Προς το περιεχόμενο

Wordpress απορίες


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά όχι, δεν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα. Επίσης απ' ότι βλέπω δεν πάει στα spam πια χωρίς να επιλέξω να μην πηγαίνει. Επίσης ξέχασα να αναφέρω πως χρησιμοποιώ άλλη φόρμα και όχι το Contact Form 7, γι' αυτό και δεν έβρισκα κανένα Reply-to: Ευχαριστώ όπως και να 'χει για τις πληροφορίες. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 468
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επειδη αρκετά 'τεχνικά' μου φαινονται οσα λετε περι φορμων επικοινωνιας και spamming,

ελπιζω οταν βαλω μία, να εχει ενσωματωμενες antispam δυνατοτητες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update της πορειας της εξερευνησης μου με το wordpress:
Ενω απο τη μια ειμαι ενθουσιασμενος ανακαλυπτοντας ολες αυτες τις φανταστικες δυνατοτητες του wp, απο την αλλη ειναι στιγμες σαν αυτη εδω που θελοντας να λυσω ενα θεμα, νιωθω σαν να ειμαι σε αδιεξοδο.
Συγκεκριμενα:
υπαρχει ενα theme (αυτονοητο), υπαρχουν καποια addons(επισης αυτονοητο) με τα αντιστοιχα widgets, και εχω βαλει και εναν page builder, που με βοηθησε να δομησω τη homepage μου(static).
Το προβλημα ειναι οτι θελω να πειραματιστω με την μορφοποιηση καποιων επικεφαλιδων/fonts, και δεν μπορω.
Βασικα, δεν μπορω να καταλαβω που μπλοκαρει το πραγμα, και φαινεται να ρυθμιζω αλλα να πηγαινουν τελικα ολα στο βροντο.
Φανταζομαι κατι σαν ιεραρχικες καταστασεις, καποια κλειδωματα, καποιες 'κληρονομικες' ιδιοτητες και ουτω καθεξης.
Πως θα βγει ακρη ομως;
Εχω πχ φτιαξει ενα 'κουτι' με widget απο ενα add-on 'category post', και εκει εχω επιλεξω να φαινονται τιτλοι αρθρων απο ενα news category.
Ομως, τελικα γιατι δεν μπορω να κανω ουτε ενα bold? Ποιος ρυθμιζει αυτη το format?
Το wordpress? (απο καπου? γενικες ρυθμισεις).
Το theme?
Το widget?
Εχω περιπλανηθει πολυ σε ολα αυτα, μονο και μονο για να κανω ενα ... bold, και δεν το πετυχα.
Τι συμβαινει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με CSS κάνεις ότι θέλεις και οπουδήποτε σε οποιοδήποτε theme σε οποιαδήποτε πλατφόρμα. Πέρα απ' αυτό για visual editing και όχι coding όπως είναι το CSS που προανέφερα, θα κοιτάξεις αν το theme που εγκατέστησες έχει δημιουργήσει δικό του μενού με ρυθμίσεις μέσα στο backend του Wordpress, αλλιώς θα πας στο Εμφάνιση > Προσαρμογή μήπως υπάρχουν εκεί οι ρυθμίσεις που θέλεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με CSS κάνεις ότι θέλεις και οπουδήποτε σε οποιοδήποτε theme σε οποιαδήποτε πλατφόρμα. Πέρα απ' αυτό για visual editing και όχι coding όπως είναι το CSS που προανέφερα, θα κοιτάξεις αν το theme που εγκατέστησες έχει δημιουργήσει δικό του μενού με ρυθμίσεις μέσα στο backend του Wordpress, αλλιώς θα πας στο Εμφάνιση > Προσαρμογή μήπως υπάρχουν εκεί οι ρυθμίσεις που θέλεις.

 

Μηπως να εβαζα, αν υπαρχει, ενα plugin για css, να μου δινει εξτρα δυνατοτητες μορφοποιησης μεσω μενου αντι για coding?

 

Δεν μπορω να καταλαβω, να το πω σε απλα ελληνικα, 'ποιος κανει κουμαντο που', μες σε μια σελιδα του wp, αναφορικα με το formatting.

Που γινονται καποιοι κανονες override κλπ

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν εμφανιζεται ενας τιτλος η μορφοποιηση του μπορει να ειναι αυτη πχ:

 

<h1 class="main-title">Τιτλος</h1>

 

Το παραπανω μπορει να γινει styled και σαν .main-title και σαν h1 και ισως σαν h1.main-title

 

Το styling Μπορει να εχει δηλωθει απο:

 

α) το ιδιο το wordpress

β) το theme σου

γ) μεσα απο το page builder

 

Τωρα πιο απο τα πανω θα ισχυει; Πιθανον το .css το οποιο φορτωνεται τελευταιο. Επισης ειναι πολυ σημαντικο να μαθεις τα priorities πχ το h1 αν εχει styling θα αντικατασταθει απο το .main-title επειδη το τελευταιο εχει πιο στοχευμενη ιδιοτητα. Οπως επισης και το h1.main-title θα αντικαταστησει το .main-title επειδη ειναι ακομα πιο συγκεκριμενο.

