Προς το περιεχόμενο

Η Samsung τρολάρει κάθε γενιά του iPhone με το νέο της διαφημιστικό


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι αλλά το FaceID την βλεπω να το βαζει σε κανα Galaxy S10. 

 

Ας το παρει, οταν ωριμασει η τεχνολογια, εδω η apple πηρε 5 τεχνολογιες μαζι και τις εβαλε στο iphone 10 αυτο σε πειραξε?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 225
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το να σου ζητάνε 1400€ για ένα Smartphone που και καλά είναι πρωτοπόρο ενώ απλά προσφέρει αυτά που υπήρχαν τα τελευταία χρόνια στην αγορά και τα βρίσκεις με λιγότερα λεφτά μόνο και μόνο για το μήλο και το iOS είναι θράσος. Όταν μάλιστα το κόστος των υλικών για να κατασκευαστεί η συσκευή είναι 320€ και αυτοί ζητάνε για Apple Care ένα σκασμό λεφτά και για επισκευές εκτός εγγύησης 500€.

 

Έχει να κάνει με θράσος και απληστία. Τώρα πέρα από τα Microsoft Apps δεν είναι κάποιο Bloat στα S8. Μην ξεχνάς ότι η Apple επίσης κάνει Bundle με την συσκευή της τα Pages, Keynote, Numbers, Garage Band και iMovie καθώς και άλλες εφαρμογές που δεν χρειάζονται όλοι όπως HomeKit, Watch, Tips και δεν αφήνει να αντικαταστήσεις τις προεπιλεγμένες εφαρμογές με αυτές από το AppStore. 

 

Η Apple δεν είναι άγια, την τσέπη της κοιτάει και μια χαρά τα καταφέρνει να πουλάει λιγότερα και να εισπράττει περισσότερα, γιατί άραγε. Τέλοσπαντων δεν λέω ότι η Samsung ή η ΧΨ εταιρία είναι άγια ή η καλή που μας νοιάζεται, γιατί όλοι πορτοφόλια είμαστε για αυτούς, αλλά χαλαρώστε λίγο με τις υπερβολές γιατί είπαμε η απληστία και το θράσος της εταιρίας έχουν και τα όρια τους κανονικά, αλλά η Apple τα έχει ξεπεράσει εδώ και καιρό.

Μια χαρά το περιέγραψες. Τα προϊόντα της Apple έρχονται κομπλέ και με δωρεάν αναβαθμίσεις για όσο αντέχει το hardware σου. Βρες μου μια άλλη εταιρεία που μπορεί να κάνει το ίδιο. Είχα Samsung 3D smart TV κάποτε. Σε 2,5 χρόνια από τότε που την αγόρασα δεν υποστήριζε πια το Youtube που ήταν κι ο μοναδικός λόγος που δικαιολογούσε τον όρο "smart" μιας και τότε δεν υπήρχαν browsers. Έτσι έμεινα με μια smart TV όπου μπορούσα να διαβάζω τα CNN news, τα νέα του ΣΚΑΙ και κάτι τέτοια που και να με ενδιέφεραν ακόμα δεν υπήρχε περίπτωση να χρησιμοποιώ την TV για να διαβάζω κείμενα! Αγόρασα APPLE TV για να κάνω την δουλιά μου. Γιαυτό κοστίζουν τα iphone ακριβότερα από τα υπόλοιπα κινητά κι ας έχουν το hardware των 320€ που λες. Πληρώνεις μαζί με το κινητό και την υποστήριξη που η Apple υποδειγματικά παρέχει. Βάλτα τώρα στην ζυγαριά να δεις ποιος σου παρέχει ένα σωστό προϊόν και ποιος σε κοροϊδεύει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως προς τι; Το κινητό με Auto Brightness? Αν βάλουμε και τα δύο κινητά δίπλα δίπλα με Full φωτεινότητα θα δεις διαφορά και μάντεψε ποια οθόνη είναι φωτεινότερη και ποια κερδίζει σε Readiblity και πρόσεξε τα παραπάνω δεδομένα που σου γράφω για συσκευές που βγήκαν πριν από το iPhone X. Για χαζή δεν περνάω την Apple, για χαζούς περνάει η Apple τους καταναλωτές εδώ και χρόνια με τις οθόνες. Να σου πω θυμάμαι κάτι ωραία σχόλια ότι το iPhone X δεν θα έχει Burn in στην OLED, guess what? έχει.

