Προς το περιεχόμενο

Wordpress απορίες


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Crypton-R- είπε

Και ελπίζουμε κάποια στιγμή να δούμε το δημιούργημα σου...

Δεν ξέρω αν με θυμάσαι, σου είχα δώσει κάποιες απαντήσεις πριν από κάνα χρόνο.

Από ότι κατάλαβες το όνομα του site είναι μυστικό μαζί με την τοποθεσία του τάφου του Μ. Αλεξάνδρου. No offense @mindreader αλλά το έχεις κομματάκι τερματίσει με την κρυψίνοια σου. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 468
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

crypton, becoming, σας θυμαμαι, και σας ευχαριστω!

Δεν ειναι ολοι καλοπροαιρετοι. Εδω στο site, πειραγμενο ατομο, παρακολουθει τις δημοσιευσεις μου, περιμενοντας ποτε θα μου την πει! Σε ρολο κριτη, γουσταρει να μου την λέει, με το γαντι βεβαιως, για να μην εχει και προβλημα με την διαχειριση του site. Και πριν πει καποιος, πες το με pm, και παλι συγχωρεστε με, αλλα δεν ξερω ποια δικτυα φιλιας μπορει να βρισκονται απο πισω, ή double account, το ξερετε οτι γινονται.... Ειμαι χρονια στο 'κουρμπετι' του internet, και εχουν δει πολλα τα ματια μου...

Ναι εχω κρυψινοια, γιατι ο κοσμος δεν χρωστάει καλό! Μπορει να σε βλεπω την ημερα και να μιλαμε, και να μην σου πω απεθειας για το site μου, αλλα να σου στειλω πχ ενα απροσωπο email 'απο το site', που να σε ενημερωνει για την υπαρξη του! Αλλα οχι directly! Το τερματισα; Πειτε το κι ετσι! Εχω ομως κεφαλι καθαρο, απο !@#$ες, που δεν ξερεις που σε περιμενουν, και δυστυχως ειναι απειρως περισσοτεροι απο οσους νομιζει κανεις....

Αυτα με το offtopic, και ελπιζω να καταλαβενετε οτι δεν ειναι θεμα 'προσωπικο' μαζι σας, αλλα γενικοτερη σταση και αντιμετωπιση των πραγματων.

--------

Ontopic, σημερα, ενω το analytics απο το site της google φυσικα δεν εχει προβλημα, το γνωστο - πασιγνωστο plugin που εβλεπα stats μεσα απο το wp, τα εχει παιξει, ολη τη μερα δεν φερνει καμια 'εικονα' στατιστικων. Μπηκα να δω και reviews στο plugin, αν το εχουν κι αλλοι το προβημα, αλλα τιποτε (ακομη). Κριμα....

Screenshot_2018_10_05_at_20_20_26.png%5B

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τον φόβο αλλά τέλος πάντων, το frontend σου ζητήσαμε, όχι το backend.

Είναι τοπικό το site ή το έχεις μεταφέρει σε server;

Επίσης μπορείς να βάλεις screenshots που εκεί δεν μπορεί κάποιος να επέμβει.

14 ώρες πριν, mindreader είπε

Ontopic, σημερα, ενω το analytics απο το site της google φυσικα δεν εχει προβλημα, το γνωστο - πασιγνωστο plugin που εβλεπα stats μεσα απο το wp, τα εχει παιξει, ολη τη μερα δεν φερνει καμια 'εικονα' στατιστικων. Μπηκα να δω και reviews στο plugin, αν το εχουν κι αλλοι το προβημα, αλλα τιποτε (ακομη). Κριμα....

Για το Google Analytics ίσως έκανες κάποια αλλαγή η οποία επηρέασε το plugin και εμφανίζει το σφάλμα.

Τι σου γράφει στο 'Σφάλματα & εντοπισμός σφαλμάτων';

Επεξ/σία από Crypton-R-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα το plugin επανηλθε κανονικα. Οχι, δεν κανω καθολου αλλαγες στο analytics. Ειχα να μπω στο account πανω απο μηνα, μονο μεσα απο το  wp το κοιταζω. Δεν καταλαβα τι εφταιξε. Το ανεφερα κυριως γιατι ειναι γνωστο plugin, απο τα πιο γνωστα-διαδεδομενα για analytics στο wordpress, και επι μία ημέρα ήταν εκτος λειτουργιας. Ελπίζω να μην ξανασυμβει και να το διορθωσουν.

