομη, γιατι μετα, μεχρι να παει το νερο απο το υπογειο στον 5, θα ανοιγεις την βρυση το μεσημερι και θα κανεις μπανιο το απογευμα.Η σε ενα τεραστιο σπιτι- μεζονετα φραγκατου.

 Παντως πανω απο 30-40 οικοδομες στην πολη μου, που ηταν μαγκες προ κρισης, το κοψανε το ΖΝΧ .Το γυρισανε στο θερμοσιφωνα και στο επιτοιχιο αεριο.

Ποσα ειναι τα φραγκοδιφραγκα και με τι ζεστανεις το νερο.

 

ηλιακο βεβιασμενης και πετρελαιο, η διαφορα με την ανακυκλοφορια ανοιχτη η κλειστη (με τον κυκλοφορητη της ανακυκλοφοριας off δηλαδη) ειναι 1lt πετρελαιο/μερα 1.5 στα χειροτερα του (0 ηλιος/βροχη ολη μερα κλπ) μετρημενο 5-6 φορες, στη μεση του χειμωνα και ΣΚ που κανω χρηση του νερου (γιατι καθημερινες προφανως ειμιαι εκτος, κανω ενα ντουζ το πρωι πριν φυγω κι ενα το βραδυ)

 

300lt δοχειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ξεθάβω αυτό το παλιό θέμα μιας και είμαι στη γύρα για αγορά θερμοστάτη για ατομικό καυστήρα φυσικού αερίου.

Ήμουν σχεδόν έτοιμος να παραγγείλω αυτόν Siemens REV24 - επώνυμος, αξιόπιστος, με PID για να υπολογίζει τη θερμική αδράνεια, βήμα μέτρησης ανά 0,2 οC κ.α.. αλλά, χαζός.. καμιά smart λειτουργία..

Αξίζει λοιπόν να πάω στον siemens, ή να πάω σε κάποιον πιο έξυπνο? η εξοικονόμηση που προσφέρει ο siemens αξίζει για καυστήρα πετρελαίου, αξίζει όμως και για φυσικού αερίου? μήπως η διαφορά στις καταναλώσεις, και κατά συνέπεια στις χρεώσεις, ανάμεσα σε αυτόν και κάποιον έξυπνο είναι αμελητέες, όποτε με βολέψει καλύτερα από θέμα λειτουργιών κάποιος έξυπνος?

Το σπίτι είναι νεόκτιστο, και δεν έχω κάποια άλλη εμπειρία από καυστήρα φυσικού αερίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, vagos789 είπε

Εδω και 10 χρονια δεν αγοραζω τιποτα siemens

Γιατι δεν παιρνεις εναν Hager EK530

Φαίνεται να χει και αυτός PID όπως ο Siemens. Τον έχει εσύ? Έχεις δει διαφορές στην κατανάλωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω απλα προτιμω την hager για ηλεκτρολογικο υλικο και δεν με εχει απογοητευσει

Οχι δεν πολυπιστευω σε αυτα τα διαφορα smart PID κτλ, το οποιο οφελος θεωρω οτι θα ειναι marginal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/10/2020 στις 12:00 ΜΜ, johnieXoX είπε

Ξεθάβω αυτό το παλιό θέμα μιας και είμαι στη γύρα για αγορά θερμοστάτη για ατομικό καυστήρα φυσικού αερίου.

Ήμουν σχεδόν έτοιμος να παραγγείλω αυτόν Siemens REV24 - επώνυμος, αξιόπιστος, με PID για να υπολογίζει τη θερμική αδράνεια, βήμα μέτρησης ανά 0,2 οC κ.α.. αλλά, χαζός.. καμιά smart λειτουργία..

Αξίζει λοιπόν να πάω στον siemens, ή να πάω σε κάποιον πιο έξυπνο? η εξοικονόμηση που προσφέρει ο siemens αξίζει για καυστήρα πετρελαίου, αξίζει όμως και για φυσικού αερίου? μήπως η διαφορά στις καταναλώσεις, και κατά συνέπεια στις χρεώσεις, ανάμεσα σε αυτόν και κάποιον έξυπνο είναι αμελητέες, όποτε με βολέψει καλύτερα από θέμα λειτουργιών κάποιος έξυπνος?

