Προς το περιεχόμενο

Το F1 2017 έρχεται στο Linux στις 2 Νοεμβρίου


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έχω διαβάσει όλα όσα γράψατε γιατί 1ον) είναι άπειρα και 2ον) έχετε μπλέξει τα μπούτια σας.

 

1ον) Το KVM δεν είναι Type 1 Hypervisor αλλά Type 0, που σημαίνει ότι μπορείς να τρέχεις το software bare metal.

 

2ον) Το κόλπο λειτουργεί ως εξής, κάνεις passthrough την κάρτα γραφικών στο guest OS μέσω vfio-pci που σημαίνει ότι χρειάζεσαι 2 κάρτες γραφικών, εφόσον μιλάμε για consumer κάρτες φυσικά.

 

Τώρα όσων αφορά το Dual Boot, δεν είναι καλή επιλογή γιατί πρέπει να έχεις 2 πλήρη λειτουργικά, με όλα τα προγράμματα φορτωμένα, πρέπει να κάνεις reboot κλπ. που δεν είναι ότι καλύτερο. Όταν κάνεις το παραπάνω κόλπο με το VM, έχεις όλο το software που θες στο linux και βάζεις μόνο τα απαραίτητα στο Windows VM.

Αυτό προσπαθούσα να του εξηγήσω στα άπειρα ποστ, αλλά την μια μου έλεγε για vGpus της nvidia την άλλη για windows server την τρίτη και αυτός δεν ξέρει γιατι... τεσπα άκρη δεν βγήκε ζήτησα απο mod να τα σβήσει για να μην λυμαίνουν το τόπικ αλλά δεν έγινε κάτι όπως βλέπεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Grandgamer , εννοείς Type1 Hypervisor ή Ring 0 , ring 0 είναι σωστά όχι Hypervisor type 0. Και ναι είναι ίδια και το Xen και το Vmware και το Microsoft. Επίσης στο Graphics virtualization έχουν όλοι λύσεις, η τελευταία είναι το device assignment με τα καλά της και τα κακά της.

 

@Manjaro  δεν καταλαβαίνεις οτι ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ίδιο είναι και το HyperV , από όλα αυτά που γράφεις επιχείρημα είναι το δωρεάν και το ασφαλές τα άλλα είναι προσωπικές σου εκτιμήσεις όπως και του φίλου σου στο youtube.Το μίσος σου σε τυφλώνει, λυπάμαι για σένα.

Επίσης δεν ξέρεις τι είναι το virtualization , μετά το quote που έκανες δε ξέρεις ούτε τι λες. O Grandgamer έκανε απλά λάθος ...

 

Τα περι ελιτισμού τα αφήνω να πέσουν γιατί το 3% τα λέει όλα, όπως η MS έφτιαξε ένα Mobile λειτουργικό και πάτωσε κάπως έτσι πατώνει και το Linux σήμερα.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τίθεται θέμα υπεράσπισης αλλά ρεαλισμού. Το linux δεν κοντράρει τα windows σε θέματα gaming. Ο δρόμος είναι μακρύς και δύσκολος μέχρι να γίνει ισάξιος αντίπαλος. Με τα ξεκατινιάσματα υπερ του ενός ή του άλλου ΛΣ χάνουν όλοι το δίκιο τους. 

 

 

Ο ελιτισμός αυτός είναι που εξαρχής δημιούργησε παρανοήσεις του στυλ "το linux είναι για προγραμματιστές, πρέπει να γράφεις κονσόλα, είναι δύσκολο" και ειδικά αυτά τα άτομα δε θέλω να τα χαρακτηρίσω. 

 

 

ΥΓ. Προς θεού παιδιά!!!! Δεν αξίζει να τσακωνόμαστε για λειτουργικά, τα επιχειρήματα εκατέρωθεν αξιολογούνται και χωρίς κοσμητικά επίθετα.

 

Προσωπικά δεν εχω γνωρίσει κανέναν "ελιτ" χρήστη linux

Που να μην εχει διάθεση να εξηγήσει και να μεταδώσει τις γνώσεις του.

Αντίθετα παρατηρώ οτι ο κόσμος δεν θέλει να μαθαινει.

