Προς το περιεχόμενο

Δυναμόκλειδο


achilles_g_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 ώρες πριν, georgeγ είπε

Μου εσκασε το λαστιχο σε ερημικο σημειο και τραβηξα μεγαλο ζορι να λυσω τα μπουλονια 

Αρχισα να ψαχνω το θεμα 

ο κατασκευαστης προτεινει σφιξιμο 100 Nm

τα πιο απλα αεροπιστολα (του scroutz) στην χαμηλοτερη ρυθμιση τους σφιγγουν 350 Nm εως και 1500 στην μεγιστη ρυθμιση,υποθετω τα επαγγελματικα που εχουν οι λαστιχαδες θα σφιγγουν ακομα περισσοτερο

το παραπανω επιβεβαιωνεται και απο το γεγονος οτι στην προσπαθεια να λυσω τα μπουλονια χρησιμοποιουσα κλειδι μηκους 35 cm και πηδαγα πανω του με ολο μου το βαρος 90kg και δεν ελυναν 

δηλαδη εφαρμοζα ροπη ανω των 300 Νm σε μια βιδα που θα επρεπε να εχει σφιχτει με 100 Νμ και δεν ελυνε :angry:

ετσι αποφασισα να αγορασω δυναμοκλειδο και να τα σφιγγω μονος μου

εχω εναν μικρο ενδοιασμο μηπως απο το υπερβολικο σφιξιμο τοσα χρονια εχει "παραβιαστει" το σπειρωμα και αν τα σφιξω με την σωστη ροπη τωρα θα λυνουν...θα κανω δοκιμες και θα δω (θα αρχισω απο ενα μονο μπουλονι)

οπως και να χει ειναι απαραδεκτη αυτη η κατασταση που επικρατει με τους λαστιχαδες να τα σφιγγουν με το αεροπιστολο και ειναι ενα ακομα παραδειγμα ποσο πισω ειμαστε σαν χωρα.

Ζιμπαμπουε

Δε νομιζω οτι ειναι ελληνικο φαινόμενο. Ειναι θεμα business. Το τι θα πει ο μηχανικός που ειναι το σωστο κανεναν δεν ενδιαφερει γιατι δεν φαίρνει κερδος μονο ζημιά (χαμενος χρονος και χρημα για να βαζει δυναμοκλειδο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/15/2018 στις 11:36 ΜΜ, zio10 είπε

Εκτός από το να μη μπορούμε να τα ξεβιδώσουμε εύκολα όταν χρειαστεί τι άλλο μπορεί να πάθουν;

εαν εχει πολυ  δυναμη  μπορει να "κοψει"  την βιδα 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/3/2018 στις 11:36 ΜΜ, zio10 είπε

Εκτός από το να μη μπορούμε να τα ξεβιδώσουμε εύκολα όταν χρειαστεί τι άλλο μπορεί να πάθουν;

Εμένα μου είχαν κοπεί δύο μπουλονια στον ίδιο τροχό από υπερβολικό σφιξιμο. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/3/2018 στις 10:40 ΜΜ, georgeγ είπε

Μου εσκασε το λαστιχο σε ερημικο σημειο και τραβηξα μεγαλο ζορι να λυσω τα μπουλονια 

Αρχισα να ψαχνω το θεμα 

ο κατασκευαστης προτεινει σφιξιμο 100 Nm

τα πιο απλα αεροπιστολα (του scroutz) στην χαμηλοτερη ρυθμιση τους σφιγγουν 350 Nm εως και 1500 στην μεγιστη ρυθμιση,υποθετω τα επαγγελματικα που εχουν οι λαστιχαδες θα σφιγγουν ακομα περισσοτερο

το παραπανω επιβεβαιωνεται και απο το γεγονος οτι στην προσπαθεια να λυσω τα μπουλονια χρησιμοποιουσα κλειδι μηκους 35 cm και πηδαγα πανω του με ολο μου το βαρος 90kg και δεν ελυναν 