Το σπίτι είναι νεόκτιστο, και δεν έχω κάποια άλλη εμπειρία από καυστήρα φυσικού αερίου.

ριξε μια ματια σε αυτο το οποιο ειναι σαφως πιο ακριβο ειναι smart με 0,1 βήμα μέτρησης αλλά το εχει σήμερα ο κοτσοβολος  σε προσφορά από 180 σε 145 (netatmo = legrand )

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/thermostates/139754-netatmo-θερμοστάτης-για-smartphones?cmicc=skroutz 

https://www.netatmo.com/el-gr/energy/thermostat

αν το συνδυάσεις κ με τις βαλβίδες εχε υπόψιν σου οτι η καθε βαλβίδα παιζει ελλαδα 70-80 ε 

το παρακολουθείς απο κινητο η ονλινε 

image.png.b1fc7e8ff7c6b723ba8276509e56a4a6.png

 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 23/10/2020 at 13:11, sndev said:

ριξε μια ματια σε αυτο το οποιο ειναι σαφως πιο ακριβο ειναι smart με 0,1 βήμα μέτρησης αλλά το εχει σήμερα ο κοτσοβολος  σε προσφορά από 180 σε 145 (netatmo = legrand )

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/thermostates/139754-netatmo-θερμοστάτης-για-smartphones?cmicc=skroutz 

https://www.netatmo.com/el-gr/energy/thermostat

αν το συνδυάσεις κ με τις βαλβίδες εχε υπόψιν σου οτι η καθε βαλβίδα παιζει ελλαδα 70-80 ε 

το παρακολουθείς απο κινητο η ονλινε 

image.png.b1fc7e8ff7c6b723ba8276509e56a4a6.png

εχεις τον νετατμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλημέρα!
Εχω έναν λέβητα φυσικού (μοντέλο: ARISTON CLAS ONE 24 - 3301021)
έβαλα θερμοστάτη της siemens (μοντέλο rds110)
Διαβάζοντας είδα οτι θα ηταν καλύτερη επιλογή να επιλέξω τον ARISTON  CUBE S NET,  ωστε με το Ariston Net να έχουν καλύτερη/πλήρη επικοινωνία μεταξυ τους.....
Ισχυει και αν ναι, τι διαφορές θα υπάρχουν στην πράξη???
Θα χρειαστεί να αλλαξω κατι στις καλωδιώσεις / συνδεσμολογία ή απλως "βγαζω τον εναν -βάζω τον αλλο"??
Eυχαριστω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Pr3D@t0R είπε

Καλημέρα!
Εχω έναν λέβητα φυσικού (μοντέλο: ARISTON CLAS ONE 24 - 3301021)
έβαλα θερμοστάτη της siemens (μοντέλο rds110)
Διαβάζοντας είδα οτι θα ηταν καλύτερη επιλογή να επιλέξω τον ARISTON  CUBE S NET,  ωστε με το Ariston Net να έχουν καλύτερη/πλήρη επικοινωνία μεταξυ τους.....
Ισχυει και αν ναι, τι διαφορές θα υπάρχουν στην πράξη???
Θα χρειαστεί να αλλαξω κατι στις καλωδιώσεις / συνδεσμολογία ή απλως "βγαζω τον εναν -βάζω τον αλλο"??
Eυχαριστω!!!

Λογικά τομονο  + που θα έχεις ειναι να εχεις διαγνωση βλαβών απο το θερμοστατη & ρυθμισεις ΖΝΧ και θερμανσης.Αλλα εφόσον εχει και εξω το μηχανημα οθονη και βλεπεις τις βλαβες & ρυθμισεις εκει δεν ξέρω το κόστος του,αλλα πιστευω δε χρειαζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Pr3D@t0R είπε

Καλημέρα!
Εχω έναν λέβητα φυσικού (μοντέλο: ARISTON CLAS ONE 24 - 3301021)
έβαλα θερμοστάτη της siemens (μοντέλο rds110)
Διαβάζοντας είδα οτι θα ηταν καλύτερη επιλογή να επιλέξω τον ARISTON  CUBE S NET,  ωστε με το Ariston Net να έχουν καλύτερη/πλήρη επικοινωνία μεταξυ τους.....
Ισχυει και αν ναι, τι διαφορές θα υπάρχουν στην πράξη???
Θα χρειαστεί να αλλαξω κατι στις καλωδιώσεις / συνδεσμολογία ή απλως "βγαζω τον εναν -βάζω τον αλλο"??
Eυχαριστω!!!

