Προς το περιεχόμενο

Πιστοποιήσεις CCNA κτλ


penkon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά. Υπάρχει κανείς που να έχει εμπειρίες σχετικά με τις πιστοποιήσεις CCNA? Ενδιαφέρομαι να κάνω μαθήματα της Cisco αλλά δεν ξέρω ποια σχολή να επιλέξω. Τα χρήματα είναι πολλά σε οποιονδήποτε εκπαιδευτικό φορέα κι αν πάω. Στην HAU είναι κάπου στα 3.000 συν κόστος πιστοποίησης. Επίσης ρώτησα και στην Interlei και μου είπαν στα 1.500 κάτι, χωρίς κόστος πιστοποίησης αλλά παρέχεται έκπτωση 60%. Η έκπτωση δίνεται από την Cisco στους σπουδαστές της, οπότε φαντάζομαι θα ισχύει και στις υπόλοιπες σχολές, όπως επίσης και Βεβαιώσεις Παρακολούθησης από την Cisco. Ποια είναι η άποψη σας σχετικά με την Interlei? Δεν μπορώ να βρω πουθενά κριτικές. Για OteAcademy, τι πιστεύετε; Η HAU και η Interlei παρέχουν 280 ώρες εκπαίδευσης. Η OteAcademy 120 ώρες και κάποια άλλα προσφέρουν λιγότερες ώρες. Προσωπικά το ιδανικό θα ήταν οι 280 ώρες να ολοκληρωθούν σε 3 μήνες και όχι σε 8 μήνες. Επίσης, είδα ότι υπάρχει και το MasterKEK το οποίο προσφέρει 80 ώρες με 600 ευρώ. Δεν ξέρω ποιο από όλα να επιλέξω. Σκέφτομαι να επιλέξω Interlei. Θα προτιμούσα HAU αλλά είναι πάρα πολλά τα χρήματα. Για OteAcademy και λοιπές σχολές, έχω την εντύπωση πως δεν θα είναι τόσο "αξιόπιστες" ως προς την εκπαίδευση κτλ. Στην ουσία δεν έχω ιδέα τι γίνεται με τις υπόλοιπες σχολές ούτε σε αυτές που αναφέρομαι. Γενικά πηγαίνω στα τυφλά. Αυτό που φοβάμαι είναι να μην δώσω τα χρήματα μου τσάμπα. Τουλάχιστον θέλω να ξέρω ότι θα εκπαιδευτώ σωστά, χωρίς να αδιαφορούν οι καθηγητές. Επιπλέον δεν ξέρω κατά πόση αξία θα έχει μία πιστοποίηση CCNA χωρίς πτυχίο τριτοβάθμιας. Οι δικές μου "σπουδές" είναι Τεχνικός Δικτύων σε Τ.Ε.Ε και Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής με Πολυμέσα σε δημόσιο Ι.Ε.Κ. Παρόλα αυτά, έχω εργαστεί ως τεχνικός υπολογιστών σε καταστήματα υπολογιστών. Γενικά έχω κάποιες γνώσεις πάνω στην Πληροφορική και ψάχνομαι. Τα δίκτυα από την άλλη θα έλεγα ότι δεν τα κατέχω ιδιαίτερα, οπότε σίγουρα θα ήθελα μία βοήθεια ή τουλάχιστον να έχω κάποιον να με καθοδηγεί. Έχω διαβάσει κατά καιρούς σε διάφορα άλλα forum ότι το καλύτερο θα ήταν να διαβάσεις μόνος σου, με τα βιβλία της Cisco χωρίς να επενδύσεις τόσα πολλά χρήματα σε σχολές και να πληρώσεις μόνο τις εξετάσεις πιστοποίησης. Δεν ξέρω όμως αν θα τα καταφέρω γιατί όπως είπα χρειάζομαι λίγη καθοδήγηση. Επιπλέον, στην σχολή θα δοθεί και Βεβαίωση Παρακολούθησης το οποίο θα μπορέσω να το βάλω και στο βιογραφικό. Θα κάνει τίποτα; ή μπα; Αλλά από την άλλη αν αποτύχω στις εξετάσεις, που είναι οι ενότητες πριν δώσω για το CCNA? Τι κάνω; Πάλι χρήματα; Πολύ μεγάλο μπέρδεμα. Αν τυχόν ξεκινήσω να διαβάζω από μόνη μου, ποια είναι τα βιβλία που μου προτείνετε να πάρω και σε ελληνική έκδοση αλλά και αγγλική. Περιμένω τις συμβουλές σας. Σας ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για CCNA παρε ενα πακετο switch/router κλπ απο ebay και διαβασε μονος σου και πληρωσε μονο τα εξεταστικα που ειναι (αναλογικα) λιγα. 3 χιλιαρικα ειναι πεταμενα λεφτα γιατι ποτε δε τα βγαλεις πισω (εννοω απλα οτι το CCNA πλεον δε σου εξασφαλιζει κανα τρελλο μισθο)

