Προς το περιεχόμενο

Η σύνδεσή σας δεν είναι ιδιωτική


fastnq2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπερα εψαξα και στον γουγλη λιγο αλλα δεν βρηκα ακρη,μου το εκανε πολλες φορες και το αγνοουσα αλλα δεν παλευεται πια μου το βγαζει σε πολλες σελιδες που προσπαθω να μπω.Μπαινω απο chrome και πεταει αυτο 

Η σύνδεσή σας δεν είναι ιδιωτική

Οι εισβολείς ενδέχεται να προσπαθήσουν να υποκλέψουν τα στοιχεία σας από τον ιστότοπο openload.co (για παράδειγμα, κωδικούς πρόσβασης, μηνύματα ή πιστωτικές κάρτες). Μάθετε περισσότερα

NET::ERR_CERT_WEAK_SIGNATURE_ALGORITHM

 

και δεν το βγαζει μονο σε τετοιου ειδους ιστοσελιδες,ακομα και σε ενα ρημαδομαντζερ που επαιζα ονλαιν επειδη μπορουσες να αγοραζεις ξερω γω πραγματα με καρτα δεν με αφηνει να μπω καθολου.Καλα στοιχηματικες σελιδες γελαω.Παλια πατουσα αυτο που γραφει πιο κατω Μετάβαση στον ιστότοπο openload.co (μη ασφαλής) και με αφηνε να μπω πλεον ουτε αυτο.Δοκιμασα και απο παραθυρο ανωνυμης περιηγησης αλλα μπα.Εχετε κατι να προτεινετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν εχεις λάθος ημερομηνία στον υπολογιστή (μιλάμε για αποκλειση ημερών) τοτε μπορώ να φανταστώ δυο πράγματα.

Είτε κάποιο πρόγραμμα/plugin σνιφάρει το internet σου

ή 

κάποιος στο δικτυο σου σνιφαρει το internet σου με μέθοδο man in middle.

 

Και τα δυο ειναι επικύνδυνο για διαρροή των κωδικών σου σε τρίτους και κατεπεκταση οτιδήποτε γράφεις στον υπολογιστή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι η ημερομηνια και η ωρα ειναι σωστα.Κοιτα το δικτυο μου δεν πρεπει να εχει προβλημα γιατι στις ιδιες σελιδες που δεν μου επιτρεπει να μπω το πισι(τελικα ολοι οι browser μου βγαζουν προβλημα οχι μονο το chrome) απο το κινητο και με το ιδιο δικτυο με αφηνει να μπω.Οποτε ισως να ειναι καποιο προγραμμα.Αλλα το θεμα ειναι πως το βρισκω..Ψαχνω απο καποια antivirus αλλα τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο υπολογιστής εχει ενσύρματο internet; Αν ναι συνεχίζω να επιμένω οτι μπορει να ειναι sniffing (πέρα που μπορει να ειναι targeted sniffing). Εγω θα έκανα boot με κάποιο linux live dvd και θα πήγαινα σε σελίδες https. Αν ΚΑΙ τότε εχεις τα ίδια τοτε κάποιος σνιφαρει τον υπολογιστή σου. Αν τοτε ΔΕΝ συμβαίνει αυτό, τοτε κάποιο πρόγραμμα στον υπολογιστή σου, σου σκίζει την ιδιωτικότητα. 

 

Εναλλακτικά μπορεις να βάλεις ενα αλλο δισκο και να περάσεις φρεσκα windows (ακομα και χωρίς ενεργοποιήση). Αν εκει ΔΕΝ συμβαίνει το προβλημα, τοτε κατι στον υπολογιστη σου δημιουργεί το προβλημα

 

