Προς το περιεχόμενο

iPhone 8 & iPhone 8 Plus Review


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η ημιμάθεια αγαπητέ είναι χειρότερη. σου χαρίζω και τις παρωπίδες.

οι υπόλοιποι μπορείτε να ενημερωθείτε απο εδώ γιατί ο A11 δεν μπορεί να συγκριθεί με μπρίκια

 

https://youtu.be/TiVF_ZzzLM0

 

εφόσον ξέρεις αγγλικά, και για να μην τρως άσκοπα τον χρόνο σου με βίντεο στο youtube, ενημερώσου τουλάχιστο να μην πετάς ανακρίβειες και μισές αλήθειες

Έγινε γιατί τα νούμερα είναι αυτά που μετράνε ξαφνικά. Κοίτα να δεις πως αλλάζουν οι καιροί. Μέχρι χθες ακούγαμε ότι τα νούμερα δεν παίζουν ρόλο, αλλά η εμπειρία είναι αυτή που μετράει. Σήμερα διαβάζουμε στο Insomnia για τα νούμερα της απόδοσης του επεξεργαστή. Λες και είπε κανείς ότι επεξεργαστής δεν είναι δυνατός, για τα κολλήματα και την ταχύτητα στο OS μιλάμε. Αλλά οκ οτι πεις α και η γη είναι επίπεδη.

Επεξ/σία από Neg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ για το "τσιπάκι" με τα 120hz θα ήθελα να μάθω, για πες, για πες.

https://www.macworld.com/article/3235709/iphone-ipad/iphone-x-samples-touch-input-at-120hz-for-faster-smoother-response.html

 

here you are my friend

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα από κοντα το x. Ναι είναι ότι πιο όμορφο και ποιοτικό έχω πιάσει στα χέρια μου σαν κινητό. Αλλα το notch και η έλλειψη touch id είναι deal breaker. Έβαλα μερικά βιντεακια να δω, και όταν τα έβαζα full είχα το notch μέσα στην μέση. Όταν έβαζα να μην πιάνει το notch, έχανε ΠΑΡΑ πολύ σε μέγεθος.

Αν ήμουν iPhone user θα έπαιρνα το 8 και όχι το x.

φίλτατε έτσι ακριβώς σκέφτηκα και εγώ, για το Χ πήγαινα, αλλά η απουσία touch id καθώς και το ότι οκ μπορεί να έχει μεγαλύτερη οθόνη αλλά στην πράξη ίσως σε αρκετές περιπτώσεις καταλήγεις να χρησιμοποιείς και πιο μικρή από το Plus και τέλος η αμφίβολη πρακτικότητα του Face ID με έκανε και πήρα το 8 Plus. και πιάνοντας το στα χέρια μου το Χ , συνεχίζω να πιστεύω ότι έκανα προσωπικά σωστή επιλογή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έγινε γιατί τα νούμερα είναι αυτά που μετράνε. Κοίτα να δεις πως αλλάζουν οι καιροί. Μέχρι χθες ακούγαμε ότι τα νούμερα δεν παίζουν ρόλο, αλλά η εμπειρία είναι αυτή που μετράει. Σήμερα διαβάζουμε στο Insomnia για τα νούμερα της απόδοσης του επεξεργαστή. Ότι πεις α και η γη είναι επίπεδη.

 

πάλι έχεις μπερδευτεί. δεν ξέρω τι συζητήσεις έχεις κάνει στο παρελθόν εδώ. μην μπερδεύεσαι και μην αρχίζεις την μπουρδολογία περί επίπεδης γής

όταν θα έχεις κάτι να απαντήσεις, με επιχειρήματα όμως, εδώ είμαστε

Εσυ αγαπητε πληρωσε 1000 για να παρεις κινητο για να γραφεις στα forum ποσο πιο δυνατο τσιπακι φοραει,ειναι πιο εξυπνο :)

 

Εγραψε κανεις οτι το τσιπακι των νεων iphone ειναι κακο?

