Προς το περιεχόμενο

Επιστήμονες συμπέραναν πως το σύμπαν δεν θα έπρεπε κανονικά να υπάρχει


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οποιος ειναι εναντια στον Θεο ειναι εναντια στην επιστημη.
Αν ειμαστε σε simulatorα τοτε Θεος μας ειναι ο προγραμματιστης.
Αν εμεις δωσουμε ζωη σε ενα ρομποτ αυριο μεθαυριο 100% αυτονομο με αντιληψη του εαυτου του και τις πραγματικοτητας.. Τοτε ειμαστε οι πραγματικοι Θεοι του.

Ο χριστιανισμος ο ιδιος λεει πως ειμαστε σε simulatorα και πως δεν ειναι η πραγματικη μας ζωη αλλα μια δοκιμασια... Βασικα νομιζω κατι τετοιο λενε ολες οι θρησκειες.Σε ολες σχεδον υπαρχει ο παραδεισος..με καποια μορφη ή τροπο.. 
Οποτε οσοι φανατικα πιστευουν σε θρησκειες ή ακομα χειροτερα χλευαζουν ειναι σαν να χλευαζουν τη θεωρια του ματριξ. 


Το μονο που αλλαζει στο ματριξ απο τον χριστιανισμο ειναι το theme η ουσια παραμενει η ιδια.

Και ναι ειμαι αθρησκος./αθεος αλλα οχι λογο μοδας.

 

Ο δωδεκαθεισμος παντως ειναι η πιο κοντινη θρησκεια που προσομοιωνει το ματριξ.
Αραγε οι 12θεοι λετε να ηταν τιποτα προγραμματιστες; :P
Αμα ειναι ενας ο θεος τοτε ειμαστε indie simulator..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ακόμα θυμάμαι όταν πρωτοφτιαχτηκε το CERN που λέγανε πως θα ανοίξει η γη και θα μας καταπιεί μια μαύρη τρύπα !

 

πολλα μπορουν να συμβουν με εναν επιταχυντη σωματιδιων..

https://www.youtube.com/watch?v=1j4gO9sR7zs&gl=CA

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος ειναι εναντια στον Θεο ειναι εναντια στην επιστημη.

Αν ειμαστε σε simulatorα τοτε Θεος μας ειναι ο προγραμματιστης.

Αν εμεις δωσουμε ζωη σε ενα ρομποτ αυριο μεθαυριο 100% αυτονομο με αντιληψη του εαυτου του και τις πραγματικοτητας.. Τοτε ειμαστε οι πραγματικοι Θεοι του.

 

Ο χριστιανισμος ο ιδιος λεει πως ειμαστε σε simulatorα και πως δεν ειναι η πραγματικη μας ζωη αλλα μια δοκιμασια... Βασικα νομιζω κατι τετοιο λενε ολες οι θρησκειες.Σε ολες σχεδον υπαρχει ο παραδεισος..με καποια μορφη ή τροπο.. 

Οποτε οσοι φανατικα πιστευουν σε θρησκειες ή ακομα χειροτερα χλευαζουν ειναι σαν να χλευαζουν τη θεωρια του ματριξ. 

 

 

Το μονο που αλλαζει στο ματριξ απο τον χριστιανισμο ειναι το theme η ουσια παραμενει η ιδια.

 

Και ναι ειμαι αθρησκος./αθεος αλλα οχι λογο μοδας.

 

Ο δωδεκαθεισμος παντως ειναι η πιο κοντινη θρησκεια που προσομοιωνει το ματριξ.

Αραγε οι 12θεοι λετε να ηταν τιποτα προγραμματιστες; :P

Αμα ειναι ενας ο θεος τοτε ειμαστε indie simulator..

 

 

Άρα είσαι ενάντια στην επιστήμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχόλια στο insomnia σε επιστημονικά άρθρα, αξία ανεκτίμητη...

