Προς το περιεχόμενο

Πόσες ώρες εργασίας είναι "πολλές" ?


Alithinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Δουλεύω μόνος μου φτιάχνοντας ένα μεγάλο project. Και επειδή θέλω να το ολοκληρώσω σε ένα λογικό πλαίσιο χρόνου και νιώθω το χρόνο να με πιέζει, έχω ορίσει για τον εαυτό μου ένα 'deadline'.

 

Το θέμα είναι, ότι τελικά κατάλαβα ότι δούλευα περισσότερο απ' ότι έπρεπε. Καθόμουν 10ωρα στον υπολογιστή, ίσως και παραπάνω, έχοντας πέσει με τα μούτρα. 7500 σειρές κώδικα σε 4 μήνες.

 

Αρχικά πήρα κάποια κιλά, άρχισα να έχω eye strain, και τελικά απ τη πολύ πληκτρολόγηση ο μυς μου έπαθε δυσκαμψία και χρειάστηκε να δέσω το χέρι και να παίρνω φάρμακα, και 1 βδομάδα τώρα να μην έχω δουλέψει καθόλου.

 

Πρέπει να βάλω κάποιο όριο λοιπόν στον εαυτό μου. Μέχρι πόσες ώρες την ημέρα λοιπόν είναι υγειές το να κάθομαι στον υπολογιστή και να πληκτρολογώ ?

Όσοι δουλεύετε σε εταιρίες, πόσες ώρες καταναλώνετε συνολικά κάθε μέρα γράφοντας κώδικα ?

Επεξ/σία από Alithinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Δουλεύω μόνος μου φτιάχνοντας ένα μεγάλο project. Και επειδή θέλω να το ολοκληρώσω σε ένα λογικό πλαίσιο χρόνου και νιώθω το χρόνο να με πιέζει, έχω ορίσει για τον εαυτό μου ένα 'deadline'.

 

Το θέμα είναι, ότι τελικά κατάλαβα ότι δούλευα περισσότερο απ' ότι έπρεπε. Καθόμουν 10ωρα στον υπολογιστή, ίσως και παραπάνω, έχοντας πέσει με τα μούτρα. 7500 σειρές κώδικα σε 4 μήνες.

 

Αρχικά πήρα κάποια κιλά, άρχισα να έχω eye strain, και τελικά απ τη πολύ πληκτρολόγηση ο μυς μου έπαθε δυσκαμψία και χρειάστηκε να δέσω το χέρι και να παίρνω φάρμακα, και 1 βδομάδα τώρα να μην έχω δουλέψει καθόλου.

 

Πρέπει να βάλω κάποιο όριο λοιπόν στον εαυτό μου. Μέχρι πόσες ώρες την ημέρα λοιπόν είναι υγειές το να κάθομαι στον υπολογιστή και να πληκτρολογώ ?

Όσοι δουλεύετε σε εταιρίες, πόσες ώρες καταναλώνεται συνολικά κάθε μέρα γράφοντας κώδικα ?

 

 

Αμα δεν εχεις αναπαυτικο περιβαλλον, μια καλη καρεκλα κτλ και μια ωρα μπορει να σε καταπονει οσο 10 σε ιδανικες συνθηκες. Αρα αυτα θα πρεπει να ειναι τα πρωτα που θα φτιαξεις. Σημαντικο ειναι ενα καλο διαλειμμα που και που, με μια μικρη βολτα να ειναι το ιδανικο.

 

  Αμα περιμενεις καποιον να σου δωσει εναν χρυσο κανονα οσον αφορα τις ωρες δεν υπαρχει κατι τετοιο, προσωπικα καθομαι και 12ωρο καθημερινα χωρις προβλημα αμα χρειαστει, αλλα το περιβαλλον εργασιας μου ειναι σχεδον τερμα ιδανικο, με πολυ καλες καρεκλες και γραφεια με ρυθμιζομενο υφος, ενω το δωματιο καθε αυτο ειναι μονο τζαμαρια και βλεπει σε πρασινο... Και αυτο, πιστεψε με, σε ανανεωνει.