 

γενικεύουμε τώρα και βγάζουμε συμπεράσματα έτσι ? καινούριο αυτό?

για το lag των Galaxy μιλάμε και ο φίλος πόσταρε το βίντεο με την σύγκριση.  παρακολουθήσεις την συζήτηση ?

Επεξ/σία από tsakfot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάλι έχεις μπερδευτεί. δεν ξέρω τι συζητήσεις έχεις κάνει στο παρελθόν εδώ. μην μπερδεύεσαι και μην αρχίζεις την μπουρδολογία περί επίπεδης γής

όταν θα έχεις κάτι να απαντήσεις, με επιχειρήματα όμως, εδώ είμαστε

 

για το lag των Galaxy μιλάμε και ο φίλος πόσταρε το βίντεο με την σύγκριση.  παρακολουθήσεις την συζήτηση ?

Εγώ την παρακολούθησα εσύ προφανώς όχι. Μάλιστα μίλησες ότι δεν μπορείς να δεις το βίντεο αλλά πόσταρες δικό σου και μετά μιλάς για επιχειρήματα; Τυφλός ακόλουθος της Apple είσαι και εσύ, τι επιχειρήματα περιμένεις; Αφού ότι και να σας πουν η Apple είναι θεός. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το lag των Galaxy μιλάμε

σε θεμα με τιτλο Iphone 8 review? :)

Επισης αλλα android τηλεφωνα στην αγορα δεν υπαρχουν?Μονο τα galaxy υπαρχουν?

παρακολουθήσεις την συζήτηση ?

εσυ την παρακολουθεις την συζητηση πως ξεκινησε και πως φτασαμε εδω στα τελευταια σχολια?Για ριξε μια ματια απο την πρωτη σελιδα να εχεις καλυτερη εικονα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε θεμα με τιτλο Iphone 8 review? :)

Επισης αλλα android τηλεφωνα στην αγορα δεν υπαρχουν?Μονο τα galaxy υπαρχουν?

 

προσωπικά σε άλλο thread έχω γράψει, ότι 100 φορές καλύτερο experience παίζει σε OnePlus και Pixel παρά σε Sammy.

 

εσυ την παρακολουθεις την συζητηση πως ξεκινησε και πως φτασαμε εδω στα τελευταια σχολια?Για ριξε μια ματια απο την πρωτη σελιδα να εχεις καλυτερη εικονα....

 

μια χαρά την παρακολουθώ, και όποιο thread αναφέρει την λέξη iPhone, πετάγονται οι φωστήρες να μας πουν τα δικά τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν πρωην κατοχος iphone εχω βαρεθει να διαβαζω συνεχεια τα περι ταχυτητας και η πλακα ειναι οτι αυτοι που κατηγορουν τους αλλους οτι εκφερουν αποψη χωρις να εχουν πιασει iphone στα χερια τους ειναι οι ιδιοι που δεν εχουν πιασει σοβαρο android τηλεφωνο στα χερια τους.

 

Κανεις δεν ειπε οτι τα νεα Iphone δεν ειναι καλα και ικανα τηλεφωνα,αλλα το ιδιο ηταν και τα προηγουμενα 7ρια οπως και τα 6s.

 

Αλλα καθε φορα που κυκλοφορει ενα νεο iphone υπαρχει τετοια απαξιωση για τα υπολοιπα κινητα της αγορας(εν μερη και για τα προηγουμενα Iphone)που απορεις πραγματικα με αυτα που γραφονται.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ την παρακολούθησα εσύ προφανώς όχι. Μάλιστα μίλησες ότι δεν μπορείς να δεις το βίντεο αλλά πόσταρες δικό σου και μετά μιλάς για επιχειρήματα; Τυφλός ακόλουθος της Apple είσαι και εσύ, τι επιχειρήματα περιμένεις; Αφού ότι και να σας πουν η Apple είναι θεός. 

