Προς το περιεχόμενο

Προσφορες mid seasons sales απο Γερμανο


Finarfin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Exω ενα technicolor 5136 και ενα thomson 585.

Καποιο απο τα 2 ελπιζω να κανει bridge...

Δεν θα επηρεαζει το netgear που θα ειναι συνδεδεμενο με καποιο παλιο σαπακι και απο εκει θα παιρνει το ιντερνετ;

 

Λετε αξιζει να το παραλαβω δλαδη;

Το Technicolor το είχα και εγώ όταν ήμουν forthnet. Κάνει bridge μία χαρά. Απλά σύνδεσε το ρουτερ και disable DHCP στο ρούτερ.
Όχι είναι το r7000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 301
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όπως είπε ο matrixxx, το έχω ήδη αρκετές μέρες και παίζω μαζί του (έχω γράψει σε άλλη ενότητα για την πίκρα μου με το zte h108n της vodafone που δεν γυρνάει σε bridge mode). Είναι σκέτο router, το R7000 συγκεκριμένα https://www.skroutz.gr/s/4590268/NetGear-R7000.html και όχι modem/router. Όταν πήγα να το παραλάβω φοβόμουν μην ήταν το R6800 (φτηνότερη έκδοση) αλλά ευτυχώς όχι.

 

Το έχω με την κλασσική σύνδεση για την ώρα, δηλαδή απλά κούμπωμα στο wan port, με διπλό ΝΑΤ και ότι συνεπάγεται. Εσείς που έχετε κάτι thompson 585 που γυρνάνε σε bridge mode, γλυτώνετε και όλα αυτά με σωστό σετάρισμα.

 

Σαν ρούτερ είναι απίστευτο, πλέον μπαίνουν αβέρτα συσκευές πάνω χωρίς θέματα. Η εμβέλειά του μάλλον είναι καλή, αν και δεν μπορώ να κρίνω στα 2.4 ghz γιατί υπάρχουν πολλές παρεμβολές (μένω απέναντι σχεδόν από 2 ξενοδοχεία που έχουν πόσα access points το καθένα), αλλά στο σαλόνι στην τηλεόραση φτάνει το 5 ghz σήμα ελάχιστα καλύτερα από το 2.4 ghz (και οριακά καλύτερα από το tp link 8970 v1 που είχα πριν). Το γεγονός ότι κάποιες συσκευές πάνε στο 5ghz δίκτυο ξεμπουκώνει το 2.4 ghz. Πχ εγώ προσωπικά έχω σε 2.4 ghz το android tv box και ίσως κάποιο παλιό laptop αν υπάρχει στο σπίτι, ενώ στα 5 ghz μπαίνουν κινητά/tablets, αλλά και ένα raspberry 3 (με εξωτερικό adapter) το οποίο χρησιμοποιώ για να streamάρω μέσω kodi/luna (moonlight κοινώς) παιχνίδια από το PC και παίζει 1080p/60 fps άνετα χωρίς θέματα. Α ναι, σηκώνετε και guest networks, και στα 2.4 και στα 5 ghz. Ακόμα υποστηρίζει openvpn αλλά φαντάζομαι θέλει public ip ή διπλό port forwarding. Επίσης έχει μια επιλογή για downloader σε beta έκδοση που από ότι είδα είναι για torrents ή ftp ή direct downloads, αλλά δεν την έχω χρησιμοποιήσει γιατί έχω ήδη σεταρισμένο openmediavault σε ένα bananapi που τα κάνει όλα και συμφέρει.

 

QοS το έχω στα default αυτόματο dynamic βέβαια, αλλά δεν τα πάει άσχημα στο όσο το έχω δει. Επειδή κοιτάω το balance και το priority που δίνει στις συσκευές, όταν έβλεπα σειρές από το tv box μέσω streaming το γυρνούσε σε high priority, ενώ έριχνε το priority στο nasάκι που έχω στο οποίο έχω τα torrents. Όταν δεν χρησιμοποιούσα το δίκτυο για streamινγ, το nasάκι γυρνούσε σε normal priority.

 

Τρελά tests του στυλ online gaming/video streaming/torrent downloads ταυτόχρονα δεν έχω κάνει, για να δω κατά πόσο δίνει priority στο ping, μετά στο video stream και να αφήνει τελευταία τα torrents, αλλά πιστεύω θα το κάνει. Αν όχι, έχει επιλογές να ορίζεις για QoS ανάλογα είτε με device είτε με service, οπότε μπορώ να τα σετάρω και χειροκίνητα.

 

ΥΓ: Η εφαρμογή Genie για android είναι λιτή και δεν δίνει όσες πληροφορίες χρειάζομαι. Αναγκαστικά τσεκάρω κανονικά το web interface για όσα θέλω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ξεκαθαριστει το θεμα. Αυτο που δινει ο Γερμανος ειναι router μονο και οχι modem (μαλιστα οι φωτογραφιες ειναι διαφορετικες οπως και οι θεσεις στις usb θυρες), που σημαινει οτι αν το βαλετε απευθειας στη πριζα του ΟΤΕ (με το σπλιτερ) δεν θα παιξει. Μπαινει επανω απο αλλο modem/router (συνηθως αυτα του κωλου που  δινουν οι εταιριες), που σημαινει οτι μπορει να εχετε θεματα με τη συνδεση η δε θα εχετε το full potential του ρουτερ.

