Προς το περιεχόμενο

Τη Δευτέρα το εμπορικό λανσάρισμα υπηρεσιών οπτικών ινών από την Wind


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Wind θα είναι όπως όλα δείχνουν ο πρώτος τηλεπικοινωνιακός πάροχος που θα λανσάρει εμπορικά υπηρεσίες οπτικής ίνας ως τον τελικό χρήστη, με την εταιρεία να έχει προγραμματίσει σχετική παρουσίαση την προσεχή Δευτέρα 20/11.

Οι ανακοινώσεις της Wind αναμένεται να περιλαμβάνουν δυνατότητα σύνδεσης FttH (Fiber to the Home) αλλά και FttB (Fiber to the Building) όπου η οπτική ίνα φτάνει μέχρι το κτίριο και μετά μοιράζεται σε κάθε σπίτι μέσω του κλασσικού δικτύου χαλκού, κάνοντας χρήση της τεχνολογίας G.fast. Στη συγκεκριμένη περίπτωση οι ταχύτητες που επιτυγχάνονται είναι μεγαλύτερες των 300Mbps ενώ στην περίπτωση του FttH, οι ταχύτητες που θα μπορεί να προσφέρει η εταιρεία φτάνουν το 1 Gbps.

 

Με βάση και την παρουσίαση του πιλοτικού δικτύου οπτικών ινών που ανέπτυξε η Wind στην Καλαμάτα και είδαμε από κοντά, γνωρίζουμε ότι η εταιρεία δοκίμασε τεχνολογίες VDSL vectoring / vplus και G.fast μέσω FttC όπου η οπτική ίνα φτάνει μέχρι την καμπίνα (ΚΑΦΑΟ) και στη συνέχεια με το υπάρχον καλώδιο χαλκού ως τον τελικό χρήστη. Κατά τις δοκιμές, η Wind μπόρεσε να επιτύχει ταχύτητες από 50 έως 300Mbps.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

 

Αν και τη Δευτέρα θα μάθουμε την τιμολογιακή πολιτική που θα ακολουθήσει η Wind στις υπηρεσίες οπτικών ινών στόχος της εταιρείας -όπως αναφέρθηκε πριν μερικούς μήνες- είναι αυτή να είναι «αρκετά ελκυστική χωρίς να απέχει από το μέσο όρο των αντίστοιχων πακέτων που προσφέρουν πάροχοι της Ε.Ε, περίπου στα €50/μηνιαίως για σύνδεση 2play και με εγγυημένη ταχύτητα τουλάχιστον 100mbps».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μένει να δούμε πλέον πότε θα ειναι άμεσα διαθέσιμο στον τελικό χρήστη γιατι αυτό μπορεί να γίνει και σε κανά χρόνο απο τώρα.

 

Για 100 mbps πάντως αν ειναι εγγυημένα τα 50 euro δεν μου φαίνονται υπερβολικά μιλώντας για ελλάδα πάντα , οκ αν συγκρίνουμε με αλλες χώρες μπορεί να ειναι κλεψιά αλλα δεν νομίζω οτι αξίζει να μπούμε σε αυτην την σύγκριση

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπιζω να καταφερει να πετυχει οτι υποσχεται και να μην το παρακανει με τις τιμες. Ενα 50αρι το μηνα θα το εδινα για 300 mbps ιντερνετ αν σκεφτεις οτι τοσο περιπου εχει το VDSL του ΟΤΕ

 

Οσο για ατομικη οπτικη ινα δυσκολο μου ακουγεται και ακριβο μονο μεγαλες εταιρειες θα μπορουν να διαθετουν το ποσο αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μένει να δούμε πλέον πότε θα ειναι άμεσα διαθέσιμο στον τελικό χρήστη γιατι αυτό μπορεί να γίνει και σε κανά χρόνο απο τώρα.

 

Για 100 mbps πάντως αν ειναι εγγυημένα τα 50 euro δεν μου φαίνονται υπερβολικά μιλώντας για ελλάδα πάντα , οκ αν συγκρίνουμε με αλλες χώρες μπορεί να ειναι κλεψιά αλλα δεν νομίζω οτι αξίζει να μπούμε σε αυτην την σύγκριση

 

Εμένα πάλι μου φαίνονται.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δώσει εμπορικά το 1% του δικτύου που είναι έτοιμο για να βγάλει διαφήμιση ότι το έδωσε πρώτη ενώ το 99% του δικτύου που έχει αναλάβει είναι ακόμα στα χαρτιά;

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"η Wind μπόρεσε να επιτύχει ταχύτητες από 50 έως 300Mbps."

 

Αυτά τα "από - έως",τα έχω πληρώσει χρυσά τόσα χρόνια και ακόμα στα 7 είμαι με σύνδεση "έως 24".

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"η Wind μπόρεσε να επιτύχει ταχύτητες από 50 έως 300Mbps."

 

Αυτά τα "από - έως",τα έχω πληρώσει χρυσά τόσα χρόνια και ακόμα στα 7 είμαι με σύνδεση "έως 24".

Εδώ φταίει ο χαλκός και τα αρχαία καλώδια του ΟΤΕ. Όλοι με το (π)έως μείναμε. Οι οπτικές ίνες είναι τελείως διαφορετική ιστορία και συνήθως (ανάλογα την απόσταση από το καφάο) πλησιάζεις πολύ το "έως" σε ταχύτητες.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αυτά τα "από - έως",τα έχω πληρώσει χρυσά τόσα χρόνια και ακόμα στα 7 είμαι με σύνδεση "έως 24".

Δεν υπάρχει σύγκριση...

 

Περιμένω προσφορά στα 29,99. Μέχρι τοσα σας δίνω για ιντερνετ "μεχρι 100mbps". Ακούς wind? τηλεφώνησε μου...

Πιστεύω ότι "τέλειωσαν" οι εποχές μη βιώσιμων προσφορών τώρα που βάζουν κι οι εναλλακτικοί το χέρι στην τσέπη για επενδύσεις "last mile"...

Αν και τη Δευτέρα θα μάθουμε την τιμολογιακή πολιτική που θα ακολουθήσει η Wind στις υπηρεσίες οπτικών ινών, με βάση και την τελευταία ενημέρωση, στόχος της εταιρείας είναι αυτή να είναι «αρκετά ελκυστική χωρίς να απέχει από το μέσο όρο των αντίστοιχων πακέτων που προσφέρουν πάροχοι της Ε.Ε, περίπου στα €50/μηνιαίως για σύνδεση 2play και με εγγυημένη ταχύτητα τουλάχιστον 100mbps».

HAL αυτό είναι από κάποιο ΔΤ ή δικό σας σχόλιο?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...