Προς το περιεχόμενο

Xbox Original Hacking


Damachi
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  • Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσοχή με τα component καλώδια. Αν δεν είναι το αυθεντικό της Microsoft ή της monster cables , δεν θα έχετε καλή εικόνα. Είναι άθλιας κατασκευής καιδρν εχουν καλή εικόνα.

Δυστυχώς το αυθεντικό είναι πανάκριβο και δυσεύρετο.

component που πηρα απο κινα μερια για το ps2, μου βγηκε μια χαρα

οπως ειπες το αυθεντικο xbox ειναι κοματακι δυσκολο να το βρεις φανταζομαι και αν το βρεις θα κοστιζει αρκετα

δεν ειμαι διαθετιμενος να δωσω πολλα χρηματα για καλωδιο, φανταζομαι οτι οι διαφορες μπορει να ειναι μεγαλες, αλλα δεν εχω πολλες απαιτησεις απο το συγκεκριμενο θεμα

 

 

 

 

 

 

 

Πως αλλάζει σε ntsc? Το ψαχνω καιρό και δεν το βρίσκω. Ένα cd που έκαψα δεν δούλεψε.

την ιδια ερωτηση εχω και εγω

 

Πριν λίγες μέρες δοκίμασα το δικό μου μετά από χρόνια και δυστυχώς δεν δούλευε...τα άβαταρ έχουν πλάκα όντως, ειδικά το ένα μετά το άλλο :D Από εκεί που ξεκίνησαν όλα!

 

την διαβασα την ιστορια σου και ηταν η αφορμη για να ξεθαψω το δικο μου, θα ειχε πλακα να υπηρχε και φιλος με commodore avatar και να εγραφε απο κατω (αλλα οκ για commodore μιλαμε..... :X :P :P)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 101
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Btw, να γυρίσεις την κονσόλα σε ntsc , για να απολαύσεις το 720p σήμα της. Επισης φρόντισε να κατεβάσεις την ntsc έκδοση του παιχνιδιού.

ρε συ theoritikos δωσε τα φωτα σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχω μια κονσολα εδω και πολυ καιρο με modchip με ενα σκληρο ide 80Gb. Εχω αλλαξει και την περιοχη σε  NTSC.

Η ερωτηση που εχω να κανω ειναι πως ολα τα NTSC games παιζουν σε 720P η συγκεκριμενα μονο?

Υπαρχει τροπος να τρεχουν ολα σε 720P?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως αλλάζει σε ntsc? Το ψαχνω καιρό και δεν το βρίσκω. Ένα cd που έκαψα δεν δούλεψε.

 

Έχω καιρό να ασχοληθώ με την κονσόλα,αλλά θυμάμαι πως ο πιο αποτελεσματικός τρόπος να εγκαταστήσεις στο σκληρό  ένα εναλλακτικό dashboard. Εγώ είχα το evolutionX dashboard (ή evox). Κάπου στα settings σου έλεγε σε πιο region είσαι, και σου έδινε την επιλογή να αλλάξεις περιοχή.

Και με το συγκεκριμένο cd γίνεται,αλλά αν θυμάμαι καλά χάνεται η επιλογή αν κλείσεις την κονσόλα.

component που πηρα απο κινα μερια για το ps2, μου βγηκε μια χαρα

οπως ειπες το αυθεντικο xbox ειναι κοματακι δυσκολο να το βρεις φανταζομαι και αν το βρεις θα κοστιζει αρκετα

δεν ειμαι διαθετιμενος να δωσω πολλα χρηματα για καλωδιο, φανταζομαι οτι οι διαφορες μπορει να ειναι μεγαλες, αλλα δεν εχω πολλες απαιτησεις απο το συγκεκριμενο θεμα

 

 

 

 

 

 

 

την ιδια ερωτηση εχω και εγω

 

την διαβασα την ιστορια σου και ηταν η αφορμη για να ξεθαψω το δικο μου, θα ειχε πλακα να υπηρχε και φιλος με commodore avatar και να εγραφε απο κατω (αλλα οκ για commodore μιλαμε..... :X :P :P)

 

Σε ξένα φορουμ διαβάζω πως αυτά τα φτηνιάρικα καλώδια έχουν την ίδια εικόνα που έχεις με composite, και δεν μπορείς να δεις διαφορά αν βάλεις 720p. Ένα component για να είναι της προκοπής, πρέπει να έχει και ένα κουτί λίγο μετά το βύσμα που πάει στην κονσόλα. Αυτό το κουτί είναι που βγάζει 720p λένε.

 

Παιδια εχω μια κονσολα εδω και πολυ καιρο με modchip με ενα σκληρο ide 80Gb. Εχω αλλαξει και την περιοχη σε  NTSC.

Η ερωτηση που εχω να κανω ειναι πως ολα τα NTSC games παιζουν σε 720P η συγκεκριμενα μονο?

Υπαρχει τροπος να τρεχουν ολα σε 720P?

 

Θεωρητικά ( :-D ) γίνεται να κάνεις όλα τα παιχνίδια να παίξουν σε 720p (ή και 1080i) και σε widescreen, αλλά πρέπει να επέμβεις στα αρχεία του παιχνιδιού. Κυκλοφορούν κάποια patches που κάνουν αυτή τη δουλειά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Στις 23/2/2018 στις 10:11 ΜΜ, Mr_Terror είπε

Δεν ειναι διαθεσιμο το καλωδιο τωρα που εριξα μια ματια.

Να σημειωσω οτι ο sheo εχει δικιο οσον αφορα τις παστες.Πριν λιγες μερες εκανα βιδες το δικο μου για γενικη καθαριοτητα και μου εβγαλε τη πιστη μεχρι να μπορεσω να καθαρισω τη τσιμεντοπαστα απο επεξεργαστη και gpu.Με πολυ υπομονη και τριψιμο τα καταφερα τελικα.

Εχω 2 κονσολες και θα ηθελα στη μια τουλαχιστον(η οποια εχει ενα κοκκινο τσιπακι επανω της),να βαλω παιχνιδια απο ολες τις παλιες κονσολες(nes/snes/gameboy/sega/n64 κτλ)..

Μπορει καποιος να μας δωσει μια αναλυτικη βοηθεια,μιας και δεν ειμαι και τρελος γνωστης?

Ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

130 euro με μτφ για ενα καλωδιο ειναι καπως :P Εχει κανενα βιντεο για το τριψιμο της τσιμεντοπαστας - και πως φτανεις  ;

Επεξ/σία από Damachi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν μπειτε στην διαδικασια αλλαγης παστας αφηστε να παιξει η κονσολα για κανα 15λεπτο.Θα μαλακωσει η παστα και θα βγει ευκολα ψυκτρα/παστα.Και μεγαλη προσοχη στο πλαστικο κλιψακι που κραταει την ψυκτρα της cpu.Προσοχη μη σπασει.

Επεξ/σία από Mr_Terror
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Iσχυει, εγω πριν κατι χρονια, δεν το αναψα και ψιλοχαλασε. Ειχε τσιμεντωσει και εγω το ζωον τραβουσα σα γαιδουρι.

Επεξ/σία από jeep13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...