Παλιότερα ειχα συναντησει antivirus που έκανε ελεγχο και στις συνδεσεις https αλλά οι browser το εβλεπαν σαν προβλημα στο https. Μπορει να ειναι κάτι τετοιο αλλά μην καθησυχάζεσαι αν δε λυθεί το προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι λιγο μπερδεμενο με το ιντερνετ,ειχα ενσυρματο η θυρα χαλασε και αγορασα αυτο https://www.skroutz.gr/s/10912714/TP-LINK-TL-WN725N-v2.html μιας και δεν ειχε wifi το πισι.Μολις εκανα και χοτσποτ με τα δεδομενα στο κινητο και συνδεθηκα στον υπολογιστη απο το δικτυο του κινητου και το προβλημα παρεμεινε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο απειρες ρυθμισεις στα browser ξεχωριστα διαγραφες προγραμματων ξεψαχνισμα προγραμματων μεχρι και ρυθμισεις dns αλλαξα ενα σχολιο στο yt το ελυσε το προβλημα.Aν καποιος αντιμετωπισει το ιδιο παραθετω:

 

this is the problem of avast go to avast settings then active settings then go to web shield , unmark https scanning

https://support.avast.com/en-us/article/189/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δευτερα 13 Ιουνίου 2022
Καλησπερα σε ολα τα φιλαρακια.
Εδω και περιπου 1 με 1,5 εβδομαδα σχεδον, που δουλευα με το EDGE, καποια στιγμη διαπιστωσα οτι καποιες ιστοσελιδες, οπως:
ANT1, TWITTER, TIKTOK, INSTAGRAM, και γενικα καποιες ακομα... δεν ανοιγουν, και μου εφανιζεται το μυνημα στην εικόνα:
"Η Συνδεση σας δεν ειναι Ιδιωτική"

Απενεργοποιησα στο Avast Premier το λεγομενο Enable HTTPS Scaning στην εικόνα, και τελικα τιποτα.
Αυτο το μυνημα της 1ης εικόνας, μου το βγαζει σε "ΟΛΟΥΣ" τους Browsers, εκτός από τον FIREFOX.
Στο Firefox που χρησιμοποιω τωρα, ειναι ολα καλά. Ανοιγουν ολες οι σελιδες κανονικοτατα μεσα απο τον Desktop PC μου.
Το θεμα ειναι οτι χρησιμοποιουσα τον "EDGE" που μου ηταν πιο γρηγορος απο τον Firefox, και τωρα εχω σκαλωσει γιατι δοκιμασα πολλους Browsers, και μου συνεβαινε στις συγκεκριμενες ιστοσελιδες το ιδιο...
Εκτος απο τον Firefox.

Tελικα πρεπει σωνει και καλά να το οδηγησω πχ σε Format; Εχω δοκιμασει:
* και Search & Destroy...
* και το Glary Malware Hunter...
* και το SUPERAntiSpyware Professional X...
μηπως καταφερνα και ελυνα το προβλημα, τελικα τιποτα. Τα ιδια.
Εχω εξοριστει στο Firefox, οχι οτι δεν ειναι καλός, απλα γιατι να εχω το παραπανω προβλημα; Kαι δεν ξερω τι μπορω να κανω.

Τελικα καποια βοήθεια λεω μηπως... εξ-αποστασεως απο καποιον τεχνικό εστω και με αμοιβη θα ηταν μια λυση; Πχ μεσω του Team Viewer;
Αν και μεσα στον Αυγουστο 2022 θα την παω την μοναδα του Desktop PC στο Πλαίσιο για Αναβαθμιση και εκει θα γινει ουτος η αλλος Format, απλα ηθελα να επιλυσω και αυτο εδω το προβλημα εαν μπορω, μηπως μαθω και κατι παραπανω.

Υ.Σ.: Να μην ξεχασω. Ημερομηνία, Ώρα, τα εχω τσεκαρει ολα, για σωστη ημερομηνια και ωρα, και updates οπου χρειαζεται σε Antivarius, Windows 11, κλπ... αλλα ουτε αυτα βοηθησαν σε κάτι.

