Προς το περιεχόμενο

Το F1 2017 έρχεται στο Linux στις 2 Νοεμβρίου


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίζω CS:GO σε Linux και όταν οι άλλοι bugάρουν επειδή τα Windows κάνουν τα δικά τους, εμένα στέκεται σταθερό. Καλά τα νέα, αν έρθει σε λογική τιμή, θα το κάψω. 8 στα 10 games στο steam μου παίζουν σε linux. 

Επίσης αν το έχεις ρυθμισμένο σωστά θα έχεις και περισσότερα FPS αποτι σε windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι καταλαβαίνω από τα σχόλια ο λόγος επιλογής os  εδώ μέσα είναι αν θα παίζει παιχνίδια και όχι κάποιο παραγωγικό-επαγγελματικό κομμάτι, υπάρχουν και παιχνιδομηχανές παίδες... Linux ή windows το καθένα με τα υπέρ και τα κατά, δεν θα σκάσω για το gaming,κοσνολίτσα και άραγμα καναπέ για χαλάρωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης αν το έχεις ρυθμισμένο σωστά θα έχεις και περισσότερα FPS αποτι σε windows.

Έχω <3

Από ότι καταλαβαίνω από τα σχόλια ο λόγος επιλογής os  εδώ μέσα είναι αν θα παίζει παιχνίδια και όχι κάποιο παραγωγικό-επαγγελματικό κομμάτι, υπάρχουν και παιχνιδομηχανές παίδες... Linux ή windows το καθένα με τα υπέρ και τα κατά, δεν θα σκάσω για το gaming,κοσνολίτσα και άραγμα καναπέ για χαλάρωση

Κονσολίτσα και 30 fps. No thank you. Παίξε μία φορά με 300 που παίζω εγώ και θα καταλάβεις τι κατάρα είναι να παίζεις σε κονσόλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι καταλαβαίνω από τα σχόλια ο λόγος επιλογής os  εδώ μέσα είναι αν θα παίζει παιχνίδια και όχι κάποιο παραγωγικό-επαγγελματικό κομμάτι, υπάρχουν και παιχνιδομηχανές παίδες... Linux ή windows το καθένα με τα υπέρ και τα κατά, δεν θα σκάσω για το gaming,κοσνολίτσα και άραγμα καναπέ για χαλάρωση

console peasant your opinion does not matter.

 

4817309189_73789bb978.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ενθουσιαστεί με το thread,αν και βαμμένος Microsoft, μέχρι που διάβασα αυτό και κατάλαβα πέρι τίνος προκειται 

 

4) Αν είσαι poweruser τοτε απλά τρέχεις KVM και παίζεις τα DX11/12 παιχνίδια (και όλα τα άλλα windows προγράμματα) μέσα απο τα linux χωρίς να θυσιάζεις σε επιδόσεις χωρίζοντας τα iommu group

 

@Manjaro, μπορείς να μας εξηγήσεις πως έχεις ίδιες επιδόσεις μέσα από το Virtualization , όταν η NVIDIA έχει ΕΙΔΙΚΟ software και κάρτες των 10 χιλιάδων ευρώ που αντέχουν με το ζόρι ένα συγκεκριμένο αριθμό χρηστών σε λειτουργία 3d;

 

Όχι τίποτα άλλο η αγορά παγκοσμίως είναι πολύ μεγάλη, μήπως βγάλουμε λεφτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ενθουσιαστεί με το thread,αν και βαμμένος Microsoft, μέχρι που διάβασα αυτό και κατάλαβα πέρι τίνος προκειται 

 

4) Αν είσαι poweruser τοτε απλά τρέχεις KVM και παίζεις τα DX11/12 παιχνίδια (και όλα τα άλλα windows προγράμματα) μέσα απο τα linux χωρίς να θυσιάζεις σε επιδόσεις χωρίζοντας τα iommu group

 

@Manjaro, μπορείς να μας εξηγήσεις πως έχεις ίδιες επιδόσεις μέσα από το Virtualization , όταν η NVIDIA έχει ΕΙΔΙΚΟ software και κάρτες των 10 χιλιάδων ευρώ που αντέχουν με το ζόρι ένα συγκεκριμένο αριθμό χρηστών σε λειτουργία 3d;

 

Όχι τίποτα άλλο η αγορά παγκοσμίως είναι πολύ μεγάλη, μήπως βγάλουμε λεφτά...

