Προς το περιεχόμενο

Wordpress απορίες


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημιουργησα την βαση, και username & password, root και root.

Και μου βγαζει το παραπανω μηνυμα.

Φίλε μου τα Default του XAMPP είναι:

 

Βάση: Όνομα Βάσης που δημιούργησες

User: root

Pass: (κενό)

 

Σου προτείνω να φτιάξεις απλή μια νέα βάση χωρίς να πειράξεις τίποτα άλλο στο phpmyadmin, και μετά να τρέξεις την εγκατάσταση του Wordpress με τα στοιχεία που σου γράφω.

 

Όταν γίνει η μεταφορά στο hosting θα δημιουργήσεις νέα βάση, οπότε δεν παίζει ρόλο.

Στο hosting θα βάλεις username & password δικά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 468
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

 Γιατι, με root που δουλευα τοσα χρονια σε local βαση, δεν μπορω να συνεχισω να παιζω;

Φίλε μου τα Default του XAMPP είναι:

 

Βάση: Όνομα Βάσης που δημιούργησες

User: root

Pass: (κενό)

 

Σου προτείνω να φτιάξεις απλή μια νέα βάση χωρίς να πειράξεις τίποτα άλλο στο phpmyadmin, και μετά να τρέξεις την εγκατάσταση του Wordpress με τα στοιχεία που σου γράφω.

 

Όταν γίνει η μεταφορά στο hosting θα δημιουργήσεις νέα βάση, οπότε δεν παίζει ρόλο.

Στο hosting θα βάλεις username & password δικά σου.

 

 

Το εκανα κι ετσι, στο mamp server που χρησιμοποιω, και τρεχω το installer index file  του wordpress,

αφηνοντας δηλαδη κενο το password οπως προτεινες. Δεν πηγα καθολου απο phpmyadmin.

Παλι δεν προχωρα, εμφανιζοντας το μηνυμα που ποσταρω πιο κατω.

 

Error establishing a database connection

This either means that the username and password information in your wp-config.php file is incorrect or we can’t contact the database server at localhost. This could mean your host’s database server is down.

 

Are you sure you have the correct username and password?

Are you sure that you have typed the correct hostname?

Are you sure that the database server is running?

If you’re unsure what these terms mean you should probably contact your host. If you still need help you can always visit the WordPress Support Forums.

 

Αρα μαλλον θελει να δηλωθει και το password=root.

Αλλα παλι γυρναμε στο προηγουμενο μηνυμα λαθους που ποσταρα.

 

Μηπως παιζει ρολο, οτι πρεπει καπου να δηλωθει η port για την mysql database? Βλεπω στο mamp controlpanel οτι ειναι 8889.

Την βρισκει αυτοματα (ο server τρεχει φυσικα, κατα τις προσπαθειες μου, αλλιως δεν θα ετρεχε ουτε το αρχειο index.php του wordpress),  ή πρεπει καπως να την δηλωσω σε αυτη την αρχικη οθονη του wordpress?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α συγγνώμη δεν είχα δει οτι χρησιμοποιείς MAMP, νόμιζα οτι είχες βάλει το XAMPP.

Γιατί δεν το δοκιμάζεις; Το XAMPP είναι εγγύηση.

 

1. Εγκατάσταση XAMPP

2. Εξαγωγή του Wordpress στο htdocs

3. Δημιουργία Βάσης Δεδομένων από phpmyadmin

4. Εγκατάσταση Wordpress με dbname / root / (κενό)

 

Έτοιμος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειλικρινα και εγω δεν ξερω τι δοκιμασα, πανω στην προσπαθεια μου επι ωρες μηπως και εγκατασταθει...

εν τελει τα καταφερα.

Μια το παλευα με το navicat, μια με το phpmyadmin, εν τελει εγκατασταθηκε.

