Προς το περιεχόμενο

Το YouTube βάζει στο στόχαστρό του ακατάλληλα βίντεο υπό τη μορφή παιδικών εκπομπών


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η απάντηση ειναι ναι !

αλλάζει η οπτική γωνία που βλέπεις τα πράγματα φιλαράκο για αυτό ότι και να σου λέω εσύ θα λες τα δικά σου

 

Υποθετω οτι ειδικοι, δασκαλοι,ψυχολογοι κτλ ,που δεν ειναι γονεις στερουνται και αυτοι αντιληψης και ειναι αναξιοπιστοι ?

 

Φιλε μου, το συναισθηματικο κομματι αλλαζει και τιποτα αλλο. Εξυπνοτερος δεν εγινε κανεις μετα την τεκνοποιηση!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

.... όπως καποιοι εδω μεσα που μπεδεψαν τα μπουτια τούς και εκαναν τα σκυλια παιδια τους.Γιατι οσο και αν το θελω οσο και αν προσπαθώ δεν μπορω να τα προβλεψω και να τα προλαβω ολα.

Δεν καταλαβαίνω την έκρηξη σου...

 

Να μην έκανες παιδιά, αν δεν είσαι διατεθειμένος να είσαι 24/24ωρο πάνω από το κεφάλι τους στην πιο κρίσιμη ηλικία τους. Όλα τα άλλα που λες με αφήνουν παγερά αδιάφορο και αδιαφορώ απλά.. Σταματήστε την κλάψα δεν είσαστε οι μόνοι που περνάτε ζόρια.. jesus

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς όλους αυτούς που μας τα έχουν ζαλίσει για το πόσο κακοί γονείς είμαστε γιατί επιτρέπουμε στα παιδιά μας να βλέπουν youtube.

=============================================

 

Έξω από τον χορό εύκολα το παίζεις μάγκας. Όταν δουλεύεις 12ωρα και μετά πρέπει να πας στο σούπερ, να φωνάξεις τεχνικό γιατί το πλυντήριο χάνει νερά και και και... ενώ η γυναίκα σου έχει αντίστοιχο πρόγραμμα. Όταν οι παππούδες/γιαγιάδες δεν ζουν σε κοντινή απόσταση για να βοηθήσουν. Τι θα κάνεις? Δεν θα φας? Δεν θα βρεις τεχνικό? Δεν θα δουλέψεις? Δεν θα κοιμηθείς? Δεν θα κάνεις ένα μπάνιο που είσαι στην μπίχλα? Για να ξοδέψεις 4 ώρες μαζί με το παιδί σου?

 

Η πραγματικότητα σε ξεπερνάει, για να εξυπηρετείς τους άλλους πρέπει να εξυπηρετήσεις πρώτα στοιχειωδώς τον εαυτό σου (αν δεν θες να καταρέψουν όλα). Θα κρατήσεις το παιδί σου μια, το πολύ 2 ώρες να παίξετε, θα το κρατήσει άλλες 2/3/4 ώρες η μαμά και τέλος θα το κρατήσει και ένα δίωρο το youtube.

 

Η μέρα έχει 24 ώρες, για πάρα πολλούς είναι ενάντια στους νόμους τις φυσικής να τα προλάβεις όλα. Πολλοί είναι σε ακόμα χειρότερη κατάσταση από αυτό που περιέγραψα ενώ άλλοι σε καλύτερη.

 

Όταν και αν με το καλό γίνεις γονιός, τότε θέλω να δω τα @@ρια σου. Μεγάλωσε το παιδί σου ουτοπικά όπως φαντάζεσαι, χωρίς βοήθεια από γονείς και χωρίς οθόνες. Μάγκα του πληκτρολογίου

 

Καλά το πήγαινες μέχρι το δίωρο του yt. Εκεί το έχασες. Καμμία οθόνη δεν χρειάζεται. Και είμαι γονιός σε δύο ηπείρους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι εσεις που ειστε οι αριστοι γονεις μεσα στο μυαλο σας, που μαλλον το σπερμα σας δεν ειναι ακομα ικανο να τεκνοποιησει εχετε δει περι τινος προκειτε στο youtube?

Τα ιδια λεγανε για εμας οι γονεις μας οταν καθομασταν στο Atari μπροστα για ωρες.