 

Επίσης,  δεν ειναι κακο να αναγνωριζουμε οτι κάποιος ειναι εξυπνοτερος σε κατι. Τι να κάνουμε δηλαδή,  ετσι ειναι αυτα,  καποιος ειναι καλος σε κατι, καποιος σε κατι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα τι να πω? ότι ασχολούμαι με linux από το 1995, ότι έχω δουλέψει σχεδόν όλες τις γνωστες distro που έχουν κυκλοφορήσει? ότι έχω δώσει ένα σωρό ευκαιρίες στον εαυτό μου αλλά πάντα γυρίζω στα windows? καθίστε και δουλέψτε με wine και console για τα αυτονόητα. Αλλά ξέχασα εσείς που δουλεύετε linux είστε πιο έξυπνοι... γι'αυτό η συζήτηση σε αυτό το thread και σε όποιο άλλο διαπραγματευεται θέμα linux δε βγαίνει ποτέ ακρη. 

ρε φίλε απλά δεν γίνεται να είναι αλήθεια αυτό που λες πως να στο πω...

 

Επειδή πχ για 10 λεπτά είδες  linux σχολείο σου το 1995 μετά έβαλες για 3 μέρες το life cd το 1999 περασες suse το 2004 στο δεύτερο παλιο PC σου σε 2ο partition για μερικά φεγγάρια κτλ δεν σημαίνει κάτι..

 

Και για να λες ότι λες σημαίνει ότι ακριβώς στην καλύτερη συνέβη το απο πάνω γιατι δεν γίνεται να γνωρίζεις απο linux και να λες όσα έγραψες.. το πιο απλό το πως φαίνονται οι εφαρμογές εξαρτάται απο το shell το οποίο δεν είναι ίδιο σε κάθε διανομή και ακόμη και στην ίδια διανομή το αλλάζεις.

 

Μετά λες για emulation ενώ δεν συμβαίνει emulation λες για libreoffice και όχι για openoffice για τα παιχνίδια λες για την feral ενώ υπάρχουν ένα ματσο (σχετικό ποστ ανέβασα πάνω απο αυτό που απαντάω στο αρχικό δικό σου)

 

Το "callendar" τα "email notification" όλα αυτά δεν είναι "ενα πράμα" μιλας πχ για gnome extensions? KDE? τι;  γενικά δεν γίνεται να ξέρεις και να τσουβαλιάζεις γενικολογείς έτσι..

 

Δεν στο παίζω εδικός τώρα αυτά και άλλα πολλά τα έμαθα στους πρώτους 3 μήνες ενασχόλησης με τα linux γιατι ασχολήθηκα = ψάξιμο για το με ποια διανομή να αργίσω και μετά το κύριο PC μου linux και τίποτα άλλο διάβασμα documentation παρακολούθηση βίντεο και εξάσκηση (όπως έκανα όταν έβαλα windows 95 χωρίς την παρακολούθηση βίντεο πέραν απο ότι είχαν κάτι multimedia disks που ήταν πακέτο με τον ACER μου γιατι τότε δεν υπήρχαν και πολλά βίντεο lol)

 

 

με αυτό θέλω να πω ότι δεν χρειάζεται να είσαι ειδικός αλλά να εξοικειωθείς μερικούς μήνες για να μην μιλάς έτσι όπως μιλάς εσύ και γιαυτό δεν σε πιστεύω... δεν γίνεται άνθρωπος που ασχολείται 22 χρόνια με linux να ξέρει λιγότερα απότι εγώ όταν ασχολούμουν μόνο 3 μήνες...πάλι καλά που δεν είπες ότι ειναι δύσκολο να εγκαταστήσεις τα προγράμματα που κατεβάζεις απο το google....

 

γιαυτό δεν σε πιστεύω εκτός και αν είσαι ΠΟΛΥ μα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ αργός στο να μάθεις κουμπιούτερς που λέει και ο μητροπάνος γιατι αλλιώς δεν εξηγείται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Grandgamer , εννοείς Type1 Hypervisor ή Ring 0 , ring 0 είναι σωστά όχι Hypervisor type 0. Και ναι είναι ίδια και το Xen και το Vmware και το Microsoft. Επίσης στο Graphics virtualization έχουν όλοι λύσεις, η τελευταία είναι το device assignment με τα καλά της και τα κακά της.

 

@Manjaro είσαι πιο γραφικός και από τη Σαντορίνη δεν καταλαβαίνεις οτι ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ίδιο είναι και το HyperV , από όλα αυτά που γράφεις επιχείρημα είναι το δωρεάν και το ασφαλές τα άλλα είναι προσωπικές σου εκτιμήσεις όπως και του φίλου σου στο youtube.Το μίσος σου σε τυφλώνει, λυπάμαι για σένα.

