Προς το περιεχόμενο

Wordpress απορίες


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις; Για να σου πω αν σου κάνουν τα widgets για αυτή τη δουλειά ή όχι.

 

 

 

 

 

Αναζητω τροπους να:

- βαλω 3 στηλες (σαν να ειναι αορατος πινακας/grid) στον κυριως χωρο της homepage, για να δομησω το περιεχομενο μου

- να βρω τροπο να μου εμφανιζει ΜΟΝΟ post titles διχως καθολου content, στην homepage.

 

Επειδη δεν ειμαι σε visual design και με drag n drop, οπως τα εκανα στο Dreamweaver, οπου σε κλασματα δευτερολεπτου πεταγα πινακα οπου ηθελα, και επισης δυναμικα πεδία οπως τα titles,

ψαχνω τωρα να δω τι επιλογες, τι και πως, για να μπορεσω να κανω τα ιδια στο wordpress,

και διατηρω μια ελπιδα-ελπιζω να μην ειναι...φρούδα(!), μηπως με widgets καταφερω και φτασω σε αυτη τη λειτουργικοτητα που μου προσφεραν οι visual designer εδω και μια εικοσαετια...

back to basics εντελως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 468
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα sidebar που γράφεις είναι αν θέλεις να εμφανίζεις κάποιο περιεχόμενο συνεχώς σε μια στήλη, πχ όπως στα Blog που φαίνεται η δεξιά στήλη με τις κατηγορίες των άρθρων, αναζήτηση κτλ. σε οποιοδήποτε άρθρο κι αν είσαι μέσα.

 

Τώρα εσύ αν μιλάς για μιά σελίδα πχ στην Αρχική και όχι στις υπόλοιπες, θα πρέπει να το κάνεις ή μέσα από τον editor του Wordpress χειροκίνητα (με λίγο κώδικα δηλαδή) ή να βάλεις ένα free page builder addon που θα σου λύσει τα χέρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, θελω μονο στην homepage ενα αορατο τριστηλο grid, ή εναλλακτικα κατι σαν text box, που θα εμφανιζει μεσα αρθρα συγκεκριμενης κατηγοριας/θεματολογιας.

Free page builder addon εχεις καποια αξιολογη προταση; Μακαρι να ηταν κατι να μου ελυνε τα χερια, να εβαζα οτι ηθελα οπου ηθελα, και να εφτιαχνε τον κωδικα στο υποβαθρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμάμαι καλά αλλά νομίζω ότι το κάνει το πληρωτέο WPML αυτό με τα δύο πεδία. Κυρίως χρησιμοποιώ Polylang, αλλά το qTranslate-X νομίζω σου κάνει καλύτερα έτσι όπως μου τα λες. Πάντως ξαναλέω είτε πας με addons είτε κάνεις κλώνο του site, μπορείς να κάνεις τα ίδια πράγματα. Απλά θα είναι διαφορετική η διαδικασία και θεωρώ πως δεν είναι σωστό να κάνεις το δεύτερο, είναι προχειροδουλειά. Και πάντα να παίρνουμε backup πριν κάνουμε οποιαδήποτε μεγάλη αλλαγή.

 

Thank you για την απαντηση.

Το qTranslate-X φαινεται να το εχουν εγκαταλειψει.

Το TranslatePress – Translate Multilingual sites ειναι το νεο - πολλα υποσχομενο αλλα δεν ξερουμε ακομα ποσο ΟΚ ειναι.

Το WPML φαινεται να ειναι το πιο ολοκληρωμενο, για πολλους λογους - και απο οτι ειδα σε videos και documentation υποστηριζει πληρως και τα page builders των Avada κλπ themes. Οποτε αν και ακριβο - θα προσπαθησω να πεισω τον ιδιοκτητη του site για την αγορα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το WPML το εγκατέλειψα λόγω των πολλών bugs που είχε και από το κακό support.

 

Το qTranslate-X εγκαταλελειμμένο ή όχι την κάνει τη δουλειά του.

 

Το Polylang γιατί όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το WPML το εγκατέλειψα λόγω των πολλών bugs που είχε και από το κακό support.

 

Το qTranslate-X εγκαταλελειμμένο ή όχι την κάνει τη δουλειά του.

 

Το Polylang γιατί όχι;

https://wpml.org/home/comparing-wpml-free-paid-alternatives/

 

το WPML υποστηριζει σελιδες φτιαγμενες με page builder + menu sync 

 

Θα το ψαξω και το Polylang pro ξανα παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

username/email, τοπικα στο wordpress που εχω στησει, μπορω να αλλαξω;

Αν δεν γινεται απο το web interface, αποθηκευονται σε καποιο αρχειο να παω να το κανω edit?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν θα σε αφήσει μέσω του backend να αλλάξεις, αλλά μόνο απο την βάση δεδομένων, το πιο απλό είναι να κάνεις έναν νέο χρήστη από το μενού Users στο backend.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν θα σε αφήσει μέσω του backend να αλλάξεις, αλλά μόνο απο την βάση δεδομένων, το πιο απλό είναι να κάνεις έναν νέο χρήστη από το μενού Users στο backend.