Ο καθε γονεας θελει να κανει το καλυτερο για τα παιδια του. Το ποιο ειναι καλο ειναι στην κριση του γονεα.

Εσεις λοιπον μεγαλοι φιλοσοφοι (διοτι μιλατε φιλοσοφικα και οχι εκ πειρας) οταν κανετε παιδια βαλτε τα μεσα σε μια φουσκα.

Φιλικη συμβουλη στους νεους και νεες παντος: Μεγαλη μπουκια φαε, μεγαλη κουβεντα μην πεις.

 

Επι τουτου:

Εχετε δει τον spiderman με την πριγκηπισσα του παγου να κοπρολαγνιζονται?

Εχετε δει 50 χρονο αντρα με πιπιλα στο στομα να κλαιει σαν μωρο με το παραμικρο και να τον τοχτωνουν στον πωπο του η κορη του και η φιλη του?

Η μηπως τοτε που γεννουσε η πριγκηπισσα του χιονιου?

Η τοτε που τεκνοποιουσαν ο spiderman με την πριγκηπισσα?

Εχω πει το 0.001% απο τα συγκεκριμενα καναλια που ειναι καταληλα για παιδια και εχουν εκατομμυρια προβολες γιατι εχουν πιασαρικα thumbnails και τα πατανε τα μωρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβα τίποτε από ότι διάβασα. Ούτε από το άρθρο ούτε από τους σχολιασμούς. 

 

Η γνώμη μου έχει ως εξής. Το youtube και γενικά ΟΛΟ το ιντερνετ είναι γεμάτο από ντίρλα ανωμαλίας. Από τις κολοσελίδες με ενημέρωση μέχρι και wiki style σελίδες. Έχουν και ενημέρωση και διασκέδαση περιεχόμενο μέσα δεν λέω. Αλλά αν δεν ξέρεις και δεν έχεις εμπειρία αργά η γρήγορα απλά θα πέσεις και στην ανωμαλία. 

 

Και όταν μιλάμε ανωμαλία μιλάμε για ΠΟΛΥ ανωμαλία και όχι αυτές οι βλακείες που κάθονται οι αργόσχολοι και τα κάνουνε παρωδίες,

 

Η λύση κατά την γνώμη μου είναι η εξής. Πετυχημένες ταινίες οικογενειακού περιεχομένου, ταινίες disney, κωμωδίες και γενικά family movies μια ωραία συλλογή ανάλογα την ηλικία του παιδιού σε στικάκι η σκληρό δίσκο και ελεγχόμενα βάζουμε στο παιδί να βλέπει αυτά που εμείς θέλουμε και σιγά σιγά όπως θα μάθει έτσι θα συνεχίσει. 

 

Ποιος ο λόγος να το αφήσεις χύμα στο κύμα το παιδάκι να βλέπει ότι θέλει? Δεν είναι νταντά το youtube η το οποιοδήποτε μέσο διασκέδασης. Εμείς είμαστε αυτοί  που θα κανονίσουμε τα πράγματα όπως πρέπει.

 

Εμείς πρέπει να μάθουμε ότι όποια λίστα και να βάλεις αργά η γρήγορα θα βγει και η ανωμαλία στην επιφάνεια και  θα την δει το παιδί. Η και ποιο προχωρημένα θα μάθει το ίδιο το παιδί να διαλέγει από μόνο του αυτα που του κινούν το νδιαφέρον. Η βγάλτε από την πρίζα τα πισί σας και τα τάμπλετ σας η ελέγξτε τα όπως πρέπει. 

 

Όπως είπε ένας φίλος ποιο πάνω εμείς δηλαδή πως μεγαλώσαμε δίχως τάμπλετ κινητά και υπολογιστές? Και δεν είμαι κατά της τεχνολογίας. ΕΪμαι όμως κατά της αδιαφορίας και της βλακείας.

 

Να προλάβω μερικά παιδιά... έχω 2 κόρες... 16 και 20 χρονών. Η μια είναι τεχνικός υπολογιστών και κινητών. Λύνει και δένει μηχανήματα ποιο γρήγορα από το να το σκεφτούμε εμείς. Τόσο νωρίς έμπλεξε με την τεχνολογία. Και οι τρεχάλες που λένε "γιατί πρέπει να έχουμε παιδιά για να έχουμε γνώμη"? Όταν θα αποκτήσετε θα δείτε το γιατί και δεν χρειάζεται ούτε και μπορεί να σας το εξηγήσει κανείς που έχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθετω οτι ειδικοι, δασκαλοι,ψυχολογοι κτλ ,που δεν ειναι γονεις στερουνται και αυτοι αντιληψης και ειναι αναξιοπιστοι ?

