Προς το περιεχόμενο

Προσοχή στις αντικαταβολή στις αγγελίες....


StanVet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια σύσταση σε όλα τα ΣΩΣΤΑ μέλη της κοινότητας.

Ζητάτε έστω 20 ευρώ κατάθεση πριν την αντικαταβολή γιατί ο κόσμος εκεί έξω είναι ηλίθιος.

Να σε πρήζει ο άλλος στείλτο στείλτο άμεσα και να μην τον βρίσκουν για μια εβδομάδα ούτε σε τηλέφωνα ούτε σε διεύθυνση & να χρεώνεσαι εσυ την ηλιθιότητα του άλλου.

 

Σίγουρα πολλοί την έχουν πατήσει (και εγώ εννοείται) όποτε εφιστώ την προσοχή!

 

Δεν είμαστε επαγγελματίες πωλητές αλλά είναι αμαρτία να βασίζεσαι (όσο μπορεί κανείς να βασιστεί σε αγνώστους) και να περιμένει από μια πώληση για να κάνει την επόμενη αγορά και να του την χαλάει κάποιος βλάκας που κάνει χαβαλέ παραγγελίες.

Σίγουρα για μας χωρίς αξιολογήσεις να ζητάμε κατάθεση και επομένως εμπιστοσύνη είναι κάτι οξύμωρο αλλά δεν γίνεται αλλιώς.

 

Αυτά! Και μπράβο στα σωστά μέλη που τουλάχιστον κρατάνε λίγο το επίπεδο!

  • Like 11
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγα σιγα θα μαζεψεις αξιολογησεις,μη σκας.

Καλο σαν ιδεα,ισως το σκεφτουν λιγο παραπανω να κανουν τους κινεζους.

Εγω συναλλασομαι μονο με καταθεση.

Δε βλεπω καμια λογικη στο να μη με εμπιστευτει καποιος με καταθεση,αλλα να εμπιστευτει την αντικαταβολη.

Ετσι και αλλιως ειναι παρανομο να ανοιξει καποιος το δεμα πριν το πληρωσει,ασχετως που καποιοι το κανουν.

Για να ξερεις παντως,απο την εμπειρια μου σαν κουριερ  εχει τυχει πολλες φορες να μην μπορω να βρω τον παραληπτη για αρκετες ημερες σε πληρωμενο δεμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ είναι δίκοπο μαχαίρι..

Εσύ για να καλυφτείς θέλεις πρώτα κατάθεση και μετά να ταχυδρομήσεις το αντικείμενο που πουλάς… Ρωτάς τoν άλλον αν μπορεί να σε εμπιστευτεί?

Όσο καχύποπτος είσαι εσύ ότι κάποιος μπορεί να σου φάει χρήματα η αντικείμενα που πουλάς, το ίδιο είναι και οι υπόλοιποι…

Άντε εσύ τώρα να βγάλεις άκρη.

Αν η συναλλαγή Δεν είναι χέρι με χέρι, Πάντα υπάρχει κίνδυνος. Τέλος.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με το θέμα του κούριερ ότι μπορεί ακόμα και πληρωμένο να είναι να μην μπορείς να τον βρεις τον παραλήπτη.

Όμως ένα τηλέφωνο, ένα μήνυμα κάτι ρε αδερφέ στείλε...πες έχω ζόρι λείπω έπαθα ποδάγρα...

Αλλά να μην απαντάς σε τίποτα ούτε στην μεταφορική ούτε σε τηλέφωνα μηνύματα και στο φόρουμ και στο κινητό είναι το λιγότερο γαϊδουρια μην πάω κάτι άλλο..

 

Με την «φάση» εντολή αγοράς τί παίζει; Ένας φίλος μου την πρότεινε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφωνώ με το θέμα του κούριερ ότι μπορεί ακόμα και πληρωμένο να είναι να μην μπορείς να τον βρεις τον παραλήπτη.

Όμως ένα τηλέφωνο, ένα μήνυμα κάτι ρε αδερφέ στείλε...πες έχω ζόρι λείπω έπαθα ποδάγρα...

Αλλά να μην απαντάς σε τίποτα ούτε στην μεταφορική ούτε σε τηλέφωνα μηνύματα και στο φόρουμ και στο κινητό είναι το λιγότερο γαϊδουρια μην πάω κάτι άλλο..

 

Με την «φάση» εντολή αγοράς τί παίζει; Ένας φίλος μου την πρότεινε...

Η εντολη αγορας δεν ειναι αυτο που ολοι νομιζουν.

Εντολη αγορας ειναι οταν λεω εγω στην ταδε courier να παει εκει και να παρει το ταδε δεμα και να μου το φερει.

Ολοι νομιζουν οτι ειναι η εντολη να ανοιχθει το πακετο,το οποιο οπως προειπα  δεν επιτρεπεται.

Παρ ολα αυτα καποια κατα τοπους "μαγαζακια" το κανουν,παρ'ολο που δεν επιτρεπεται.

Δεν ξερω πως το δικαιολογουν οταν δεν παραλαμβανει καποιος και πρεπει το δεμα να επιστρεψει πισω ανοιγμενο.

Επεξ/σία από webparts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά δε στέλνω καθόλου αντικαταβολές για μικρά ποσά (π.χ. < 50 ευρώ) μιας και είναι ταλαιπωρία, ενώ για μεγαλύτερα ποσά θα στείλω μόνο αν πρώτα μου κατατεθούν τα μεταφορικά, για λόγους εξυπηρέτησης. 