δηλαδη εφαρμοζα ροπη ανω των 300 Νm σε μια βιδα που θα επρεπε να εχει σφιχτει με 100 Νμ και δεν ελυνε :angry:

ετσι αποφασισα να αγορασω δυναμοκλειδο και να τα σφιγγω μονος μου

εχω εναν μικρο ενδοιασμο μηπως απο το υπερβολικο σφιξιμο τοσα χρονια εχει "παραβιαστει" το σπειρωμα και αν τα σφιξω με την σωστη ροπη τωρα θα λυνουν...θα κανω δοκιμες και θα δω (θα αρχισω απο ενα μονο μπουλονι)

οπως και να χει ειναι απαραδεκτη αυτη η κατασταση που επικρατει με τους λαστιχαδες να τα σφιγγουν με το αεροπιστολο και ειναι ενα ακομα παραδειγμα ποσο πισω ειμαστε σαν χωρα.

Ζιμπαμπουε

2 πραγματάκια από μένα μια και το ψάχνεις.

Η μέγιστη ικανότητα σφιξίματος ενός αερόκλειδου(και όχι αεροπίστολου) είναι άσχετη, πολύ απλά επειδή συνεργεία και βουλκανιζατέρ χρησιμοποιούν τα αερόκλειδα για να λασκάρουν και να βιδώσουν τα μπουλόνια, όχι να τα σφίξουν, το σφίξιμο το κάνουν πάντα με μπουλονόκλειδο. Εκτός και αν έτυχε και έπεσες σε πολύ κάφρο μάστορα...

Επίσης όταν τα μπουλόνια έχουν καιρό να λυθούν, λογικό είναι να χρειάζεται πολύ μεγαλύτερη δύναμη από όσο χρειάστηκε για να σφίξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Joshua21 είπε

2 πραγματάκια από μένα μια και το ψάχνεις.

Η μέγιστη ικανότητα σφιξίματος ενός αερόκλειδου(και όχι αεροπίστολου) είναι άσχετη, πολύ απλά επειδή συνεργεία και βουλκανιζατέρ χρησιμοποιούν τα αερόκλειδα για να λασκάρουν και να βιδώσουν τα μπουλόνια, όχι να τα σφίξουν, το σφίξιμο το κάνουν πάντα με μπουλονόκλειδο. Εκτός και αν έτυχε και έπεσες σε πολύ κάφρο μάστορα...

Επίσης όταν τα μπουλόνια έχουν καιρό να λυθούν, λογικό είναι να χρειάζεται πολύ μεγαλύτερη δύναμη από όσο χρειάστηκε για να σφίξουν.

εκανα λαθος στην ορολογια.ναι αεροκλειδα ονομαζονται και οχι αεροπιστολο και εχω και εγω ενα τετοιο https://www.skroutz.gr/c/2240/Aerokleida.html?keyphrase=αεροκλειδο+1%2F2

μπουλονοκλειδα εννοεις ηλεκτρικα μπαταριας?

οχι δεν εχω δει ποτε να τα σφιγγουν με μπουλονοκλειδο

οσους εχω δει τα σφιγγουν με το ιδιο εργαλειο αερος.αεροκλειδο

 

επισης με ξαναεπιασε λαστιχο στην ιδια ροδα μετα απο μια εβδομαδα

δοκιμασα να το λυσω με το δικο μου αεροκλειδο (αυτη την φορα το ειχα στο αυτοκινητο και ημουν σε σημειο που ειχα παροχη αερα) στην μεγιστη ρυθμιση και παλι δεν ελυνε με τιποτα 

Επεξ/σία από georgeγ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, georgeγ είπε

εκανα λαθος στην ορολογια.ναι αεροκλειδα ονομαζονται και οχι αεροπιστολο και εχω και εγω ενα τετοιο https://www.skroutz.gr/c/2240/Aerokleida.html?keyphrase=αεροκλειδο+1%2F2

μπουλονοκλειδα εννοεις ηλεκτρικα μπαταριας?