 

πάλι πετάς την μπάλα στην κερκίδα. το βίντεο που πόσταρα το έχω δεί προφανώς, το άλλο δεν μπορώ να δώ.

σε κάθε περίπτωση, όταν θέλεις να το δούμε με επιχειρήματα, εδώ είμαι.

τα ανακρίβειες κτλπ. προφανώς στα επιστρέφω

cheers brah

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

σε θεμα με τιτλο Iphone 8 review? :)

Επισης αλλα android τηλεφωνα στην αγορα δεν υπαρχουν?Μονο τα galaxy υπαρχουν?

 

προσωπικά σε άλλο thread έχω γράψει, ότι 100 φορές καλύτερο experience παίζει σε OnePlus και Pixel παρά σε Sammy.

 

εσυ την παρακολουθεις την συζητηση πως ξεκινησε και πως φτασαμε εδω στα τελευταια σχολια?Για ριξε μια ματια απο την πρωτη σελιδα να εχεις καλυτερη εικονα....

 

μια χαρά την παρακολουθώ, και όποιο thread αναφέρει την λέξη iPhone, πετάγονται οι φωστήρες να μας πουν τα δικά τους

Φωστηρες πεταγονται και απο τις δυο πλευρες ομως οπως ο συμφορουμιτης πιο πισω που εγραψε το σχολιο περι 3χρονων μπροστα απο τον ανταγωνισμο με επιχειρημα ενα γραφημα/benchmark.

 

Δεν πειραζει ας παρει ο κοσμος το απλο Iphone 8 που με το ζορι θα του βγαζει την μερα η μπαταρια για να λεει εξω στον δρομο(και να γελανε οι αλλοι)οτι φοραει το Α11 τσιπακι.

 

Και περυσι που ειχα το Iphone 7 plus να δεις τι ωραια που ενιωθα οταν περιμενα κοντα 3ωρες να φορτισει πληρως το κινητο με την αργη φορτιση του.

Μπροστα απο τον ανταγωνισμο λεμε...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάλι πετάς την μπάλα στην κερκίδα. το βίντεο που πόσταρα το έχω δεί προφανώς, το άλλο δεν μπορώ να δώ.

σε κάθε περίπτωση, όταν θέλεις να το δούμε με επιχειρήματα, εδώ είμαι.

τα ανακρίβειες κτλπ. προφανώς στα επιστρέφω

cheers brah

Έχεις χρησιμοποιήσει S8 / Note 8 ή ακόμα και κάποιο S7; Γιατί ναι μεν θέλεις να μιλάμε να επιχειρήματα, αλλά το μόνο επιχείρημα σου μέχρι στιγμής είναι το link από το SamMobile που το έχεις ποστάρει 200 φορές. Αν το θες έτσι, ψήνεσαι να σου ποστάρω και εγώ, άπειρα threads με παράπονα χρηστών iPhone μετά το iOS 11 update που γονάτισε αρκετές συσκευές;

 

Επίσης μιλάς για user experience. Το multitasking δεν συγκαταλέγεται στο user experience;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.youtube.com/watch?v=uL99tRQR9W0

 

Και κάπως έτσι, η άποψη ότι τα Samsung έχουν χάλια software και ότι τα iPhone είναι τα γρηγορότερα όλων, γίνεται αυτόματα μύθος.

 

Στα του iPhone 8 / iPhone 8 Plus, προσωπικά τα συμπάθησα περισσότερο από το iPhone X, και αν είχα το budget και την "θέληση" να πάω σε iPhone, θα επέλεγα κάποιο από τα δύο.

 

Πρέπει να είναι ότι πιο χαζό benchmark έχω δει, και το μόνο που μου αποδεικνύει ότι το iphone είναι πιο γρήγορο.

Σαν developer, επειδή έχω μία βαθύτερη κατανόηση πως λειτουργούν τα λειτουργικά, σου εξηγώ.