2022-06-13 21_50_08 Σφάλμα απορρήτου.jpg

2022-06-13 21_52_12-Εισερχόμενα - giorgos15031977@gmail.com - Gmail — Mozilla Firefox.jpg

Επεξ/σία από nice_kid
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nice_kid είπε

Δευτερα 13 Ιουνίου 2022
Καλησπερα σε ολα τα φιλαρακια.
Εδω και περιπου 1 με 1,5 εβδομαδα σχεδον, που δουλευα με το EDGE, καποια στιγμη διαπιστωσα οτι καποιες ιστοσελιδες, οπως:
ANT1, TWITTER, TIKTOK, INSTAGRAM, και γενικα καποιες ακομα... δεν ανοιγουν, και μου εφανιζεται το μυνημα στην εικόνα:
"Η Συνδεση σας δεν ειναι Ιδιωτική"

Απενεργοποιησα στο Avast Premier το λεγομενο Enable HTTPS Scaning στην εικόνα, και τελικα τιποτα.
Αυτο το μυνημα της 1ης εικόνας, μου το βγαζει σε "ΟΛΟΥΣ" τους Browsers, εκτός από τον FIREFOX.
Στο Firefox που χρησιμοποιω τωρα, ειναι ολα καλά. Ανοιγουν ολες οι σελιδες κανονικοτατα μεσα απο τον Desktop PC μου.
Το θεμα ειναι οτι χρησιμοποιουσα τον "EDGE" που μου ηταν πιο γρηγορος απο τον Firefox, και τωρα εχω σκαλωσει γιατι δοκιμασα πολλους Browsers, και μου συνεβαινε στις συγκεκριμενες ιστοσελιδες το ιδιο...
Εκτος απο τον Firefox.

Tελικα πρεπει σωνει και καλά να το οδηγησω πχ σε Format; Εχω δοκιμασει:
* και Search & Destroy...
* και το Glary Malware Hunter...
* και το SUPERAntiSpyware Professional X...
μηπως καταφερνα και ελυνα το προβλημα, τελικα τιποτα. Τα ιδια.
Εχω εξοριστει στο Firefox, οχι οτι δεν ειναι καλός, απλα γιατι να εχω το παραπανω προβλημα; Kαι δεν ξερω τι μπορω να κανω.

Τελικα καποια βοήθεια λεω μηπως... εξ-αποστασεως απο καποιον τεχνικό εστω και με αμοιβη θα ηταν μια λυση; Πχ μεσω του Team Viewer;
Αν και μεσα στον Αυγουστο 2022 θα την παω την μοναδα του Desktop PC στο Πλαίσιο για Αναβαθμιση και εκει θα γινει ουτος η αλλος Format, απλα ηθελα να επιλυσω και αυτο εδω το προβλημα εαν μπορω, μηπως μαθω και κατι παραπανω.

Υ.Σ.: Να μην ξεχασω. Ημερομηνία, Ώρα, τα εχω τσεκαρει ολα, για σωστη ημερομηνια και ωρα, και updates οπου χρειαζεται σε Antivarius, Windows 11, κλπ... αλλα ουτε αυτα βοηθησαν σε κάτι.

2022-06-13 21_50_08 Σφάλμα απορρήτου.jpg

2022-06-13 21_52_12-Εισερχόμενα - giorgos15031977@gmail.com - Gmail — Mozilla Firefox.jpg

Εγώ θα δοκίμαζα ένα clean boot μήπως κάποιο πρόγραμμα δημιουργεί το θέμα.

Μετά θα δοκίμαζα flush dns που λύνει αρκετά θέματα με security στις συνδέσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/11/2017 στις 5:20 ΜΜ, fastnq2 είπε

Kαλησπερα εψαξα και στον γουγλη λιγο αλλα δεν βρηκα ακρη,μου το εκανε πολλες φορες και το αγνοουσα αλλα δεν παλευεται πια μου το βγαζει σε πολλες σελιδες που προσπαθω να μπω.Μπαινω απο chrome και πεταει αυτο 

Η σύνδεσή σας δεν είναι ιδιωτική

Οι εισβολείς ενδέχεται να προσπαθήσουν να υποκλέψουν τα στοιχεία σας από τον ιστότοπο openload.co (για παράδειγμα, κωδικούς πρόσβασης, μηνύματα ή πιστωτικές κάρτες). Μάθετε περισσότερα