οχι δεν εχω δει ποτε να τα σφιγγουν με μπουλονοκλειδο

οσους εχω δει τα σφιγγουν με το ιδιο εργαλειο αερος.αεροκλειδο

επισης με ξαναεπιασε λαστιχο στην ιδια ροδα μετα απο μια εβδομαδα

δοκιμασα να το λυσω με το δικο μου αεροκλειδο (αυτη την φορα το ειχα στο αυτοκινητο και ημουν σε σημειο που ειχα παροχη αερα) στην μεγιστη ρυθμιση και παλι δεν ελυνε με τιποτα 

Όταν λέω μπουλονόκλειδο εννοώ το απλό, χειρός. Εγώ προσωπικά έχω μόνιμα στο πορτπαγκαζ εκτός από το εργοστασιακό μπουλονόκλειδο και σταυρό. Με το σταυρό ποτέ δεν είχα πρόβλημα να λύσω μπουλόνια, ακόμα και σε εγκαταλελειμένα αυτοκίνητα σε καιρικές συνθήκες για χρόνια.

https://www.hellas-tech.gr/product/15776/all-ride-stayros-gia-mpoylonia-13-16-17-19-22-mm-04453.html?ref=2

Όσο για τα συνεργεία/βουλκανιζατέρ, εφόσον κάποιος σφίξει τα μπουλόνια με αερόκλειδο και όχι με το χέρι είναι λόγος να μην ξαναπατήσεις εκεί. Ποτέ δεν έχω δει κανέναν να σφίγγει μπουλόνια με αερόκλειδο, οι περισσότεροι τα σφίγγουν με το χέρι, και μερικοί πιο ψαγμένοι τα σφίγγουν με δυναμόκλειδο. Μήπως απλά έχεις προσέξει πως τα βιδώνουν με αερόκλειδο, και δεν έχεις προσέξει πως κάνουν το σφίξιμο στο τέλος? Περίεργο μου φαίνεται να πέφτεις πάντα σε τόσο κάφρους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Όταν λέω μπουλονόκλειδο εννοώ το απλό, χειρός. Εγώ προσωπικά έχω μόνιμα στο πορτπαγκαζ εκτός από το εργοστασιακό μπουλονόκλειδο και σταυρό. Με το σταυρό ποτέ δεν είχα πρόβλημα να λύσω μπουλόνια, ακόμα και σε εγκαταλελειμένα αυτοκίνητα σε καιρικές συνθήκες για χρόνια.

https://www.hellas-tech.gr/product/15776/all-ride-stayros-gia-mpoylonia-13-16-17-19-22-mm-04453.html?ref=2

Όσο για τα συνεργεία/βουλκανιζατέρ, εφόσον κάποιος σφίξει τα μπουλόνια με αερόκλειδο και όχι με το χέρι είναι λόγος να μην ξαναπατήσεις εκεί. Ποτέ δεν έχω δει κανέναν να σφίγγει μπουλόνια με αερόκλειδο, οι περισσότεροι τα σφίγγουν με το χέρι, και μερικοί πιο ψαγμένοι τα σφίγγουν με δυναμόκλειδο. Μήπως απλά έχεις προσέξει πως τα βιδώνουν με αερόκλειδο, και δεν έχεις προσέξει πως κάνουν το σφίξιμο στο τέλος? Περίεργο μου φαίνεται να πέφτεις πάντα σε τόσο κάφρους...

οχι φιλε πραγματικα σε οσα βουλκανιζατερ εχω παει παντα με αεροκλειδο τα σφιγγουν

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, georgeγ είπε

οχι φιλε πραγματικα σε οσα βουλκανιζατερ εχω παει παντα με αεροκλειδο τα σφιγγουν

Τι να σου πω, στην πόλη που ζω τουλάχιστον σε 5 διαφορετικά βουλκανιζατέρ που έχω δει με τα μάτια μου όλοι σφίγγουν με το χέρι. Μπας και ζεις σε καμιά χώρα όπως Ινδία?