 

Ρε μάγκες, εγώ δεν μπορώ να κάνω καν visualize στο μυαλό μου πως μπορεί να είναι η αντιύλη ή το αντιπρωτόνιο πόσο μάλλον να κατανοήσω το άρθρο έστω σε ένα ποστοστό 10% και να κάτσω να γράψω και σχόλιο.........................ΣΤΑ ΣΟΒΑΡΑ!!!!!

 

Η-Μ-Α-Ρ-Τ-Ο-Ν!!!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν μη το κουράζεται θα σας πω εγώ, όλα έγιναν τυχαία μην το κουράζουμε με πειράματα και θεωρίες, επίσης είμαστε το μοναδικό ανθρώπινο είδος στο σύμπαν και είμαστε πολύ τυχεροί για αυτό. Όταν αποδειχθεί κάτι αντίθετο απο αυτό τα ξαναλέμε !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Μα προφανώς γι'αυτό και υπάρχει το σύμπαν γιατί η ύλη είναι περισσότερη.

 

Κοίτα να δεις το ίδιο έγινε και με το οξυγόνο στον πλανήτη.

 

Επί 3δις έτη και υπήρχε μία απόλυτη εξίσωση μεταξύ των βακτηριδίων που παρήγαγαν οξυγόνο και αυτών που παρήγαγαν θειάφι και αντιδρούσε με το παραγόμενο οξυγόνο.  Επίσης η  φυσική κατανάλωση οξυγόνου από την οξείδωση πετρωμάτων κρατούσαν το επίπεδο αυτού στο 5-18% των σημερινών επιπέδων. 

 

Και μόλις εμφανίστηκε το πρώτο πολύ-κυτταρικό ζώο στην επιφάνεια των ωκεανών και άρχισε να χέζει, πέσανε τα σκατά του στο βυθό. Καταπλάκωσε τους οργανισμούς που παρήγαγαν θειάφι, και οδήγησε στην οξυγόνωση των ωκεανών. 

 

(σε γενικές γραμμές, για πιο λεπτομερή αναφορά να σου πω βιβλίο να διαβάσεις).

 

 

Πόσο μικροί είμαστε άραγε

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος ειναι εναντια στον Θεο ειναι εναντια στην επιστημη.

Αν ειμαστε σε simulatorα τοτε Θεος μας ειναι ο προγραμματιστης.

Αν εμεις δωσουμε ζωη σε ενα ρομποτ αυριο μεθαυριο 100% αυτονομο με αντιληψη του εαυτου του και τις πραγματικοτητας.. Τοτε ειμαστε οι πραγματικοι Θεοι του.

 

Ο χριστιανισμος ο ιδιος λεει πως ειμαστε σε simulatorα και πως δεν ειναι η πραγματικη μας ζωη αλλα μια δοκιμασια... Βασικα νομιζω κατι τετοιο λενε ολες οι θρησκειες.Σε ολες σχεδον υπαρχει ο παραδεισος..με καποια μορφη ή τροπο.. 

Οποτε οσοι φανατικα πιστευουν σε θρησκειες ή ακομα χειροτερα χλευαζουν ειναι σαν να χλευαζουν τη θεωρια του ματριξ. 

 

 

Το μονο που αλλαζει στο ματριξ απο τον χριστιανισμο ειναι το theme η ουσια παραμενει η ιδια.

 

Και ναι ειμαι αθρησκος./αθεος αλλα οχι λογο μοδας.

 

Ο δωδεκαθεισμος παντως ειναι η πιο κοντινη θρησκεια που προσομοιωνει το ματριξ.

Αραγε οι 12θεοι λετε να ηταν τιποτα προγραμματιστες; :P

Αμα ειναι ενας ο θεος τοτε ειμαστε indie simulator..

 

 

Απλά πάλι παιχνίδι με τις λέξεις είναι.

 

Όχι η επιστήμη δεν πιστεύει σε θεό με την θρησκευτική έννοια...