Και θα εχει burn in οτι και να κανει οσο χρησιμοποιεί OLED μεχρι να παει σε Micro LED στο μέλλον. Αυτά που έλεγαν διαφορά site οτι στα Iphone X με αλλαγή φάσης στα μπλε Organic subpixels, τελος το burn in, ηταν λίγο νούφαρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο ενδιαφέροντα στοιχεία της διαφήμισης: 

 

1. Παλιά η Samsung έβγαζε βίντεο κοροϊδεύοντας κυρίως τους ανθρώπους που περιμένουν στην ουρά. Τώρα η Samsung φαίνεται να επενδύει στη συσσωρευμένη μικρο-ενόχληση ορισμένων iPhone users ανά τα χρόνια, με τα ψιλοθεματάκια που έχουν και τις διάφορες τεχνολογικές ελλείψεις (π.χ. μικρή χωρητικότητα, wireless charging) οπότε παρουσιάζεται πλέον ως ένα "φτάνει πια". Και πάλι ειρωνεύεται βέβαια αυτούς που περιμένουν στην ουρά, αλλά για πολύ λίγο και στο τέλος της διαφήμισης,

 

2. Πλέον η Samsung γράφει "Upgrade to Galaxy", σαν το brand name "Galaxy" δηλαδή να είναι ήδη πολύ διαδεδομένο στην Αμερική (όπου απευθύνεται η συγκεκριμένη διαφήμιση). Παλιά η Samsung έβαζε όλο το όνομα του προϊόντος (π.χ. "Πάρε Samsung Galaxy S3"), προφανώς γιατί ο πολύς κόσμος δεν ήξερε ακόμα περί τίνος πρόκειται.   

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό σε πείραξε; εδώ την Apple την πήρε 6 χρόνια να βάλει OLED στα iPhone.

Να σε πω την αληθεια προσωπικά δεν μου αρέσουν οι OLED λαι δεν μου έλλειψαν, τωρα απο αποψη τεχνολογικής ανάπτυξης ε εδω εχει θέμα ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά το περιέγραψες. Τα προϊόντα της Apple έρχονται κομπλέ και με δωρεάν αναβαθμίσεις για όσο αντέχει το hardware σου. Βρες μου μια άλλη εταιρεία που μπορεί να κάνει το ίδιο. Είχα Samsung 3D smart TV κάποτε. Σε 2,5 χρόνια από τότε που την αγόρασα δεν υποστήριζε πια το Youtube που ήταν κι ο μοναδικός λόγος που δικαιολογούσε τον όρο "smart" μιας και τότε δεν υπήρχαν browsers. Έτσι έμεινα με μια smart TV όπου μπορούσα να διαβάζω τα CNN news, τα νέα του ΣΚΑΙ και κάτι τέτοια που και να με ενδιέφεραν ακόμα δεν υπήρχε περίπτωση να χρησιμοποιώ την TV για να διαβάζω κείμενα! Αγόρασα APPLE TV για να κάνω την δουλιά μου. Γιαυτό κοστίζουν τα iphone ακριβότερα από τα υπόλοιπα κινητά κι ας μην το δικαιολογεί αυτό το hardware των 320€ που λες. 

