Προς το περιεχόμενο

Το YouTube βάζει στο στόχαστρό του ακατάλληλα βίντεο υπό τη μορφή παιδικών εκπομπών


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι ρε μεγάλε αν δεν είσαι γονέας δεν μπορείς να καταλάβεις γιατί σου κάνει εντύπωση ? τις γενικότητες άφησέ τες στην άκρη.

 

Με ολο το θαρρος..θεωρεις οτι ενας ανθρωπος,που δεν ειναι γονιος στερειται αντιληψης για καποιο λογο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@ saggitaro

Τρέχω να εξηγήσω στην 4χρονη κόρη μου τα περί πρόληψης ώστε να μην δει κάποιο βίντεο με αρκετή δόση βίας ή / και σεξουαλικά υπονοούμενα που κάποιος φρόντισε να το καλύψει με γνωστούς παιδικούς ήρωες ώστε να το δουν μικρά παιδάκια (πεπα, spiderman κλπ).

Ως γονιός προσπαθώ πάντα για το καλύτερο για το παιδί μου και γι αυτό χάρηκα στην είδηση ότι θα έχω περισσότερα εργαλεία στα χέρια μου για να φιλτραρω τι θα δει το παιδί. Και όχι δε θεωρώ παράλογο το παιδί να βλέπει YouTube. Τα παιδιά πλέον εξοικειωνονται με την τεχνολογία από πολύ μικρά και το YouTube είτε μας αρέσει είτε όχι είναι μέρος της ζωής μας. Εμείς ως γονείς έχουμε καθήκον να προστατεψουμε το παιδί με το να μη το αφήσουμε να αποβλακωθει όλη μέρα στο YouTube αλλά και να ελέγξουμε τι βλέπει και τι μηνύματα παίρνει. Οτιδήποτε λιγότερο εγώ θα το θεωρούσα αδιαφορία από μέρους μου.

Ο fingolfingr νομίζω τα είπε όλα απλά και κατανοητά.

 

Οι χαρακτηρισμοί (καραγκιοζηδες) απέναντι σε ανθρώπους που 1) δε γνωρίζεις 2) δεν είσαι στη θέση τους 3) απλά μπορεί να έχουν αλλά άποψη από εσένα είναι απλά απαράδεκτοι και ελπίζω να το καταλαβαίνεις ξαβαδιαβάζοντας το post σου.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μην κολλάτε στην πρόληψη. Σαφώς και θα γίνει, αλλά όταν το παιδί βλέπει ότι μηνύματα που δεν είναι αποδεκτά με βάση τους νόμους του κράτους προβάλλονται στην τηλεόραση, γιατί να ακούσει τις δικές σας θεωρίες?! Για να υπάρχει κράτος δικαίου, πρέπει να υπάρχει και καταπολέμηση του κακού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σε ρωτήσω φίλε είσαι γονέας ή έτσι απλά είπες να πεις και εσυ την αποψή σου..

Αν θα ήμουν γονέας θα με έκανε αυτομάτως και πιο σοφό σαν άνθρωπο δηλ;Κάτι σαν την

παπυρους λαρους μπριτανικα; Δεν μπορώ να καταλάβω τον συλλογισμό σου αυτόν, είναι εντελώς αστείος και συνάμα παιδιαστικος.

 

Η ανευθυνότητα δεν περιέχει ταμπέλες "γονέας" or "not", η ανευθυνότητα ειναι μια αγαπημένε φίλε/φίλη.

Όσο πιο γρήγορα το καταλάβεις αυτό, τόσο πιο εύκολα θα επέλθει η λειτουργία της "πέψης" και θα ξεκινήσει η λειτουργία της "μάθησης".

Σταματήσετε αυτή την καραμέλα λοιπόν γιατί καταντάει ενοχλητικο και επικίνδυνο...

 

Αν παρόλα αυτά θες μια γενικευμένη απάντηση(αν και δεν μου αρέσει ποτέ να γενικευω πάρα να μιλάω μόνο με επιχειρήματα)μπορεί να μην είμαι "γονέας" παιδιού, αλλά είμαι "γονέας" τριών σκύλων, και πίστεψε με έχω περισσότερες αρμοδιότητες/ευθύνες στο κεφάλι μου από ότι εσύ με το παιδί σου, δεν βγήκα όμως στα παράθυρα όπως εσύ για να φωνάζω είμαι γονιός είμαι γονιός.