Αυτο που λες περι σφαλματων, που υποτιθεται οτι ειναι, και τι αφορα; Εχει καμια ρουτινα το wp για καταγραφη σφαλματων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Περιεργα πραγματα...

Για καποιο λογο, αγνωστο, εχει παψει να λειτουργει το preview των scheduled posts. Μεχρι τωρα, φυσικα δουλευε. Τωρα πατας να δεις preview απο ενα αρθρο που ειναι προγραμματισμενο να δημοσιευτει σε μελλοντικο χρονο, και βλεπεις

Nothing found
Apologies, but no entries were found.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Tags

Θα θελα να ειχα, ενα plugin με AI, να αναλυει μονο του το αρθρο που καταχωρω, και να μου προτεινει μονο του τις λεξεις-tags. Οχι να καθομαι εγω χειροκινητα να βαζω καθε φορα τα tags. Ισως να το εκανα στην αρχη, αλλα μετα με AI να ηταν fully automated.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καμια προταση addon για tools σαν αυτα που εχουν κατω απο την κυρια εικονα στις σελιδες των αρθρων? Print, share, like κλπ

Πχ εδω

tools.jpg

https://www.in.gr/2018/11/13/greece/apokleismeni-perioxi-gyro-apo-spiti-ntogiakou-pou-strefontai-oi-ereynes-tis-antitromokratikis/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και καταφανώς ευχαριστημενος απο το wordpress(διχως αμφιβολια!-δεν τιθεται θεμα περι τουτου!), θελω να εξομολογηθω οτι ερχονται στιγμες που νοσταλγω κατι απο το παλιο drag-n-drop του visual design.
Αυτο συμβαινει οτι θελω να βαλω κατι σε συγκεκριμενη θεση, κι εκει ερχεσαι αντιμετωπος με περιορισμους που τιθενται, είτε απο το theme, ειτε απο οπουδηποτε αλλου.
Πχ αυτη την εποχη, θελω να βαλω τα κλασικα tools αρθρων που βλεπουμε σε ειδησεογραφικες ιστοσελιδες, κατω απο την εικονα του αρθρο, στην σελιδα του αρθρου.
Ε, δεν μπορω! Ή ισως, δεν εχω βρει τον τροπο. Μπορω να το κανω, μονο οπου επιτρεπονται widgets. Εκει ναι, βαζω οτι θελω. Αλλα ελα που δεν μπορω να βαλω widget κατω απο την εικονα του αρθρου. Δεν ξερω ποσο 'προχω' ακουγεται αυτο, αλλα δεν νομιζω ειναι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν θες κάτι custom ή στρώνεσαι στο διάβασμα να μάθεις να το κάνεις μόνος σου ή βάζεις το χεράκι στην τσέπη... Οι καλοί επαγγελματίες συνήθως προτιμούν τη φτηνότερη λύση (μάντεψε πια είναι :P )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/11/2018 στις 9:48 ΠΜ, mindreader είπε

Καμια προταση addon για tools σαν αυτα που εχουν κατω απο την κυρια εικονα στις σελιδες των αρθρων? Print, share, like κλπ

Πχ εδω

tools.jpg

https://www.in.gr/2018/11/13/greece/apokleismeni-perioxi-gyro-apo-spiti-ntogiakou-pou-strefontai-oi-ereynes-tis-antitromokratikis/