 

Και χωρις πτυχιο τριτοβαθμιας θα ελεγα σιγουρα μη πληρωσεις, γιατι μονο του το CCNA ειναι σχεδον τιποτα, θελει να ανεβεις τουλαχιστον μια βαθμιδα (δηλαδη CCNP Και πανω) για να πεις οτι εχεις κατι στα χερια σου. Οποτε ξεκινα το CCNA μονος κι αν δεις οτι σου καθεται το αντικειμενο βλεπεις τι κανεις για παραπανω, γιατι αν δε σου καθεται να πεταξεις τριχιλιαρα ... εγω δε θα το κανα.

 

Α και υπαρχουν δεκαδες οικονομικα e-learning  στα αγγλικα, με βιντεο κλπ, αν θεωρεις οτι θες βοηθεια που δε κοστιζουν ουτε το 1/10. Lynda, CBTnuggets κλπ.

 

βιβλια, τα standard ειναι το βασικο της cisco -> https://www.amazon.co.uk/CCNA-Preparation-Library-Self-Study-Guide/dp/1587054647

 

και το βοηθημα -> https://www.amazon.co.uk/CCNA-Certified-Network-Associate-640-802/dp/0470901071

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν επείγει ή δεν υπάρχει συγκεκριμένη ημερομηνία που χρειάζεται να έχεις την πιστοποίηση θα σου πρότεινα απλά να πάρεις μερικά βιβλία για το CCNA και να χτίσεις ενα homelab μόνος σου (με μεταχειρισμένα απο ebay) έτσι θα μάθεις περισσότερα αποτι με τα μαθήματα λίγων ορών και μάλιστα στην ελλάδα (γενικά δεν εμπιστεύομαι την εκπαίδευση στην χώρα πόσο μάλλον την παραεκπαιδευση/φροντιστήρια κτλ)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα στη hau επειδή έχω εμπειρία αξίζει να πας.Είχαν πάρει και βραβείο για μια απο τις καλύτερες cisco ακαδημίες στην Ευρώπη.Εντάξει τα λεφτά είναι αρκετά  για την εποχή μας αλλά ειδικά αν δεν έχεις εμπειρία απο δίκτυα θα σε βοηθήσουν αρκετά.Μπορείς φυσικά να διαβάσεις και απο μόνος σου και να πας να δώσεις.Προσωπικά δεν θα αγόραζα εξοπλισμό για ccna.Πρώτα απ'όλα κάνουν θόρυβο οι συσκευές αλλά το πιο σημαντικό είναι ότι κάθε φορά θα τρως πόση ώρα στο να συνδέσεις/ξεσυνδέσεις τις συσκευές (ανάλογα το lab που κάνεις + τον αριθμό των συσκευών).Υπάρχουν apps π.χ packet tracer για ccna ή gns3 που κάνεις σχεδόν τα πάντα ακόμα και σε ccie επίπεδο.