 

Απλά κάποιοι σφετερίζεστε κάποιους όρους πχ "γενεσιουργό αίτιο" ή "δημιουργός αιτία" για να την ταυτίσετε με την θρησκευτική έννοια του θεού...

 

Όχι θεός δεν υπάρχει, ακόμη και να μας έφτιαξε ένας εξωγήινος πολιτισμός δεν είναι ο θεός μας..

 

Όπως δεν είμαστε οι θεοί ενός ποντικιού που δημιουργήσαμε με τεχνητή γονιμοποίηση ή ενός ρομπότ...

 

Ναι κάποιος από εμάς ξέρει πως να το φτιάξει

 

Ναι κάποιος από εμάς το δημιούργησε για τον όποιο προσωπικό του ή αντικειμενικό λόγο

 

αλλά δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ θρησκευτική ταύτιση...

 

Δηλαδή δεν έχει πλήρη έλεγχο ο δημιουργός με το δημιούργημα και πάντα εφαρμόζονται οι νόμοι της φυσικής που ο δημιουργός δεν ελέγχει και μάλιστα ελέγχεται απο αυτούς.

 

Πχ μπορώ να καταστρέψω το ρομπότ (όπως μπορώ να σκοτώσω έναν άνθρωπο με όπλο πχ) αλλά δεν σημαίνει αυτό ότ το ελέγχω δεν μπορώ με την θέληση μου να αποφασίσω τι θα κάνει η να το μεταστοιχειώσω σε κάτι άλλο ή να αλλάξω θέση μαζί του κτλ κτλ κτλ

 

μπορώ να το προγραμματίσω να κάνει κάτι που ορίζουν οι νόμοι της φυσικής αλλά δεν μπορώ πχ να το κάνω να μεταμορφωθεί σε δράκο και να αρχίζει να πετάει στο διάστημα με ταχύτητα μεγαλύτερη απο αυτή του φωτός...

 

Αν είναι απλά μια δύναμη/ένα γεγονός (λέω κάτι στην τύχη: η κεντρική μήτρα ενέργειας των πάντων)  πάλι δεν έχει σχέση με τον θρησκευτικό θεό

 

δηλαδή δημιουργηθήκαμε από μια συνέπεια κάποιων πραγμάτων όπως πχ αν φτύσω τώρα στο πάτωμα μπορεί να δημιουργηθεί ζωή με την μορφή μονοκύτταρων οργανισμών που ήταν στο χώμα και μέσα τους πιο μικροί οργανισμοί να δημιουργήσουν πολιτισμό ή και εγώ δεν ξέρω τι... το σάλιο που έφτυσα είναι η ενέργεια και ο λόγος που γίνανε όλα αυτά αλλά δεν είναι ο θρησκευτικός θεός των μονοκύτταρων οργανισμών ή των ακόμη πιο μικρών πολιτισμών που μπορεί μέσα τους να κρύβουν... το ίδιο δεν είμαι και εγώ που έφτυσα.. απλά συνέβη μια πράξη/ένα συμβάν και δημιουργήθηκε κάτι.

 

 

και η αλήθεια είναι ότι ακόμη και όταν κλάνουμε δημιουργούνται και πεθαίνουν εκατομμύρια ζωές και αλλάζουν εκατομμύρια ισορροπίες στο περιβάλλον και στον μικρόκοσμο...

 

άλλο θεός στην θρησκεία λοιπόν και άλλο ή όποια αιτία μας δημιούργησε είτε ειναι ένα γεγονός είτε κάποια άλλη βιολογική ύπαρξη.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..ή έστω τον παράγοντα του Εδεσσαικού.

 

Κύριε Μάτσιο ισχυρίζεται η Καλαμαριά ότι είχε την καλή διάθεση με το πρόβλημα που προέκυψε και με την παρουσία ενός επόπτη να γίνει...

 

Εγώ δε μπορώ να καταλάβω γιατί

1. Κάποιοι έχετε άποψη για ένα θέμα το οποίο δεν αγγίζετε ούτε από γνώση αλλά ούτε από κοινή λογική.