Επεξ/σία από Papakaliati
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μπορούσα να πω ότι από το 2013 δουλεύω σε ένα μέσο όρο 13 ώρες την μέρα, σε 2 διαφορετικά γραφεία (δουλειά και στο σπίτι), με σωστό γραφείο, σωστή καρέκλα, σωστό πληκτρολόγιο, αρκετή χρήση keyboard (ώστε να μην κάνεις εναλλαγή πληκτρολόγιο ποντίκι όλη την ώρα) μπορίες να αντέξεις. σημαντικό, κάθε 1 ώρα σηκώνομαι για ένα 10'. γενικά θα πρέπει να προσπαθείς να είσαι όσο πιο άνετα γίνεται. αλλά καρέκλα, γραφείο, ύψος οθονών, καλό keyboard είναι από τα πιο σημαντικά

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μπορούσα να πω ότι από το 2013 δουλεύω σε ένα μέσο όρο 13 ώρες την μέρα, σε 2 διαφορετικά γραφεία (δουλειά και στο σπίτι), με σωστό γραφείο, σωστή καρέκλα, σωστό πληκτρολόγιο, αρκετή χρήση keyboard (ώστε να μην κάνεις εναλλαγή πληκτρολόγιο ποντίκι όλη την ώρα) μπορίες να αντέξεις. σημαντικό, κάθε 1 ώρα σηκώνομαι για ένα 10'. γενικά θα πρέπει να προσπαθείς να είσαι όσο πιο άνετα γίνεται. αλλά καρέκλα, γραφείο, ύψος οθονών, καλό keyboard είναι από τα πιο σημαντικά

 

Συμφωνώ 100% , επίσης να έχεις κάτι να πίνεις γιατί πολλές φορές στο γραφείο κορακιάζω και διαπιστώνω ότι δεν έχω ούτε 1 μπουκαλάκι νερό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας τα πάρουμε απο την αρχή

 

Πότε ουσιαστικά κάθεσαι πολλές ώρες σε μια δουλειά

 

1. Είσαι νέος και η επίδοση σου δεν είναι αρκετά καλή. Πρέπει να κάνεις catch up σε γνώση άρα πρέπει να κάτσεις παραπάνω

2. Ασφυκτικά deadline. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται εξήγηση. Κακο estimation, αλλαγη στα specification και χίλια μύρια που μπορεί να συμβούν μπορεί να οδηγήσουν σε υπερωρίες

3. Ταβάνι στα skills. Κάποιος με ταλέντο μπορεί να ξεπετάει κάτι σε λεπτά ενώ κάποιος άλλος να προσπαθεί μια ολόκληρη μέρα για να σκεφτεί πως θα προσεγγίσει το πρόβλημα.

4. Νεκρός χρόνος στα Task που κάνεις. Δεν έχεις ας πούμε remote access και κάνεις backup restore μια Oracle βάση μερικά TB με RMAN και κάτι πάει στραβά. Εκει που είχες υπολογίσει παρασκευή να έχεις τελειώσει καταλήγεις να δουλευεις ΣΚ για να το ξαναρίξεις και να κάνεις monitor.

5. Είσαι team leader των από πάνω

 

Αυτά με μια πρώτη σκέψη.

 

Προσωπικά δουλέυω γύρω στις δέκα ώρες την ημέρα και μετά είμαι on call. Προσπαθω όμως να κάνω διαλείμματα ανάμεσα για να ξεκουράζω μάτια και σώμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να καταλάβετε ότι αυτό που ενδιαφέρει έναν επιχειρηματία είναι να βγάλει λεφτά από σας και στα τέτοια του αν γράφετε καλό κώδικα. Άμα εσείς κάθεστε με τις ώρες ψάχνοντας καλές/βέλτιστες λύσεις είναι πρόβλημά σας. Μάθετε να λειτουργείτε με την λογική της ξεπέτας όσον αφορά την δουλειά σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λυπάμαι που θα είμαι ο πρώτος που θα στο πει (ίσως πιάσει και άλλους εδώ), αλλά αν γράφεις κώδικα 10 ώρες την ημέρα τότε το έχεις πάρει στραβά το όλο θέμα και πιθανότατα πληκτρολογείς ασυναρτησίες για τις οποίες κάθεσαι την επόμενη ημέρα άλλες 10 ώρες να δεις πως θα τις διορθώσεις και την επόμενη ημέρα ξανά το ίδιο και το ίδιο και το ίδιο για μήνες μέχρις να πάθεις όχι μόνο δυσκαμψία στα δάχτυλα αλλά και στον εγκέφαλο από τις πολλές ώρες.