 

1) Το benchmark αφορά ΜΟΝΟ loading times. Ούτε rendering, ούτε ui speed, ούτε τίποτε άλλο. Εγώ μίλησα για ταχύτητα UI. Αν δείτε benchmarks σοβαρά, θα δείτε ότι όσον αφορά την ταχύτητα rendering ui, image process και 3d rendering δεν υπάρχει καμία ελπίδα για το note

2) Ακόμη και αυτό όμως στην πρώτη φάση του bench αποδεικνύει πόσο optimized είναι το λειτουργικό, πόσο πιο γρήγορος επεξεργαστής στο να αποσυμπιέζει δεδομένα (στα παιχνίδια τα δεδομένα είναι πολλές φορές συμπιεσμένα και αποσυμπιέζονται στο loading) και τέλος ότι έχει πιο γρήγορη nand.

3) Στην 2η φάση, ξανατρέχει τις άπειρες εφαρμογές που άφησε ανοικτές  και ο ΜΟΝΟΣ λόγος που κερδίζει το note 8, δεν είναι ούτε η ταχύτητα του UI, ούτε η ταχύτητα της cpu, ούτε η ταχύτητα του rendering, ούτε το image process speed, ούτε η ταχύτητα της nad. Είναι μόνο από τα 8 gb. Το ηλίθιο αυτό benchmark μέτρησης ταχύτητας εφαρμογών με το δάκτυλο, και ξαναμέτρησης κτλ δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με οποιαδήποτε real world κατάσταση.

4) Σε πραγματικές καταστάσεις κανείς δεν θα ανοίξει 100 εφαρμογές, θα τις κρατήσεις ανοικτές για να τις ξανά ανοίγει μετά.

Επίσης το note 8 θα γίνει πιο γρήγορο σε LOADING time μόνο, επαναλαμβάνω, όταν θα ανοίξετε δεκάδες εφαρμογές και θα πάτε σε κάποια που έχετε ανοίξει ήδη. Αλλά κάθε φορά που ανοίγατε κάθε μία από αυτές τις ρημάδες δεκάδες εφαρμογές για 1η φορά, το iphone Θα τις ανοίξει πιο γρήγορα...

 

Έτσι λοιπόν σε καθημερινές, ακόμη και πολύ βαριές χρήσεις, το iphone 8/X θα προσφέρει πολύ καλύτερη εμπειρία χρήσης. Γιατί έχει και πιο γρήγορο rendering, πιο smooth ui, περισσότερα animations, περισσότερες διαφάνειες, φορτώνει πιο γρήγορα τις εφαρμογές, κάνει πιο γρήγορα ότι cpu tasks τύχουν κτλπ

Το συγκεκριμένο bench είναι είναι σκουπίδια και το μόνο που χρειάζεσαι είναι μερικά ψήγματα αντικειμενικότητας για να το δεις.

 

Δεν είχα ποτέ iphone, έχουν κάποιοι φίλοι μου, μια ζωή android και windows phone, λάτρης xiaomi, και φυσικά λέω ότι τα iphone είναι ακριβά για αυτά που προσφέρουν. Ειδικά το X.

ΑΛΛΑ ρε παιδιά έλεος δηλαδή, δεν είναι καν υποκειμενικό το θέμα. Το IOS είναι το πιο optimized, smooth και ομοιογενές λειτουργικό που υπάρχει. Το android το πιο βολικό και παραμετροποιήσημο που υπάρχει. Και το Windows είναι κάτι ανάμεσα στα 2, αλλά πεθαμένο...

Τελεία και παύλα, xiaomi είσαι καύλα! :P

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ημιμάθεια αγαπητέ είναι χειρότερη. σου χαρίζω και τις παρωπίδες.