Και να φανταστειτε, οτι εχω κατεβασει και 2 βιβλια pdf για wordpress για αρχαριους, και κανενα απο τα δυο δεν αναφερει διαδικασιες εγκαταστασης locally! Εκτος κι αν το λενε σε κανενα παραρτημα, γιατι τα πρωτα κεφαλαια που ετρεξα λιγο, λενε απλα για features...

 

----

Εγκατεστησα το plugin gantry. Απο που εχω προσβαση;;; Θα εμφανιστει καποιο νεο μενου? Μονο τα settings του βλεπω στο dashboard, αλλα απο που υποτιθεται θα εχω τις εξτρα δυνατοτητες και λειτουργικοτητα; Δεν βλεπω πουθενα κανενα μενου gantry.

Φανταζομαι οτι ακομη κι αν δεν ξερετε ειδικα για το gantry, ο τροπος θα ειναι ενιαιος για ολα τα frameworks, αν τα λεω καλα.

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω αρχισει και ενθουσιαζομαι απο τις δυνατοτητες του wordpress.

Ταυτοχρονα ομως, δημιουργουνται και αποριες....

Οσες μπορω τις λυνω μονος μου με google search, αλλα δεν μπορω να τα εντοπισω ολα.

 

Πως μπορω να ορισω 2-3 περιοχες στην homepage, που θα εμφανιζονται αρθρα συγκεκριμενων κατηγοριων; Ειναι θεμα theme? Ειναι θεμα widget?

Πρεπει να δημιουργηθουν 'categories', και κατοπιν πως επιλεγεις να δημοσιευτει κατι μονο απο συγκεκριμενη κατηγορια;

Κατι αλλο; Κατατοπιστε με λιγο, γιατι θελω να υπαρχει μια λογικα δομημενη μορφη με κατηγοριες αρθρων, και οχι απλα μια σειριακη λιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το Pages (Σελίδες) μπορείς να βρείς και να "πειράξεις" την Αρχική ή να δημιουργήσεις νέα και να την κάνεις Αρχική Σελίδα μέσω των Ρυθμίσεων του Wordpress. Στο google θα βρεις ότι χρειάζεσαι με λίγο παραπάνω ψάξιμο. Γενικά όταν το μάθεις, θα δεις ότι είναι πανεύκολο στη χρήση.

 

Από εκεί και πέρα παίζουν ρόλο τα addons (πρόσθετα) που θα χρησιμοποιήσεις τα οποία μπορείς να βρείς στην αντίστοιχη κατηγορία δωρεάν αλλά και πληρωτέα. Για να προσθέσεις σε οποιοδήποτε σημείο ένα addon, συνήθως γίνεται με τα shortcodes, τα οποία είναι στην ουσία μια σειρά μίνι κώδικα πχ [calendar-addon] ο οποίος ορίζεται από το ίδιο το addon, διάβαζε οδηγίες. Επίσης υπάρχουν backend/frontend editors addons που σου κάνουν τη ζωή εύκολη και δεν χρειάζεται να κάνεις πολλά πολλά ώστε να δημιουργήσεις μια σελίδα έτσι όπως ακριβώς την θέλεις.

 

Γενικά τα πράγματα κυρίως που σε ενδιαφέρουν για να ολοκληρώσεις μια ιστοσελίδα σε Wordpress είναι τα: Pages, Articles, Addons, Themes, Menu, Settings. Τέλος για την εμφάνιση και στο να καταφέρεις να κάνεις ένα theme ακριβώς όπως θα το ήθελες, θα πρέπει να μάθεις και css αν δεν γνωρίζεις. Αυτά από μένα.

 

Μπορεί να σε μπέρδεψα με αυτά τα λίγα, γι' αυτό θα σου έλεγα να το ψάξεις σιγά σιγά και με τον καιρό στο τέλος θα δεις ότι δεν είναι τίποτα. Αρκεί βέβαια να μην το παρατήσεις, γιατί όσο ψάχνεις θα μαθαίνεις. Δουλεύω Wordpress τα τελευταία 5-6 χρόνια δεν θυμάμαι ακριβώς, αλλά ακόμα και τώρα μαθαίνω νέα πράγματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καινουρια themes αυτό τον καιρό στο wordpress έχουνε διαφορετικά framework και διαφορετικά page builders και εκεί γίνετε η δουλεια.