 

Το παραπάνω είναι ΟΚ, δεν είσαι μόνο εσύ, όλοι έχουμε πέσει στην παγίδα αυτή στα πρώτα μας στάδια.

 

Ο προγραμματισμός είναι στο χαρτί, στα καρτελάκια που φτιάχνεις τα use cases, στα UML σου, στον ασπροπίνακα που φτιάχνεις relations / διαγράμματα, στην καθαρή σκέψη. Όταν πιάσεις το πληκτρολόγιο δεν "προγραμματίζεις" απλά πληκτρολογείς μέσω κώδικα τις οδηγίες των παραπάνω εργασιών και σίγουρα δεν ασχολούμαστε με γράψιμο κώδικα παραπάνω από 5 ώρες (το ιδανικότερο) συνολικά μέσα στην ημέρα - η απάντηση στο ερώτημα σου - και οι λίγες υπόλοιπες στην εξέταση και τη μελέτη των επόμενων βημάτων.

 

Οτιδήποτε περισσότερο από τις παραπάνω ώρες "πληκτρολόγησης" είναι συνήθως σκουπίδια γιατί ο εγκέφαλος γίνεται αντιπαραγωγικός, χοχλιός, walking dead, πουρές μπανάνας.

 

Το ότι έχεις γράψει 7500 γραμμές κώδικα (με τις κενές γραμμές σου, τα indent σου, comments κτλπ) σε 4 μήνες με μέσο όρο 10 ώρες την ημέρα (όπως λες) υποδεικνύει ότι συμβαίνουν τα παραπάνω και δουλεύεις όπως φυσήξει κάθε μέρα, καθώς και το τελειότερο refactoring να έχεις κάνει (υποθέτω πάντα ότι έχεις γράψει σωστό κώδικα), είναι σχετικά λίγες για κάτι που δουλεύεις 4 μήνες/10 ώρες άρα κάνεις πολλά μπρος πίσω σαν αυτά που περιέγραψα στην αρχή.

 

Δε μειώνω τη δουλειά που έχεις κάνει απλά δουλεύεις λάθος. Άρχισε να προγραμματίζεις στο χαρτί , σε καρτελάκια, στον ασπροπίνακα, σε κάθε στάδιο και θα δεις μετά πόσο πιο εύκολα, ξεκούραστα και παραγωγικά θα γίνουν όλα.. και σε σκαμπό που λέει ο λόγος θα βολεύεσαι.

 

Εμένα επιχειρηματικά μου κάνει red flag να έχω in-house προγραμματιστή και να γράφει πάνω από 5 ώρες την ημέρα μόνο κώδικα και ειδικά χωρίς μικρά συχνά διαλλείματα.

 

Ψάξε πως μπορείς να αρχίσεις να δουλεύεις με use cases/actors, umls, relationship diagrams, mock-ups, solid planning και γενικότερα σε χαρτί/πίνακα με όποιο τρόπο σου ταιριάζει (υπαρκτό ή δικό σου) και θα με θυμηθείς. 

 

ΥΓ: Συμβιβασμούς στα milestones και τα deadlines λίγο πολύ όλοι κάνουμε, αλλά μέχρι ενός σημείου και σίγουρα αυτό το σημείο δε θα το καθορίσει ούτε ο πελάτης ούτε τα λεφτά που δίνει αλλά η επιθυμητή ποιότητα του τελικού προϊόντος που έχουμε θέσει ως επαγγελματίες αλλιώς μετά τρέχε 6-12 μήνες να διορθώνεις τα όσα σου γκρινιάζει και δεν πάνε καλά.

 

Είναι δική σου δουλειά να τον πείσεις για τη σχέση ποιότητας/χρόνου και όχι δική του, καλώς κάνει και απαιτεί και δεν ξέρει στην αρχή. Αν δεν μπορείς τότε καλύτερα να δουλεύεις σε κάποια επιχείρηση και όχι σόλο.