Υπαρχει καποια τυποποιημενη ορολογια γι'αυτα τα 'εργαλειακια'; Εγω θα τα ελεγα σαν article's tools, αλλα δεν πρεπει να λεγονται ετσι. Μακρυναρι σαν 'printer friendly, share, κλπ' ειναι επισης δυσκολο να εντοπιστει, οταν ψαχνω στο google. Οπως ειπα, ηδη εχω τετοια εργαλεια στη σελιδα καθε αρθρου, που σημαινει οτι με τον ορο 'printer friendly' φερνει ολα τα συναφη στα αποτελεσματα εντος wp, και οχι μονο printer friendly, αλλα και share, pdf export κλπ. Αλλα στο google που ειναι ωκεανος, δεν βρισκω συναφη αρθρα, στοχευμενα, ειδικα γι'αυτα που εγω λεω tools, και το wp καταλαβαινει ως 'printer friendly' και φερνει αποτελεσματα. Θελω την ορολογια, ωστε πιο στοχευμενα να βρω καλυτερα αποτελεσματα στο google. Θελω να ψαξω κατι σαν article's tools under article's image, ας πουμε καπως ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις τι μου αρέσει σε σένα @mindreader; Ότι συνεχίζεις ακάθεκτος να ρωτάς ενώ βλέπεις ότι δε σου απαντάει κανείς. Εγώ πιστεύω ότι κάποιοι ενοχλήθηκαν από τη συμπεριφορά του "αγοράζω μόνο, δεν πουλάω" και ίσως για αυτό να μένουν αναπάντητες οι ερωτήσεις σου. Επιπλέον το γεγονός ότι το όνομα του site σου είναι επτασφράγιστο μυστικό, την ίδια στιγμή που θες να το προωθήσεις και να βγει προς τα έξω, είναι σαν να σαν να λες θέλω να ανοίξω μαγαζί αλλά δε θέλω να ξέρετε που βρίσκεται για να μη μου έρθετε να το σπάσετε.

Φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)


Αγαπητε becoming_I, υπαρχει χωρους για ολους σε αυτη τη ζωη.
Ο καθενας πορευεται οπως νομιζει καλυτερα.
Εχω δει κι εγω, οπως κι εσεις φανταζομαι, non typical - non standard περιπτωσεις, ανθρωπων, επαγγελματιων, εταιριων, που ακομη και με unconventional πρακτικες, και προχωρουν, και προκοβουν.
Πχ παρε Steve Jobs(half genius, half asshole οπως τον λενε!), ή εταιρία Σκλαβενιτης(η ΄'αυτοκρατορια' των ΔΕΝ-οπως την λενε), ή whatever.
Και το γεγονος οτι εγω ρωτω, και συνηθως απαντηση δεν παιρνω, δεν με βλαπτει.
Γιατι εγω στο τελος τη δουλεια μου την κανω, με τον ενα ή τον αλλο τροπο. Βασικο μου μοτο ειναι αυτο της apple, 'think different'(1997, η εποχη που ξεκινησε το μεγαλο comeback...)
Θα ρωτησω και σε ξενα φορουμ, αν πιεστω πολυ εχω και φιλο web designer(με φορτωμενο προγραμμα ομως), και γνωστους με php γνωσεις, και στο google θα ψαξω, και με εναλλακτικους τροπους θα πειραματιστω, και πλεγμα σχεσεων εχω με ανθρωπους(εγω τους βοηθω αλλου, αυτοι αλλου), και γενικα, την ακρη θα την βγαλω.
Απλα θελω να ρωτω κι εδω. Ειμαι μελος στο insomnia χρονια(αυτο ειναι το 3ο ή 4ο account στο περασμα...δεκαετιων), και γινεται καλη δουλεια εδω. Ετσι, θελω να ρωτω και εδω.
Ειναι εντελως χαζο να νομιζει κανεις, οτι επειδη πηγα σε ενα 'καταστημα' και δεν με εξυπηρετησε για τους δικους του λογους, οτι εγω θα μεινω τελικα χωρις εξυπηρετηση!
Θα παω παρακατω, τον τροπο θα τον βρω.
Απλα η μη απαντηση, ειναι οτι χανονται ισως ευκαιριες να αναλυθουν εδω πραγματα που θα μπορουσαν να διαφωτιστουν, πιθανως για χρηση και απο αλλους.
Οπως και να χει, ειμαστε εδω και συνεχιζουμε.
Υπαρχει μια φραση, που αποδιδεται στον Γκαντι, και την αγαπω πολυ:
"Πρώτα σε αγνοούν, μετά σε κοροϊδεύουν, μετά σε πολεμούν, στο τελος κερδιζεις!"

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, mindreader είπε

Εχω δει κι εγω, οπως κι εσεις φανταζομαι, non typical - non standard περιπτωσεις, ανθρωπων, επαγγελματιων, εταιριων, που ακομη και με unconventional πρακτικες, και προχωρουν, και προκοβουν

Όπως και όλοι μας αλλά προτού εντάξουμε τους εαυτούς μας στις εξαιρέσεις είναι πιο σώφρον να είμαστε με τον κανόνα. 