 

Τελος για να λυθει το προβλημα σου, δοκιμασε να βαλεις ενα !important στο τελος του value ετσι ωστε να του δηλωσεις οτι αυτο που γραφεις να κανει overwrite τα υπολοιπα properties. πχ. .main-title{font-weight:700!important;}

 

Αν και γενικα καλο θα ηταν να το αποφευγεις το !important και να το χρησιμοποιεις μονο σε σπανιες περιπτωσεις και οταν δεν υπαρχει πραγματικα αλλος τροπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν εμφανιζεται ενας τιτλος η μορφοποιηση του μπορει να ειναι αυτη πχ:

 

<h1 class="main-title">Τιτλος</h1>

 

Το παραπανω μπορει να γινει styled και σαν .main-title και σαν h1 και ισως σαν h1.main-title

 

Το styling Μπορει να εχει δηλωθει απο:

 

α) το ιδιο το wordpress

β) το theme σου

γ) μεσα απο το page builder

 

Τωρα πιο απο τα πανω θα ισχυει; Πιθανον το .css το οποιο φορτωνεται τελευταιο. Επισης ειναι πολυ σημαντικο να μαθεις τα priorities πχ το h1 αν εχει styling θα αντικατασταθει απο το .main-title επειδη το τελευταιο εχει πιο στοχευμενη ιδιοτητα. Οπως επισης και το h1.main-title θα αντικαταστησει το .main-title επειδη ειναι ακομα πιο συγκεκριμενο.

 

Τελος για να λυθει το προβλημα σου, δοκιμασε να βαλεις ενα !important στο τελος του value ετσι ωστε να του δηλωσεις οτι αυτο που γραφεις να κανει overwrite τα υπολοιπα properties. πχ. .main-title{font-weight:700!important;}

 

Αν και γενικα καλο θα ηταν να το αποφευγεις το !important και να το χρησιμοποιεις μονο σε σπανιες περιπτωσεις και οταν δεν υπαρχει πραγματικα αλλος τροπος.

 

Δεν βλεπω τροπο να βγαλω ακρη, διχως να βουτηξω βαθια στον κωδικα...

 

dominotrix μπαινουμε σε χωραφια κωδικα και ναι μεν καταλαβαινω οτι οτι λες ειναι ο κωδικας που γραφει απο πισω, αλλα απο την αλλη δεν θελω να μπω να τα σκαλιζω...

 

Απο τη μια, ειναι θετικο το γεγονος οτι οταν παω σε ενα πλαισιο κειμενου που εχω κανει με το αντιστοιχο widget ενος plugin, τοτε φορτωνει αριστερα ενα panel με τις αντιστοιχες επιλογες για customization.

Ενω ομως αλλαζω καποιες παραμετρους και βλεπω σχεδον live να γινονται(apply/save και τις βλεπω), για αλλες αλλαγε οπως τα bold, ειτε κανω είτε δεν κανω, δεν αλλαζει τιποτε.

Κι επειδη δεν θελω να μπλεξω με κωδικα, αν και τελικα ισως δεν το αποφυγω ισως οταν τελειωσω με ολα οσα μπορω να κανω εγω να ζητησω απο εναν φιλο να μου βαλει τις τελευταιες πινελιες που εκκρεμουν ελέω κώδικα, σκεφτομαι μηπως μπορω να ριξω κανενα εξτρα plugin, που να μου δινει δυνατοτητες αλλαγων css, με μενου, διχως να γραφω κωδικα, αν γινεται φυσικα αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γινεται να βαλεις Plugin αλλα τζαμπα θα βαραινεις τη σελιδα σου φορτωνοντας εξτρα αρχεια. Απλα πρεπει να βρεις που και πως θα μπει το σωστο CSS. Καταλαβαινω πως δε γνωριζεις, αλλα η CSS δεν ειναι ακριβως κωδικας. Ειναι εξαιρετικα ευκολη και νομιζω πως αν συνεχισεις να ασχολεισαι συντομα θα δεις προοδο.