 

Περί βιβλίων.Ξεχνάς ελληνικά βιβλία(δεν ξέρω αν υπάρχουν κι όλας).Ότι βιβλίο διάβασα για δίκτυα που ήταν στα ελληνικά ήταν άθλιο.Ούτως ή άλλως τους αγγλικούς όρους χρησημοποιείς συνήθως και στα ελληνικά.Επίσης οι εξετάσεις της cisco είναι στα αγγλικά οπότε τα αγγλικά τα χρειάζεσαι.Αν αποφασίσεις να πάρεις μόνος σου τα βιβλία έχε το νου σου να πάρεις τα σωστά.Ο φίλος πιο πάνω πόσταρε παλιά βιβλία.Οπότε πρέπει να μπεις στο site της cisco και να τσεκάρεις τον κωδικό του τεστ.Ένα από τα βιβλία είναι αυτό

 

https://www.amazon.com/Routing-Switching-200-125-Official-Library/dp/1587205815/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1509325006&sr=8-1&keywords=ccna+200-125+CCNA

 

To καλό άμα πας στην hau (δεν ξέρω για τις άλλες) τα βιβλία τα παραγγέλνουν αυτοί για σένα και είναι μέσα στην τιμή.Όπως και το κόστος των εξετάσεων για 1 φορά (αν δεν περάσεις με την πρώτη πρέπει να πληρώσεις).Τουλάχιστον όταν πήγα εγώ για το ccna+p έτσι είχαν τα πράγματα.

 

Τώρα το περι απόσβεσης χρημάτων είναι σχετικό.Έτσι όπως είναι η κατάσταση στην Ελλάδα και 10 πτυχία να έχεις δεν βγάζεις άκρη.Αλλά στο εξωτερικό είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα.Φυσικά και στο εξωτερικό με ccna μην περιμένεις να σε κάνουν network admin αλλά είναι ένα καλό χαρτί που θα σε βοηθήσει.

 

Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες στείλε μου pm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν αυτήν την στιγμή είμαι στο OTEAcademy και συγκεκριμένα στο CCNA σεμινάριο.

 

Aπό άποψη ποιότητας εκπαίδευσης είναι μια χαρά και ο καθηγητής έχει πολλά χρόνια εμπειρία στα δίκτυα, πλούσιο βιογραφικό και τα λέει καλά. Και οι εγκαταστάσεις είναι άψογες Ευρωπαϊκών προδιαγραφών. Θα νομίζεις ότι κάνεις μάθημα στην Γερμανία και με την κάρτα του ΟΑΕΔ πληρώνεις μόνο 1100€, αρκετά καλά θεωρώ. Αλλά, αν έπρεπε να αποφασίσω ξανά δεν θα πήγαινα να δώσω λεφτά, θα διάβαζα μόνος μου, πραγματικά μπορείς να βρεις χιλιάδες site και Video για να σε βοηθήσουν χωρίς να χρειάζεσαι καθηγητή, ο καθηγητής άντε να σου λύση μερικές απορίες, δεν θα σου κάνει τίποτα άλλο. 

 

* HAU εγώ δεν θα πήγαινα, ναι έχουν καλή φήμη και έχουν αρκετά Hands on μαθήματα (στον εξοπλισμό δηλαδή), αλλά 9 μήνες που διαρκεί το πρόγραμμα το θεωρώ μεγαλη υπερβολή.

 

Αν θες περισσότερες πληροφορίες για ΟΤΕ Academy εδώ είμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα στη hau επειδή έχω εμπειρία αξίζει να πας.Είχαν πάρει και βραβείο για μια απο τις καλύτερες cisco ακαδημίες στην Ευρώπη.Εντάξει τα λεφτά είναι αρκετά  για την εποχή μας αλλά ειδικά αν δεν έχεις εμπειρία απο δίκτυα θα σε βοηθήσουν αρκετά.Μπορείς φυσικά να διαβάσεις και απο μόνος σου και να πας να δώσεις.Προσωπικά δεν θα αγόραζα εξοπλισμό για ccna.Πρώτα απ'όλα κάνουν θόρυβο οι συσκευές αλλά το πιο σημαντικό είναι ότι κάθε φορά θα τρως πόση ώρα στο να συνδέσεις/ξεσυνδέσεις τις συσκευές (ανάλογα το lab που κάνεις + τον αριθμό των συσκευών).Υπάρχουν apps π.χ packet tracer για ccna ή gns3 που κάνεις σχεδόν τα πάντα ακόμα και σε ccie επίπεδο.