Επεξ/σία από The King
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι που θα είμαι ο πρώτος που θα στο πει (ίσως πιάσει και άλλους εδώ), αλλά αν γράφεις κώδικα 10 ώρες την ημέρα τότε το έχεις πάρει στραβά το όλο θέμα και πιθανότατα πληκτρολογείς ασυναρτησίες για τις οποίες κάθεσαι την επόμενη ημέρα άλλες 10 ώρες να δεις πως θα τις διορθώσεις και την επόμενη ημέρα ξανά το ίδιο και το ίδιο και το ίδιο για μήνες μέχρις να πάθεις όχι μόνο δυσκαμψία στα δάχτυλα αλλά και στον εγκέφαλο από τις πολλές ώρες.

 

 

   Και μετα ηρθε η Ανοιξη. Δεν θελω να burst your bubble, αλλα το να γενικοποιεις τα παντα, και να αναπαραγεις οτι διαβασες καποτε σε ενα αρθρο δεν σημαινει ξερεις τα παντα. 

 

   Φυσικα στην αρχη υπαρχει το stage που σκεφτεσαι πως να υλοποιησεις κατι. Ειναι αυτο που περιεγραψες. Απο την στιγμη ομως που θα περασεις αυτο το stage, μετα ακολουθει η ανελεητη περιοδος που θα πρεπει να γραψεις κωδικα.

   Τον τελευταιο μισο μηνα, εχοντας να πρεπει να κανω extention ενα software που εχουμε με καποια επιπλεον features, επρεπε να γραφω σιγουρα πανω απο 8 ωρες την μερα κωδικα ( μεσα σε αυτο φυσικα βαζω και το debugging, και testing, και UI tweaking), και μαντεψε, οταν πρεπει να δημιουργησεις κατι, η να προσθεσεις ενα UI, οση ωρα και να περασεις σκεφτομενος ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος να το κανεις, στο τελος ο κωδικας πρεπει να γραφτει... Ανετα δε, ορισμενες μερες μπορω να δουλεψω για 5 ωρα συνεχομενα χωρις καν να σηκωθω απο την καρεκλα μου κατα την διαρκεια του implementation, γραφοντας ομως ποιοτικο κωδικα. 

 

  Δεν σημαινει οτι ολοι μπορουν να δουλεουν ετσι, αλλα σημαινει οτι οι γενικευσεις, πραγματικα δεν βοηθανε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Και μετα ηρθε η Ανοιξη. Δεν θελω να burst your bubble, αλλα το να γενικοποιεις τα παντα, και να αναπαραγεις οτι διαβασες καποτε σε ενα αρθρο δεν σημαινει ξερεις τα παντα. 

 

   Φυσικα στην αρχη υπαρχει το stage που σκεφτεσαι πως να υλοποιησεις κατι. Ειναι αυτο που περιεγραψες. Απο την στιγμη ομως που θα περασεις αυτο το stage, μετα ακολουθει η ανελεητη περιοδος που θα πρεπει να γραψεις κωδικα.

   Τον τελευταιο μισο μηνα, εχοντας να πρεπει να κανω extention ενα software που εχουμε με καποια επιπλεον features, επρεπε να γραφω σιγουρα πανω απο 8 ωρες την μερα κωδικα ( μεσα σε αυτο φυσικα βαζω και το debugging, και testing, και UI tweaking), και μαντεψε, οταν πρεπει να δημιουργησεις κατι, η να προσθεσεις ενα UI, οση ωρα και να περασεις σκεφτομενος ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος να το κανεις, στο τελος ο κωδικας πρεπει να γραφτει...

 

 

Το ότι αποφάσισες πως η απάντηση κάποιου (όχι προς εσένα) είναι αναπαραγωγή άρθρων από το facebook feed σου, καταλαβαίνεις και μόνος σου ότι δε δίνει περιθώρια να ειπωθεί κάτι για αυτά που μου γράφεις, παρά ό,τι πεις μεγάλε με τα bubble σου και τα λοιπά, συμφωνώ με όλα και με την ιστορία σου  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να καταλάβετε ότι αυτό που ενδιαφέρει έναν επιχειρηματία είναι να βγάλει λεφτά από σας και στα τέτοια του αν γράφετε καλό κώδικα. Άμα εσείς κάθεστε με τις ώρες ψάχνοντας καλές/βέλτιστες λύσεις είναι πρόβλημά σας. Μάθετε να λειτουργείτε με την λογική της ξεπέτας όσον αφορά την δουλειά σας.