 

Για όνομα πχια εδώ μέσα. 2017 έχουμε, συνέλθετε και πάρτε τις ευθύνες σας.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θα ήμουν γονέας θα με έκανε αυτομάτως και πιο σοφό σαν άνθρωπο δηλ;Κάτι σαν την

παπυρους λαρους μπριτανικα; Δεν μπορώ να καταλάβω τον συλλογισμό σου αυτόν, είναι εντελώς αστείος και συνάμα παιδιαστικος.

 

Η ανευθυνότητα δεν περιέχει ταμπέλες "γονέας" or "not", η ανευθυνότητα ειναι μια αγαπημένε φίλε/φίλη.

Όσο πιο γρήγορα το καταλάβεις αυτό, τόσο πιο εύκολα θα επέλθει η λειτουργία της "πέψης" και θα ξεκινήσει η λειτουργία της "μάθησης".

Σταματήσετε αυτή την καραμέλα λοιπόν γιατί καταντάει ενοχλητικο και επικίνδυνο...

 

Αν παρόλα αυτά θες μια γενικευμένη απάντηση(αν και δεν μου αρέσει ποτέ να γενικευω πάρα να μιλάω μόνο με επιχειρήματα)μπορεί να μην είμαι "γονέας" παιδιού, αλλά είμαι "γονέας" τριών σκύλων, και πίστεψε με έχω περισσότερες αρμοδιότητες/ευθύνες στο κεφάλι μου από ότι εσύ με το παιδί σου, δεν βγήκα όμως στα παράθυρα όπως εσύ για να φωνάζω είμαι γονιός είμαι γονιός.

 

Για όνομα πχια εδώ μέσα. 2017 έχουμε, συνέλθετε και πάρτε τις ευθύνες σας.....

 

 

Αν κατάλαβα καλά, ο φίλος είναι γονέας άρα το παρών θέμα τον καθιστά άμεσα ενδιαφερόμενο, μιας και αφορά παιδιά. Το ίδιο ενδιαφερόμενοι είναι και όλοι οι υπόλοιποι που όμως για πρακτικούς λόγους στερούνται την πείρα του γονιού, με ότι αυτό συνεπάγεται

 

Τώρα το να εξισώνεις παιδιά με σκυλιά ή άλλα κατοικίδια ζώα δεν έχει καμία σχέση. Εάν βγει αντίστοιχος νόμος που τα ζώα θα εξισωθούν με τους ανθρώπους τότε ναι, θα λέγεσαι γονέας. Όπως επίσης υπάρχουν άνθρωποι που βοηθούν παιδιά σε ιδρύματα ή εγκαταλελειμμένα, χωρίς να είναι δικά τους ή να τα έχουν υιοθετήσει. Αυτοί λοιπόν μπορεί να μην λέγονται γονείς, έχουν όμως την πείρα. Δεν έχω σκυλιά, εάν με ρωτήσεις για αυτά θα σου πω απλά την άποψη μου, ενώ εσύ ως κάτοχος σκυλιών έχεις άλλη πείρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θα ήμουν γονέας θα με έκανε αυτομάτως και πιο σοφό σαν άνθρωπο δηλ;

Όταν με το καλό γίνεις, ξαναδές αυτά τα μηνύματα σου και θα καταλάβεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από γονέα σε γονείς. Μέχρι τα 4 τους δεν τους δείχνουμε καμία οθόνη. Αργότερα επιλέγουμε. Τι YouTube και τηλεοράσεις ακούω εδώ μέσα. Ανοίγετε τηλεόραση ειδικά μπροστά σε νήπια; Να δει τι; Χρόνο δεν έχετε να ασχολειθείτε μαζί τους με κάνα βιβλίο κάνα παιχνίδι. Παρκάρισμα στην οθόνη;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απάντηση ειναι ναι !

αλλάζει η οπτική γωνία που βλέπεις τα πράγματα φιλαράκο για αυτό ότι και να σου λέω εσύ θα λες τα δικά σου

 

 

Καταλαβαίνεις οτι με κατι τετοιο που λες εκτιθεσαι μπροστα σε ανθρωπους που ειναι ενηλικες, σωστα?

 

Σου εδωσα μια σαφη απαντηση πιστευω με επιχειρηματα και εσυ μου πετας την ιδια μασημενη τροφη.

 

Συγνωμη που δεν μπορω να συμφωνησω με τα λεγομενα σου, οταν θα μου δωσεις "βασεις" θα προσπαθησω. Αληθεια!