 

Αυτά που σου λέει ο Crypton-R- ειναι για vanilla themes που δεν έχουνε page builders , visual editors κτλ...

 

Αλλα γενικά θέλει πάρα πολύ ψάξιμο το wordpress, εγω εδώ το χρησιμοποιώ 6 χρόνια και συνέχεια μαθαίνω καινουρια πράματα και για το api και για τα themes που αλλάζουνε συνεχώς...

 

Το κακό βέβαια για αρχάριο ειναι ότι για να κάνεις καλό customization σε wordpress πρεπει να ξέρεις και php kai html/css και jquery (javascript) δεν θέλω να σε αποθαρρύνω αλλά δεν ειναι τόσο εύκολα τα πράματα.

 

Σίγουρα όπως σου λέει ο Crypton-R- κάνεις μικρά βήματα και προχωράς θα εξοικειωθείς με τα βασικά... σιγά σιγά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημέρα!

"Εκμεταλλεύομαι" λίγο αυτό το topic για να ζητήσω την βοήθειά σας σε κάτι.

Εχω φτιάξει ένα site σε wordpress, και η βασικη γλωσσα ειναι τα αγγλικά.
Τώρα μου ζητάνε να αρχίσω σε κάποιες σελίδες να βαζω και ελληνικές "εκδοσεις". Με λίγα λόγια να πατάς την ελληνική σημαιούλα και να βλέπεις την ελληνική έκδοση της εκάστοτε σελίδας.

Το δίλημμα εδώ είναι: Multiligual site ή Multisite ;

- Αν εχω καταλαβει καλα, αν καταληξω σε multilingual site plugin (π.χ. Polylang, WPML, κλπ), μιλάμε για μετάφραση της ετοιμης σελίδας στα Ελληνικά. Κάνω λάθος; Γιατί αν αυτό σημαίνει, τότε έχουμε θέματα. Αφενός τα αγγλικά ποτέ δεν μεταφράζονται 100% σωστά (και με σωστη σύνταξη) στα ελληνικά, κι αφετέρου αυτό που μου έχει ζητηθεί ειναι η ελληνική έκδοση της σελίδας να γράφει με αρκετά διαφορετικό τρόπο αυτά που περιλαμβάνει η αγγλική, καθότι λογω ειδικών επιστημονικών όρων που περιλαμβάνει, μερικές έννοιες και νοήματα είναι δύσκολο να μεταφραστούν / μεταφερθούν απευθείας, λέξη - λέξη στα ελληνικά.

- Στην περίπτωση του Multisite έχεις ουσιαστικά 2 διαφορετικά sites στο ίδιο domain και ξαναφτιάχνεις τη σελίδα στα ελληνικά.

τα έχω καταλάβει σωστά τα παραπάνω παιδιά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καινουρια themes αυτό τον καιρό στο wordpress έχουνε διαφορετικά framework και διαφορετικά page builders και εκεί γίνετε η δουλεια.

 

Αυτά που σου λέει ο Crypton-R- ειναι για vanilla themes που δεν έχουνε page builders , visual editors κτλ...

Βασικά μιλούσα για τα δωρεάν themes γενικά. Έχουν βάλει νέα δωρεάν themes που σου ζητάνε να εγκαταστήσεις frameworks και page builders; Προσωπικά δουλεύω με αγοραστά themes και δεν ξέρω τι παίζει με τα υπόλοιπα, αλλά εφόσον είναι καινούργιος δεν τα ανάφερα καν, γιατί αν πάει κατευθείαν σε αγοραστό theme δεν θα μάθει και τίποτα πιστεύω...