Μεγάλο λάθος και με αυτή την λογική πάμε σε δουλειές και μας βγαίνουν τα μάτια. Άντε κάτσε βελτίωσε η βρες bug σε άνθρωπο που έχει γράψει κώδικα με αυτή τη λογική και ειδικά Enterprise εφαρμογή.

Μην τα λες αυτά και ως συμβουλή σε άλλους.

 

Για τα άλλα που αναφέρθηκαν αν εξαιρέσουμε αυτά που έρχονται απο την εμπειρία συμφωνώ στο νερό , 10 λεπτά διάλειμμα ανά ώρα και βρες κατι μακρινό στο παράθυρο να εστιάζεις για λίγο να ξεκουράσεις τα μάτια σου

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να καταλάβετε ότι αυτό που ενδιαφέρει έναν επιχειρηματία είναι να βγάλει λεφτά από σας και στα τέτοια του αν γράφετε καλό κώδικα. Άμα εσείς κάθεστε με τις ώρες ψάχνοντας καλές/βέλτιστες λύσεις είναι πρόβλημά σας. Μάθετε να λειτουργείτε με την λογική της ξεπέτας όσον αφορά την δουλειά σας.

ποιος σου είπε ότι σε κάθε περίπτωση δεν είμαστε ο επιχειρηματίας του εαυτού μας και μας ενδιαφέρει να βγάζουμε καλή δουλειά, για να έχουμε δουλεία αύριο αλλά και γιατί ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ αυτό που κάνουμε;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μπορούσα να πω ότι από το 2013 δουλεύω σε ένα μέσο όρο 13 ώρες την μέρα, σε 2 διαφορετικά γραφεία (δουλειά και στο σπίτι), με σωστό γραφείο, σωστή καρέκλα, σωστό πληκτρολόγιο, αρκετή χρήση keyboard (ώστε να μην κάνεις εναλλαγή πληκτρολόγιο ποντίκι όλη την ώρα) μπορίες να αντέξεις. σημαντικό, κάθε 1 ώρα σηκώνομαι για ένα 10'. γενικά θα πρέπει να προσπαθείς να είσαι όσο πιο άνετα γίνεται. αλλά καρέκλα, γραφείο, ύψος οθονών, καλό keyboard είναι από τα πιο σημαντικά

Με πρόχειρους υπολογισμούς που έκανα, για να πάρεις όλα αυτά τα ανατομικά όμως χρειάζεσαι 500~1000+ ευρώ.  :unsure:  Αφού τελειώσω αυτό που φτιάχνω, ο ανατομικός εξοπλισμός θα είναι απ τα πρώτα πράγματα που θα κοιτάξω να πάρω, μαζί με hardware που θέλω.

 

Αυτό με τα 10 λεπτά διάλλειμα το χω ξαναδει / ακούσει κάπου. Πρέπει να αρχίσω να το κάνω, το κακό είναι ότι όταν μπεις "in the zone" στο "flow", ξεχνιέσαι να κάνεις διάλλειμα.

 

Συμφωνώ 100% , επίσης να έχεις κάτι να πίνεις γιατί πολλές φορές στο γραφείο κορακιάζω και διαπιστώνω ότι δεν έχω ούτε 1 μπουκαλάκι νερό.

 

Καλά απ' αυτό δεν έχω πρόβλημα, έχω μια κούπα γίγας με νερό δίπλα μου μονίμως!  :-D

 

Ας τα πάρουμε απο την αρχή

 

Πότε ουσιαστικά κάθεσαι πολλές ώρες σε μια δουλειά

 

1. Είσαι νέος και η επίδοση σου δεν είναι αρκετά καλή. Πρέπει να κάνεις catch up σε γνώση άρα πρέπει να κάτσεις παραπάνω

2. Ασφυκτικά deadline. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται εξήγηση. Κακο estimation, αλλαγη στα specification και χίλια μύρια που μπορεί να συμβούν μπορεί να οδηγήσουν σε υπερωρίες

3. Ταβάνι στα skills. Κάποιος με ταλέντο μπορεί να ξεπετάει κάτι σε λεπτά ενώ κάποιος άλλος να προσπαθεί μια ολόκληρη μέρα για να σκεφτεί πως θα προσεγγίσει το πρόβλημα.