 

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Τι να σου πω, στην πόλη που ζω τουλάχιστον σε 5 διαφορετικά βουλκανιζατέρ που έχω δει με τα μάτια μου όλοι σφίγγουν με το χέρι. Μπας και ζεις σε καμιά χώρα όπως Ινδίες?

:lol: ευτυχως υπαρχουν και χειροτερα:lol:...τα πρωτα λεπτα εχω δει απο το βιντεο και εχω μεινει καγκελο :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, georgeγ είπε

:lol: ευτυχως υπαρχουν και χειροτερα:lol:...τα πρωτα λεπτα εχω δει απο το βιντεο και εχω μεινει καγκελο :wacko:

Εγώ να δεις πως έμεινα με αυτό που είπες... Τα αερόκλειδα δεν είναι αξιόπιστος τρόπος σφιξίματος, μπορεί να σφίξουν λιγότερο από όσο πρέπει και να χάσεις κανα τροχό στο δρόμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν φανταστείς ότι το ποιο μικρό (σε δύναμη) αεροκλειδο είναι στα 300nm και η μεγαλύτερη, στο περίπου, δύναμη συσφιξης ενός τροχου είναι 180nm μπορείς να καταλάβεις αν μένουν ξεσφιχτες οι βίδες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, thanasisxask είπε

Αν φανταστείς ότι το ποιο μικρό (σε δύναμη) αεροκλειδο είναι στα 300nm και η μεγαλύτερη, στο περίπου, δύναμη συσφιξης ενός τροχου είναι 180nm μπορείς να καταλάβεις αν μένουν ξεσφιχτες οι βίδες. 

to δοκιμαζω ηδη στην πραξη με τον εξης τροπο

εσφιξα το ενα μπουλονι  με 125 Νm και σημαδεψα την ακριβη θεση του σε σχεση με την ζαντα

θα το παρακολουθω καθημερινα οπτικα μηπως κανει κλικ ξεβιδωματος

στην εβδομαδα θα το τεσταρω με το δυναμοκλειδο

αν εχει λασκαρει λιγο θα δωσω λιγο περισσοτερη συσφιξη στα 150

αν στο μηνα πανω δεν διαπιστωσω ιχνη ξεβιδωματος θα κανω και τα υπολοιπα μπουλονια της ιδιας ροδας

συνεχη εβδομαδιαια παρακολουθηση και επειτα ολες οι ροδες

νομιζω ειναι ασφαλης τροπος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί δεν ρωτάς να μάθεις ποια είναι η σωστή ροπή σύσφιξης των τροχών ώστε να τα σφίξεις μια και καλή αφού έχεις  ροπόκλειδο ;

<καλαμπούρι mode on >

Θέλεις να παίζεις με μπογιές και μαρκαδόρους και δεν σε αφήνουν στο σπίτι ;  :D

 

 

Επεξ/σία από nik0laus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, nik0laus είπε

Γιατί δεν ρωτάς να μάθεις ποια είναι η σωστή ροπή σύσφιξης των τροχών ώστε να τα σφίξεις μια και καλή αφού έχεις  ροπόκλειδο ;

<καλαμπούρι mode on >

Θέλεις να παίζεις με μπογιές και μαρκαδόρους και δεν σε αφήνουν στο σπίτι ;  :D

την ξερω την σωστη ροπη συσφιξης και ειναι 100 Nm οπως εχω γραψει παραπανω

απλα φοβαμαι οτι ενα μπουλονι που στο παρελθον εχει σφιχτει με πολλαπλασια ροπη απο την προβλεπομενη υπαρχει η πιθανοτητα να εχει παραβιαστει ελαφρως το σπειρωμα και αν το σφιξω τωρα με την σωστη ροπη θα λυσει

γιαυτο θα κανω δοκιμες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...