Προς το περιεχόμενο

Η Samsung τρολάρει κάθε γενιά του iPhone με το νέο της διαφημιστικό


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν καταλαβαίνω την επίθεση στην Apple από την Samsung με τέτοιο διαφημιστικό μιας και έχει λερωμένη την φωλιά της, έχει βέβαια πολλές αλήθειες τις οποίες λίγο πολύ ακόμη και ο πιο σκληροπυρηνικός apple fan γνωρίζει.

 

Το θέμα είναι ότι έκλαψα με το κούρεμα του τύπου στο τέλος και θα κλάψω ακόμη περισσότερο αν θα βγάλει η apple παρόμοιο διαφημιστικό με τρομοκράτες ταλιμπάν σε training camp κάπου σε κάποια σπηλιά στο Αφγανιστάν και τον λοχαγό ζωσμένο με note 7's αντί για C4 και να αναφωνεί με σοβαρό ύφος κρατώντας τον πυροκροτητή "Λοιπόν, μάγκες μου, ανοίξτε τα στραβά σας, γιατί θα το δείξω μόνο μια φορά!" και να λαμπαδιάζει φωνάζοντας αλλαχου ακμπάρ!!!

 

:D

 

Σαν κινητά εμένα μου φαίνονται κάπως "ισάξια" με το note8 να έχει πιο επαγγελματικό χαρακτήρα και το iphone x πιο παιχνιδιάρικο / mainstream.

 

Εν κατακλείδι λίγο άτοπη η τρολλιά της Sammy μιας και όποιος είναι να πάρει Note8 θα το πάρει και το ίδιο ισχύει φυσικά και για το Iphone X.

 

Βέβαια μιας και οι δύο εταιρείες συνεργάζονται σε κάποιο επίπεδο κανένας μας δεν γνωρίζει ότι ίσως να έχουν συμφωνήσει να εμπλακούν εσκεμμένα σε "commercial wars" έτσι ώστε να κρατάνε τα φώτα της δημοσιότητας στραμμένα επάνω τους επισκιάζοντας έτσι μικρότερους ανταγωνιστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aς τρολαρει και αυτό :P :P :P

 

6a0120a5580826970c01b8d2bb84b1970c.jpg

 

iphone-x-lines-hong-kong-4bfdfe45722285c

 

iPhone-X-line2.jpg

 

Και αυτό.....έπρεπε να έρθει η Apple για να δούμε oled χωρίς παιχνιδιάρικα κορεσμένα χρώματα.

 

Και αυτό. Googlarete το αντίστοιχο για Apple. xaxaxxaxaxax. 

 

Του χρόνου όταν θα μειωθούν τα κέρδη της Samsung επειδή οι φασόν oled θα πάνε στην LG να δούμε ποιος θα τρολάρει ποιον.

κοίτα με πόσο περηφάνια ποστάρει της photo ο καρμίρης λες και πάνε στη τσέπη του ναι αγόρι μου ναι η ομάδα σου είναι η καλύτερη αλλά ναι ξέχασα η ζωή σου θα καλυτερέψει αν πέσουν τα κέρδη της σαμι

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά η κατάσταση δεν διορθώνεται με τπτ. Οι της Apple στον κόσμο τους. Πείτε τους ρε παιδια έχετε τα καλυτερα κινητά tablet pc όλα τα καλύτερα. Άλλωστε όταν κοιμάται κάποιος δεν τον ξυπνάς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και συνεργάζονται στις οθόνες και στις μνήμες ( αν δεν κάνω λάθος) μια χαρά διαφήμιση και για τις δύο είναι. Αν κάτσετε και διαβάσετε τα σχόλια που κάναμε όλοι σε αυτό το άρθρο θα καταλάβετε ότι και οι δύο εταιρείες πέτυχαν ακριβώς αυτό που ήθελαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισχύει και το αντίθετο πάντως, κάποιος να φύγει από τις συσκευές τις Samsung και ωριμάζοντας να πάει σε συσκευή apple και δε λέω το νέο iPhone Χ αλλά και μια πιο παλιά όπως το SE ή το 6S..!!!! ;)

 

Τι εννοώ ωριμάζοντας;;;; να μη θέλω απαραίτητα να αλλάζω ROMS κάθε 6 μήνες ή να έχω τη ψευδαίσθηση ότι μπορώ να κάνω άπειρα πράγματα με το android κινητό μου ενώ στη πραγματικότητα κάνω τα ίδια και πάλι μέτρια όπως με όλες τις κινητές συσκευές (πχ βιντεοσκόπηση και επεξεργασία βίντεο).