4. Νεκρός χρόνος στα Task που κάνεις. Δεν έχεις ας πούμε remote access και κάνεις backup restore μια Oracle βάση μερικά TB με RMAN και κάτι πάει στραβά. Εκει που είχες υπολογίσει παρασκευή να έχεις τελειώσει καταλήγεις να δουλευεις ΣΚ για να το ξαναρίξεις και να κάνεις monitor.

5. Είσαι team leader των από πάνω

 

Αυτά με μια πρώτη σκέψη.

 

Προσωπικά δουλέυω γύρω στις δέκα ώρες την ημέρα και μετά είμαι on call. Προσπαθω όμως να κάνω διαλείμματα ανάμεσα για να ξεκουράζω μάτια και σώμα.

Χμ νομίζω στη περίπτωση μου είναι το 2, το οποίο deadline το έχω θέσει ο ίδιος στον εαυτό μου.

Απλά ο όγκος της εργασίας που θέλω να καλύψω είναι τεράστιος. Για την ιστορία φτιάχνω ένα video game τύπου RPG. Αυτούς τους μήνες που έγραψα ότι δουλεύω σε αυτό, φτιάχνω τα βασικά συστήματα που θα πρέπει όλα αυτού του τύπου τα παιχνίδια να έχουν (leveling system, inventory, random encounters...) Πέρα απ' το 'σκελετό' αργότερα θα πρέπει για τη κάθε μικρή περιπέτεια ιστορίας να γράψω custom κώδικα. Και θα πρέπει να αρχίσω να φτιάχνω και γραφικά κάποια στιγμή...

Είμαι μόνος που δουλεύω σε αυτό και έχω αναλάβει όλους τους ρόλους ο ίδιος, για αυτό τρέχω σαν το Βέγγο..

 

Πρέπει να καταλάβετε ότι αυτό που ενδιαφέρει έναν επιχειρηματία είναι να βγάλει λεφτά από σας και στα τέτοια του αν γράφετε καλό κώδικα. Άμα εσείς κάθεστε με τις ώρες ψάχνοντας καλές/βέλτιστες λύσεις είναι πρόβλημά σας. Μάθετε να λειτουργείτε με την λογική της ξεπέτας όσον αφορά την δουλειά σας.

Στη δική μου περίπτωση δε με πιέζει κάποιο αφεντικό. Εγώ πιέζω τον εαυτό μου. Γιατί άμα δε δουλέψω νιώθω τύψεις και άγχος επειδή μένω πίσω. Βέβαια τόσες μέρες λόγο χεριού δε δουλεύω καθόλου...  :(  τέσπα

 

Λυπάμαι που θα είμαι ο πρώτος που θα στο πει (ίσως πιάσει και άλλους εδώ), αλλά αν γράφεις κώδικα 10 ώρες την ημέρα τότε το έχεις πάρει στραβά το όλο θέμα και πιθανότατα πληκτρολογείς ασυναρτησίες για τις οποίες κάθεσαι την επόμενη ημέρα άλλες 10 ώρες να δεις πως θα τις διορθώσεις και την επόμενη ημέρα ξανά το ίδιο και το ίδιο και το ίδιο για μήνες μέχρις να πάθεις όχι μόνο δυσκαμψία στα δάχτυλα αλλά και στον εγκέφαλο από τις πολλές ώρες.

 

Το παραπάνω είναι ΟΚ, δεν είσαι μόνο εσύ, όλοι έχουμε πέσει στην παγίδα αυτή στα πρώτα μας στάδια.

 

Ο προγραμματισμός είναι στο χαρτί, στα καρτελάκια που φτιάχνεις τα use cases, στα UML σου, στον ασπροπίνακα που φτιάχνεις relations / διαγράμματα, στην καθαρή σκέψη. Όταν πιάσεις το πληκτρολόγιο δεν "προγραμματίζεις" απλά πληκτρολογείς μέσω κώδικα τις οδηγίες των παραπάνω εργασιών και σίγουρα δεν ασχολούμαστε με γράψιμο κώδικα παραπάνω από 5 ώρες (το ιδανικότερο) συνολικά μέσα στην ημέρα - η απάντηση στο ερώτημα σου - και οι λίγες υπόλοιπες στην εξέταση και τη μελέτη των επόμενων βημάτων.

