Προς το περιεχόμενο

Wordpress απορίες


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκει που τα ειχα ολα σεταρισμενα σωστα στο site, ξαφνικα τωρα στα single posts, εμφανιζει απο κατω, την γνωστη 'αηδία', next post/previous post. Επειδη το theme εχει να κανει αναβαθμιση αρκετο καιρο, κατι αλλο εχει γινει. Ξερει κανεις αν υπαρχει καπου η σχετικη ρυθμιση μεσα στο ιδιο το wordpress?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 468
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

To Google Analytics Dashboard for WP (GADWP)  plugin, στανταράκι ότι κάθε δίμηνο χάνει τη σύνδεση του με τα google analytics. Μονη λυση, uninstall, install, re-authorization again.

Το ιδιο βιολι, καθε δυο μηνες. Δεν το καταλαβαινω. Ουτε scheduled fail να ηταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, becoming_I είπε

Με τόσα plugins που θα έχεις φορτώσει το site μπορεί να χρειαστεί παραπάνω μνημη το vps σου.

Θα αρχισω να αφαιρω. Θα πρεπει να γινει κατι σαν cost/benefit analysis για καθε plugin, τι δινει στο site και ποσο το επιβαρυνει...

Εβαλα ηδη το query monitor plugin, και αρχισα να βλεπω καποια πραγματα... το site δεν ειναι, δεν το θεωρω 'βαρυφορτωμενο', αλλα οπως εχει ειπωθει και οπως ισχυει, μπορει και ενα μονο 'κακογραμμενο' plugin, να σου ξεσκιζει το site, και συχνα διχως να το καταλαβαινεις αμεσα. Μπορει πχ ενα site να εχει 20 plugin και να ειναι καλογραμμενα-ελαφρια-no problem, και το αλλο να εχει 10 αλλα 'οτι να ναι', και αυτο με τα 10 να εχει χειροτερες επιδοσεις απο το αλλο με τα 20....δεν ειναι μονο ποσοτικο, αλλα και ποιοτικο το θεμα...

Με το query monitor, με το που το εβαλα, αμεσως 'τσιμπησε' ενα printer friendly plugin που ειχα βαλει. Και να φανταστειτε, οτι βαζω plugins με πραγματικα πολλα installations(ωστε να μην γινω beta tester) και φυσικα και με θετικες κριτικες χρηστων, αλλα και παλι, απο που θα γινει η ζημια δεν το ξερεις. Το printer friendly plugin, ηδη το εκανα disable, και περιμενω να δω αν οντως, απο δικη του μλκια φορτωνονταν το site πολυ. Πιστευω θα δω και αλλα ομως με το query monitor. Αναμονη...

----------

Καποιες φορες το query monitor εμφανιζει το εξης:

  • The Zend OPcache opcode cache is installed but not enabled

External object cache not in use

  • The Redis extension for PHP is installed but is not in use by WordPress

Τι πρεπει να γινει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια ειναι η γνωμη σας για τα meta data του wordpress?
Τα 'τσιμπησε' το query analyzer, οχι συχνα βεβαια αλλα κάποιες φορες, ως slow query.
Δεν εχω πολλους χρηστες, και δεν εχω ενεργοποιημενα comments.
Μπορω, ειναι καλη ιδεα, να τα κανω disable μεσω....ενος plugin? Ή δεν θα κερδισω τιποτε σε ταχυτητα, αφου θα τα αφαιρεσω μεν, αλλα μεσω ενος...νεου plugin?
Παντως, οπως ειπα, το query analyzer τα 'εντοπισε'...


https://code.tutsplus.com/tutorials/understanding-and-working-with-metadata-in-wordpress--cms-21034

https://gracethemes.com/wordpress-website/remove-dates-meta-wordpress-posts/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναρωτιεμαι...εχει νοημα, ειναι σωστη πρακτικη, δεν εχει καμια πρακτικη αξια??? Ποιο;

Να γινεται disable ο wordpress page builder, πχ ο elementor που χρησιμοποιω. Εννοω, οτι φτιαχνεις την σελιδα, και μπορει να μην ξανακανεις αλλαγη για καιρο. Εχει νοημα να ειναι enabled το plugin σε μονιμη βαση? Ή αν γινει disable δεν θα λειτουργει το μερος του site που δημιουργηθηκε με τον builder?

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη, με αλλα λογια: ο page builder, ειναι απαραιτητο να τρεχει συνεχως ως plugin αν τον εχεις χρησιμοποιησει στη σελιδα σου; Ή ειναι σαν ενα προγραμμα, που κανεις τη δουλεια σου, κανεις save το εξαγωμενο αρχειο, και κλεινεις το προγραμμα; Πχ με το photoshop επεξεργαζεσαι μια εικονα, την κανεις οπως θες, την σωζεις, τελος. Μετα δεν χρειαζεσαι το προγραμμα. Ετσι λειτουργουν κι οι page builders? Πρεπει να ειναι (προφανως) enabled μονο κατα την περιοδο κατασκευης μια σελίδας, ή συνεχως και αδιαλλειπτως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, έχω ένα eshop στο οποίο όταν ολοκληρώνεται μια παραγγελία με το aftership plugin στέλνω με email ένα αντίγραφο της παραγγελίας και το tracking number όπως και με ποια courier έχει σταλεί η παραγγελία.
 Εγώ λοιπόν θέλω να προσθέσω όταν κάνω την επιλογή ’’ακυρωμένη παραγγελία’’ να στέλνει email ότι η παραγγελία ακυρώθηκε (πράγμα που τώρα δεν το κάνει) και επίσης με τις ολοκληρωμένες παραγγελίες θέλω να στέλνει και ένα email το οποίο να κατευθύνει τον πελάτη ώστε να κάνει αξιολόγηση.
Είμαι αρχάριος πάνω στο Woocommerce και χρειάζομαι λίγη βοήθεια.
Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Μπορει καποιος να μου πει τον λογο, που καθε λιγες μερες το wordpress χάνει το τι εχω δηλωσει στα πεδία του settings, Site Address (URL) WordPress Address (URL) ???

Στο wordpress address χανει το www. Καθε λιγες μερες το ιδιο βιολι. Το κραταει λιγο, μετα το 'χανει'.

Γιατι ρε παιδια; bug ειναι ή ισως καποια ρυθμιση στον server?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...