Επίσης δεν ξέρεις τι είναι το virtualization , μετά το quote που έκανες δε ξέρεις ούτε τι λες. O Grandgamer έκανε απλά λάθος ...

 

Τα περι ελιτισμού τα αφήνω να πέσουν γιατί το 3% τα λέει όλα, όπως η MS έφτιαξε ένα Mobile λειτουργικό και πάτωσε κάπως έτσι πατώνει και το Linux σήμερα.

 

....ορίστε και το σχόλιο-απόδειξη. 

 

Όλος ο πλανήτης στηρίζεται στα linux,  και ο φίλος εδω κοιμάται όρθιος.  

 

Ε ναι λοιπόν, οπως σε ολα τα πράγματα, η ελιτ ειναι περίπου τρια με πέντε τοις εκατό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα τι να πω? ότι ασχολούμαι με linux από το 1995, ότι έχω δουλέψει σχεδόν όλες τις γνωστες distro που έχουν κυκλοφορήσει? ότι έχω δώσει ένα σωρό ευκαιρίες στον εαυτό μου αλλά πάντα γυρίζω στα windows? καθίστε και δουλέψτε με wine και console για τα αυτονόητα. Αλλά ξέχασα εσείς που δουλεύετε linux είστε πιο έξυπνοι... γι'αυτό η συζήτηση σε αυτό το thread και σε όποιο άλλο διαπραγματευεται θέμα linux δε βγαίνει ποτέ ακρη. 

Μπορώ, αν επιτρέπεται, να ρωτήσω σε ποιά αυτονόητα αναφέρεσαι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι να το ρυθμίσεις δεν είναι εύκολο, δεν θα πρότεινα κάποιος νέος χρήστης να το επιχειρήσει αλλά αν το κάνει βολεύει πολύ περισσότερο.

 

Γιατί (ειδικά αν έχεις δεύτερο SSD) μπορείς να τρέχεις τα windows απο τον φυσικό SSD και να κάνεις κάτι σαν το seamless του VB (υπάρχουν διάφορες μέθοδοι) έτσι ώστε πχ να έχεις εικονίδια των windows στο linux dekstop σου και όταν τα ανοίγεις ουσιαστικά θα τρέχουν το windows πρόγραμμα αλλά με το shell (τα γραφικά στο παράθυρο) της linux διανομής σου.

 

και γενικά θα είναι πιο ομογενοποιημένη εμπειρία ουτε restart ούτε τιποτα το αρνητικό είναι ότι θέλεις λιγο τερατάκι CPU για να είναι όλα "ρευστά" χωρίς κολληματάκια ή καθυστερήσεις εδώ και εκει.

 

το θετικό είναι ότι δεν χρειάζεται να ειναι πολύ τερατάκι δηλαδή ενας 4πύρηνος intel ι5+ των τελευταίων ετών θα ειναι υπερκομπλέ.

 

Απο μνήμη καλό θα ήταν να έχεις πάνω απο 8 GB.

 

Αλλά και να μην θες να μπεις στην διαδικασία μην στεναχωριέσαι!! το Vulkan κερδίζει όλο και περισσότερο έδαφος έναντι του dx (που είναι και ο μόνος λόγος που πολλά παιχνίδια δεν παίζουν natively σε linux)

 

Οπότε όλο και περισσότερα παιχνίδια θα παίζουν σε linux χωρίς περιορισμούς ή ειδικές ρυθμίσεις

 

ήδη το steam αυξάνει ραγδαία τον αριθμό των παιχνιδιών του που παίζουν natevilely σε linux (out of the box δηλαδή χωρίς επιπλέον ρυθμίσεις)

 

https://steamdb.info/linux/

 

είναι γύρο στα 2500  παιχνίδια.

 

Και γενικά ΑΑΑ games που παίζουν σε linux (εντός ή εκτός steam) είναι όλα τα παιχνίδια της valve (dota 2,csgo,portal2,halflife 2, teamfortress 2,lef4dead 2 κτλ κτλ)

 

Borderlands 2

 

Minecraft

 

Civilization V/VI

 

Metro: Last Light/Metro 2033 Redux

 

Hitman

 

Deus Ex: Mankind Divided

 

Mad Max

 

Rust

 

Dying light

 

SOMA

 

ME:shadow of mordor

 

και άλλα βαριέμαι να γράφω (πχ doom/warhammer3dawnofwar κτλ)

 

και όσο το vulkan θα μεγαλώνει σε δημοτικότητα τόσο πιο πολλά παιχνίδια ΑΑΑ θα είναι συμβατά χωρίς να χρειάζεται σοβαρό developing time για linux.