 

Αλλα γενικά θέλει πάρα πολύ ψάξιμο το wordpress, εγω εδώ το χρησιμοποιώ 6 χρόνια και συνέχεια μαθαίνω καινουρια πράματα και για το api και για τα themes που αλλάζουνε συνεχώς...

Εννοείται πως θέλει ψάξιμο αλλά στην τελική όταν καταλάβεις τι παίζει, μετά από χρόνια εμπειρίας δηλαδή, δεν είναι τίποτα... τουλάχιστον για τον κάθε ψαγμένο θεωρώ.

 

Το κακό βέβαια για αρχάριο ειναι ότι για να κάνεις καλό customization σε wordpress πρεπει να ξέρεις και php kai html/css και jquery (javascript) δεν θέλω να σε αποθαρρύνω αλλά δεν ειναι τόσο εύκολα τα πράματα.

Ναι, αυτά χρεάζονται για την ακρίβεια στις custom-ιες και κυρίως τα πρώτα που γράφεις και όχι τόσο το jquery αλλά εννοείται πως όσα πιο πολλά γνωρίζεις τόσο πιο πολύ σε ανεβάζουν επίπεδο και τόσο πιο πολλά μπορείς να κάνεις.

 

Παιδιά καλημέρα!

 

"Εκμεταλλεύομαι" λίγο αυτό το topic για να ζητήσω την βοήθειά σας σε κάτι.

 

Εχω φτιάξει ένα site σε wordpress, και η βασικη γλωσσα ειναι τα αγγλικά.

Τώρα μου ζητάνε να αρχίσω σε κάποιες σελίδες να βαζω και ελληνικές "εκδοσεις". Με λίγα λόγια να πατάς την ελληνική σημαιούλα και να βλέπεις την ελληνική έκδοση της εκάστοτε σελίδας.

 

Το δίλημμα εδώ είναι: Multiligual site ή Multisite ;

 

- Αν εχω καταλαβει καλα, αν καταληξω σε multilingual site plugin (π.χ. Polylang, WPML, κλπ), μιλάμε για μετάφραση της ετοιμης σελίδας στα Ελληνικά. Κάνω λάθος; Γιατί αν αυτό σημαίνει, τότε έχουμε θέματα. Αφενός τα αγγλικά ποτέ δεν μεταφράζονται 100% σωστά (και με σωστη σύνταξη) στα ελληνικά, κι αφετέρου αυτό που μου έχει ζητηθεί ειναι η ελληνική έκδοση της σελίδας να γράφει με αρκετά διαφορετικό τρόπο αυτά που περιλαμβάνει η αγγλική, καθότι λογω ειδικών επιστημονικών όρων που περιλαμβάνει, μερικές έννοιες και νοήματα είναι δύσκολο να μεταφραστούν / μεταφερθούν απευθείας, λέξη - λέξη στα ελληνικά.

 

- Στην περίπτωση του Multisite έχεις ουσιαστικά 2 διαφορετικά sites στο ίδιο domain και ξαναφτιάχνεις τη σελίδα στα ελληνικά.

 

τα έχω καταλάβει σωστά τα παραπάνω παιδιά;