NET::ERR_CERT_WEAK_SIGNATURE_ALGORITHM

 

και δεν το βγαζει μονο σε τετοιου ειδους ιστοσελιδες,ακομα και σε ενα ρημαδομαντζερ που επαιζα ονλαιν επειδη μπορουσες να αγοραζεις ξερω γω πραγματα με καρτα δεν με αφηνει να μπω καθολου.Καλα στοιχηματικες σελιδες γελαω.Παλια πατουσα αυτο που γραφει πιο κατω Μετάβαση στον ιστότοπο openload.co (μη ασφαλής) και με αφηνε να μπω πλεον ουτε αυτο.Δοκιμασα και απο παραθυρο ανωνυμης περιηγησης αλλα μπα.Εχετε κατι να προτεινετε?

Σε παρόμοια περίπτωση σε 2 υπολογιστές που είχα στο μαγαζί με windows 7 μου πέταγε το ίδιο μήνυμα και η λύση δόθηκε κάνοντας όλα τα update μέχρι και το τελευταίο που είχε βγει στα 7αρια μέσο του autopatcher ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@nice_kid

Αυτό που αναφέρεις συμβαίνει, όπως φαίνεται, στους chrome based browsers, γι' αυτό και στον firefox δεν στο κάνει. Γενικά η web μηχανή του chrome είναι αρκετά "ιδιότροπη". Το πρόβλημα που σου βγάζει δηλώνει ότι είναι ανεσταλμένα τα πιστοποιητικά σε κάποιες ιστοσελίδες και αν ισχύει αυτό τότε δεν μπορείς τίποτα εσύ παρά να περιμένεις να ισχύσουν ξανά τα πιστοποιητικά. Αναφέρεσαι όμως σε πολύ γνωστές σελίδες οπότε δύσκολο να συμβαίνει κάτι τέτοιο. Δοκίμασε το παρακάτω...

Αναφορά σε κείμενο

Steps to Flush DNS

  • Right Click on Windows, Go to Command Prompt (Admin)
  • Type in cmd netsh int ip reset c:\resetlog.txt
  • Again, type ipconfig /flushdns. Press Enter
  • Then type ipconfig /registerdns. Press Enter
  • Then type ipconfig /release. Press Enter
  • Then type ipconfig /renew. Press Enter
  • Now restart your computer

Μπορείς να ανοίξεις την γραμμή εντολών (για το 1ο βήμα) γράφοντας cmd στην αναζήτηση των windows και μετά δεξί κλικ->Εκτέλεση σαν διαχειριστής.

Το παραπάνω το αναφέρει εδώ μαζί με άλλες πιθανές λύσεις.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/6/2022 στις 10:12 ΜΜ, nice_kid είπε

Kαλησπερα σας και παλι. 
Τελικα επειτα απο πολυ αγανακτηση, τσαντιστηκα, και επειδη φοβηθηκα μην ανεβασω πίεση και σπασω την μοναδα του Desktop PC, εκατσα, εκανα FORMAT 40 λεπτα ποσο κραταει... Και Τελος καλά, όλα καλά...
Τωρα ανοιγουν οι ιστοτοποι ολοι μια χαρά.
Σε τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχα με ενα Τεχνικό απο Αθηνα πριν το FORMAT, με διαβεβαιωσε οτι μαλλον φταιει κατι με τα Registry που μεσω καποιων προγραμματων που εκανα πχ Καθαρισμο-Repair των Registry μεσω του CCleaner κλπ, μαλλον καπου εκει εκανα πιθανως καποια ζημια.
Τωρα ουτε προκειται ποτε παλι να ξανα-αγγιξω τα Registry για πχ καποιο καθαρισμο-Repair ή οτιδηποτε αλλο.
Αρκει που το Desktop PC μου ειναι παλι γρηγορο και καθαρό. 😁
Αυτα. Να ειστε όλοι καλά.

2022-06-13 21_50_08 Σφάλμα απορρήτου.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...