Αν οι περιορισμένες σου γνώσεις δεν σε βοηθάνε να κατανοήσεις κάτι δεν σημαίνει ότι αυτό το κάτι είναι λάθος. Επίσης δυσχεραίνεις την θέση σου όντας είρων την στιγμή που είσαι χείρον.

 

(σε ντισάρω και με ρίμες λολ :P)

 

Η nvidia έχει κάρτες γραφικών που η μια τους μπορεί να εξυπηρετεί αρκετές δεκάδες χρήστες ανάλογα το προφίλ και δεν υπάρχει όριο στο πόσες φυσικές κάρτες μπορείς να χρησιμοποιήσεις όσο για το software δεν είναι της nvidia τρέχει είτε VMware είτε Citrix η nvidia απλά δίνει το licensing και το hardware.

 

Αλλά δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο.

 

Αυτό που ανέφερα εγώ είναι η χρήση του KVM  (oracle/vmware/citrix κ.α είναι εταιρίες που αναπτύσσουν virtualization software και hypervisors το KVM είναι μια υποδομή ενσωματωμένη στον πυρήνα -kernel- των GNU/linux λειτουργικών και όχι ενα higher lvl software hypervisor όπως τα άλλα με τα οποία προφανώς μπερδεύεσαι)

 

 

Oι επιδόσεις τώρα γιατι είναι ίδιες; Γιατι όπως είπαμε δεν γίνεται κάποιο emulation ή higherlevel/userspace διαδικασία όλα γίνονται "στην ρίζα" του λειτουργικού (το kernel)

 

αυτό σε συνδυασμό με τον διαχωρισμό των iommugroups (τα κανάλια που δουλεύουν τα κομμάτια του υπολογιστή πχ κάρτα γραφικών μνήμη πυρήνες επεξεργαστή κτλ) σου δίνει την δυνατότητα να αφιερώσεις ολόκληρη την κάρτα γραφικών + χ dimms μνήμης + x πυρήνες απο το σύστημα σου στο να "μιλάνε" κατευθείαν με το πρόγραμμα και έτσι δεν χάνεις σε επιδόσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον και στην NVidia θα έχουν περιορισμένες γνώσεις .... με κόκκινο στη φωτό βλέπεις πόσες κάρτες μπορείς να κάνεις Assign στα VM , σε type 1 Hypervisors (που μου έφερες το Virtualbox στη συζήτηση) , με μπλε τι μπορείς να κάνεις με το Software και σε τι προφίλ. Από αυτούς που δε ξέρουν τι κάνουν (Citrix, Microsoft etc).... linux troll από τα lidl

 

Επίσης όπως καταλαβαίνεις , όταν κάνεις HW assign μια κάρτα τότε δε μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις για να κάνεις και άλλα πράγματα ,παρά μόνο μέσα στο VM. Αλλά αυτά είναι ψιλά γράμματα,  εσύ με ΤΑ λινουξ δεν έχεις τέτοια προβλήματα. Τρέχεις Setup 20k για να παίξεις F1 σε VM. Τι άλλο θα ακούσουμε.

post-201276-0-55908400-1509516916_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον και στην NVidia θα έχουν περιορισμένες γνώσεις .... με κόκκινο στη φωτό βλέπεις πόσες κάρτες μπορείς να κάνεις Assign στα VM , σε type 1 Hypervisors (που μου έφερες το Virtualbox στη συζήτηση) , με μπλε τι μπορείς να κάνεις με το Software και σε τι προφίλ. Από αυτούς που δε ξέρουν τι κάνουν (Citrix, Microsoft etc).... linux troll από τα lidl

 

Επίσης όπως καταλαβαίνεις , όταν κάνεις HW assign μια κάρτα τότε δε μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις για να κάνεις και άλλα πράγματα ,παρά μόνο μέσα στο VM. Αλλά αυτά είναι ψιλά γράμματα,  εσύ με ΤΑ λινουξ δεν έχεις τέτοια προβλήματα. Τρέχεις Setup 20k για να παίξεις F1 σε VM. Τι άλλο θα ακούσουμε.

Είσαι αστείος απλά δεν το καταλαβαίνεις :P

 

Σου είπα ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΤΟ ΕΝΑ ΜΕ ΤΟ ΑΛΛΟ

 

αλλά προφανώς αδυνατείς να το καταλάβεις.