Ναι, αυτό σημαίνει αλλά δεν καταλαβαίνω που είναι τα θέματα αρκιβώς. Εφόσον θα είναι στο ίδιο domain είτε με τον ένα είτε με τον άλλο τρόπο το κάνεις, μόνο το backend κομμάτι θα αλλάξει. Έχω δει και κάνουν πολλοί multisite και όχι multilingual και δεν έχω καταλάβει ακόμα τον λόγο που γίνεται αυτό, πιθανόν επειδή δεν κάθονται να ασχοληθούν με τα addons και να δουν τι ευκολία είναι. Εφόσον η πλατφόρμα σου προσφέρει την δυνατότητα να κάνεις τη ζωή σου ευκολότερη με τα παραπάνω addons που αναφέρεις, και να έχεις όσες γλώσσες θέλεις χωρίς να έχεις 5-6 κλώνους του site, τα addons είναι μονόδρομος. Για free λύσεις θα πας ή σε Polylang + String Translations ή σε qTranslate-X και επιπρόσθετα μαζί με ένα από αυτά βάζεις και το Loco Translate για μετάφραση των αμετάφραστων κομματιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά μιλούσα για τα δωρεάν themes γενικά. Έχουν βάλει νέα δωρεάν themes που σου ζητάνε να εγκαταστήσεις frameworks και page builders; Προσωπικά δουλεύω με αγοραστά themes και δεν ξέρω τι παίζει με τα υπόλοιπα, αλλά εφόσον είναι καινούργιος δεν τα ανάφερα καν, γιατί αν πάει κατευθείαν σε αγοραστό theme δεν θα μάθει και τίποτα πιστεύω...

 

 

Εννοείται πως θέλει ψάξιμο αλλά στην τελική όταν καταλάβεις τι παίζει, μετά από χρόνια εμπειρίας δηλαδή, δεν είναι τίποτα... τουλάχιστον για τον κάθε ψαγμένο θεωρώ.

 

 

Ναι, αυτά χρεάζονται για την ακρίβεια στις custom-ιες και κυρίως τα πρώτα που γράφεις και όχι τόσο το jquery αλλά εννοείται πως όσα πιο πολλά γνωρίζεις τόσο πιο πολύ σε ανεβάζουν επίπεδο και τόσο πιο πολλά μπορείς να κάνεις.

 

 

Ναι, αυτό σημαίνει αλλά δεν καταλαβαίνω που είναι τα θέματα αρκιβώς. Εφόσον θα είναι στο ίδιο domain είτε με τον ένα είτε με τον άλλο τρόπο το κάνεις, μόνο το backend κομμάτι θα αλλάξει. Έχω δει και κάνουν πολλοί multisite και όχι multilingual και δεν έχω καταλάβει ακόμα τον λόγο που γίνεται αυτό, πιθανόν επειδή δεν κάθονται να ασχοληθούν με τα addons και να δουν τι ευκολία είναι. Εφόσον η πλατφόρμα σου προσφέρει την δυνατότητα να κάνεις τη ζωή σου ευκολότερη με τα παραπάνω addons που αναφέρεις, και να έχεις όσες γλώσσες θέλεις χωρίς να έχεις 5-6 κλώνους του site, τα addons είναι μονόδρομος.

 

Ο λόγος που ρωτάω είναι επειδή από όσα έχω διαβάσει έως τώρα, τα περισσότερα documentations μιλάνε για (strings) translation ! Εγώ αυτο που χρειάζομαι απο το plugin ειναι να μου δίνει ας πούμε δύο πεδία. Το ένα να είναι το υπάρχον περιεχόμενο της σελίδας (στα αγγλικα) και από κάτω να καλούμαι να γράψω εγώ όλο το κείμενο στα ελληνικά. 

 

Επίσης θα πρέπει και τα menus / titles / widgets / κλπ, όλα να έχω τρόπο να τα μεταφράσω (εγώ, το τονιζω) στα ελληνικα. Και δεν ξέρω αν θα έχω αυτή τη δυνατότητα. 