οι υπόλοιποι μπορείτε να ενημερωθείτε απο εδώ γιατί ο A11 δεν μπορεί να συγκριθεί με μπρίκια

 

https://youtu.be/TiVF_ZzzLM0

 

εφόσον ξέρεις αγγλικά, και για να μην τρως άσκοπα τον χρόνο σου με βίντεο στο youtube, ενημερώσου τουλάχιστο να μην πετάς ανακρίβειες και μισές αλήθειες

 

για την ταμπακιέρα του S-Lag τίποτα? και αυτό είναι ανακρίβεια ή όταν στριμωχνόμαστε το γυρνάμε στην τρέλα και στο "δεν ασχολούμαι" ?

 

Ό Α11 όντως είναι πολύ μπροστά από τους flagship snapdragon. Το κινητό όμως δεν είναι μόνο ο επεξεργαστής, στην οθόνη π.χ. το iphone δε μπορεί να συγκριθεί καν με τα galaxy. Bezels οικόπεδα και LCD panel και μόνο για αυτούς τους λόγους η σύγκριση απλά σταματά εκεί. Αλλά οκ Το iphone ανοίγει το messenger o.2 sec πιο γρήγορα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Έτσι λοιπόν σε καθημερινές, ακόμη και πολύ βαριές χρήσεις, το iphone 8/X θα προσφέρει πολύ καλύτερη εμπειρία χρήσης. Γιατί έχει και πιο γρήγορο rendering, πιο smooth ui, περισσότερα animations, περισσότερες διαφάνειες, φορτώνει πιο γρήγορα τις εφαρμογές, κάνει πιο γρήγορα ότι cpu tasks τύχουν κτλπ

Σε καθημερινη χρηση ο μεσος χρηστης δεν θα κατσει να μετρησει αν και ποσο πιο γρηγορα ανοιγει ενα κινητο μια εφαρμογη ,αυτο ξεχνατε συνεχεια οι περισσοτεροι.

Ουτε τον ενδιαφερει αν φοραει το κινητο του τον Α11 επεξεργαστη ή τον Α9.

Οι περισσοτεροι δεν ξερουν καν τι εκδοση ή πως λεγεται το λειτουργικο του κινητου τους,κοροιδευομαστε τωρα?

 

Συγκρινετε τι γραφετε στα τεχνολογικα forum με το τι επικρατει στην πραγματικοτητα?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχεις χρησιμοποιήσει S8 / Note 8 ή ακόμα και κάποιο S7; Γιατί ναι μεν θέλεις να μιλάμε να επιχειρήματα, αλλά το μόνο επιχείρημα σου μέχρι στιγμής είναι το link από το SamMobile που το έχεις ποστάρει 200 φορές. Αν το θες έτσι, ψήνεσαι να σου ποστάρω και εγώ, άπειρα threads με παράπονα χρηστών iPhone μετά το iOS 11 update που γονάτισε αρκετές συσκευές;

 

Επίσης μιλάς για user experience. Το multitasking δεν συγκαταλέγεται στο user experience;

 

αγαπητέ μόνο 4Κ έχω πετάξει σε ναυαρχιδες της Sammy και κατέληξα σε iPhone.

κάθε χρόνο τα ίδια issues τουλάχιστο από Sammy μεριά.

Δεν συγκαταλέγω συγκεκριμένες εταιρίες όπως OnePlus και Pixel γιατί όντως εκεί τα πράγματα είναι σαφώς καλύτερα.

 

όταν λοιπόν κάποιος λέει ότι έπιασα το Note 8 στα χέρια και λάγκαρε, δεν καταλαβαίνω ως προς τι η αμφισβήτηση

εσύ έχεις δοκιμάσει back to back τις δύο συσκευές, για να συζητάμε σε μια βάση ή στηρίζεσαι στα βίντεο και στις υποσχέσεις της sammy για less bloatware etc ?

 

στο σπίτι του κρεμασμένου (sammy) δεν μιλάνε για σκοινί (lag) , χρόνια τώρα

Επεξ/σία από tsakfot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...