ο λόγος που δεν αλλάζω τώρα απo windows σαν βασικό σύστημα δεν είναι τα παιχνίδια, δουλεύω ένα σωρό προγράμματα (inventor,3ds max,autocad,showcase,ps,premiere κλπ) που με τα χρόνια έχω στήσει ένα τρόπο που δουλεύω με τα windows και δεν μπορώ να κάτσω να φάω τόσο χρόνο να τα προσαρμόσω όλα αυτά με το linux, επίσης πολύς κόσμος δεν πάει γιατί δεν μπορεί να ψάξει τις ρυθμίσεις των linux που σιγά το πράγμα σκαλίζει λίγο και τα βρίσκεις αλλά ο άλλος στην δουλειά του τώρα που μπορεί να είναι και μεγάλος δεν κάθεται να το μάθει,κοιτάει να κάνει την δουλειά του.

το vulcan από όσο ξέρω είναι η εξέλιξη του open gl και το μέλλον θα δείξει πιο είναι καλύτερο, επίσης παίζει και το mantle της amd που σπρώχνεται προς τα linux για gaming boxes,το ps4 btw linux τρέχει με πολύ καλά αποτελέσματα οπότε δεν βλέπω τον λόγο να απουσιάζει το linux απο τα games.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry mate , ξέχασα το Android και τα Fart apps , ναι αν δεν έχουμε Android θα πεθάνουμε.

 

Καλα σου λέει ο manjaro να σταματήσεις! Έχεις εκτεθεί τελείως. 

Το android το chromebook και το steam os ειναι η κορυφη του παγοβουνου.

Οταν λεμε οτι ο πλανητης στηρίζεται στα linux,  μιλαμε για τεράστια ερευνητικά ιδρύματα, όπως το cern, μιλαμε για την nasa, τον iss, και το mars rover,  μιλαμε για το 99% των υπερυπολογιστων του πλανήτη, την πλειοψηφία των servers ολου του διαδικτύου και φυσικά του T430s που γράφω τώρα!! 

 

Ναι η αλήθεια ειναι οτι οσοι ασχολούνται με linux δεν έχουν και πολυ χρόνο για video games.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μιλάμε για Servers ή για Desktops; Γιατί έχω μπερδευτεί.....

 

Market share IIS .... 

https://news.netcraft.com/archives/2017/07/20/july-2017-web-server-survey.html

 

Εμείς με το Linux blah blah blah , ούτε ξέρετε τι γίνεται πλέον.


Προφανώς και βρίσκονται σε supercomputers , γιατί είναι παραμετροποιήσιμο πέρα από κάθε άλλο προιον , απλά δεν έχετε κανένα επιχείρημα , το επιχείρημά σας είναι οτι σας αρέσουν ...


Virtualization Market share

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περι ελιτισμού τα αφήνω να πέσουν γιατί το 3% τα λέει όλα, όπως η MS έφτιαξε ένα Mobile λειτουργικό και πάτωσε κάπως έτσι πατώνει και το Linux σήμερα.

Το Linux τρέχει σχεδόν σε όλους τους σέρβερς του κόσμου καθώς και τους υπερυπολογιστές. Το Android κάθεται πάνω σε Λινουξοκέρνελ και λόγω όλων αυτών που δουλεύουν πάνω του και το χρησιμοποιούν έχεις εσύ τη δυνατότητα να μπεις και να κάνεις συζήτηση και ότι άλλο θες στο internet.

 

Αν το consumer market share λέει κάτι, τότε αυτό είναι ότι ο περισσότερος κόσμος θέλει να πατάει ένα κουμπί και να κάνει τη δουλειά του χωρίς τη διάθεση να μάθει κάτι παραπάνω ή να προσπαθήσει να φέρει κάτι στα μέτρα του. Αυτοί δεν θέλουν καν Windows. Στην καλύτερη θέλουν ένα μεγάλο tablet ή ένα chromebook. Επίσης, πόσοι λες ότι έχουν το θάρρος να τρέξουν 1 exe στο pc τους χωρίς να διαβάσουν 500 φορές τι γράφει το κάθε βήμα και να ιδρώσουν με όλα αυτά που λέει το EULA; Βλέπεις που το πάω;

 

Αν υποθέσουμε ότι έχουμε 100 χρήστες, οι 80 είναι καθημερινοί άνθρωποι που δεν θέλουν να ψάξουν και θέλουν να μπαίνουν fb, youtube & email. Οι άλλοι 20 είναι άνθρωποι που είτε είναι gamers, designers, programmers (γενικά IT people) και άτομα που στίβουν το μηχάνημα τους. Το 2% αυτών έχει dual boot και το 1% έχει μόνο Linux.