 

Φιλε μου, το συναισθηματικο κομματι αλλαζει και τιποτα αλλο. Εξυπνοτερος δεν εγινε κανεις μετα την τεκνοποιηση!

Όσο φιλόσοφος όσο καλός επιστήμονας και να είσαι όσο τέλεια παιδεία και μόρφωση και να έχεις αδερφέ... αν δεν έχεις παιδιά δεν ξέρεις για τι πράγμα μιλάμε... είναι τόσο απλό. Δεν έχει να κάνει τίποτε παρά μόνο με το ένστικτο. Είναι κάτι μαγικό σχεδόν. Όπως η αγάπη.. κάτι πολύ δυνατό που ΜΟΝΟΝ αν έχεις παιδιά το αντιλαμβάνεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παρόλα αυτά θες μια γενικευμένη απάντηση(αν και δεν μου αρέσει ποτέ να γενικευω πάρα να μιλάω μόνο με επιχειρήματα)μπορεί να μην είμαι "γονέας" παιδιού, αλλά είμαι "γονέας" τριών σκύλων, και πίστεψε με έχω περισσότερες αρμοδιότητες/ευθύνες στο κεφάλι μου από ότι εσύ με το παιδί σου, δεν βγήκα όμως στα παράθυρα όπως εσύ για να φωνάζω είμαι γονιός είμαι γονιός.

 

Από περιέργεια και μόνο θέλω να ρωτήσω. Όταν πας για δουλειά, σχολή, super market (ή έστω για τσίπουρα βρε αδελφέ) τα σκυλιά τι τα κάνεις; Δεν θέλω και δεν μπορώ να μειώσω αυτό που κάνεις σαν "γονέας" και ναι έχω περάσει κι εγώ από παρόμοια φάση, άλλα φίλε μου δεν έχει καμία σχέση το ένα με το άλλο. Είναι κυριολεκτικά σαν να συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άρθρο δεν αφορά το ίντερνετ, αλλά ένα συγκεκριμένο site, συγκεκριμένου είδους. Το αναφερθέν site που αφορά παιδιά πρέπει να έχει και το πρέπων περιεχόμενο. Εάν ο άλλος χρησιμοποιήσει ως δούρειο ίππο την Χ παιδική σειρά και αλλοιώσει τους διαλόγους με υβριστικά και άλλα περιεχόμενα, τότε το βίντεο αυτό θα προβάλλεται στο εν λόγο site. Αυτή είναι η διαφωνία μας, αυτό αναφέρει το άρθρο.

 

Δεν διαφώνησα σε κάτι από αυτό που γράφεις, το έγραψα και εγώ εξάλλου, ορθώς μπλόκαραν τα βίντεο από το youtube kids. Εγώ σχολίασα την βλαχοελληναράδικη άποψη ορισμένων "γίνε γονέας αλλιώς μην μιλάς/μην έχεις άποψη", και οι οποίοι γράφουν οτι γράφουν με κύριο επιχείρημα οτι αδυνατούν να επιβλέπουν και να ελέγχουν τις δραστηριότητες των παιδιών τους. Απάντησα λοιπόν οτι πρώτον δεν θα ζητήσω την άδεια κανενός βλαχοέλληνα για να μιλήσω ή να εκφέρω άποψη και δεύτερον, αυτοί που πρέπει πρωτίστως να ελέγχουν τι κάνει το παιδί τους είναι οι ίδιοι ως γονείς, το τι θα πράξει το youtube και η κάθε ιστοσελίδα αφορά προληπτικό μέτρο και έρχεται σε δεύτερη μοίρα, εν ολίγοις, αν αδυνατείς να ελέγχεις ως γονέας τις δραστηριότητες των παιδιών σου, κανένα προληπτικό μέτρο και κανένα ban από βίντεο στο internet δεν επαρκεί για να αποτρέψει να δει κάτι ακατάλληλο.