 

Η nvidia έχει μια υπηρεσία με την οποία μπορείς να μοιράζεις τον φόρτο εργασίας VMs σε μια φυσική κάρτα και ειναι ΑΣΧΕΤΟ με αυτό που συζητάμε τώρα

 

Επίσης είσαι εντελώς άσχετος ακόμη και αν ήταν σχετικό αυτό που αναφέρεις.. με κόκκινο είναι πόσοι φυσικοί πυρήνες υπάρχουν σε αυτές τις κάρτες με μπλέ είναι πόσους πελάτες ταυτόχρονα μπορεί να σηκώσουν έως 64 για παράδειγμα για την Tesla M10 που έχει 4 φυσικούς πυρήνες (GPUs)

 

Απο εκει και πέρα αυτό που ανέφερα εγώ είναι να τρέξεις παιχνίδια DX12/11 με KVM και iommu groups το F1 φυσικά και δεν θα το τρέξεις έτσι αφού τρέχει natively σε linux....

 

Τέσπα τα λόγια μου χάνω αφου προφανώς δεν καταλαβαίνεις τιποτα και απλά παραποιείς λέξεις που βρίσκεις σε πρόχειρα google γιατι για κάποιο λόγο θες να με τρολλάρεις λολ καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αφήνω να φαντάζεσαι ότι θέλεις , η αλήθεια είναι στη φωτό , όταν κάνεις Assign την κάρτα σε ένα VM τότε αυτή εξαφανίζεται από το υπόλοιπο σύστημα .

 

Φαντάζομαι στο Core2Duo που έχεις με 4 GB DDR2 έχεις βρει τρόπο να ενεργοποιήσεις IOMMU και να κάνεις την κάρτα σου να φαίνεται σαν δυο στο σύστημα.  Ή πολύ πιθανόν να έχεις κάποιον από τους Server που έχει στη λίστα η NVIDIA και να τρέχεις με κάποια κάρτα

Tesla στο σύστημά σου , οπότε πάω πάσο.

 

 

 

 

Το ποιος είναι σχετικός/άσχετος θα το κρίνουν αυτοί που θα διαβάσουν το thread.Προφανώς δε ξέρεις τι σημαίνει φυσική κάρτα και αναλογία χρηστών ή δε ξέρεις να διαβάζεις. Στη φιλοσοφία που αναφέρεις μπορείς να κάνεις Assign ΜΟΝΟ ΦΥΣΙΚΗ ΚΑΡΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αφήνω να φαντάζεσαι ότι θέλεις , η αλήθεια είναι στη φωτό , όταν κάνεις Assign την κάρτα σε ένα VM τότε αυτή εξαφανίζεται από το υπόλοιπο σύστημα .

 

Φαντάζομαι στο Core2Duo που έχεις με 4 GB DDR2 έχεις βρει τρόπο να ενεργοποιήσεις IOMMU και να κάνεις την κάρτα σου να φαίνεται σαν δυο στο σύστημα.  Ή πολύ πιθανόν να έχεις κάποιον από τους Server που έχει στη λίστα η NVIDIA και να τρέχεις με κάποια κάρτα

Tesla στο σύστημά σου , οπότε πάω πάσο.

 

 

Το ποιος είναι σχετικός/άσχετος θα το κρίνουν αυτοί που θα διαβάσουν το thread.

Είσαι ΑΣΧΕΤΟΣ στην φωτό δεν κάνεις ASSIGN KAMIA KARTA ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΜΕ

 

ΣΤΗΝ ΦΩΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΙΔΙΚΕΣ ΚΑΡΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΕΧΟΥΝ VIRTUAL MACHINES πχ μια εταιρία έχει 40 μηχανικούς και σχεδιάζουν σε CAD κινητήρες και αυτά τα κάνουν σε έναν server που έχει αυτή την κάρτα η οποία φαίνεται σαν πολλές καρτες vGPUs και γενικά ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΧΕΣΗ.

 

ΠΟΣΟ πια μπορει να είναι καποιος...

 

 

 

Το ποιος είναι σχετικός/άσχετος θα το κρίνουν αυτοί που θα διαβάσουν το thread

Συμφωνώ! αντε γεια με σύγχυσες με τις..βρεςτηνλεξη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το διαβάσεις άλλη μια φορά θα το καταλάβεις, ο αριθμός των GPU είναι ο αριθμός που μπορείς να κάνεις assign, όπως βλέπεις στη φωτο μια M10 σου δίνει τέσσερις κάρτες διαθέσιμες για τα VM σου σε ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ HYPERVISOR TYPE 1, γυρνα τώρα πλευρό να φανταστείς πως αγκαλιάζεις μια M10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μου την σπάει στους linux-αδες ειναι αυτη η αφ υψηλού αντιμετώπιση των υπολοιπων. Οτι και καλά αυτοι ειναι οι divine users που ξερουν να χρησιμοποιούν το PC ενω εμεις οι υπολοιποι ειμαστε οι άσχετοι. Θα κάνω λοιπόν τις κλασσικές ερωτήσεις που κανω παντα σε τέτοια θεματα.