Όχι δεν το δικαιολογεί, είδαμε τις ενημερώσεις της Apple που τις παλιές συσκευές τις καταστρέφει κυριολεκτικά από θέμα αυτονομίας και απόδοσης. Μην λέμε ότι θέλουμε για να δικαιολογήσουμε τα αδικαιολόγητα. Απορώ γιατί βρίσκετε συνεχώς δικαιολογίες για να δικαιολογήσετε την άπληστη συμπεριφορά της Apple. Επίσης και η κουτσή μαρία ξέρει ότι ποτέ δεν αγοράζεις τηλεόραση γιατί είναι "Smart" καμία τηλεόραση δεν πρόκειται να σου δώσει μακροπρόθεσμη υποστήριξη. Επίσης αυτά που λες ότι και καλά τα κάνεις με ένα Apple TV τα κάνεις και με ένα Amazon Fire TV των 35€ γιατί και εγώ έσκασα 200€ για το Apple TV αλλά κάτι παραπάνω από το Fire TV δεν μου προσφέρει, άσε που στα 75€ μου προσφέρει η Amazon το Fire TV 4K.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως προς τι; Το κινητό με Auto Brightness? Αν βάλουμε και τα δύο κινητά δίπλα δίπλα με Full φωτεινότητα θα δεις διαφορά και μάντεψε ποια οθόνη είναι φωτεινότερη και ποια κερδίζει σε Readiblity και πρόσεξε τα παραπάνω δεδομένα που σου γράφω για συσκευές που βγήκαν πριν από το iPhone X. Για χαζή δεν περνάω την Apple, για χαζούς περνάει η Apple τους καταναλωτές εδώ και χρόνια με τις οθόνες. Να σου πω θυμάμαι κάτι ωραία σχόλια ότι το iPhone X δεν θα έχει Burn in στην OLED, guess what? έχει.

Δεν ισχύει αυτό που λες για την φωτεινότητα. Και γω αυτή την εντύπωση είχα αλλά το iPhone X έχει την φωτεινότερη οθόνη σε smartphone αυτή τη στιγμή. Δες το review του DisplayMate που τα εξηγεί αναλυτικά.

http://www.displaymate.com/iPhoneX_ShootOut_1a.htm#Highlights

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν το δικαιολογεί, είδαμε τις ενημερώσεις της Apple που τις παλιές συσκευές τις καταστρέφει κυριολεκτικά από θέμα αυτονομίας και απόδοσης. Μην λέμε ότι θέλουμε για να δικαιολογήσουμε τα αδικαιολόγητα. Απορώ γιατί βρίσκετε συνεχώς δικαιολογίες για να δικαιολογήσετε την άπληστη συμπεριφορά της Apple. Επίσης και η κουτσή μαρία ξέρει ότι ποτέ δεν αγοράζεις τηλεόραση γιατί είναι "Smart" καμία τηλεόραση δεν πρόκειται να σου δώσει μακροπρόθεσμη υποστήριξη. Επίσης αυτά που λες ότι και καλά τα κάνεις με ένα Apple TV τα κάνεις και με ένα Amazon Fire TV των 35€ γιατί και εγώ έσκασα 200€ για το Apple TV αλλά κάτι παραπάνω από το Fire TV δεν μου προσφέρει, άσε που στα 75€ μου προσφέρει η Amazon το Fire TV 4K.

 

Ποια αδικαιολόγητα; Έγραφε πουθενά ότι θα είναι smart TV για 2 χρόνια στο κουτί ή στο βιβλίο οδηγιών; Μην τρελαθούμε κιόλας. Μάλλον εσύ προσπαθείς να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα. Μην μου πεις ότι περιμένεις η Apple TV σου να μην υποστηρίζει Youtube το 2019; Θα υποστηρίζει ακόμα και το 3019. Αυτό πληρώνεις. Σου πουλάει δηλαδή προϊόν και υποστήριξη μόνο πακέτο. Υπάρχει ένα σεβαστό μερίδιο αγοραστικού κοινού που το ζητάει αυτό (όπως εγώ για παράδειγμα) και σε αυτούς η Apple είναι μονόδρομος. Ακόμα κι ένα "κόπρανο" να είχε για logo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αυτό σε πείραξε; εδώ την Apple την πήρε 6 χρόνια να βάλει OLED στα iPhone.