Καλα τα λες παλικαρι μου απλα οταν κάποιος αποφασίζει να με βοηθησει στον αγωνα μου να μεγαλώσω σωστα το παιδι μου, εγω το βλεπω θετικα και οχι αρνητικα όπως καποιοι εδω μεσα που μπεδεψαν τα μπουτια τούς και εκαναν τα σκυλια παιδια τους.Γιατι οσο και αν το θελω οσο και αν προσπαθώ δεν μπορω να τα προβλεψω και να τα προλαβω ολα.Δεν ζητησα να με αντικαταστησει η google αλλα να με βοηθησει διορθώνοντας καταστάσεις για τις οποιοες εχει η ιδια την ευθύνη.

 

Δεν διαφωνώ σε κάτι με το μέτρο που έλαβαν για το youtube kids, εξάλλου μπορεί να δει οποιος θέλει τα βίντεο εκτός της συγκεκριμένης υπηρεσίας. Τα παιδιά σαφώς και δεν συγκρίνονται με σκυλιά και ζώα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικώς , το Youtube με τον αλγοριθμό του έβγαζε φιλικά για παιδιά βίντεο που δεν ήταν οπότε είναι αρκετά καλό που πλέον άνθρωποι θα ελέγχουν την καταλληλότητα ενος βίντεο. Μην ξεχνάμε πως μιλάμε για τρυφερές ηλικίες , και πολλά κωμικά πειραγμένα παιδικά βίντεο (οπώς αυτό που εχεί ανεβάσει ενας για την πεππα)μπορεί να βλάψουν την ψυχολογία ενός παιδιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και είναι απόλυτα σχετικό με το θέμα και είναι και ελληνική προσπάθεια, μπορείτε να δείτε μια εφαρμογή που προσπαθεί να βοηθήσει τους γονείς με το θέμα του ελέγχου των video από Youtube.

 

https://www.beyourkid.com/kids-browsing-youtube-a-personal-story/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσάμπα τσακώνεστε για παιδικά... Οτιδήποτε από mid-90's και έπειτα είναι ο ορισμός της κακογουστιάς ήδη όπως είναι απείραχτα και θα έπρεπε να απαγορευτούν δια ροπάλου με την στάμπα "Ακατάλληλα για ΟΛΟΥΣ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θα ήταν καλύτερο να μην προσβάλλεις του συνομιλητές σου , και ναι επιμένω γίνε πρώτα γονιός και μετά μίλα , θείος και θεία δεν έχει καμία σχέση με το να εισαι γονιός.

Δεν απευθύνθηκα σε κάποιον συγκεκριμένα μίλησα γενικά,τώρα όποιος νιώθει προσβεβλημένος είναι πρόβλημα του γιατί ίσως είδε τον εαυτό του μέσα σε αυτά.

Επίσης ο λόγος μου ήταν σαφέστατος,το οτι έγινες γονιός δεν σε έκανε ούτε πιο έξυπνο ούτε πιο έμπειρο σε έκανε απλά γονιό,οπότε σε συμβουλέυω να διορθώσεις εσυ το ύφος σου και να προσπαθείς να "μειώσεις" με επιχειρήματα και οχι με "ερήμην" προτάσεις.

Δοκίμασε να πειράξεις την ανηψιά μου και θα σου κάνω την καρωτίδα κολιέ πρίν καταλάβει ο οποιοσδήποτε,ακόμα και οι γονείς της τι έχει γίνει.

@ saggitaro

Τρέχω να εξηγήσω στην 4χρονη κόρη μου τα περί πρόληψης ώστε να μην δει κάποιο βίντεο με αρκετή δόση βίας ή / και σεξουαλικά υπονοούμενα που κάποιος φρόντισε να το καλύψει με γνωστούς παιδικούς ήρωες ώστε να το δουν μικρά παιδάκια (πεπα, spiderman κλπ).