 

Περί βιβλίων.Ξεχνάς ελληνικά βιβλία(δεν ξέρω αν υπάρχουν κι όλας).Ότι βιβλίο διάβασα για δίκτυα που ήταν στα ελληνικά ήταν άθλιο.Ούτως ή άλλως τους αγγλικούς όρους χρησημοποιείς συνήθως και στα ελληνικά.Επίσης οι εξετάσεις της cisco είναι στα αγγλικά οπότε τα αγγλικά τα χρειάζεσαι.Αν αποφασίσεις να πάρεις μόνος σου τα βιβλία έχε το νου σου να πάρεις τα σωστά.Ο φίλος πιο πάνω πόσταρε παλιά βιβλία.Οπότε πρέπει να μπεις στο site της cisco και να τσεκάρεις τον κωδικό του τεστ.Ένα από τα βιβλία είναι αυτό

 

https://www.amazon.com/Routing-Switching-200-125-Official-Library/dp/1587205815/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1509325006&sr=8-1&keywords=ccna+200-125+CCNA

 

To καλό άμα πας στην hau (δεν ξέρω για τις άλλες) τα βιβλία τα παραγγέλνουν αυτοί για σένα και είναι μέσα στην τιμή.Όπως και το κόστος των εξετάσεων για 1 φορά (αν δεν περάσεις με την πρώτη πρέπει να πληρώσεις).Τουλάχιστον όταν πήγα εγώ για το ccna+p έτσι είχαν τα πράγματα.

 

Τώρα το περι απόσβεσης χρημάτων είναι σχετικό.Έτσι όπως είναι η κατάσταση στην Ελλάδα και 10 πτυχία να έχεις δεν βγάζεις άκρη.Αλλά στο εξωτερικό είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα.Φυσικά και στο εξωτερικό με ccna μην περιμένεις να σε κάνουν network admin αλλά είναι ένα καλό χαρτί που θα σε βοηθήσει.

 

Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες στείλε μου pm

Το αν κάνουν θόρυβο τα μηχανήματα έχει σχέση με την θερμοκρασία του δωματίου σου αν έχεις AC και το κρατάς σχετικά δροσερό δεν κάνουν θόρυβο...

 

Τέλος δεν τα παίρνεις για διακοσμητικούς λόγους ή οικιακή χρήση τα παίρνεις για να μάθεις οπότε ακόμη και αν/οταν κάνουν θόρυβο δεν σε νοιάζει τόσο.

 

όσο για τα sims αν μπορεί να τους βρεί τσάμπα ας βάλει πχ GNS3 καλά είναι για αυτό που είναι.. πχ αν ο μοναδικός σου σκοπός είναι να περάσεις το τεστ... αν θες να κάνεις και την δουλειά δεν συγκρίνεται η ενασχόληση (στήσιμο κτλ) με τα κανονικά μηχανήματα ειδικά αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα (έστω ένα προβληματικό καλώδιο) η εμπειρία που θα σου αποφέρει όταν θα κάνεις troubleshooting για να το βρεις φτάνει και περισσεύει για να δικαιολογήσει το κόστος της αγοράς (που αν μιλάμε για μεταχειρισμένα ειναι και αρκετά χαμηλό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αν κάνουν θόρυβο τα μηχανήματα έχει σχέση με την θερμοκρασία του δωματίου σου αν έχεις AC και το κρατάς σχετικά δροσερό δεν κάνουν θόρυβο...

 

Τέλος δεν τα παίρνεις για διακοσμητικούς λόγους ή οικιακή χρήση τα παίρνεις για να μάθεις οπότε ακόμη και αν/οταν κάνουν θόρυβο δεν σε νοιάζει τόσο.

 

όσο για τα sims αν μπορεί να τους βρεί τσάμπα ας βάλει πχ GNS3 καλά είναι για αυτό που είναι.. πχ αν ο μοναδικός σου σκοπός είναι να περάσεις το τεστ... αν θες να κάνεις και την δουλειά δεν συγκρίνεται η ενασχόληση (στήσιμο κτλ) με τα κανονικά μηχανήματα ειδικά αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα (έστω ένα προβληματικό καλώδιο) η εμπειρία που θα σου αποφέρει όταν θα κάνεις troubleshooting για να το βρεις φτάνει και περισσεύει για να δικαιολογήσει το κόστος της αγοράς (που αν μιλάμε για μεταχειρισμένα ειναι και αρκετά χαμηλό)

 

Άμα έχει 10 βαθμούς έξω θα έχεις το AC ανοιχτό;Στο γραφείο/δωμάτιο θα τα έχεις όχι σε computer room.

