Προς το περιεχόμενο

Με διπλάσια ταχύτητα και νέο περιβάλλον, ο Firefox 57 Quantum εντυπωσιάζει


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υποθέτω η λίνουξ έκδοση δεν έχει βγει ακόμη ;

 

πρωτα βγαινει 

αλλο ποτε το περνα η καθε διανομη στα αποθετηρια της 

 

σε arch το εχουμε ηδη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόνο σε εμένα τρώει κολλήματα ?

Το πέρασα σήμερα το πρωί, πήγαινε σφαίρα, ούτε chrome, ούτε Opera μπροστά του. 

 

Τώρα το βραδάκι που κάθησα μπροστά στο pc όλο λαγκάρει ....  :cry:

 

δεν βλεπω κατι, ισως κανενα προβληματικο addon ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βρίσκω κανέναν απολύτως λόγο για να μεταβώ απο τον Internet Explorer 6 που χρησιμοποιώ τα τελευταία 16 χρόνια στον Firefox και γενικότερα σε κάποιον άλλο browser

 

Δεν βρίσκω κανέναν απολύτως λόγο για να μεταβώ απο τον Internet Explorer 6 Firefox που χρησιμοποιώ τα τελευταία  16  11  χρόνια στον Firefox και γενικότερα σε κάποιον άλλο browser

 

fixed

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βάλουμε λίγο τα πράγματα στη θέση τους, αν μου επιτρέπεται (3ο πρόσωπο).

1. Το Firefox είναι ουσιαστικά συνέχεια του Netscape, αν το θυμάστε

2. Ποτέ δεν ήταν ο πιο "δημοφιλής" browser γιατί κάποτε όλοι οι newbies στα PC τη δεκαετία '90 και '00 έπαιρναν το PC με Internet Explorer προεγκατεστημένο.

3. Με την άνοδο του Android όλοι ξανά οι newbies (στα κινητά αυτή τη φορά) βολεύτηκαν με το Chrome και το έβαλαν και στο PC.

4. Όλη η διαφορά είναι με τον ΕΛΕΓΧΟ και την ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΠΟΙΗΣΗ που ούτε Explorer Edge ή Chrome προσφέρουν (το προσφέρει το Opera, αλλά μου φαίνεται "βαρύ"), Σε κάποιους αρέσει αυτή λιτότητα, σε κάποιους άλλους όμως δεν αρέσει γιατί θέλουν (και ξέρουν) να έχουν τον έλεγχο.

5. Τρέχω ακόμη την έκδοση 47 και με 8GB πάει καλά και αρχίζει να ζορίζεται μετά από καμιά 100ρια tabs και με συγκεκριμένα sites που έχουν 150% κάθε σελίδας διαφημίσεις. Επανεκίνηση PC και ΟΚ. Με 4GB RAM κολάει συνεχώς...

6. Γενικά ΔΕΝ είναι ιδιαίτερα ευχαριστημένος αλλά έχω συνηθίσει κάποια add-ons (εμφάνιση σαν παλιά έκδοση) και δεν είναι εύκολο να τα αλλάξω. Προσπάθησα στο παρελθόν αλλαγή αλλά δεν...

7. Τελικά, άσχετα με το ποσοστό της αγοράς, ευτυχώς υπάρχει ακόμη κάτι που είναι open source και κάποιοι προσπαθούν να το κρατήσουν ζωντανό. Άλλωστε όσο περισσότερες επιλογές υπάρχουν τόσο περισσότεροι θα είναι ευχαριστημένοι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα χρήστης Firefox από τότε που βγήκε το 2004, η βελτίωση πολύ καλή και τα webextensions με την συμβατότητα τους σε κινητό τον καθιστά ιδανικό browser αφού μπορείς να βάλεις το uBlock Origin native χωρίς να χρειάζεται κάποια άλλη επέμβαση/app στο κινητό

 

Τρέχω ακόμη την έκδοση 47

Είναι κάκιστη τακτική να τρέχει κάποιος παλιές εκδόσεις browser που έχουν ευπάθειες ασφαλείας, αναλυτικότερα

https://www.mozilla.org/en-US/security/known-vulnerabilities/firefox/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δικός μου πήρε την αναβάθμιση κανονικά και όντως είναι ταχύτερος αλλά και ποιό εντυπωσιακός σε εμφάνιση από αυτόν της προηγούμενης έκδοσης. Μια χαρά Firefox!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφαίρεσα το Firefox πριν λίγες μέρες από το macbook pro 13 2015 και το αντικατεστησα με τον Opera.

Η κατάναλωση μπαταρίας που είχε ήταν αδικαιολογητα υψηλή.

Έχω chrome, opera και safari πλέον σε παράλληλη χρήση και είμαι πολύ καλά.

Αν δε φτιάξει σε αυτό το τομέα δεν το ξαναβάζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από 2 ημέρες χρήσης όλα καλά εκτός από την κατανάλωση μνήμης όπως φαίνεται και στην εικόνα. Ανοιχτά τα ίδια tabs και με τα ίδια πρόσθετα.

 

126bp8h.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...