 

1. Μπορώ να στο Linux να έχω τα τελευταία games, day one; Να παίξω το Witcher 2 3μιση χρονια μετα την κυκλοφορία του Witcher 3 μου ειναι αδιαφορο. Πλήρωσα ενα σκασμο λεφτα για high end PC και θελω τα παιχνιδια που μαρεσουν να τα παιζω αμέσως.

 

2. Μπορώ να έχω τα προγράμματα που χρησιμοποιώ; Ενδεικτικά γράφω καποια. Google Backup & Sync, Adobe Photoshop, Adobe Premier, Skype, Google Music Manager κτλ. Προσοχη. ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ παρόμοια προγράμματα με τα οποια "κανω μια χαρα τη δουλεια μου". Θελω τα συγκεκριμενα προγράμματα που χρησιμοποιώ χρόνια είτε για δουλεια είτε για διασκεδαση και δεν θελω να μαθω αλλα.

 

3. Ενα απο τα παιχνιδια που παιζω συχνά είναι το WoW. Υπάρχει native battle net για linux;

 

Αυτο δεν καταλαβαίνετε πολλοί. Δεν έχουμε ολοι τον χρόνο, ή αν τον έχουμε δεν εχουμε ολοι την όρεξη να ασχοληθουμε. Δεν θελουμε να ανοιγουμε terminals, να γαφουμε κώδικα, να κανουμε VM κτλ. Θέλουμε η πλατφόρμα που έχουμε να κανει out of the box αυτα που θελουμε.

 

ΥΓ. Επειδη αναφέρθηκαν και οι κονσολες. Το μεγάλο πλεονεκτημα των κονσολων ηταν η αμεσοτητα. Βαζεις το δισκακ, πατάς play και μπαμ παιζεις. Πριν 2 χρονια αγορασα PS4 με το NBA 2K16. Πάω σπίτι με ενα φιλο να παιξουμε... Ανοιγω την κονσολα και μπαμ 3GB update. Μόλις το κανει βάζω το παιχνιδι μπαμ 8GB update. Φυσικά το παρατήσαμε και φυγαμε. Γυρίζω το βραδυ σπιτι και μπαμ πρεπει να εχω ΣΥΝΔΡΟΜΗ για να παιξω online. Οπότε οχι. Δεν εχει να κανει με pc master race και βλακειες. Εχει να κανει με το γεγονος πως οι κονσολες εχουν γινει PC. Ε PC εχω και μαλιστα ετη φωτός δυνατοτερο αποτο PS4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε φαγωθεί με τα windows. Καθεστε και παιδευεστε με το linux και κάνετε τη ζωή σας δύσκολη. Ήθελα να ήξερα τι κερδίζετε... office; δε νομίζω γιατί το libreoffice είναι πατάτα (όλοι καταλήγετε να τρέχετε το office emulated), εφαρμογές; απλά τραγικές (θυμίζουν windows 3.x), παιχνίδια; η feral, μέσω του steam βέβαια, η μοναδική που μπορείς να πεις ότι κάτι κάνει, απλά στην ουσία τίποτα δε κάνει... όλο bugs και τα παιχνίδια στον ιδιο υπολογιστή παίζουν μια χαρά σε windows ενώ όταν παίζεις σε linux, απλά τραγικά. Τι άλλο να πω; Για το calendar; για τα email notifications; Χαλιά μαύρα... Αν εξαιρέσουμε κάποιους από εσάς που είναι προγραμματιστές ή developers οι υπόλοιποι απλά είστε γραφικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λοιπόν για να λήξουμε το θέμα με τον Poweruser ( χαχαχαχα) των Linux , από το Archlinux, όποιος θέλει το διαβάζει να μάθει

 

Χρειάζεσαι Full Υποστήριξη από το σίδερο , θα έχεις ΣΧΕΔΟΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ απόδοση , ΔΕΥΤΕΡΗ ΟΘΟΝΗ και πολλά άλλα

Το κατάλαβες τώρα ποιος είναι άσχετος ; Κατάλαβες τι σημαίνει στην NVIDIA 4 GPU; Κατάλαβες οτι στο μπρίκι σου ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ; Κατάλαβες οτι το Performance είναι Near Native και με την Onboard κάρτα σου δε θα παίζει ούτε πασιέντζα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...