23 λεπτά πριν, mindreader είπε

Και το γεγονος οτι εγω ρωτω, και συνηθως απαντηση δεν παιρνω, δεν με βλαπτει.
Γιατι εγω στο τελος τη δουλεια μου την κανω, με τον ενα ή τον αλλο τροπο.

Εδώ όμως είναι η λογική σου που είναι λάθος με την αλληλέγγυη λογική των forums. Κάνεις μια ερώτηση, απάντηση δεν παίρνεις, ρωτάς τους φίλους σου ή κάπου αλλού το φτιάχνεις. ΔΕ ΓΡΑΦΕΙΣ ΠΩΣ ΤΟ ΕΚΑΝΕΣ. Γιατί;; Για να μην το μάθουν και άλλοι; Αν εγώ πχ ήθελα να το κάνω και ήξερα ότι εσύ είχες μια παρόμοια απορία, δε θα με βοηθούσε η ανάρτηση σου; Καταλαβαίνεις ότι αυτό αντιτίθεται στη λογική του ζητώ βοήθεια / δίνω βοήθεια. 

23 λεπτά πριν, mindreader είπε

Απλα θελω να ρωτω κι εδω. Ειμαι μελος στο insomnia χρονια(αυτο ειναι το 3ο ή 4ο account στο περασμα...δεκαετιων), και γινεται καλη δουλεια εδω. Ετσι, θελω να ρωτω και εδω.

Είμαι 38 χρονών και είμαι από τις αρχές του 2000 μέλος σε αρκετά forums με αρκετές 100άδες post (στο e-pcmag.gr forum που μας άφησε χρόνους είχα χιλιάδες). Όσες απορίες και να είχα, πάντα επέστρεφα τη γνώση/εμπειρία μου στην κοινότητα που με βοήθησε και με έκανε λίγο σοφότερο.

23 λεπτά πριν, mindreader είπε

Ειναι εντελως χαζο να νομιζει κανεις, οτι επειδη πηγα σε ενα 'καταστημα' και δεν με εξυπηρετησε για τους δικους του λογους, οτι εγω θα μεινω τελικα χωρις εξυπηρετηση!

Το κατάστημα έχει υπαλλήλους που πληρώνονται, το insomnia έχει μέλη που βοηθάνε ΔΩΡΕΑΝ και από τον προσωπικό τους χρόνο για να πουλήσεις εσύ την τέχνη σου (γιατί εκτιμώ ότι τόση εργατοώρα στο site δεν την κάνεις δωρεάν) και ως αντάλλαγμα μας λες, "δεν πειράζει παλικάρια, έχει και αλλού πορτοκαλιές". Σε 23 σελίδες συζήτηση δεν είπες ούτε μια φορά πως διόρθωσες/έφτιαξες κάτι. Μόνο πως να το κάνω; τι είναι αυτό; τι είναι εκείνο; Δώσε και κάτι πίσω στην κοινότητα (καταλαβαίνεις πόσο λάθος είναι ο όρος κατάστημα). 

23 λεπτά πριν, mindreader είπε

Απλα η μη απαντηση, ειναι οτι χανονται ισως ευκαιριες να αναλυθουν εδω πραγματα που θα μπορουσαν να διαφωτιστουν, πιθανως για χρηση και απο αλλους.

Σωστά γιατί εσύ αν δεν πάρεις απάντηση θα ρωτήσεις αλλού, got it !!!

23 λεπτά πριν, mindreader είπε

Υπαρχει μια φραση, που αποδιδεται στον Γκαντι, και την αγαπω πολυ:
"Πρώτα σε αγνοούν, μετά σε κοροϊδεύουν, μετά σε πολεμούν, στο τελος κερδιζεις!"

Υπάρχει και μια παροιμία αφού το γυρίσαμε εκεί

Θρέψε λύκο το χειμώνα, να σε φάει το καλοκαίρι.

Επεξ/σία από becoming_I
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

becoming_I, να επιστρεψω εδω να πω πως εκανα κατι, με ποιο σκεπτικο; Αφου κανεις δεν φανηκε να νοιαστηκε γι'αυτο που ρωτησα!

Και ναι, αφιερωνω χρονο για κατι το οποιο δεν μου αποφερει καποιο εισοδημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...