 

Μπορεις φυσικα να μας δωσεις ενα λινκ απο τη σελιδα για να σου πουμε πως να κανεις bold αυτο που θελεις. Ναι, ειναι ευκολο απλα να βαλεις ενα plugin, αλλα αν σκεφτεις οτι εχεις 10 διαφορετικες αναγκες τοτε 10 πλαγκιν για την καθε μια θα γονατιζε την σελιδα σου. Προσπαθησε να χρησιμοποιεις οσο το δυνατον λιγοτερα. Οχι μονο απο αποψη φορτωσης της σελιδας αλλα επειδη more plugins -> more open to attacks.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορω καπου να δω σε ενα παραθυρο τον κωδικα μιας σελιδας, και να τον τροποποιησω και να κανω και save;

 

Εναλλακτικα, σκεφτομαι οτι θα μπορουσα να φορτωσω την εν λογω σελιδα που δεν με αφηνει να κανω bold στο παλιο-καλο μου γνωριμο dreamweaver, να το κανω εκει visually, να δω πως αλλαζει τον κωδικα, και μετα να παω να το αλλαξω με το χερι εκει που θελω στη σελιδα του wordpress που με ενδιαφερει, στο σημειο που θελω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι dreamweaver ! Απλα μπες στη σελιδα σου και πατησε F12 απο εκει μπορεις να κανεις live αλλαγες αλλα φυσικα δεν αποθηκευονται καπου. Ειναι χρησιμο για real time αλλαγες μεχρι να εχεις το επιθυμητο αποτελεσμα. Μετα απλα κανεις copy paste οτι css εγραψες στο admin μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου θα βλεπω live παλι καλα.
Οταν βρω την επικεφαλιδα που δεν μου κανει bold, πως να δοκιμασω να την αλλαξω;
Αν δεν κανω λαθος δεν παιζουν τα κλασικα html tags για bold.

Αλλα αν δεν αποθηκευει, τοτε εγω σε ποιο παραθυρο με css θα παω να το αλλαξω;
Ρητορικη αυτη η ερωτηση, γιατι φανταζομαι οτι δεν ξερει κανεις να απαντησει.

Αλλα ισως αν ξερω τι πρεπει να αλλαξει στον κωδικα, τοτε να την ανοιξω εστω με notepad στο επιλεγμενο σημειο, και να περασω την απαιτουμενη αλλαγη στην επικεφαλιδα που θελω να γινει Bold, και να κανω save απο το notepad.
Τι λετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν βρω την επικεφαλιδα που δεν μου κανει bold, πως να δοκιμασω να την αλλαξω;
θα πατησεις δεξι κλικ και Inspect Element (ελεγχος.. κατι δε θυμαμαι)

 

 

Αν δεν κανω λαθος δεν παιζουν τα κλασικα html tags για bold.
Μπορεις να βαλεις <strong>...</strong> Αλλα αν εχει μεσα <h1> τοτε μπορει να μην το παρει το bold. (αν το h1 εχει font-weight:400)

 

 

Αλλα αν δεν αποθηκευει, τοτε εγω σε ποιο παραθυρο με css θα παω να το αλλαξω;
Λογικα το theme θα σου εχει ενα συγκεκριμενο σημειο που μπορεις να βαλεις global css που θα πιανει σε ολο το site. Αλλιως μεσα στην ιδια τη σελιδα θα το βαλεις εκει που ειναι το CSS του page builder (το εικονιδιο με το γραναζι αν εχεις Visual Composer). Στην τελικη, αν δε το βρεις μπορεις να πας στον Επεξεργαστη (Εμφανιση) και να κανεις επεξεργασια το αρχειο style.css. Λογικα οτι βαλεις εκει θα δουλεψει. Επισης, οταν πατησεις F12 και κανεις inspect τον τιτλο σου, σου λεει το css που εχει δηλωμενο απο ποιο αρχειο .css το διαβαζει. Οποτε μπορεις να κανεις edit εκεινο το αρχειο.

 

Tip: Βρισκω τον Firefox αρκετα καλυτερο απο τον Chrome για αυτη τη δουλεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dominotrix, κρατω τις παραπανω απαντησεις σου να τις τσεκαρω/δοκιμασω αμεσως μολις μπορεσω, γιατι δεν μπορω να το κανω αυτη τη στιγμη.
Ομως, μεσα στις πληροφοριες που εδωσες, ξεχωρισα μια που με εκανε να θυμηθω το σημειο που κολησα(θα το ξανατσεκαρω ομως και αυτο-μπορει να θυμαμαι λαθος):
Οι ιδιοτητες για το font στην περιοχη που με ενδιαφερει ειναι
font-weight:400, και αυτο, οσο και αν το αλλαξω, αλλαζει μεν ως τιμη στα drop down windows και το κανω και apply/save, αλλα στην πραξη δεν αλλαζει!
Αρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα strong αλλα δεν αλλαζει.
Ομως κατι παραμετροι για intent/margins/εσοχες κλπ, μια χαρα τις επαιρνε, μεσα απο τα μενου.
Αλλαζα την τιμη, αλλαζε κι ο τιτλος, η θεση του κλπ

Δουλευω τοπικα οποτε δεν το εχω σηκωσει καπου.
Θα δοκιμασω ξανα ομως οσα προτεινες πιο πανω και θα δω αν θα τα καταφερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...