 

Με το να γινεις γονιος δεν σημαινει οτι εισαι σωστος κιολας, εχουμε δει παραδειγματα "γονεων" που πετουσαν τα παιδια τους απο το μπαλκονι,τα βιαζαν, και χιλια δυο ακομα χυδαια, αυτοι λοιπον οι ΓΟΝΕΙΣ, δεν ειχαν την οπτικη γωνια την δικη σου αλλα ειχαν αλλες "γονικες οπτικες γωνιες" ?

 

Καμια οπτικη γωνια δεν αλλαζει , εαν εισαι ανωριμος και ανοητος ,θα εισαι for ever,  και θα προσπαθεις να πεισεις τον ιδιο σου τον ευατο αρχικα και μετα τους αλλους οτι εισαι σωστος και δεν σηκωνεις και μυγα στο σπαθι σου (γενικα το αναφερω δεν πηγαινουν οι χαρακτηρισμοι σε εσενα)

 

Εαν εχεις ενα παιδακι ανηλικο κατω των 13-4 (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ)δεν του επιτρεπεις την χρηση τετοιων υπηρεσιών(Και στο αναφερει καποιος μορφωμενος το παραπανω και "ψαγμενος" για την εποχη τυπος),ουτε του παιρνεις iphone, ουτε τo αφηνεις να "εκτιθεται"  στα social. Αν κανεις κατι απο τα παρα πανω δυστυχως για σενα και για τον καθε ενα που παραπονιεται δεν σας φταει καποιος αλλος ,αλλα αποκλειστικα υπευθυνος ειστε εσεις Κυριε γονεα , μονο εσεις ! Αυτο πρεπει να χωνεψουν οι νεοι γονεις !Το ιντερνετ απευθυνεται για τα ενηλικα οντα, οχι για τα ανηλικα...

 

Με σεβασμο και ευλαβεια λοιπον η ταπεινη μου απαντηση σε εναν γονεα που θεωρειται σοφοτερος εμου !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιντερνετ απευθυνεται για τα ενηλικα οντα, οχι για τα ανηλικα...

πραγματικά θες να συνεχίσω να συζητάω μαζί σου μετά από αυτο ??? απλά σταματάω κάθε άλλη δημοσίευση σε αυτό το topic. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά, ο φίλος είναι γονέας άρα το παρών θέμα τον καθιστά άμεσα ενδιαφερόμενο, μιας και αφορά παιδιά. Το ίδιο ενδιαφερόμενοι είναι και όλοι οι υπόλοιποι που όμως για πρακτικούς λόγους στερούνται την πείρα του γονιού, με ότι αυτό συνεπάγεται

 

Τώρα το να εξισώνεις παιδιά με σκυλιά ή άλλα κατοικίδια ζώα δεν έχει καμία σχέση. Εάν βγει αντίστοιχος νόμος που τα ζώα θα εξισωθούν με τους ανθρώπους τότε ναι, θα λέγεσαι γονέας. Όπως επίσης υπάρχουν άνθρωποι που βοηθούν παιδιά σε ιδρύματα ή εγκαταλελειμμένα, χωρίς να είναι δικά τους ή να τα έχουν υιοθετήσει. Αυτοί λοιπόν μπορεί να μην λέγονται γονείς, έχουν όμως την πείρα. Δεν έχω σκυλιά, εάν με ρωτήσεις για αυτά θα σου πω απλά την άποψη μου, ενώ εσύ ως κάτοχος σκυλιών έχεις άλλη πείρα.

Καλησπερα αρχικα, και ευχαριστω για την απαντηση σου.Η καθε γνωμη για εμενα εφόσον ειναι σωστα και με επιχειρήματα τυπωμενη ειναι σεβαστη, ασχετως αν εχω διαφορετικη αποψη απο αυτη του συνομιλητή μου!

 

Οχι δεν εξισώνω τιποτα , το λεω ευθεως, για εμενα ο "ορος" γονιος δεν εχει "περιορισμους" τετοιους που αναφερεις. Ειναι η προσωπικη μου ταπεινη αποψη που εύλογο ειναι να διαφερει απο ατομο σε ατομο, ευτυχως ο καθε ενας μας ειναι διαφορετικα πλασμενος ..

 

Επισης δεν περιμενω καποιον νομο για να μπορεσω να λεω οτι ειμαι σκυλομπαμπας , ξερω οτι οση αγαπη στοργη και φροντιδα θα εδινα σε ενα μπόμπιρα, την ιδια αγαπη δινω και στα σκυλια μου που δεν εχουν ανθρωπινη μορφη.

 

Η αγαπη και ο σεβασμος για το οποιοδηποτε ειδος ειτε ειναι ανθρωπος ειτε ζωο,δεν περιοριζεται ουτε νομοθετειτε !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...