 

Οτιδήποτε περισσότερο από τις παραπάνω ώρες "πληκτρολόγησης" είναι συνήθως σκουπίδια γιατί ο εγκέφαλος γίνεται αντιπαραγωγικός, χοχλιός, walking dead, πουρές μπανάνας.

 

Το ότι έχεις γράψει 7500 γραμμές κώδικα (με τις κενές γραμμές σου, τα indent σου, comments κτλπ) σε 4 μήνες με μέσο όρο 10 ώρες την ημέρα (όπως λες) υποδεικνύει ότι συμβαίνουν τα παραπάνω και δουλεύεις όπως φυσήξει κάθε μέρα, καθώς και το τελειότερο refactoring να έχεις κάνει (υποθέτω πάντα ότι έχεις γράψει σωστό κώδικα), είναι σχετικά λίγες για κάτι που δουλεύεις 4 μήνες/10 ώρες άρα κάνεις πολλά μπρος πίσω σαν αυτά που περιέγραψα στην αρχή.

 

Δε μειώνω τη δουλειά που έχεις κάνει απλά δουλεύεις λάθος. Άρχισε να προγραμματίζεις στο χαρτί , σε καρτελάκια, στον ασπροπίνακα, σε κάθε στάδιο και θα δεις μετά πόσο πιο εύκολα, ξεκούραστα και παραγωγικά θα γίνουν όλα.. και σε σκαμπό που λέει ο λόγος θα βολεύεσαι.

 

Εμένα επιχειρηματικά μου κάνει red flag να έχω in-house προγραμματιστή και να γράφει πάνω από 5 ώρες την ημέρα μόνο κώδικα και ειδικά χωρίς μικρά συχνά διαλλείματα.

 

Ψάξε πως μπορείς να αρχίσεις να δουλεύεις με use cases/actors, umls, relationship diagrams, mock-ups, solid planning και γενικότερα σε χαρτί/πίνακα με όποιο τρόπο σου ταιριάζει (υπαρκτό ή δικό σου) και θα με θυμηθείς. 

 

ΥΓ: Συμβιβασμούς στα milestones και τα deadlines λίγο πολύ όλοι κάνουμε, αλλά μέχρι ενός σημείου και σίγουρα αυτό το σημείο δε θα το καθορίσει ούτε ο πελάτης ούτε τα λεφτά που δίνει αλλά η επιθυμητή ποιότητα του τελικού προϊόντος που έχουμε θέσει ως επαγγελματίες αλλιώς μετά τρέχε 6-12 μήνες να διορθώνεις τα όσα σου γκρινιάζει και δεν πάνε καλά.

 

Είναι δική σου δουλειά να τον πείσεις για τη σχέση ποιότητας/χρόνου και όχι δική του, καλώς κάνει και απαιτεί και δεν ξέρει στην αρχή. Αν δεν μπορείς τότε καλύτερα να δουλεύεις σε κάποια επιχείρηση και όχι σόλο.

 

Σαφώς και οι 10 ώρες δεν είναι μόνο προσθήκη νέων features. Είναι και έλεγχοι, είναι και κυνήγι bugs, είναι και σύρσιμο με το ποντίκι ui στοιχείων, και μερικές φορές είναι και γράψιμο σε ένα τετράδιο ιδεών για την υλοποίηση, διάβασμα σε referrence... όλα μαζί. Καταλήγεις όμως μετά από πολλές ώρες να καταπονείς τον εαυτό σου.

 

Ναι άμα κάνεις υπολογισμό το χρόνο που ανέφερα και τις γραμμές, βγαίνουν 7.5 γραμές την ώρα μέσος όρος. Που αρχικά δε φαίνονται πολλές. Αλλά είναι και όλα τα άλλα που προανέφερα σε αυτές τις ώρες.