Ως γονιός προσπαθώ πάντα για το καλύτερο για το παιδί μου και γι αυτό χάρηκα στην είδηση ότι θα έχω περισσότερα εργαλεία στα χέρια μου για να φιλτραρω τι θα δει το παιδί. Και όχι δε θεωρώ παράλογο το παιδί να βλέπει YouTube. Τα παιδιά πλέον εξοικειωνονται με την τεχνολογία από πολύ μικρά και το YouTube είτε μας αρέσει είτε όχι είναι μέρος της ζωής μας. Εμείς ως γονείς έχουμε καθήκον να προστατεψουμε το παιδί με το να μη το αφήσουμε να αποβλακωθει όλη μέρα στο YouTube αλλά και να ελέγξουμε τι βλέπει και τι μηνύματα παίρνει. Οτιδήποτε λιγότερο εγώ θα το θεωρούσα αδιαφορία από μέρους μου.

Ο fingolfingr νομίζω τα είπε όλα απλά και κατανοητά.

 

Οι χαρακτηρισμοί (καραγκιοζηδες) απέναντι σε ανθρώπους που 1) δε γνωρίζεις 2) δεν είσαι στη θέση τους 3) απλά μπορεί να έχουν αλλά άποψη από εσένα είναι απλά απαράδεκτοι και ελπίζω να το καταλαβαίνεις ξαβαδιαβάζοντας το post σου.

Καλά τα λές φίλε μου αλλά αν δεν θέλουμε να μας χαρακτηρίζουν να προσέχουμε πως συμπεριφερόμαστε δεν είναι απαράδεκτος ο χαρακτηρισμός απαράδεκτος είναι ο φασίζων τρόπος που κουνάνε το δάχτυλο με το επιχείρημα του γονιού για να βγάζουν την κάθε είδους ανασφάλεια τους προσπαθώντας σαν μοναδικό επιχείρημα να αφαιρέσουν το λόγο απο κάποιον,συγχώρα με αλλά αυτό είναι απαράδεκτο και άκρως φασιστικό και αυτά στη μάνα τους και σε όποιον τους παίρνει και τους ανέχεται.

Δεν σου είπε κανείς να μην ελέγξεις αυτά που βλέπει το παιδί σου,μιας και αυτό θα κάνει ενα σοβαρός γονιός που αγαπάει το παιδί του θα το προστατέψει και αργότερα που θα αποκτά αντίληψη θα του εξηγήσει,απλά δεν γίνεται ο κόσμος να διαμορφωθεί με απαγορέυσεις.

Το βρίσκω ηλίθιο να προσπαθείς να βρείς αντίδοτο σε κάτι όταν έχεις την δυνατότητα να φτιάξεις ο ίδιος αντισώματα.

...αδερφέ λές σαχλαμάρες....απλα....

Θα χαιρόμουν αν μου επιχειρηματολογούσες τις "σαχλαμάρες" αλλά μάλλον δεν μπορείς ;)

Επεξ/σία από Saggitaro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο φιλόσοφος όσο καλός επιστήμονας και να είσαι όσο τέλεια παιδεία και μόρφωση και να έχεις αδερφέ... αν δεν έχεις παιδιά δεν ξέρεις για τι πράγμα μιλάμε... είναι τόσο απλό. Δεν έχει να κάνει τίποτε παρά μόνο με το ένστικτο. Είναι κάτι μαγικό σχεδόν. Όπως η αγάπη.. κάτι πολύ δυνατό που ΜΟΝΟΝ αν έχεις παιδιά το αντιλαμβάνεσαι.

 

Πανεπιστημια και αηδιες  :-D

 

Αδερφε, νομιζω ερχεσαι στα λογια μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο χαμηλα μπορει να φτασει ενας σοφος γονεας για το παιδι του που πιστευει οτι εχει παρα πανω αξια απο οποιοδηποτε αλλο ειδος ... Η συνεχεια στο insomnia .

Eιμαι κατοχος 3 κατσαριδων.Να τις ψεκασω; Να τις αφησω να ψοφισουν(συγνωμη πεθανουν) απο την πεινα; Η να τις φωναξω στο τραπεζι, να φαμε ολοι μαζι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι απαράδεκτος γονέας κατσαρίδων. Είναι γνωστό ότι θέλουν μεγάλο αριθμό ατόμων για να έχεις υγιή μέλη. Πρέπει να έχεις τουλάχιστον μία 100αρα άτομα για να σε γράψουμε στο κλαμπ των καλύτερων γονέων. Γρήγορα γιατί θα σε καταγγειλω και μετά θα πληρώνεις και την ψυχολογική υποστήριξη των παιδιών σου από ειδικό σκυλοψυχολογο/κατσαριδοψυχολογο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...