Προς το περιεχόμενο

Wordpress απορίες


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι βάζετε στα sites ό,τι μαλακία βρείτε στο web χωρίς να καταλαβαίνετε τι κάνει και πως και μετά όλα αυτά συνδυαστικά κάνουν τα sites σας να έχουν τα χίλια μύρια προβλήματα.

Κάτσε και μάθε λίγη php. Από τις πιο εύκολες γλώσσες είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 468
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, mindreader είπε

Μπορει καποιος να μου πει τον λογο, που καθε λιγες μερες το wordpress χάνει το τι εχω δηλωσει στα πεδία του settings, Site Address (URL) WordPress Address (URL) ???

Στο wordpress address χανει το www. Καθε λιγες μερες το ιδιο βιολι. Το κραταει λιγο, μετα το 'χανει'.

Γιατι ρε παιδια; bug ειναι ή ισως καποια ρυθμιση στον server?

Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, CyberCr33p είπε

Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο.

 

Ναι, κι εμενα μου κανει εντυπωση. Να πω οτι ηταν κατι που ειχε να κανει με theme, plugin κλπ, να πω οτι ειναι καποιο bug. Αλλα κατι, εγγενως στο wordpress, ειλικρινα δεν το καταλαβαινω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/4/2019 στις 7:39 ΜΜ, CyberCr33p είπε

Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο.

 Τελικα εντοπισα οτι κι αλλοι εχουν το ιδιο προβλημα, αλλα μεχρι στιγμης δεν εχω βρει απαντηση, τι το προκαλει.

Δειτε εδω

https://wordpress.stackexchange.com/questions/83630/wordpress-address-url-keeps-dropping-the-www

Να διευκρινησω, οτι δεν χανει γενικως όλο το url, αλλα ουσιαστικα κανει drop το www και κρατα την υπολοιπη διευθυνση του site. Γιατι;

:(

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mindreader είπε

 Τελικα εντοπισα οτι κι αλλοι εχουν το ιδιο προβλημα, αλλα μεχρι στιγμης δεν εχω βρει απαντηση, τι το προκαλει.

Δειτε εδω

https://wordpress.stackexchange.com/questions/83630/wordpress-address-url-keeps-dropping-the-www

Να διευκρινησω, οτι δεν χανει γενικως όλο το url, αλλα ουσιαστικα κανει drop το www και κρατα την υπολοιπη διευθυνση του site. Γιατι;

:(

Αυτο ειναι απο το ‘13, αν ηταν οντως bug θα ειχε λυθει μεχρι τωρα. Κατι μυριζει στις ρυθμισεις σου ή στον σερβερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Predatorkill είπε

Αυτο ειναι απο το ‘13, αν ηταν οντως bug θα ειχε λυθει μεχρι τωρα. Κατι μυριζει στις ρυθμισεις σου ή στον σερβερ

Ξερει τι μου μυριζει, αλλα δεν ειμαι σιγουρος; Κατι με το redirection σε https (plesk, htaccess).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μηπως διαβαζει το url του browser και στα τιναζει αν δεν εχεις μπει απο www? Μπορει να λεω μαλακιες αλλα τσεκαρε το. Αν ειναι, ολα τα domain καντα redirect στο www

Επεξ/σία από Predatorkill
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/11/2017 στις 12:52 ΜΜ, becoming_I είπε

Καλημέρα

Εγώ που έκανα "μεταφορά" wordpress από wordpress.com σε wordpress σε hosting servers απλά έκανα backup από τις ρυθμίσεις του wordpress και το έκανα restore στο νέο site. Όλα κούμπωσαν κανονικά. Posts,εικόνες menus όλα εμφανίστηκαν όπως έπρεπε (προς μεγάλη μου έκπληξη).

Και σε εμένα το ίδιο συνέβη. Ακριβώς έτσι. ,😉 #ThisIsJetpack

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Συχνότητα δημοσιευσης νεων posts και επισκεψιμοτητα (wordpress)

Δεν ειχα συνειδητοποιησει, επαρκως, την συνδεση μεταξη των new posts και του traffic. Πιο πολυ εδινα βαση στο ποιοτικο περιεχομενο, για αυξηση επισκεψιμοτητας. Ναι, το traffic ειναι συναρτηση πολλων παραγοντων, αυτο το ξερει σχεδον ο καθενας που λιθγο ασχολειται με αυτα τα θεματα. Αλλα μου εκανε τρομερη εντυπωση τις τελευταιες μερες, πως οι πολλες συχνες αναρτησεις, και δεν θα ελεγα και τοσο ποιοτικο περιεχομενου αφου μες την πολυ ποσοτητα επεσε καπως η ποιοτητα, τελικα ανεβασαν κατα πολυ την επισκεψιμοτητα.