 

Μεσα απο database management application, πως μπορω να το εντοπισω και να κανω εκει απευθειας την αλλαγη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεσα απο database management application, πως μπορω να το εντοπισω και να κανω εκει απευθειας την αλλαγη;

 

Μπες στο phpMyAdmin και στο table: wp_users βρες τον admin χρηστη και αλλαξε το password του με αυτο:

 

http://www.passwordtool.hu/wordpress-password-hash-generator-v3-v4

 

Κανε generate ενα password Και αντικατεστησε το με αυτο που εχει στη βαση.

 

Αν δε σε ενδιαφερει ο κωδικος αλλαξε το email μονο. Username δεν ξερω αν σε αφηνει να αλλαξεις οταν εισαι ο μονος Admin χρηστης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει καποιος να μου εξηγησει λιγο την static homepage?
Πρωτ'απ'ολα, υπαρχει καπου σαν page, η homepage, για την κανω edit?
Οταν λεμε static, μπορει να εχει δυναμικα στοιχεια; Ή ειναι εντελως static λες και ειναι μια απλη html?
Σκεφτομαι οτι ισως η static homepage να ειναι πιο επεξεργασιμη(αναλογα και με το theme παντα-αλλα γενικα μιλωντας) σε σχεση με την blog-style homepage,
και αυτο με ενδιαφερει πολυ, γιατι δεν θελω απλη συναθροιση ποσταρισματων στην home page, αλλα τιτλους αρθρων, και σκεφτομαι μηπως η static homepage ειναι ιδανικοτερη και για να την φερω στα μετρα μου οπως θελω και με περισσοτερες δυνατοτητες παραμετροποιησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι μια σελιδα που την δηλωνεις μεσα απο το Εμφανιση -> Αναγνωση να εμφανιζεται αυτη η συγκεκριμενη σαν homepage αντι η αυτοματη που εχει δηλωθει απο το theme. Δεν εχει να κανει με το αν ειναι δυναμικη η στατικη σαν σελιδα, παραμενει δυναμικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι μια σελιδα που την δηλωνεις μεσα απο το Εμφανιση -> Αναγνωση να εμφανιζεται αυτη η συγκεκριμενη σαν homepage αντι η αυτοματη που εχει δηλωθει απο το theme. Δεν εχει να κανει με το αν ειναι δυναμικη η στατικη σαν σελιδα, παραμενει δυναμικη.

 

οκ, κατανοητο.

Αλλα που βρισκω την 'homepage' στα pages, για να ξερω οτι κανω edit οντως την homepage?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργεις μια νεα σελιδα με ονομα πχ "Αρχικη" και μετα πηγαινεις στο Εμφάνιση - Ανάγνωση και την δηλωνεις. Εσυ θα δημιουργησεις αυτη τη σελιδα με την εμφανιση που θελεις να εχει. Αν το theme σου λειτουργει ηδη με αυτο το τροπο τοτε αν πας στο Αναγνωση θα το δεις να εχει ηδη δηλωμενη μια σελιδα. ( Εφοσον φυσικα εχεις κανει Import τα settings και οχι απλα μονο εγκατασταση του theme).

 

Αν δεν εχει δηλωμενη καποια σελιδα τοτε δεν λειτουργει με static homepage αρα ο μονος τροπος για να "πειραξεις" την αρχικη ειναι α) απο τις ρυθμισεις του theme options β) απο τα widgets (αν εχει στην αρχικη) γ) μεσω php κωδικα κανοντας edit το αρχειο index.php του theme.

 

Φυσικά αυτό δε σημαίνει πως αφου δε λειτουργει το theme με static frontpage πως δε θα δουλεψει αν δηλωσεις εσυ μια δικη σου σελιδα. Θα εμφανιστει αν την δηλωσεις, απλα οχι με την εμφανιση ισως που θελεις. Πχ θα πρεπει να κρυψεις το title της σελιδας που λογικα εμφανιζεται γιατι στην αρχικη σελιδα δε θα θελεις να λεει "Αρχικη", να κρυψεις comments, κλπ. Αυτες οι customιες λογικα γινονται με css display:none αλλα ισως και να χρειαστει να πειραξεις το php αρχειο. (εδω θα σε συμβουλευα να μαθεις τι ειναι τα child themes).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...