 

(κάτοχος Note 3)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω οτι και αν μου δίνανε ευχαριστημένος θα ήμουν θα προτιμούσα ενα note 8 Αλλα η τιμή του δεν ειναι για μενα ... εχω iPhone se .. ειμαι απόλυτα ικανοποιημένος ... εσείς μαλωστε ... get a life ... και αφήστε τους οπαδισμους και κυρίως το μονοπώλιο που μας εχει φάει ... ελπίζω να καταλαβαίνετε ποσο σημαντικές ειναι οι πολλές εταιρίες για έναν καταναλωτή !!!καλη σας μερα και ευχαριστω πολυ


Ο χρήστης CAPgeo1979 είπε:
Δούλεψε και τα δύο τηλέφωνα και μετά βγάλε συμπεράσματα...
Εσυ τα δουλεψες και τα 2 φανταζομαι ε; 

 

Οταν εισαι λεφτάς ετσι ειναι

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτούς που γράφουν για την οθόνη του iPhone X και χαίρονται να θυμίσω ότι τις οθόνες τις αγοράζει από την Samsung, δεν είναι τεχνολογία της Apple η "Super Retina" aka OLED, άκου εκεί Super Retina, πας στο κατάστημα βλέπεις τον άλλον να λέει το κινητό δεν έχει Super Retina μην γνωρίζοντας τι οθόνη φοράει.

 

Όσο για τα προηγούμενα iPhone που έδειξε στην διαφήμιση, έχει σε πολλά δίκιο είτε αρέσει είτε όχι. Χοντρό δεν λέω αλλά άδικο δεν έχει σε κάποια πράγματα, άσχετα αν τα Samsung άργησαν να φτάσουν στο σημερινό επίπεδο που είναι. 

 

Ειδικά στο σημείο με τους αντάπτορες, πόσο δίκιο έχει.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω διαβάσει πάλι ένα κιλό λαλακίες...ως συνήθως. Πάμε πάλι λοιπόν:

 

1) Η Apple προσφέρει την καλύτερη εμπειρία χρήσης σε λειτουργικό και οικοσύστημα εφαρμογών.

2 Οι υπόλοιπες εταιρείες προσπαθούν να κάνουν το ίδιο μέσω του λειτουργικού Android, αλλά δεν γίνεται λόγω του ότι δεν έχουν κανένα έλεγχο πάνω στο οικοσύστημα και υπέρ φορτώνουν το λειτουργικό με ένα κιλό unoptimized bloatware και πειραματικές λειτουργίες.

 

Εγώ σαν χρήστης και καταναλωτής (όπως και όλοι) θέλω μια εμπειρία χρήσης όπου δεν θα χρειάζεται να κάνω tech support ΚΑΙ στο κινητό μου. Με το iOS όλα είναι set and forget. Με το Android...δεν υπάρχει περίπτωση να μην «πάει στραβά» κάτι σε διάστημα 1 μήνα (δικαιούμαι να κάνω γενικές αναφορές καθότι έχουν περάσει από τα χέρια μου το 90%των flagship των τελευταίων 4 ετών).