Το modem/router Nighthawk D7000 εχει παιξει παλαιοτερα σε προσφορα απο αμαζον στα 85-90 ευρω. Αν θελετε να διαβασετε εχει θεμα εδω (το παραθετω γιατι ισως ειναι παραπλησια τα επιμερους χαρακτηριστικα). Θεωρω ομως οτι το πως θα δουλευει η γραμμη ειναι θεμα μοντεμ και οχι ρουτερ με τα λιγα που ξερω αρα αυτο εδω κανει γι αυτους που πραγματικα ξερουν τι ζητανε

http://www.insomnia.gr/topic/642135-modemrouter-netgear-ac1900-nighthawk-d7000-amazonde-%CF%83%CF%84%CE%B1-93-%CE%B5%CF%85%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B1-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AC-t%CE%B5%CE%BB%CE%BF/page-1?hl=%20nighthawk

Για τα λεφτα του ειναι τρελλο vfm. Εγω κατεχω το D7000. Δεν κολλαει και το wifi του για οποιον τον ενδιαφερει αυτο ειναι απο τα πιο δυνατα που εχω συναντησει σε μοντεμς. Εχω πεταξει και δυο δισκους πανω και τους βλεπουν αψογα ολες οι συσκευες απο το ρουτερ (streaming 1080p απευθειας απο το δισκο μεσω wifi σε tv, κινητομπλετες και λαπτοπια χωρις κολληματα με +10 συσκευες συνδεδεμενες πανω στο μοντεμ αλλες με 2,4 αλλες στα 5GHz). Γενικοτερα μου εχει δωσει μεγαλη ευκολια. Επισης στο software εχει και δυνατοτητα αποκλεισμου συνδεσης αλλων συσκευων (με φιλτραρισμα mac address), καθως και δυνατοτητα για guest network, το οποιο εγω εχω απενεργοποιημενο


Τρελά tests του στυλ online gaming/video streaming/torrent downloads ταυτόχρονα δεν έχω κάνει, για να δω κατά πόσο δίνει priority στο ping, μετά στο video stream και να αφήνει τελευταία τα torrents, αλλά πιστεύω θα το κάνει. Αν όχι, έχει επιλογές να ορίζεις για QoS ανάλογα είτε με device είτε με service, οπότε μπορώ να τα σετάρω και χειροκίνητα.

 

ΥΓ: Η εφαρμογή Genie για android είναι λιτή και δεν δίνει όσες πληροφορίες χρειάζομαι. Αναγκαστικά τσεκάρω κανονικά το web interface για όσα θέλω.

Εχω κανει εγω real time test. Δε ξερω απο τιμες. Αλλα ο μικρος παιζει φιφα ονλαιν χωρις λαγκ και κολληματα , κατεβαζω τορρεντ και παιζει 1080p απο τον δικτυακο σκληρο η tv χωρις κολληματα ολα αυτα ταυτοχρονα. Αυτα με τα ping δεν τα ξερω ουτε μπαινω στη διαδικασια αφου το ζητουμενο μου ειναι να δουλευουν ολα αψογα χωρις κολληματα. Το θεμα ειναι τι ευκολια σου δινει οταν συνδεεσαι και αυτο το κανει αψογα. Ξαναλεω και τονιζω οτι μιλαω για μοντεμ με οτι συγγενεια εχουν τα δυο μηχανακια μεταξυ τους. α και γραμμη vdsl 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ παρέλαβα σήμερα τα 4 παιχνίδια  ( 3 xbox one s και FM17 ) από Γερμανό . Την παραγγελία την είχα κάνει 02.11.17 και παρέλαβα σήμερα 08.11.17... Περίμενα άδικα 2-3 μέρες παραπάνω γιατί το μαγαζί που είχα επιλέξει για να παραλάβω " είχε κλειστές τις ιντερνετικές παραγγελίες"..... Πάλι καλά που πήρα ΕΓΩ ( και δεν ενημερώθηκα ποτέ ) στην εξυπηρέτηση e-shop γιατί θα περίμενα ακόμα ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,

 

εβαλα και εγω μια παραγγελια για το R7000

 

σαν μοντεμ/ρουτερ εχω το DGND3700v2 στον 1ο οροφο

και σαν access point για το ισογιο αυτο WNDR3800, Που πλεον θα παει στην σοφιτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που η παραγγελια σου ειναι στο καταστημα και κανεις δεν ενημερωνει μου το εχει κανει 2 φορες ο γερμανος.

 

μαλλον το κανουν εσκεμμενα πιστευω πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο ποσες μερες περιπου φτανει στο καταστημα ? Φανταζομαι παιζει ρολο και που ειναι το καταστημα(επαρχια ειμαι).  Χθες 22:30 μου στειλαν μειλ λεγοντας "Αποστολη απο αποθηκη". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πχ Αθήνα έκανα παραγγελία τρίτη πρωί και Πέμπτη ήταν εκεί. (Βέβαια όπως είπα ούτε που με πήραν τηλέφωνο)

 

Τώρα γ επαρχία δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...