2. Γιατί ασχολείστε με αυτό το θέμα δεδομένου ότι:

α) Οι κοινοί θνητοί δεν καταλαβαίνουμε

β) Δεν αφορά κανέναν πέρα από αυτούς που ασχολούνται

γ) Πετάτε στο τέλος την λέξη "ΘΕΟΣ" και τερματίζετε τα επιχειρήματά σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Θεός ειναι η ενέργεια. Το ρομπότ το προγραμματίζεις.

Η επιστήμη κυνηγάει να βρει το Θεό.

Βαριέμαι να γράφω κατεβατα σε άσχετους με ολα αυτά.

Υπάρχει και το Google.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριε Μάτσιο ισχυρίζεται η Καλαμαριά ότι είχε την καλή διάθεση με το πρόβλημα που προέκυψε και με την παρουσία ενός επόπτη να γίνει...

 

Εγώ δε μπορώ να καταλάβω γιατί

1. Κάποιοι έχετε άποψη για ένα θέμα το οποίο δεν αγγίζετε ούτε από γνώση αλλά ούτε από κοινή λογική.

2. Γιατί ασχολείστε με αυτό το θέμα δεδομένου ότι:

α) Οι κοινοί θνητοί δεν καταλαβαίνουμε

β) Δεν αφορά κανέναν πέρα από αυτούς που ασχολούνται

γ) Πετάτε στο τέλος την λέξη "ΘΕΟΣ" και τερματίζετε τα επιχειρήματά σας.

https://www.youtube.com/watch?v=xWpDGLgL24w

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δουμε λοιπον...

Εαν βαλουμε απειρες μαιμουδες να βαρανε τυχαια πληκτρα σε μια γραφομηχανη, για απειρο χρονο, ειναι δυνατον καποια στιγμη να γραψουν τον "Αμλετ"?

 

-Για αυτους που θα απαντησουν "οχι" παρακαλω προσπεραστε - Το οτι δεν μπορειτε να χωνεψετε την αινια του απειρου και τη δυναμη των πιθανοτητων, δεν ειναι καν προβλημα για σας, γιατι δεν το καταλαβαινετε σαν προβλημα καν.

 

-Για τους υπολοιπους ("ναι"), δεν μπορουμε απλα να υποθεσουμε οτι ηταν ενα τυχαιο γεγονος μεσα στο φασμα των γεγονοτων?

 

-Για τους "Θεος" ενα εχω να πω.

Αει ο θεος ο μεγας γεωμετρει.

   3,1   4    1     5          9       και παει λεγοντας...

 

Ολα ειναι στοχευμενα τυχαια και τυχαια στοχευμενα.

 

Καλημερα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα την επιστήμη τη χρειαζόμαστε και έχει κάνει πολλά για τον άνθρωπο.

Σίγουρα υπάρχουν πράγματα και έννοιες στο σύμπαν δύσκολα να εξηγηθούν και περισσότερο δύσκολα

να αποδειχθούν.
 
Οι επιστήμονες όμως μας λένε πάντα την αλήθεια ή μας λένε αυτό που θέλουμε να ακούσουμε ή αυτό που θα μας αρέσει να το ακούσουμε.
 
Πριν 50 χρόνια μας είπαν και μας έδειξαν ότι πήγαν στο φεγγάρι ως απόδειξη μας έφεραν και κάποιες πέτρες.

Μετά από 50 χρόνια μαθαίνουμε ότι αυτό που τότε βλέπαμε με ανοιχτό το στόμα ήταν ένα παραμύθι και μία

καλοστημένη θεατρική παράσταση,οι δε πέτρες που μας έδειξαν ήταν από κάποια έρημο της Νεβάδα.

 

Μετά από 50-100 χρόνια μήπως  τα παιδιά μας μάθουν ότι και αυτά είναι ένα παραμύθι;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...