 

Συμπέρασμα: Αν οι Android based εταιρείες δεν κάνουν optimize και support με γρήγορα updates στις συσκευές τους, πάντα θα συνεχίζει η ίδια ιστορία (η google με τη σειρά pixel καλά το πάει ως τώρα αλλά δεν έχει φτάσει ακόμα στο επίπεδο που πρέπει από την άποψη σχεδιασμού και quality control). Το να μου βγάζει η Samsung το s8 πχ και να έχει το αυτό το χάλια ux (ναι είναι ακόμα χάλια από άποψη ταχύτητας και ομαλότητας) και να πρέπει να περιμένω 6-7 μήνες για να βγάλει αναβάθμιση σε Oreo είναι το λιγότερο, αστείο.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω διαβάσει πάλι ένα κιλό λαλακίες...ως συνήθως. Πάμε πάλι λοιπόν: 1) Η Apple προσφέρει την καλύτερη εμπειρία χρήσης σε λειτουργικό και οικοσύστημα εφαρμογών. 2 Οι υπόλοιπες εταιρείες προσπαθούν να κάνουν το ίδιο μέσω του λειτουργικού Android, αλλά δεν γίνεται λόγω του ότι δεν έχουν κανένα έλεγχο πάνω στο οικοσύστημα και υπέρ φορτώνουν το λειτουργικό με ένα κιλό unoptimized bloatware και πειραματικές λειτουργίες. Εγώ σαν χρήστης και καταναλωτής (όπως και όλοι) θέλω μια εμπειρία χρήσης όπου δεν θα χρειάζεται να κάνω tech support ΚΑΙ στο κινητό μου. Με το iOS όλα είναι set and forget. Με το Android...δεν υπάρχει περίπτωση να μην «πάει στραβά» κάτι σε διάστημα 1 μήνα (δικαιούμαι να κάνω γενικές αναφορές καθότι έχουν περάσει από τα χέρια μου το 90%των flagship των τελευταίων 4 ετών). Συμπέρασμα: Αν οι Android based εταιρείες δεν κάνουν optimize και support με γρήγορα updates στις συσκευές τους, πάντα θα συνεχίζει η ίδια ιστορία (η google με τη σειρά pixel καλά το πάει ως τώρα αλλά δεν έχει φτάσει ακόμα στο επίπεδο που πρέπει από την άποψη σχεδιασμού και quality control). Το να μου βγάζει η Samsung το s8 πχ και να έχει το αυτό το χάλια ux (ναι είναι ακόμα χάλια από άποψη ταχύτητας και ομαλότητας) και να πρέπει να περιμένω 6-7 μήνες για να βγάλει αναβάθμιση σε Oreo είναι το λιγότερο, αστείο.

Το να σου ζητάνε 1400€ για ένα Smartphone που και καλά είναι πρωτοπόρο ενώ απλά προσφέρει αυτά που υπήρχαν τα τελευταία χρόνια στην αγορά και τα βρίσκεις με λιγότερα λεφτά μόνο και μόνο για το μήλο και το iOS είναι θράσος. Όταν μάλιστα το κόστος των υλικών για να κατασκευαστεί η συσκευή είναι 320€ και αυτοί ζητάνε για Apple Care ένα σκασμό λεφτά και για επισκευές εκτός εγγύησης 500€.

 

Έχει να κάνει με θράσος και απληστία. Τώρα πέρα από τα Microsoft Apps δεν είναι κάποιο Bloat στα S8. Μην ξεχνάς ότι η Apple επίσης κάνει Bundle με την συσκευή της τα Pages, Keynote, Numbers, Garage Band και iMovie καθώς και άλλες εφαρμογές που δεν χρειάζονται όλοι όπως HomeKit, Watch, Tips και δεν αφήνει να αντικαταστήσεις τις προεπιλεγμένες εφαρμογές με αυτές από το AppStore. 