 

Τι εννοείς να περάσεις τα test;Ακόμα και το 8ωρο lab exam για το ccie είναι virtual.Δεν διαφωνώ ότι και το να κάνεις troubleshooting σε καλωδίωση και τα λοιπά έχει το ενδιαφέρον του αλλά και σε δουλειά να πας δεν θα σε πληρώσουν για αυτό.Για να κάνεις config+τις γνώσεις σου στα δίκτυα θα σε πληρώσουν.Όχι βέβαια ότι χρειάζεσαι πολλά router/switch για το ccna οπότε εκεί είναι μικρότερο το κακό.Εμένα πάει το μυαλό μου περισσότερο σε ccie level που πρέπει να στήνεις lab με καμια 20αρια routers.Για μένα είναι περισσότερο θέμα χρόνου.Αν έχεις 2-3 ώρες την ημέρα να κάνεις κάνα lab παίζεις με κάνα gns3 και ξεμπερδεύεις.Χώρια που υπάρχουν εταιρίες όπως η ine οπού μπορείς να αγοράσεις tokens και μπορείς να συνδεθείς σε rack ειδικά για την πιστοποίηση που θέλεις.

 

BlueBlade οι 9 μήνες ίσως να είναι υπερβολή για ccna.Πιστεύω όμως ότι αμα δεν το πολυ-έχεις με τα δίκτυα και θέλεις το ccna για να έχεις μια βάση για να μπορείς αργότερα να πας παραπάνω,είναι καλύτερα να μην βιαστείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BlueBlade οι 9 μήνες ίσως να είναι υπερβολή για ccna.Πιστεύω όμως ότι αμα δεν το πολυ-έχεις με τα δίκτυα και θέλεις το ccna για να έχεις μια βάση για να μπορείς αργότερα να πας παραπάνω,είναι καλύτερα να μην βιαστείς

Συμφωνώ, γιαυτό και δεν συμφωνώ με τους 2 μήνες που προσφέρει το ΟΤΕ Academy σαν πρώτο τμήμα. Αλλά μπορείς να τα βρεις κάπου στην μέση, εγώ για παράδειγμα επέλεξα το τμήμα που διαρκεί 4 μήνες, θεωρώ ότι 4 μήνες είναι πολύ καλή διάρκεια ακόμα και για κάποιον που δεν έχει αρκετές γνώσεις στα δίκτυα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ, γιαυτό και δεν συμφωνώ με τους 2 μήνες που προσφέρει το ΟΤΕ Academy σαν πρώτο τμήμα. Αλλά μπορείς να τα βρεις κάπου στην μέση, εγώ για παράδειγμα επέλεξα το τμήμα που διαρκεί 4 μήνες, θεωρώ ότι 4 μήνες είναι πολύ καλή διάρκεια ακόμα και για κάποιον που δεν έχει αρκετές γνώσεις στα δίκτυα.

 

Δεν το ήξερα ότι το ΟΤΕ Academy σου δίνει τέτοια επιλογή (π.χ 2μήνες η 4).Κοίταξε το ccna δεν είναι κάτι τρομερό.Μπορείς να την πάρεις την πιστοποίηση σε μερικούς μήνες.Αλλά κατα την άποψη μου είτε πας σε σχολή είτε όχι καλύτερα να μην βιαστείς επειδή έχει αρκετή θεωρία η οποία στις πιο πάνω πιστοποιήσεις πρέπει ήδη να την γνωρίζεις.

 

Αν δεν κάνω λάθος το ΟΤΕ Academy είναι σε ψιλο-περίεργη τοποθεσία .Συνήθως έδινα στην hau αλλά για  μια πιστοποίηση (ccdp αν θυμάμαι καλά) πήγα στο OTE Academy.Δεν ξέρω άμα εκεί είναι το κτήριο που κάνεις το σεμινάριο.Είχα πάει πριν 1,5 χρόνο.Μάλιστα έκαναν ανακαίνιση ή κάτι τέτοιο,Ωραίες εγκαταστάσεις όντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα έχει 10 βαθμούς έξω θα έχεις το AC ανοιχτό;Στο γραφείο/δωμάτιο θα τα έχεις όχι σε computer room.