 

Σχεδόν όλες οι αγοραπωλησίες μου ήταν μέσω κατάθεσης, χωρίς ποτέ να έχω πρόβλημα.

 

Άλλωστε η αντικαταβολή, όπως έχω πει πολλές φορές , δεν εξασφαλίζει τίποτα. Μία ψευδαίσθηση ασφάλειας είναι. Ακόμα και με εντολή ελέγχου (που ΔΕΝ το δέχονται όλοι οι ταχυμεταφορείς) δεν εξασφαλίζεις ότι όλες οι λειτουργίες του αντικειμένου είναι εντάξει. Εξασφαλίζεις απλά ότι θα πάρεις κάτι.

 

Προτιμώ να χάσω από πιθανούς αγοραστές όσους θέλουν υποχρεωτικά αντικαταβολή (χωρίς να στείλουν πρώτα τα μεταφορικά) παρά να "παίζω" και να ταλαιπωρούμαι.

 

Καθένας με τις επιλογές του.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η προκαταβολή-καταθεση των 20 ευρω ειναι επικίνδυνο ειδικά για πωλητες που δεν εχουν τόνους αξιολογήσεων. Εχουν αναφερθει πολλοί πωλητες που ζητανε προκαταβολή και μετα μην τον είδατε τον Παναή. 

"Φίλε, βαλε 20 ευρω προκαταβολή, γιατι το ζητάνε και αλλοι. Για να το καβατζώσεις" και μετα κλαις τα 20 ευρω.

 

Χέρι - χερι ή προετοιμασμένος οτι θα φας πακέτα με μεταφορικά επειδή ο αγοραστης δεν πήγε να παραλάβει ή σου κάνει νεα παζάρια για να παραλάβει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και με εντολή ελέγχου (που ΔΕΝ το δέχονται όλοι οι ταχυμεταφορείς) δεν εξασφαλίζεις ότι όλες οι λειτουργίες του αντικειμένου είναι εντάξει. Εξασφαλίζεις απλά ότι θα πάρεις κάτι.

 

Λιγοι ειναι αυτοι που το δεχονται,και οπως εχω πει χιλιες φορες δεν επιτρεπεται.

Ισχυει οτι ακομα και ετσι δεν ξερεις αν αυτο που πηρες ειναι κομπλε.

 

Και η προκαταβολή-καταθεση των 20 ευρω ειναι επικίνδυνο ειδικά για πωλητες που δεν εχουν τόνους αξιολογήσεων. Εχουν αναφερθει πολλοί πωλητες που ζητανε προκαταβολή και μετα μην τον είδατε τον Παναή. 

"Φίλε, βαλε 20 ευρω προκαταβολή, γιατι το ζητάνε και αλλοι. Για να το καβατζώσεις" και μετα κλαις τα 20 ευρω.

 

 

Κρινουμε βασει αξιολογησεων μαν.

Οταν καποιος με μηδεν αξιολογησεις ζηταει καταθεση η προκαταβολη ειναι επικινδυνος.

Δεν ειναι ολοι επικινδυνοι φυσικα,αλλα εγω δε θα ρισκαρα.
Εχω φαει φολα με χαλασμενο λαπτοπ απο ατομο με 40 αξιολογησεις.
Φυσικα ηταν  η εξαιρεση στον κανονα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγοι ειναι αυτοι που το δεχονται,και οπως εχω πει χιλιες φορες δεν επιτρεπεται.

Ισχυει οτι ακομα και ετσι δεν ξερεις αν αυτο που πηρες ειναι κομπλε.

 

Ακριβώς. Άντε και ήρθε η κάρτα γραφικών. Δουλεύει; Αν ναι, δουλεύει καλά; Πως θα διαπιστώσεις μεσ' το μαγαζί του courier ότι αυτό το κουτί που μόλις έσκισες δεν περιέχει ένα brickαρισμένο προϊόν αγορασμένο για $10 απ' το eBay, αλλά μία σωστή, πλήρως λειτουργική κάρτα γραφικών;

 

Έχω διαβάσει μέχρι και "να περιμένει ο courier να τη βάλεις στο PC να τρέχεις ένα bench, ούτε 5 λεπτά δεν είναι".

 

:lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλαχιστον εξασφαλιζεις οτι δεν εχει μεσα κανα τουβλο.Εγω παντως ακομα και με acs το δεμα ανοίγετε παντα και ποτε δεν ειχα προβλημα σε αυτο ,διαφορετικα το παινει πισω ασυζητητί και απληρωτο και ας το κανει οτι θελει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλαχιστον εξασφαλιζεις οτι δεν εχει μεσα κανα τουβλο.Εγω παντως ακομα και με acs το δεμα ανοίγετε παντα και ποτε δεν ειχα προβλημα σε αυτο ,διαφορετικα το παινει πισω ασυζητητί και απληρωτο και ας το κανει οτι θελει....

 

Σου κάνει μεγάλη διαφορά το αν θα πάρεις τούβλο ή κάρτα γραφικών - παύλα - τούβλο (χαλασμένη δηλαδή); :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έχω διαβάσει μέχρι και "να περιμένει ο courier να τη βάλεις στο PC να τρέχεις ένα bench, ούτε 5 λεπτά δεν είναι".

 

:lol:

 

Σεναρια για μπολιγουντ

 

Να δωσεις εντολη να ανοιξει το πακετο , να του πεσει απο τα χερια...να στην στειλει πισω σπαμενη, να χρεωθεις και τα μεταφορικα, να σε κατηγορησει κιολας  οτι εισαι απατεωνας .. :lol:

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...