 

Τουλάχιστον κατάφερε να την κάνει καλύτερη από αυτές της samsung μιας και ασχολήθηκε λίγο περισσότερο. Σε κάθε περίπτωση πάντως ανυπομονώ να φύγουμε και απο τις OLED και να περάσουμε σε κάτι καλύτερο! 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια αδικαιολόγητα; Έγραφε πουθενά ότι θα είναι smart TV για 2 χρόνια στο κουτί ή στο βιβλίο οδηγιών; Μην τρελαθούμε κιόλας. Μάλλον εσύ προσπαθείς να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα. Μην μου πεις ότι περιμένεις η Apple TV σου να μην υποστηρίζει Youtube το 2019; Θα υποστηρίζει ακόμα και το 3019. Αυτό πληρώνεις. Σου πουλάει δηλαδή προϊόν και υποστήριξη μόνο πακέτο. Υπάρχει ένα σεβαστό μερίδιο αγοραστικού κοινού που το ζητάει αυτό (όπως εγώ για παράδειγμα) και σε αυτούς η Apple είναι μονόδρομος. Ακόμα κι ένα "κόπρανο" να είχε για logo.

Ενημερωτικά γιατί όπως είπα και παραπάνω υπερβάλεις και θεοποιείς την Apple. Το Apple TV 2 δεν υποστηρίζει από το 2015 το YouTube. Οπότε εκτίθεσαι με αυτά που λες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια αδικαιολόγητα; Έγραφε πουθενά ότι θα είναι smart TV για 2 χρόνια στο κουτί ή στο βιβλίο οδηγιών; Μην τρελαθούμε κιόλας. Μάλλον εσύ προσπαθείς να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα. Μην μου πεις ότι περιμένεις η Apple TV σου να μην υποστηρίζει Youtube το 2019; Θα υποστηρίζει ακόμα και το 3019. Αυτό πληρώνεις. Σου πουλάει δηλαδή προϊόν και υποστήριξη μόνο πακέτο. Υπάρχει ένα σεβαστό μερίδιο αγοραστικού κοινού που το ζητάει αυτό (όπως εγώ για παράδειγμα) και σε αυτούς η Apple είναι μονόδρομος. Ακόμα κι ένα "κόπρανο" να είχε για logo.

  

Ενημερωτικά γιατί όπως είπα και παραπάνω υπερβάλεις και θεοποιείς την Apple. Το Apple TV 2 δεν υποστηρίζει από το 2015 το YouTube. Οπότε εκτίθεσαι με αυτά που λες.

 

Και οι 2 έχετε δίκιο. Ναι η apple κοστολογεί ακριβά, ναι η apple δίνει ολοκληρωμένη εμπειρία χρήσης. Και οι 2 τα αντιλαμβάνεστε αυτά νομίζω. Απλά ο ένας θεωρεί ότι δεν αξίζει και ο άλλος ότι αξίζει. Προτεραιότητες και γούστα είναι αυτα όποτε όσο εμβαθύνετε τόσο η συζήτηση αποκτά υποκειμενικό χαρακτήρα. Για να το εξηγήσω με ένα κάπως τραβηγμένο παράδειγμα είναι σαν να μαλώνετε πιο φαγητό είναι καλύτερο. Δεν υπάρχει αντικειμενική απάντηση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν διαφημιση ειναι απιστευτη. Πραγματικα επικη και με αρκετο χιουμορ.

 

Μονο και μονο που ο DJTaurus o Ηetfield και ο Kirileman μπηκαν αμεσως για να σχολιασουν καταλαβαινεις οτι η διαφημιση πετυχε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...