 

Αν βγάλουμε τη μάζα, έχουμε 20 άτομα. Αν τα παιχνίδια γίνουν cross platform καθώς και μερικά προγράμματα, τα 10 θα έχουν Linux και τα 10 Windows. Τότε θα υπάρχει προτίμηση. Τώρα υπάρχει μονοπώλειο. Όσο οι εταιρίες φτιάχνουν μόνο προγράμματα για Windows τόσο το ποσοστό του Linux θα είναι χαμηλό. 

 

 

Γελάω με ένα φίλο από το μεσημέρι που είδαμε την εξέλιξη της συζήτησης. Απλά lol. Manjaro, ρίξε και άλλο λάδι στη φωτιά, he is triggered

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μιλάμε για Servers ή για Desktops; Γιατί έχω μπερδευτεί.....

 

Market share IIS .... 

https://news.netcraft.com/archives/2017/07/20/july-2017-web-server-survey.html

 

Εμείς με το Linux blah blah blah , ούτε ξέρετε τι γίνεται πλέον.

Προφανώς και βρίσκονται σε supercomputers , γιατί είναι παραμετροποιήσιμο πέρα από κάθε άλλο προιον , απλά δεν έχετε κανένα επιχείρημα , το επιχείρημά σας είναι οτι σας αρέσουν ...

 

Τίποτα,  ξεχνα το.

Πήγαινε να παίξεις εσυ, και μην σε νοιάζει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μιλάμε για Servers ή για Desktops; Γιατί έχω μπερδευτεί.....

 

Για gaming στο linux λέγαμε αλλά who counts :P

 

Παιδιά ηρεμήστε θα μας το κλειδώσουν και θα έχουν και δίκιο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο λόγος που δεν αλλάζω τώρα απo windows σαν βασικό σύστημα δεν είναι τα παιχνίδια, δουλεύω ένα σωρό προγράμματα (inventor,3ds max,autocad,showcase,ps,premiere κλπ) που με τα χρόνια έχω στήσει ένα τρόπο που δουλεύω με τα windows και δεν μπορώ να κάτσω να φάω τόσο χρόνο να τα προσαρμόσω όλα αυτά με το linux, επίσης πολύς κόσμος δεν πάει γιατί δεν μπορεί να ψάξει τις ρυθμίσεις των linux που σιγά το πράγμα σκαλίζει λίγο και τα βρίσκεις αλλά ο άλλος στην δουλειά του τώρα που μπορεί να είναι και μεγάλος δεν κάθεται να το μάθει,κοιτάει να κάνει την δουλειά του.

το vulcan από όσο ξέρω είναι η εξέλιξη του open gl και το μέλλον θα δείξει πιο είναι καλύτερο, επίσης παίζει και το mantle της amd που σπρώχνεται προς τα linux για gaming boxes,το ps4 btw linux τρέχει με πολύ καλά αποτελέσματα οπότε δεν βλέπω τον λόγο να απουσιάζει το linux απο τα games.

Σεβαστό αυτό απλά θα ήθελα να ξεκαθαρίσω ότι επειδή μπορείς να σκαλίσεις τα linux σε βαθμό του να φτιάξεις δική εντελώς διανομή δεν σημαίνει οτι χρειάζεται να τα σκαλίσεις.

 

Μπορείς ας πούμε να διαλέξεις μια φιλική ως προς τον νέο χρήστη διανομή και να την κρατήσεις ως έχει. Απο εκει και πέρα υπάρχει ενα μικρό learning curve αλλά όχι πολύ διαφορετικό αποτι πχ windows se MAC.

 

Τέλος αυτά τα παραπάνω (αν και περίεργος συνδυασμός όλων των προϊόντων της adobe  :P γιατι δεν κοιτάς τα πιο επαγγελματικά προγράμματα όπως πχ catia που τρέχουν σε linux? αλλα οκ όπως είπες μπορεί να προτιμάς την συνήθεια. ) μπορείς να τα τρέξεις σε VM seamlessly (όπως ανέφερα στο άλλο ποστ μου σε εσένα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...