όχι αλλα αυτό σημαίνει ότι αν δεν δουλεύει αερόθερμο μέσα θα είναι αρκετά δροσερά και δεν θα έχεις θόρυβο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι αλλα αυτό σημαίνει ότι αν δεν δουλεύει αερόθερμο μέσα θα είναι αρκετά δροσερά και δεν θα έχεις θόρυβο

 

 

Καλά άμα έχεις στήσει καμια 15-20 routers/switches έλα να μου πεις.Τελος πάντων δεν είναι εκεί το θέμα μας.Είτε έχεις home lab είτε στήνεις lab σε gns3,eve-ng κτλ το θέμα είναι να κάτσεις και να ασχοληθείς.Άμα δεν ασχοληθείς και τις πιστοποιήσεις να πάρεις δεν λέει κάτι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά άμα έχεις στήσει καμια 15-20 routers/switches έλα να μου πεις.Τελος πάντων δεν είναι εκεί το θέμα μας.Είτε έχεις home lab είτε στήνεις lab σε gns3,eve-ng κτλ το θέμα είναι να κάτσεις και να ασχοληθείς.Άμα δεν ασχοληθείς και τις πιστοποιήσεις να πάρεις δεν λέει κάτι

νταξ ρε φίλε δεν είπαμε να κάνει simulation το πως θα ειναι ο εργασιακός του χωρος αν τον προσλάβει το grnet :P

 

3 ρουτερς 3 switch  3 VMs και διάβασμα + όρεξη για να σκαλίσει (να πάρει και κάνα IP phone ktl απλά για το σκάλωμα :P)  γιαυτό το πρότεινα συμφωνώ ότι χρειάζεται να ασχοληθεί και τι καλύτερο απο το να πειραματίζεται με πραγματικό hardware.

 

όμορφα και ωραία να τα βάλει αυτά σε καμια αποθηκούλα ή στο δωμάτιο του δεν θα κάνουν θόρυβο πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νταξ ρε φίλε δεν είπαμε να κάνει simulation το πως θα ειναι ο εργασιακός του χωρος αν τον προσλάβει το grnet :P

 

3 ρουτερς 3 switch  3 VMs και διάβασμα + όρεξη για να σκαλίσει (να πάρει και κάνα IP phone ktl απλά για το σκάλωμα :P)  γιαυτό το πρότεινα συμφωνώ ότι χρειάζεται να ασχοληθεί και τι καλύτερο απο το να πειραματίζεται με πραγματικό hardware.

 

όμορφα και ωραία να τα βάλει αυτά σε καμια αποθηκούλα ή στο δωμάτιο του δεν θα κάνουν θόρυβο πολύ

 

 

 

Έχεις δει labs για ccnp/ccie;3 router  δεν σου φτάνουν ουτε για πλάκα.Άμα θέλεις να στήσεις lab για bgp,mpls κτλ. χρειάζεσαι αρκετά routers.Ειδικά άμα θέλεις να δεις πόσο scalable είναι μια τεχνολογία χρειάζεσαι παραπάνω απο 3 ρουτερ.Για αυτό θεωρώ ότι είναι προτιμότερο να ασχοληθείς με κάποια virtual  λύση και απο άποψη χρόνου αλλά και από άποψη ευκολίας.Άντε τώρα να χρειάζεσαι κάνα router/switch παραπάνω και να πρέπει να περιμένεις να στο στείλουν.Για αυτό ψιλο-λέει να πας σε μια ακαδημία οπού εκεί έχουν όσες συσκευές θέλεις,Αλλά έχοντας δουλέψει και με τους 2 τρόπους θεωρώ την virtual λύση καλύτερη απο θέμα ευλιξίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας. Δεν έχω καταλήξει ακόμα τι θα κάνω με αυτό και το παιδεύω σχεδόν ένα χρόνο. Σκέφτομαι να ξεκινήσω μόνη μου, και ίσως ζητήσω την βοήθεια από μία καθηγήτρια μου να με καθοδηγήσει (υποθέτω ότι δεν θα με χρεώσει πάνω από 500 ευρώ) η οποία μου έκανε δίκτυα στο λύκειο και την θεωρώ πολύ καλή στην δουλειά της. Φαντάζομαι και με τις άκρες της ίσως μπορέσει να βρει κάποιον χώρο με εξοπλισμό για πρακτική εξάσκηση. Ειλικρινά, δεν ξέρω τι να κάνω.