αφου στα ειπα, τι ρωτας;;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλημέρα . Ψάχνω θερμοστάτη φυσικού αερίου οικονομικό wifi έτσι ώστε να κάνω 2 πράγματα . Δεν ξέρω αν το κάνουν όλοι αέριο έβαλα πριν 2 χρόνια και ο θερμοστάτης ήταν απλός .

Θέλω να τον προγραμματίσω να ανάβει 7 με 8 το πρωί που ξυπνάμε και το παιδί ετοιμάζετε για το σχολείο , 1:30 με 3 το μεσημέρι που το παιδί γυρίζει απο το σχολείο και 8 με 9 το βράδυ που θα γύρισει απο τα Αγγλικά ή την ενόργανη και θα κάνει μπάνιο να έχει ζέστη μέσα το σπίτι .

Φυσικά να μπορώ αν είμαι στο γραφείο και ξαφνικά βγάλει ψοφόκρυο να μπω να το ανάψω μέσω του κινητού μου ανά πάσα στιγμή της ημέρας .

Το 2ο λογικά το κάνουν όλοι . Με το 1ο τι γίνεται ;

Έχουμε κάποια πρόταση ; Δεν θέλω να ξεφύγω σε λεφτά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 2/2/2021 στις 10:52 ΠΜ, Pr3D@t0R είπε

Καλημέρα!
Εχω έναν λέβητα φυσικού (μοντέλο: ARISTON CLAS ONE 24 - 3301021)
έβαλα θερμοστάτη της siemens (μοντέλο rds110)
Διαβάζοντας είδα οτι θα ηταν καλύτερη επιλογή να επιλέξω τον ARISTON  CUBE S NET,  ωστε με το Ariston Net να έχουν καλύτερη/πλήρη επικοινωνία μεταξυ τους.....
Ισχυει και αν ναι, τι διαφορές θα υπάρχουν στην πράξη???
Θα χρειαστεί να αλλαξω κατι στις καλωδιώσεις / συνδεσμολογία ή απλως "βγαζω τον εναν -βάζω τον αλλο"??
Eυχαριστω!!!

το ίδιο μοντέλο λέβητα έχω και εγώ. Για θερμοστάτη έχω ένα 'Smart' HYSEN  HY607-BL-WiFi.

Πάντα είχα παρατηρήσει, ότι όταν έχω τον θερμοστάτη στο 20, ο λέβητας άναβε στα 19 και έσβηνε στα 21. Δηλαδή ήταν όλη μέρα στο On/Off. Με μία ρύθμιση μπορώ να το βάλω και στα 20 +/- 0.5 για να ανάβει στους 19.5 και να σβήνει στα 20.5.

Τελευταία είδα οτι υπάρχει και το σύστημα που κρατάει σταθερή θερμοκρασία, που χρειάζεται ένα "modulating thermostat" σαν το Cube S (NET) / Sensys από την Ariston.

Στο modulating σύστημα ο λέβητας δεν σβήνει τόσο συχνά και πρέπει να ειναι ποιο οικονομικό επειδή δεν δουλεύει στο full.

https://www.flowhydronics.com/blog/modulating-thermostats

https://www.ariston.com/en-uk/the-comfort-way/tips-and-tricks/how-does-a-modulating-thermostat-work/

Ξέρει κανείς αν φτάνει να πάρω το Cube S Net της Ariston και μετά θα δουλεύει; Ή χρειάζομαι και κάτι άλλο όπως τον εξωτερικό αισθητήρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...