 

Η Apple δεν είναι άγια, την τσέπη της κοιτάει και μια χαρά τα καταφέρνει να πουλάει λιγότερα και να εισπράττει περισσότερα, γιατί άραγε. Τέλοσπαντων δεν λέω ότι η Samsung ή η ΧΨ εταιρία είναι άγια ή η καλή που μας νοιάζεται, γιατί όλοι πορτοφόλια είμαστε για αυτούς, αλλά χαλαρώστε λίγο με τις υπερβολές γιατί είπαμε η απληστία και το θράσος της εταιρίας έχουν και τα όρια τους κανονικά, αλλά η Apple τα έχει ξεπεράσει εδώ και καιρό.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλειο το S8 ειδικά όταν το κουνάς σαν κουδουνίστρα για να ξεκολησει το IS της κάμερας μπας και δουλέψει το af. Αν είσαι και τυχερός και δεν σου βγάλει γραμμές οι οθόνη, καμμένα πιξελ ...και φυσικά μετά από ένα χρόνο περιμένεις να πάρεις update μετά τους κατόχους Moto G4

 

Μαλιστα, η καμερα του s8 δυστιχως ειναι πολυ ανωτερη του iPhone 7 plus φιλαρακι. Οπως επισης και το οτι το IOS 11 ηταν beta επι 3-4 μηνες, κατεστρεψε τις μπαταριες ολων, και ενω ειμαστε 11.1 ακομα δεν εχει στρωσει. Καλυτερα να μην ειχα update, οταν 6 μηνες ειναι beta και 6 μηνες δουλευει οπως θα επρεπε. 

 

Φιλικα παντα. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτούς που γράφουν για την οθόνη του iPhone X και χαίρονται να θυμίσω ότι τις οθόνες τις αγοράζει από την Samsung, δεν είναι τεχνολογία της Apple η "Super Retina" aka OLED, άκου εκεί Super Retina, πας στο κατάστημα βλέπεις τον άλλον να λέει το κινητό δεν έχει Super Retina μην γνωρίζοντας τι οθόνη φοράει.

 

Όσο για τα προηγούμενα iPhone που έδειξε στην διαφήμιση, έχει σε πολλά δίκιο είτε αρέσει είτε όχι. Χοντρό δεν λέω αλλά άδικο δεν έχει σε κάποια πράγματα, άσχετα αν τα Samsung άργησαν να φτάσουν στο σημερινό επίπεδο που είναι. 

 

Ειδικά στο σημείο με τους αντάπτορες, πόσο δίκιο έχει.

 

Ναι αλλά τι να το κάνω αν φτιάχνει τις οθόνες η Samsung όταν το iPhone X έχει καλύτερη οθόνη  απο τα ίδια τα κινητά της Samsung? Για χαζή την περνάς την Apple? Το γεγονός ότι φτιάχνει της οθόνες του iPhone δεν μου λέει τίποτα. Αυτό που έχει σημασία είναι τι φτάνει στα χέρια μου ως τελικό προϊόν.

 

https://9to5mac.com/2017/11/06/displaymate-iphone-x-display-rating/

 

ή

 

http://www.displaymate.com/iPhoneX_ShootOut_1a.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά τι να το κάνω αν φτιάχνει τις οθόνες η Samsung όταν το iPhone X έχει καλύτερη οθόνη  απο τα ίδια τα κινητά της Samsung? Για χαζή την περνάς την Apple? Το γεγονός ότι φτιάχνει της οθόνες του iPhone δεν μου λέει τίποτα. Αυτό που έχει σημασία είναι τι φτάνει στα χέρια μου ως τελικό προϊόν.

 

https://9to5mac.com/2017/11/06/displaymate-iphone-x-display-rating/

 

ή

 

http://www.displaymate.com/iPhoneX_ShootOut_1a.htm

Ως προς τι; Το κινητό με Auto Brightness? Αν βάλουμε και τα δύο κινητά δίπλα δίπλα με Full φωτεινότητα θα δεις διαφορά και μάντεψε ποια οθόνη είναι φωτεινότερη και ποια κερδίζει σε Readiblity και πρόσεξε τα παραπάνω δεδομένα που σου γράφω για συσκευές που βγήκαν πριν από το iPhone X. Για χαζή δεν περνάω την Apple, για χαζούς περνάει η Apple τους καταναλωτές εδώ και χρόνια με τις οθόνες. Να σου πω θυμάμαι κάτι ωραία σχόλια ότι το iPhone X δεν θα έχει Burn in στην OLED, guess what? έχει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...