 

Άσε που έκανα σήμερα μερικά τηλεφωνήματα σε διάφορες σχολές και με μία συζήτηση που έκανα με έναν υπεύθυνο, νομίζω πως άρχισε να μου κεντρίζει το ενδιαφέρον και τα μαθήματα της Microsoft. Απλά με κάποια που είχα μιλήσει μου είπε πως τα μαθήματα αυτά απευθύνονται περισσότερο σε πιο έμπειρους. Εσείς τι λέτε;

 

Γενικά τα πράγματα είναι πολύ μπερδεμένα στο μυαλό μου, καθότι με ενδιαφέρουν σχεδόν όλες οι πιστοποιήσεις και δεν ξέρω τι να πρώτο διαλέξω.

 

Με ενδιαφέρει πάρα πολύ επίσης και το Linux. Red Hat? Ή μήπως LPI? 

 

Α, μου είπαν πως πολύ καλό είναι και το virtualization της VMware.

 

Από όλες αυτές τις πιστοποιήσεις, ποια πιστεύετε ότι θα άξιζε; Ποιες είναι οι πιστοποιήσεις που ζητάνε περισσότερο σε Ελλάδα και εξωτερικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες αυτές οι πιστοποιήσεις είναι για πιο έμπειρους.Και το ccna όχι οτι πρέπει να έχεις τεράστια εμπειρία αλλά υπάρχουν και πιστοποήσεις σε δίκτυα π.χ CompTIA που είναι για πιο αρχάριους.Γενικά όλες αυτές οι πιστοποιήσεις καλές είναι αλλά η καθε μία είναι για διαφορετικό πράγμα.Αν σε ενδιαφέρουν τα δίκτυα πας σε Cisco ή Juniper (για την οποία δεν υπάρχει πολύ υλικό για να διαβάσεις),Virtualization επίσης ενδιαφέρον και είναι κάτι που το "ζητάνε" εταιρίες.Για μένα όμως το βλέπεις λάθος.Προφανώς δεν θα πας να μάθεις κάτι που δεν έχει ζήτηση αλλά θα πρέπει να σου αρέσει  και να θέλεις να ασχοληθείς και όχι μόνο να το κάνεις επειδή το ζητάνε οι εταιρίες.Όλες οι πιστοποιήσεις που αναφέρεις έχουν "ψωμί",Και όταν θα πάρεις μια απο αυτές θα δεις ότι αυτό είναι μόνο η αρχή.Π.χ άμα πάρεις το ccna (που πλέον το έχουν οι περισσότεροι) υπάρχει το ccnp και μετά to ccie.Και αυτές οι πιστοποιήσεις είναι μόνο για routing - switching.Μπορεί να αποφασίσεις να πας για τις security πιστοποιήσεις ή design κτλ.Και το ίδιο ισχύει και για τις άλλες εταιρίες.Για μένα πρέπει να κάτσεις να σκεφτείς τι ακριβώς σου αρέσει να κάνεις.Αλλά θεωρώ ότι το ccna θα σε βοηθήσει ακόμα και αν αποφασίσεις να κάνεις κάτι άλλο.Π.χ αν ασχοληθείς με virtualization ή με microsoft  θα πρέπει να έχεις κάποιες γνώσεις περι δικτύων.

 

Για Ελλάδα πάντως μην το ψάχνεις.Όποιο δρόμο και να ακολουθήσεις (cisco,microsoft κτλ.) ο κόπος και πιθανον το χρήμα που θα χαλάσεις δεν πρόκειται να ανταμειφθούν.

 

Ότι θέλεις απο cisco πάντως στείλε pm.Διαβάζω για το ccie οπότε όσο περισσότερο ασχολούμαι με cisco τόσο το καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...