Τελικα μαλλον, το να ποσταρεις πολυ συχνα, ειναι μια καλη τακτικη και αυξηση επισκεψιμοτητας; Δεν λεω να ποσταρεις 'οτι να ναι'. Αλλα πολλες φορες περνουσα απο πολλα κριτηρια το τι θα ανεβει, και τελικα ισως δεν ειναι και η καλυτερη τακτικη. Ισως δεν χρειαζεται τοση τελειομανια. Με λιγοτερο κοπο, μαλλον μπορεις να εχεις και περισσοτερους viewers. Πειτε τις αποψεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Είμαι νέος στο wordpress. Έχω στήσει μια σελίδα με cosmote web hosting και τελευταία αντιμετωπίζω πολλά προβλήματα out of memory όταν πάω να περάσω/ενημερώσω πρόσθετα. Ούτε να αναβαθμίσω το wordpress μπορώ για τον ίδιο λόγο. 

Έχω βάλει ένα plugin που σου λέει πόσο μνήμη είναι πιασμένη το οποίο μου λέει τα εξής: Memory: 35.5 of 128 MB (28%) | WP LIMIT: 128 MB | IP .... | PHP 5.6.36 @64BitOS

Έχω δοκιμάσει να προσθέσω τις γνωστές εντολές σε .htaccess και wp-config.php αλλά δεν γίνεται τίποτα. Ξέρει κανείς τι άλλο μπορεί να φταίει; Μήπως πρέπει να πάρω τηλ τον ΟΤΕ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimitris21gr είπε

Ξέρει κανείς τι άλλο μπορεί να φταίει; Μήπως πρέπει να πάρω τηλ τον ΟΤΕ;

Να πάρεις ένα VPS  σε μια σοβαρή εταιρεία και να κάνεις ένα site από την αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, becoming_I είπε

Να πάρεις ένα VPS  σε μια σοβαρή εταιρεία και να κάνεις ένα site από την αρχή.

 Το site μου έχουν αναθέσει να το στήσω και ήταν από πριν στον ΟΤΕ δεν μπορώ να το αλλάξω. Επίσης εγώ στην δουλεία μου ασχολούμαι με back end αποκλειστικά (java microservices) και από front end ξέρω μόνο το βασικά. Θα μου πάρει πολύ χρόνο να στήσω site από την αρχή.

Επεξ/σία από dimitris21gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, dimitris21gr είπε

 Το site μου έχουν αναθέσει να το στήσω και ήταν από πριν στον ΟΤΕ δεν μπορώ να το αλλάξω. Επίσης εγώ στην δουλεία μου ασχολούμαι με back end αποκλειστικά (java microservices) και από front end ξέρω μόνο το βασικά. Θα μου πάρει πολύ χρόνο να στήσω site από την αρχή.

Να στο πω απλά, με 128 ΜΒ που σου δίνει διαθέσιμα δεν πας πουθενά. Μόνο αν το έχεις σκέτο χωρίς plugins. Αλλιώς θα σου πετάει μόνιμα error σε κάθε update.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι τα 128MB σε περιορίζουν. 

Άνοιξε το wp-config.php και πρόσθεσε την παρακάτω γραμμή

define('WP_MEMORY_LIMIT', '384M');

Το 384 είναι ένα normal νούμερο για να δουλέψεις απροβλημάτιστα. Ξεκίνα από χαμηλά και έλεγξε μετά το WP_Limit. Βέβαια παίζει ρόλο και το setup του server για να δεις τα παραπάνω νούμερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έστειλα μήνυμα στον ΟΤΕ και μου ανέβασαν την μνήμη. Δεν είπαν πόσο την πήγαν αλλά πλέον μπόρεσα να κάνω και update το wordpress και να ανεβάσω φωτογραφίες και να ενεργοποιήσω και 2 plugins ακόμα που ήθελα. Το όριο συνεχίζω να το έχω στα 128MB αλλά μέχρι στιγμής χρησιμοποιώ γύρω στα 50 οπότε έχω ακόμα πολύ περιθώριο.

Επεξ/σία από dimitris21gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...