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμάμαι καλά αλλά νομίζω ότι το κάνει το πληρωτέο WPML αυτό με τα δύο πεδία. Κυρίως χρησιμοποιώ Polylang, αλλά το qTranslate-X νομίζω σου κάνει καλύτερα έτσι όπως μου τα λες. Πάντως ξαναλέω είτε πας με addons είτε κάνεις κλώνο του site, μπορείς να κάνεις τα ίδια πράγματα. Απλά θα είναι διαφορετική η διαδικασία και θεωρώ πως δεν είναι σωστό να κάνεις το δεύτερο, είναι προχειροδουλειά. Και πάντα να παίρνουμε backup πριν κάνουμε οποιαδήποτε μεγάλη αλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμάμαι καλά αλλά νομίζω ότι το κάνει το πληρωτέο WPML αυτό με τα δύο πεδία. Κυρίως χρησιμοποιώ Polylang, αλλά το qTranslate-X νομίζω σου κάνει καλύτερα έτσι όπως μου τα λες. Πάντως ξαναλέω είτε πας με addons είτε κάνεις κλώνο του site, μπορείς να κάνεις τα ίδια πράγματα. Απλά θα είναι διαφορετική η διαδικασία και θεωρώ πως δεν είναι σωστό να κάνεις το δεύτερο, είναι προχειροδουλειά.

 

Οποτε το Polylang εχει επιλογες μονο για 1) συνολικο automatic translation, 2) manual strings translation ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι χωροι/περιοχες για widgets, ειναι αυστηρα και απαρεγκλητα καθορισμενοι σε καθε theme?

Θελω καποιες δυνατοτητες σε συγκεκριμενα σημεια της οθονης, αλλα ομως ενα theme που παιζω τωρα εχει χωρο για widgets μονο σε δεξια λωριδα.

 

Πειτε και κανενα καλο plugin για import/export ρυθμισεων, ολων των σελιδων του site, της database κλπ.

Εχει και το wordpress οπως βλεπω, αλλα δεν ξερω ποσο πληρες ειναι.

Θελω κατι να εχει δυνατοτητα να ορισω αν θελω να τα παιρνει και ολα, και αν πω σε φιλο μου να βαλει το ιδιο plugin και του στειλω το export αρχειο/α μου, να μπορει να εχει την εικονα του site μου αμεσα και πληρως.

Παρομοιως θελω να μου πειτε αν αυτο μπορει να βοηθησει και στο migration απο local στο hosting server μου, ή εκει μπορω και με το ενσωματωμενο backup, ή απλα με copy paste αρχειων και μονο import/export η βάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε το Polylang εχει επιλογες μονο για 1) συνολικο automatic translation, 2) manual strings translation ;

Στο Polylang κάνεις κλώνους των σελιδών, των widget κτλ κτλ και τα ορίζεις και τα μεταφράζεις σε άλλη γλώσσα. Στο qTranslate-X σου εμφανίζει στην ίδια την σελίδα μέσα, καρτέλες γλωσσών οπότε γίνεται πιο άμεσα η μετάφραση, επίσης υπάρχει κώδικας που σου επιτρέπει να μεταφράσεις σε όποιο σημείο θέλεις.

 

Οι χωροι/περιοχες για widgets, ειναι αυστηρα και απαρεγκλητα καθορισμενοι σε καθε theme?

Θελω καποιες δυνατοτητες σε συγκεκριμενα σημεια της οθονης, αλλα ομως ενα theme που παιζω τωρα εχει χωρο για widgets μονο σε δεξια λωριδα.

Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις; Για να σου πω αν σου κάνουν τα widgets για αυτή τη δουλειά ή όχι.

 

Πειτε και κανενα καλο plugin για import/export ρυθμισεων, ολων των σελιδων του site, της database κλπ.

Εχει και το wordpress οπως βλεπω, αλλα δεν ξερω ποσο πληρες ειναι.

Θελω κατι να εχει δυνατοτητα να ορισω αν θελω να τα παιρνει και ολα, και αν πω σε φιλο μου να βαλει το ιδιο plugin και του στειλω το export αρχειο/α μου, να μπορει να εχει την εικονα του site μου αμεσα και πληρως.

Παρομοιως θελω να μου πειτε αν αυτο μπορει να βοηθησει και στο migration απο local στο hosting server μου, ή εκει μπορω και με το ενσωματωμενο backup, ή απλα με copy paste αρχειων και μονο import/export η βάση.

Duplicator από Snap Creek

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...