Συνήθως όμως, η συγγραφή έρχεται συμπυκνωμένη. Τη τελευταία μέρα πριν σταματήσω λόγο χεριού, έγραψα 372 γραμμές κώδικα. Βάλε και όλα τα ui που έσερνα και ρύθμιζα για να φαίνονται τυχόν αρρώστιες, μαγείες, επιδράσεις από φαγητά που ισχύουν πάνω στο παίκτη, βάλε και το gameplay testing όπου τρέχω το παιχνίδι να δω στη πράξη αν και πως δουλεύουν όλα αυτά...

Είναι και το γράψιμο στο ημερολόγιο / todo, είναι και ο χρόνος που ξοδεύω μέσα στο παιχνίδι προσπαθόντας να κάνω διάφορα πράγματα που θα έκανε ένας παίκτης και ελέγχω τις συμπεριφορές διαφόρων πραγμάτων... Όλα μαζί.

 

Δεν είναι μόνο η συγγραφή κώδικα που χρειάζεται χρόνο, και επαναλαμβανόμενες κινήσεις με τα χέρια και κουράζει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι ασχολούνται με τον προγραμματισμό ασχολούνται γιατί το αγαπούν. Άρα έχετε δίκιο να ψάχνετε για το καλύτερο/βέλτιστο γιατί αυτό θα κάνει καλό στον εαυτό σας. Αν η εταιρεία στο ζητάει ή/και σου παρέχει την πολυτέλεια του χρόνου τότε μαζί σας για κάτι καλό. Αν όμως η εταιρεία σου ζητάει να τελειώσεις ένα task σε μη λογική χρονική περίοδο τότε φυσικά θα το ξεπετάξεις και θα συνεχίσεις σπίτι σου τον "καλό" προγραμματισμό. Αν εσύ τώρα είσαι τόσο καλός που μπορείς να γράφεις βέλτιστο κώδικα σε στενά χρονικά περιθώρια τότε το μόνο που θα εισπράξεις είναι κάποια "μπράβο" τα οποία δεν κοστίζουν τίποτα σε κανένα αφεντικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλο λάθος και με αυτή την λογική πάμε σε δουλειές και μας βγαίνουν τα μάτια. Άντε κάτσε βελτίωσε η βρες bug σε άνθρωπο που έχει γράψει κώδικα με αυτή τη λογική και ειδικά Enterprise εφαρμογή.

Μην τα λες αυτά και ως συμβουλή σε άλλους.

 

Για τα άλλα που αναφέρθηκαν αν εξαιρέσουμε αυτά που έρχονται απο την εμπειρία συμφωνώ στο νερό , 10 λεπτά διάλειμμα ανά ώρα και βρες κατι μακρινό στο παράθυρο να εστιάζεις για λίγο να ξεκουράσεις τα μάτια σου

 

 

ποιος σου είπε ότι σε κάθε περίπτωση δεν είμαστε ο επιχειρηματίας του εαυτού μας και μας ενδιαφέρει να βγάζουμε καλή δουλειά, για να έχουμε δουλεία αύριο αλλά και γιατί ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ αυτό που κάνουμε;

Don't. Just don't.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ασκησεις για καρπους/πηχη ειναι το γνωστο μανταλακι το οποιο το βρισκεις σε ολα τα μαγαζια με fitness προιοντα οπου το χρησιμοποιεις κατα τη διαρκεια των διαλλειματων ή της υπολοιπης μερας.

 

Η αλλη ασκηση ειναι να παρεις ενα ξυλο στρογγυλο 30-40cm, να δεσεις ενα λεπτο σχοινι στη μεση 1-1.5μετρο και στην αλλη ακρη να δεσεις κατι αλλο, πχ ενα μπουκαλι νερο (το γεμιζεις οσο θες). Στεκεσαι ορθιος με τεντωμενα χερια μπροστα στο υψος των ωμων, πιανεις το ξυλο και το στριβεις μεχρι το μπουκαλι να ανεβει στο ιδιο υψος με τα χερια. Εκπληκτικη ασκηση που οχι μονο θα εξαφανισει το προβλημα αλλα θα δυναμωσει τοσο πολυ τα χερια σου απο τους αγκωνες και κατω που δεν θα ξαναπονεσουν ποτε. (Δεν μπορω να βρω βιντεο στο youtube, η ασκηση ειναι τεζα old school).

 

Just my 2c

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...